Şimdi Ara

General HT500 Set akıllı oda termostatı kullanıcı yorumları ve önerileri (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
599
Cevap
20
Favori
69.842
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben ilk önce cosa v3 sipariş vermiştim bağlantısını yaptım ancak 2 oda uzaklıkta kopma bağlanmama sorunu yaşadım. 3 gün kullanmaya çalıştım olmadı. Bende iade edip HT500 satın aldım. Bağlantı sorunu hiç yaşamadım. Nereye koyarsam koyayım hiç sıkıntısız çalıştı. Cosa nın vifi alıcısı çok kötü sanırım 2 duvar sonrası sıkıntı yaşıyorsunuz.
  • atakan81 A kullanıcısına yanıt
    Cosanin en son modelinde kopma sorunu azaltılmış ama kopanlarda var. Ht500 un hassasiyeti 0.1 e kdr dusurulebilse cok mantıklı bir seçim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hardcrss kullanıcısına yanıt
    V4 te sıkınti olmadi bende.elektrik gelincede baglaniyor.internetsizde kontrol mumkun

• quote:

Orijinalden alıntı: hardcrss

Cosanin en son modelinde kopma sorunu azaltılmış ama kopanlarda var. Ht500 un hassasiyeti 0.1 e kdr dusurulebilse cok mantıklı bir seçim.
    General HT500 oda termostadıda kullanışlı evde yaşlılar falan var cep telefonu ile yapamıyorlar odanın içinde onlar için kullanması basit v4 ün biraz karışık geldi bunda ekran var diğer oda termostat kumandalarla aynı gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atakan81 -- 26 Kasım 2019; 23:15:31 >
    İste yerden isitma sisteminde 1 derece farkla calismasi demek fatura yanacak demek. O yuzden 0.2 farkla caliaabilmeli.

• quote:

İste yerden isitma sisteminde 1 derece farkla calismasi demek fatura yanacak demek. O yuzden 0.2 farkla caliaabilmeli.
    Hocam güncelleme ile düzeltilemez mi bu
    Bununla ilgili bir çalışma varmı acaba yetkililere sormak lazım.
    0.1 hassasiyet ile olcum yapiyorsa calismadinda bir engel yok bence. Cunku olcme yetenegi var sadece ayara izin vermiyor. Bu ht500 e hassaslik ayari getirsinler direkt alirim.

• quote:

0.1 hassasiyet ile olcum yapiyorsa calismadinda bir engel yok bence. Cunku olcme yetenegi var sadece ayara izin vermiyor. Bu ht500 e hassaslik ayari getirsinler direkt alirim.
    Konuyu baştan okursanız, programlama moduyla hassasiyet sorununu nasıl çözdüğümüzü görebilirsiniz..
  • Önceki mesajımda da söylediğim gibi ısı pompası kombi giden(eve giren) sıcak su sıcaklığını 37 olarak ayarladığımda oda maksimum sıcaklığı 22.7 dereceye kadar çıkmış. Dış hava sıcaklığı 9-10 derecelerdeydi. HT500ü sabit olarak 22.5 dereceye ayarladım 0,5 hassasiyetle çalışsın diye .
    Oda sıcaklığı 23 dereceye ulaşamadığı için HT500 ısıtıcıyı hiç durdurmamış .

Geçen gün hava sıcaklığı gece 12-15 derecelerde olduğu için termostat yapmış ve sabaha kadar bir daha çalışmamıştı. Şimdi kombi çıkış(eve giren)su sıcaklığını 39 dereceye çıkartıp bir kere termostat yapmasını sağlayacağım bu şekilde daha az çalışsın diye .

Şimdi bir bilgi;

Dış hava sıcaklığı 9-10 derece iken eve giren(kombiden çıkan) su sıcaklığı 36 derece , evden çıkan(kombiye giren) su sıcaklığı 34 derece imiş. Pompamızın debisi 1,93 m^3/saat.

O zaman evimizin anlık ısı kaybı şu olur;

Q=M*C* Delta T
    Q=1930*1*2=3860kcal/saat
    3860 kcal/saat i 860'a bölersek kwh cinsinden kaybı buluruz.3860/860=4,49 Kwh olur

Yani dış hava sıcaklığı 9-10 derece iken 250 metre karelik bir binanın ısı kaybı 4,49 kw imiş. Yani 1 saatte 4,49kwh lık enerji verirseniz, o evin ısısını sabit tutabilirmişsiniz. Bina yalıtımlı değil ancak sıvası çok iyi yapıldığı için yalıtım derecesi 10 üstünden 7 diyebilirim.( dış duvarla iç duvarların sıcaklığını ölçtüğümde sadece 1 derecelik fark oluyor..)

Sadece ısıtma sistemimizin elektriğini ölçen elektrik sayacımız var. Bu elektrik sayacından Isı pompasının o andaki elektrik sarfiyatını da ölçtüm.30 saniyede 15 watt çekiyormuş 3600 saniyede yani 1 saatte 1800watt=1,8 kw yapar.1 saatte 1,8kwhlık enerji çektiğini gösterir. Yani ısı pompasının anlık cop değeri 4,49/1,8=2,49 yapar.

ilginçtir sıcaklık farkı yüksek olduğunda cop değeri daha da yükseliyor.
    General HT500 Set akıllı oda termostatı kullanıcı yorumları ve önerileri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 27 Kasım 2019; 9:37:6 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ozan Artun

Konuyu baştan okursanız, programlama moduyla hassasiyet sorununu nasıl çözdüğümüzü görebilirsiniz..

Alıntıları Göster
    baştan okudum hocam, yazdıklarını da biliyorum. fakat siz düşünmüşsünüz yapmışsınız ama bunu alan insanlar bunu yapamaz. böyle ali cengiz oyunları ile yapmaktan sa direkt kendisi üzerinden yapılabilmeli.
  • quote:

baştan okudum hocam, yazdıklarını da biliyorum. fakat siz düşünmüşsünüz yapmışsınız ama bunu alan insanlar bunu yapamaz. böyle ali cengiz oyunları ile yapmaktan sa direkt kendisi üzerinden yapılabilmeli.

Alıntıları Göster
    Elbette ideal olanı hassasiyet ayarının kullanıcıya bırakılması ama firma bu konuda taviz vermiyorsa ve mutlaka bu marka tercih edilecekse alternatif yollar da kullanılabilmeli . Dediğim gibi, oda termostat ünitesi daha detaylı olduğu ve bana daha çok güven verdiği için bu markayı tercih ettim.

Oda sıcaklığı, dış sıcaklık ,istenen sıcaklık hepsini görebiliyoruz bu termostatta.

• quote:

Elbette ideal olanı hassasiyet ayarının kullanıcıya bırakılması ama firma bu konuda taviz vermiyorsa ve mutlaka bu marka tercih edilecekse alternatif yollar da kullanılabilmeli . Dediğim gibi, oda termostat ünitesi daha detaylı olduğu ve bana daha çok güven verdiği için bu markayı tercih ettim.

Oda sıcaklığı, dış sıcaklık ,istenen sıcaklık hepsini görebiliyoruz bu termostatta.

Alıntıları Göster
    şimdi sizin şablonu detaylı inceledim ve bu sistemin her eve uymayacağını fark ettim. şöyle ki; 00:00'da 23 dereceye ayarlayıp 00:30 da 22,9 a ayarlanması gerekir denmişsiniz.

00:00 da 23 derece olan oda sıcaklığını termostat 0,5 derece daha artırarak 23,5 e kadar getirecektir. siz diyorsunuz ki termostat yarım saat daha 23 de kalacak odayı 23.5 a kadar çıkaramadan 00:30 da 22,9 komutu geldiği için termostat kombiyi durduracak.

pratikte herşey güzel fakat 00:00'dan 00:30'a kadar odanın 0.5 derece ısınmayacağı ne malum? evin konumu yalıtımı gibi faktörlerden oda bir anda ısınabilir. bu plan her evde tutmaz diye düşünüyorum. en güzeli kombinin 0.1 hassaslıkla çalışıp 0.2 derece fark ile çalışması. şahsen ben bu termostatı almak istiyorum, fakat evim yerden ısıtma olduğundan 1 derece farklı kullanılamayacağından alamıyorum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hardcrss -- 27 Kasım 2019; 12:48:24 >

General size uymaz.santeki degerlendirin birde

• quote:

şimdi sizin şablonu detaylı inceledim ve bu sistemin her eve uymayacağını fark ettim. şöyle ki; 00:00'da 23 dereceye ayarlayıp 00:30 da 22,9 a ayarlanması gerekir denmişsiniz.

00:00 da 23 derece olan oda sıcaklığını termostat 0,5 derece daha artırarak 23,5 e kadar getirecektir. siz diyorsunuz ki termostat yarım saat daha 23 de kalacak odayı 23.5 a kadar çıkaramadan 00:30 da 22,9 komutu geldiği için termostat kombiyi durduracak.

pratikte herşey güzel fakat 00:00'dan 00:30'a kadar odanın 0.5 derece ısınmayacağı ne malum? evin konumu yalıtımı gibi faktörlerden oda bir anda ısınabilir. bu plan her evde tutmaz diye düşünüyorum. en güzeli kombinin 0.1 hassaslıkla çalışıp 0.2 derece fark ile çalışması. şahsen ben bu termostatı almak istiyorum, fakat evim yerden ısıtma olduğundan 1 derece farklı kullanılamayacağından alamıyorum :)

Alıntıları Göster
    Yalnız bu programın çalışması için yapılması gerekenleri yazdım.

Kopyalıyorum

------------------------------

Yapılması gereken işlemler.
    1-)Ht500 Progralama modu ile gece saat 00.00 dan başlamak üzere her yarım saate bir derece atamak.

Saat----derece
    00.00-----23.0
    00.30----22.9
    01.00-----23.0
    01.30------22.9
    02.00------23.0

Bu döngüyü evden ayrılış saatine kadar devam ettirmek gerekiyor. Siz oda derecesi 22.5 olsun istiyorsanız o zaman

00.00---22.5
    00.30---22.4
    01.00---22.5

Programını yapmalısınız bu şekilde sıcaklık dalgalanması 22.4 ile 22.6 arası olacak

2-) Isıtıcı kaynağının (Doğalgaz,ısı pompası, elektrikli kombi v.b ) çıkış sıcaklık suyunu mümkün olduğunca düşük tutmalısınız. Bu şekilde termostat stop ettirdikten sonra ısı artışının önüne geçmiş olacaksınız.

Özellikle
    -İyi yalıtımlı olan
    -Yerden ısıtmalı olan
    -Petek sayısının veya uzunluğunun fazla olduğu evler için bu nokta çok önemli.

Eğer su çıkış sıcaklığını düşük tutmazsanız o zaman bu algoritma işe yaramaz ve 23.00 22.9 programına rağmen sıcaklık 23.5 hatta daha üstüne çıkar.

-----------------------------------------------

Eğer kombiyi 70 derecede çalıştırırsanız elbette bu yöntem işe yaramaz.

• hocam siz benim demek istediğimi anlamadınız sanırım. diyorsunuz ki kazan sıcaklığını düşük tutun ki termostat kombiyi kapatınca oda daha da ısınmaya devam etmesin.

e zaten siz odayı 23 dereceye ayarlayınca oda 23,5 olana kadar termostat durmayacak ki kapandıktan sonra odayı ısıtsın? zaten 23.5 a kadar odayı ısıtmak için sürekli çalışacak. siz ne kadar kazan sıcaklığını kıssanız da kombi zaten hedef sıcaklığa yani 23.5 dereceye kadar durmadan çalışacaktır. evin yalıtımı çok iyi ise yarım saat içerisinde zaten odayı yarım derece kadar artıracaktır.
    ustam benim de alttan ısıtma evim ve verim alamadım. Termostat şu an da generalde tamir için. Geldiği zaman 1-2 gün deneyeceğim eğer yine olumlu birşey göremezsem termostatsız kullanmaya devam edeceğim.

Kendime bir Excel dosyası oluşturdum. İlk endeks ile son endeksi girince KDV dahil fatura tutarını çıkarıyor.

Her gün saat 23:00'da sayaç değerlerini alıyorum. Kombi kazan suyu o gün kaç derecede çalıştı onuda yazıyorum. Termostatlımı termostatsız mı çalıştı onu da yazıyorum. 3-5 gündür termostat olmadığı için termostatsiz olarak değerleri alıyorum. 24 saat içerisinde ortalama KDV dahil 9,5 TL lik gaz harcanıyor (Sıcak su ve tüp dahil).

Birde termostat gelince aynı şekilde takip edeceğim ondan sonra duruma göre hareket ederim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Pratikte söylediğinizin geçerliliği yok. Odanın ne kadar iyi yalıtımı olursa olsun, düşük su sıcaklığında oda sıcaklığı yarım saat içinde 23.0 den 23.5'e çıkmaz. Hele yerden ısıtmaysa hiç çıkmaz bildiğiniz üzere yerden ısıtma , radyatörden çok daha geç ısıtır odayı.

Dün, 37 derecelik su sıcaklığında 10 metre kare olan ve 1.5 metre peteği olan odanın bile sıcaklığı 22,9'un üstüne çıkamadı siz 23,5 dan bahsediyorsunuz... Yanlış hipotezle yola çıktığınız için yanlış sonuca varıyorsunuz.

Bence de siz mutlaka Santek gibi öğrenme modlu termostatlardan alın. Ht500 size göre değil. İşte o termostatlar yüksek sıcaklıkta bile ısı dalgalanmasına izin vermezler. Ancak onlarda da yüksek sıcaklıkta çalıştırıldığında soğuk odaların ısınamaması durumu ortaya çıkabilir. Eğer düşük su sıcaklığında çalıştırırsanız termostat daha az kapatır ve eviniz dengeli ısınır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ozan Artun -- 27 Kasım 2019; 15:5:40 >

• quote:

Pratikte söylediğinizin geçerliliği yok. Odanın ne kadar iyi yalıtımı olursa olsun, düşük su sıcaklığında oda sıcaklığı yarım saat içinde 23.0 den 23.5'e çıkmaz. Hele yerden ısıtmaysa hiç çıkmaz bildiğiniz üzere yerden ısıtma , radyatörden çok daha geç ısıtır odayı.

Dün, 37 derecelik su sıcaklığında 10 metre kare olan ve 1.5 metre peteği olan odanın bile sıcaklığı 22,9'un üstüne çıkamadı siz 23,5 dan bahsediyorsunuz... Yanlış hipotezle yola çıktığınız için yanlış sonuca varıyorsunuz.

Bence de siz mutlaka Santek gibi öğrenme modlu termostatlardan alın. Ht500 size göre değil. İşte o termostatlar yüksek sıcaklıkta bile ısı dalgalanmasına izin vermezler. Ancak onlarda da yüksek sıcaklıkta çalıştırıldığında soğuk odaların ısınamaması durumu ortaya çıkabilir. Eğer düşük su sıcaklığında çalıştırırsanız termostat daha az kapatır ve eviniz dengeli ısınır.
    ben zaten 600 lira verip öğrenme modlu honeywell aldım hocam. ama memnun kalmadığım için iade ettim. öğrenme modu pek efektif gelmedi bana. sonuç olarak siz benim demek istediğimi anladınız, o konuda sıkıntı yok. o da o kadar kısa sürede ısınamıyorsa sıkıntı olmaz zaten.

• General ht 500 de birden fazla mobil cihazdan aynı evi kontrol edebilir miyiz acaba bilgisi olan var mı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi denizmusty -- 27 Kasım 2019; 16:35:3 >
  • denizmusty D kullanıcısına yanıt
    4 cihaza kadar destekliyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.