Şimdi Ara

Genelevlerin kapatılması hakkında (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
103
Cevap
1
Favori
4.811
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Buraya bir mesaj yazmıştım ama silinmiş.
    Neresi kural dışıydı anlamadım.
    Belli bir kişiye dair yazmadım.
    Empati kurmaktan bahsetmiştim aslında.
    Soru sormuştum. Hadi kendime sormuş olayım.
    Diyelim ki ben genelevlere sıcak bakan biriyim ama öğreniyorum ki değer verdiğim bir yakınım genelevde çalışıyor. Benim konuya bakışım halen aynı olabilir mi ?

Yani kocaman kocaman laflar edeceğimize, binbir türlü sosyal analizler yapılacağına çok basit bir şekilde kendimizi bir an orada çalışan kadınların yerine koyabilir miyiz ? Ve halen "bu bir ihtiyaçtır" diyebilir miyiz ?

Ve kardeşim bu forumda hiç mi bayan yoktur yahu ? Bir de bayanların konuya yaklaşımlarını okumak nasip olsa ?!
  • quote:

Orijinalden alıntı: qronikvaka

neymiş 'kadınlar bu kadere mahkum edilmemeliymiş'..kendi istekleriyle çalışan kadınlara ne diyceksiniz o zaman..din emrettiği için kapatıyorum mu? isteyenin istediği yerde kiseye zarar vermeden çalışma hakkı vardır..tecavüzlerin ve tacizlerin artmaması için önce toplumda cinsel özgürlük devrimi yapalım - ki bu kafadaki insanlarla bu ülkede çok zor- o zaman geneleve ihtiyaç kendiliğinden ortadan kalkar..yoksa kimse boşuna konuşmasın..kadın hakları falan filan çok düşünüyosanız önce çocuk gelinler meselesine duyarlı olun...geneleve gidenin onuru yok demeye getiriyo bi arkadaşta..heralde kendisi eşiyle dahi ilişkiye girmiyodur demi..sonuçta bu insani bi ihtiyaç değilmiş ya...

Boşuna tartışmayın çünkü herkes kendince haklı, benim görüşüm ise şu Türkiye genelinde kaç genelev var ve kullanım oranları ne yani azdır büyük olasılıkla. Genelevler şuan resmi yani resmi olarak işletilen yapılan bir iş halkın nazarında doğru bir iştir. Bundan dolayı önce genel evler kapatılacak ardından fuhuş yapılan yerlerin üzerine gidilecek ve en son olarak fuhuş idam sebebi olacak. Direkt sonuca ulaştım uzatmaya gerek yok çünkü kimse kimseyi kandırmasın. Ama işte inançları farklı olan insanları düşündüğümüzde işler çıkmaza giriyor yada dinde zorlama olmaz sözü. Bana kalırsa şimdilik şu yönteme devam edilmeli sonuç olarak yanlış bir iş yanlış bir davranış içerisinde olan insanlar muhakkak cezalarını çekecekler ve çekiyorlar ancak yanlış doğru olmayan yada zararı olabilecek şeylerin yayılmasını gençlerin uzaklaştırılması gerekiyor. Sonuçta gençlik bir milletin geleceğidir. Örnek vereyim yaşı başı almış insanların içki içmesine karşı değilim tabii bunu söylemem uygulamada olumsuz sonuçların doğmasına yol açmadığı anlamına gelmiyor. İçki içip araba kullanıyor sonra kaza yapıyor yada içip biranda daha önce yapmadığı şeyleri yapabiliyor. Gençlerin ise içmesine razı değilim tabii ki her şeyin altında eğitim temeli var onun dışından gençler hem deneyimsizler hemde çabuk kendilerini bırakabiliyorlar. Bence arz talep meselesinin doğal bir ihtiyaç olduğunu özgürlük olduğunu düşünmek mutlak olarak doğru olamaz. Bundan dolayı en azından bazı kriterler uygulamalar ve engellemeler şart olmalı.

• Kalitesi artırılsın , denetim artsın.
    Yorum yapıp tartışmaya gerek yok alan razı veren razı. Yargılamak haddimize değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: C2H5OH

Kalitesi artırılsın , denetim artsın.
    Yorum yapıp tartışmaya gerek yok alan razı veren razı. Yargılamak haddimize değil.

veren razı mı
  • Bence kesinlikle kapatılmalıdır. Bunu dini açıdan söylemiyorum.
  • quote:

Ne demek alan razı veren razı? böyle bir anket falan mı yaptın? O insanlar ne durumdayken o hhale düştürler acaba. Hangi şartlar zorladı onları?
  • quote:

Orijinalden alıntı: DeadPoets

quote:

veren razı mı

veren razı bende bunu soracaktım nereden biliyormuş acaba. birde alan razı veren razı düşüncesiyle her pislik yapılmakta zaten, demokrasi adı altında insanlarda bu şekilde yönetilmiyor mu? Basit ama sağlam bir kurgu. Bir insan başkasına karşı suç işliyorsa yanlıştır peki kendisine karşı suç işliyorsa bu doğrumudur? düşünmek lazım. Kendisine eziyet eden birisi için ben anayasada veya başka bir yerde ceza sistemi görmedim ama işte dinde bu vardır. Başkası bana zulüm ettiğinde suçlu olacak ben kendime zulüm ettiğimde suç falan olmayacak! Dinimiz bu gibi çelişkilerden insanları kurtarmaktadır.

• devlet insanları her türlü kötülükten korumakla yükümlüdür. burda çalışanları bir kısmı bile olsa buraya zorla seçeneksiz şartlarda gelen insanlardır. bunlara yapılan bu zulmü durdurmak devletin öncelikli görevidir. Kapatıldıldığında fuhşiyat yine devam eder. ancak birileir birileri zorlayamaz. Peygamber efendimizin bulunduğu ortamda da vardı, günümüz medinesinde de var olduğu söylüyorlar ancak hiç bir şekilde özendirici yollar açık değildir.
  • Türkiye' de yapılan fuhuşun büyük çoğunluğu zaten ev gibi ortamlarda yapılıyor. Zorla bu iş yaptırılan kadınların bir çoğu da genelevlerde değil bu tarz ortamlarda fuhuş yaptırılıyor. Genelev kapatılsa bile bu çözüm olmaz. Kadınlara fuhuş yaptırmaya zorlayanlar bir ev ayarlayıp burada bu işi yapmaya devam ederler.
  • Kapatmak çözüm olmaz, bu sefer de fuhuş yeraltına iner, değişen bir şey olmaz. Topluma bir şeyleri baskıyla, yasakla yerleştiremezsiniz. Madem bu ülkenin %90'ı Müslüman, gitmesin kimse geneleve, sorun kendiliğinden çözülür. Müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz, talep yoksa arz da ortadan kalkar. Çözüm tabandan gelmelidir, halk isterse kapanır zaten. Ama bu %90'ı Müslüman olan halk nasıl oluyorsa genelevlerin dolup taşmasına sebep oluyor, o zaman kapatamazsınız tabiki, isteseniz de yapamazsınız. Çünkü toplumda geneleve talep var.

Ayrıca geneleve gidenden ziyade genelevde çalışanlar büyük bir sorun. Bir kadın neden genelevde çalışıyor, neden normal bir hayat sürdüremiyor, bu sorunu çözemezseniz, fuhuşu engelleyemezsiniz.
    Genelevlerin olması, bir kadının genelevde çalışmak zorunda kalması toplumun ayıbıdır. Ama bu sorunu yasakla çözemeyiz. Bireysel olarak gitmezsiniz, alınacak en yerinde tavır budur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elin oğlu -- 20 Haziran 2013; 9:02:13 >

• zina evinden sonrasını okumadım, baştan neyin tarafı desteklendiği belli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Menanty

quote:

Ne demek alan razı veren razı? böyle bir anket falan mı yaptın? O insanlar ne durumdayken o hhale düştürler acaba. Hangi şartlar zorladı onları?

Siz anket yaptınızmı peki?
    Çok türk filmi izlemişsiniz sanırım ya da yalnızca ankara da eski bentderesi olarak biliyorsunuz olayı... 15dk için 75lira isteyen günde 10 müşteri alan ve aylık 10.000+ üstü kazanan reklamını iyi yapıp okkalı müşteri bulan ve yaptığı işinden memnun hayat kadını sayısı ile kaderin pençelerine düşmüş köle olarak çalışan hayat kadınları sayısı arasında belkide uçurumlar yoktur. Belkide memnunlar.
    Tv de ve filmlerde izlediğinzden edindiğiniz fikir ile internetteki eskort sitelerinden azıcık kalburüstü yerlerde edindiğiniz fikir arasında uçurumlar oluyor.

Ben kimsenin hayatını karartmadım , kimseyi kötü bir yola düşürmedim , şartları ben oluşturmadım öyleyse bahsi geçen yerleri kapatmak ve yargılamak bana düşmez. Görülen şu: Verilen bir para karşılığında alınan bir hizmet var. O kadar! hizmeti almak ya da almamak size kalmış.

ben yargılamıyorum , dediğim şey denetim artsın.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Menanty

quote:

Siz anket yaptınızmı peki?
    Çok türk filmi izlemişsiniz sanırım ya da yalnızca ankara da eski bentderesi olarak biliyorsunuz olayı... 15dk için 75lira isteyen günde 10 müşteri alan ve aylık 10.000+ üstü kazanan reklamını iyi yapıp okkalı müşteri bulan ve yaptığı işinden memnun hayat kadını sayısı ile kaderin pençelerine düşmüş köle olarak çalışan hayat kadınları sayısı arasında belkide uçurumlar yoktur. Belkide memnunlar.
    Tv de ve filmlerde izlediğinzden edindiğiniz fikir ile internetteki eskort sitelerinden azıcık kalburüstü yerlerde edindiğiniz fikir arasında uçurumlar oluyor.

Ben kimsenin hayatını karartmadım , kimseyi kötü bir yola düşürmedim , şartları ben oluşturmadım öyleyse bahsi geçen yerleri kapatmak ve yargılamak bana düşmez. Görülen şu: Verilen bir para karşılığında alınan bir hizmet var. O kadar! hizmeti almak ya da almamak size kalmış.

ben yargılamıyorum , dediğim şey denetim artsın.

Vaybe şimdi bir şey yazacaktım ama o zamanda muhabbeti oraya getirdin diyecektin. Acaba o zamanda alan razı veren razı diyebilecekmiydin çok merak ediyorum.

Dostum sen sapla samanı karıştırıyorsun galiba. Bu bir insan ticaretidir, köleliktir ötesi yok.

Valla ister türk filmi olsun ister başka bir şey. Ama anladığım kadarıyla siz bu işte beya bir tecrbelisiniz, hatta kalite farkını belirtecek kadar tecrübenizde var.

Senin derdinde zaten 15 dk için 75 tl istenmesi galiba baya bir içerlemişsin. İstersen 75 verince 1 hafta seninle birlikte olsun, zihniyetin nasıl ortaya çıkıyor.

Dediğin gibi denetim arttsın, her türlü kalite getirilsin, adamın zevki gereği erkeklerden hoşlanıyor o zaman erkek çalışanda koyulmalı, hatta adamın fetiş fantezileri mi her şey ayarlanmalı zira ne demek 15 dk için 75 tl alıyorlar bunlar. Hatta şöyle yapalım daha gençken alalım bu kadınları ki verdiğmiz 75 tl 'nin hakkını çatır çatır alalım.

Mazallah genelevler kapatılırsa tecavüz artar aman ha...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Menanty -- 20 Haziran 2013; 22:26:37 >

• Tartışma ve fikir paylaşımı böyle olmaz.. Muhattap olduğuma pişman oldum. Demek istediğim başka birşey fakat sizin beni yargıladığınız başka birşey.

Sonradan gelen edit: Arkadaşın ilk kurduğu cümleden sonra aynı sertlikte bende bir cümle kurdum . Bakıyorum, arkadaş o cümleyi kaldırmış fakat zaten konuyu oraya getirmişti yinede doğru değildi bu davranışım. Belki yanlış ifade ettim(ki sanmıyorum) olaya farklı bakıldığı için farklı anlaşıldı sanırım. Realist olmak lazım , sert tabirlerle ahlaki değer yargıları üzerinde yorum yapmak ahmaklıktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ctauren -- 21 Haziran 2013; 1:30:02 >
  • Sonradan düzenleme yaparak eklemede bulunmuşsunuz. Benim zihniyetim diyerek 75 liraya taktığımı söylemişsiniz . tartışmam sizinle , yazdıklarım açık.
  • Mesajını editlemişsin tekrar keşke alıntılasaydım zaten getirdin neyse
  • Öncelikle konuya yazmayacaktım ama gerginliğe açık bir konu, yani bu olay aslında tek tek birey meselesi değil. Toplumu inşa eden ahlak kuralları, insanların ahlak anlayışı, insanların eğitimi, Kadının korunma durumu, devletin olanakları, vb belki sayabileceğimiz birçok sebeple alakalıdır. Mesele açık olup olmaması değil. Mesele şuan ülke şartları ile kapattığıızda bu durumu kontrol altında tutamamanız. Devlet kendi eliyle genel evmi açar diye düşünüyorum bende ama benim düşüncem olayı çözümlemeye yönelik değil. Zira bunu normal gören bir insana veya insan topluluğuna bunu anlatamazsınızki .Bugün kapatırsınız yarın daha organize olmuş ve gizlenilmiş şekilde karşınıza çıkar. Bu sefer işin içine mafyanın veya çeşitli güç odaklarının girme ihtimali var. Ayrıca bu işi bayanlar kendi başına götüremeyeceğine göre, Birileride nemalanacak ve iş daha içinden çıkılmaz bir hal alacak. Bu konunun sakıncalı olduğunu anlatmak için en önemli nokta ailedir. Bu noktadan yola çıkarak Ahlaklı bireyler önemlidir. Dolayısı ile bu belki birkaç nesil sonra meyvası alınacak bir konu kapattım deyip kapatabilinecek bir konu değil malesef zorda olsa bunu bende kabul ediyorum.

Ayrıca C2H5OH ı tanımıyorsun arkadaşım yaptığın hiç hoş bir davranış değil. Belki arkadaşın söylemi hoşuna gitmemiş olabilir yani söyleyiş tarzı ama senin cevap veriş tarzın daha kötü. Zira adam sana ne küfretmiş nede laf etmiş. Kaçınılmaz olanı açık açık yazmış. Bunu devlet eliyle düzeltmek çok zordur.

• "Zina haram, fuhuş pislik işi; bundan dolayı genelevleri kapatılmalıdır" tarafında mıyız?

Yoksa,

"Genelevlerde bir çok kişi zorla çalıştırılıyor, şartlar kötü, orada çalışanların insanlık namına oralardan kurtarılması" taraftarı mıyız?

Bu 2 teoriyi irdeleyelim.

1) Genelevlerin kapatılmasıyla tecavüzler artar mı? Hayır artmaz. Sonuçta para karşılığı yapılan cinsel ilişkiyi bitiremezsin. Şu anda Türkiye’de genelevde çalışan kadın sayısı 1.000 ise en az 2.000 genelevde çalışmayan ve para karşılığı sex yapan kadın vardır.

2) Zina günah olduğu için ve zinanın da devlet eliyle yaptırılmasına karşıysak bu mücadeleye kumarı da eklemeliyiz ve TJK, Milli Piyango gibi idareleri derhal kapatmalıyız.

Bir insanın zorla çalıştırılması/bir işe zorlanması hususunda ise bunu genelevle sınırlamamalı, genelevi sadece bir alt konu olarak almalı ve ülke genelinde zorla çalıştırılan, dövülen, mecbur bırakılan insanlar için mücadele etmeliyiz.

• quote:

Orijinalden alıntı: butze

kapatılması çok saçma ve islam bunu istiyor diye kapatılacaksa herkese 1 kadın verilsin o zaman.

hangi toplumda yaşıyorsun bilmiyorum ama zaten böyle bir şey var. Nikahı bastınmı resmi olarak 1 hanımı eş olarak alabiliyorsun. Eğer gücün yeterliyse 2-3 de dini nikah kıyarsın olur biter.
  • Kapatsınlar Allah için. İçkide bunları yapan halkı genelevler kapatılınca izlemek ayrı bir keyif olur. Arkadaş, madem cennet falan diyorsun, sen git. Allah ile benim arama girmeye kalkma, benden ayrı, Allah'tan ayrı yersin cezanı.

Not: Hayatımda geneleve falan gitmedim, gideceğimi de sanmıyorum. Meselenin sadece birileri rant uğruna dini kullanırken bana ve başkalarına karışmaya çalışması.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.