Şimdi Ara

Genel Kurmay kavsaginda emniyet kemeri uygulamasi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
1.460
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: decsan

Arac kullanan biri bile degilim. Marifetimde yoktur pek. 25 yilik soforum kurallara harfiyen uyarim hatta yazili olmayanlara bile.
    Benim burada sorguladigim seyi anlamadan yazdiniz sanirim.
    Genelde yapildigi gibi burada da uygulama amaci icin degil sirf yapilmis olmak icin yapiliyor.
    Ankarada kemer takan insan sayisi azdir. Neden cunku kontrol edilmez. İzmirde yasadim herkes takar neden? polisler bu konuda hassastir.
    Simdi sen yillarca bu konuyu es gec sonra bir sabah uyan ve trafigin icik cicik oldugu yerde uygulama yap.
    Etrafta da bir tane dolmuscu bir tane ticari olmasin. :)
    Sonra da bana bunun benim iyiligim icin oldugunu soyle.
    Madem bu kadar onemli bir aksesuar neden sehir icinde otobuslerde dolmuslarda taksilerde sofor dahil kimseye zorunlu degil.
    Madem ornek verdiniz bende vereyim.Allah vermesin Kemeri takili olan birine vurursaniz ve aractaki kadin hamile olsa ve kemerden dolayi bebek karninda olse ya da aracta sikisip kemer sebebiyle disari cikamasalar yada kemer sebebiyle boyu kisa olan birinin boyun aortu kesilse ve olse siz uzulmez misiniz. Yani kotu ornek ornek teskil etmez.

Peki siz kraldan cok kralci olanlardan misiniz?

Sözünüz banaysa ben kraldan çok kralcı değilim.Hatta kralcı bile değilim.

Benim sitemim şuna;emniyet kemerini takmadan yola çıkıyor millet.Sonra ufak bi travmayla atlatacağı kazada ön camdan fırlayıp ölüyor.

Ondan sonra başlıkları tahmin edersiniz,trafik canavarı can almıyor.İnsanların bilgisizliği ve vurdumduymazlığı can alıyor.

Tabi ki kimseye kemerini takacaksın diyemem,ama ben genç yaşıma rağmen önce kemerimi takıp sonra kontağı çeviririm.Markete gidecek olsam bile.

O kavşakta yazılan cezalar 1 kişinin bile kemer takma alışkanlığı kazanmasına sebep olmuşsa benim için yerinde bir uygulamadır.

• Kemeri takin aman ceza yemeyin.

Sagliginiz guvenliginiz onemli degil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaslar daha oncede yazmistim,emniye genel mudurlugu AB muktesebati geregince, yil boyunda trafikteki araclarin%20 sinin denetleneceginin sozunu vermistir.bu denetlemeler yilin12ayi surekli olmaktadir,her ay denetlemenin yogunlasacagi maddeler bolge trafik tarafindan belirleniyor,ornegin subat mart emniyet kemeri,nisan mayis cam filimi gibi...bu siralarda anlasilan sira emniyet kemerinde.bunun 2istisnasi var oda radar ve alkol uygulamalari onlar aya bagli olmaksizin kesintisiz yapilir...
    haa tabi bu denetleme surecinde mudurler tarafindan memurlara yazilmasi gereken asgari ceza tutari bildirilir,oda su meshur koto duldurma muhabbeti olur..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • İyi yapıyorlar keşke 72 degilde 720 lira ceza kesseler takanların sayısı en az %70 artar.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Arac kullanan biri bile degilim. Marifetimde yoktur pek. 25 yilik soforum kurallara harfiyen uyarim hatta yazili olmayanlara bile.
    Benim burada sorguladigim seyi anlamadan yazdiniz sanirim.
    Genelde yapildigi gibi burada da uygulama amaci icin degil sirf yapilmis olmak icin yapiliyor.
    Ankarada kemer takan insan sayisi azdir. Neden cunku kontrol edilmez. İzmirde yasadim herkes takar neden? polisler bu konuda hassastir.
    Simdi sen yillarca bu konuyu es gec sonra bir sabah uyan ve trafigin icik cicik oldugu yerde uygulama yap.
    Etrafta da bir tane dolmuscu bir tane ticari olmasin. :)
    Sonra da bana bunun benim iyiligim icin oldugunu soyle.
    Madem bu kadar onemli bir aksesuar neden sehir icinde otobuslerde dolmuslarda taksilerde sofor dahil kimseye zorunlu degil.
    Madem ornek verdiniz bende vereyim.Allah vermesin Kemeri takili olan birine vurursaniz ve aractaki kadin hamile olsa ve kemerden dolayi bebek karninda olse ya da aracta sikisip kemer sebebiyle disari cikamasalar yada kemer sebebiyle boyu kisa olan birinin boyun aortu kesilse ve olse siz uzulmez misiniz. Yani kotu ornek ornek teskil etmez.

Peki siz kraldan cok kralci olanlardan misiniz?

Öncelikle modern arabalarda, takribi 25 yıldır, kemer yükseklik ayarı bulunmaktadır. Doğru ayarlandığı taktirde, kaza anında kemerin kısa boyluyu doğraması şehir efsanesinden ibarettir.

Gene son 25 yılın arabalarında kaza sonrası yolcuyu sıkıştıran bir kemer olamaz. Araç eğilip-büküldüğü için yolcu sıkışabilir; ancak kemer yolcuyu sıkıştırmaz. Düğmesine bastığınız an açılır. Bilinciniz kapalı ise ve/veya sıkışmış iseniz zaten gelen ekip sizi çıkartacaktır. Sıkıştığınız yerden sizi kurtaran ekip 10 dakika içerisinde aracınızın tavanını ve yanını komple kesip sizi çıkartabiliyor. Kemeri kesmek 10 saniyeden kısa sürer. Kısaca kemer sıkıştırmaz, ayak ve bacaklardan başlamak üzere aracın deforme olmuş iç yaşam alanı insanı sıkıştırır. .

Hamile şoför veya yolcu olan araçlarda bir değişiklik yok. Gene modern araçlarda koltuklar iler-geri esnemektedir. Ncap koltuk testleri bu yüzdendir. Koltuk sizinle senkron bir biçimde öne, sonra arkaya hareket eder, böylece kazanın yarattığı sarsıntıyı hafifletir. Ncap testlerinde hamile testleri de mevcuttur.

Modern arabalarda kaza güvenliğinin başı emniyet kemeridir. Takmaz iseniz, airbagların, adaptif koltuk kafalıklarının, esneyen koltukların bir anlamı kalmaz. Kısaca kemer takmıyorsanız, ne kasıyorsunuz bir kamyon arabaya para veriyorsunuz, bir Çin arabası ile bir Volvo'nun farkı yoktur. Hatta Çin arabası daha güvenli olabilir.

Diyeceksiniz ki "Şehir içinde ba bıdı ba bıdı..." Bahçeli'de Bosna Hersek Caddesini bilirsiniz. Sağa doğru hafif bir viraj dönerek yokuş yukarı çıkarsınız. Devamı milli kütüphane. O yolda arkadaşı şerit ihlali yapan bir dolmuş biçti. Arkadaşın aracı 2008 BMW 3.16. Araç pert oldu. Arkadaşın sadece bileği incindi. Patlayan airbag elini fırlattığı için. Kemeri takılı olmasa en iyi ihtimalle boyun kayması yaşar, ömrünün sonuna kadar sıkıntı çekerdi. Burası şehirin içi. Şehir içi hızları ile yapılmış bir kaza. Dolmuşun hızı 50-55, arkadaşın hızı 45-50.

Protokol yolunda hakimiyetini kaybeden biri 60-70 ile sizi biçebilir. Burası da şehir içi. Cinnah'ı 80 ile çıkarken, yasak olmasına rağmen, Cinnah'ı dik kesip karşı sokağa girmek isteyen biri sizi sıkıştırıp yan şeritteki ile tokuşmanıza sebep olabilir. Burası da şehir içi.

Eskişehir yolunda ben 120 ile gidiyorum. Aslen şehir içi. Konya yolunda da 120 ile gidiyorum. Şehir içi.

Şehir içi, şehir dışı farketmez. Kemer takmamak kaza anında çok tehlikelidir. Trafik kanununda da bu sebeple düzenlemesi var. An itibari ile geçtim ön koltukları, arka koltukta kemeri olmayan bir araba Türkiye'ye ithal edilemiyor, ruhsat da alamıyor. Siz parasını ödeyin; ama kullanmayın diye değil. Olası bir kazada sağ çıkın diye.

Kemerin tehlike yaratacağı nadir konu var. Örneğin:
    Doğan'ın içinde yüksek hızla yan yan direğe çarparsanız, kemeriniz takılı değilse araba parçalanır, asfalta saçılırsınız. Şanssız değilseniz kafanızı kaldırıma vurmazsanız ağrı içinde de olsa ayağa kalkarsınız. Aynısını normal dayanımda bir araçta yapamazsınız. O yüzden hali hazırda kaza anında süper tehlikeli olan bir araca binmiyorsanız, kemer takmak faydanızadır.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Polislerin kota doldurmak için ceza kestikleri aşikar tabii ki. Ancak kemer takmak zorunlu. Takmıyormuşsunuz. Cezayı yapıştırmış. Diyebileceğiniz birşey yok. Sinirlenmişsiniz tamam; ama bu kemer lüzumsuz demek değil.

"Benim hayatım kardeşim, takarım takmam kime ne?" pek öyle değil. Zira intihar edebilirsiniz; ancak intihar etmek serbest değildir. Bunu yaparken polis sizi görürse, engellemeye çalışır. İnsani sebeple değil. Yasada kendisine engellemek konusunda görev verilmiştir. Kemer de aynı şey. Trafik kazası yaşanır, olası birşey. Herkes dalgınlık, bir anlık dikkatsizlik yapabilir ve kaza olabilir. Adı üstünde: Kaza. Kasti birşey yok ortada. Ben kaza yapsam ve kazaya sebebiyet veren taraf ben olmasam dahi, diğer araçta ölü çıksa, hayatım mantar olur. Bunun yükünü ömrümün sonuna kadar taşırım. Kimsenin kimseye böyle birşey yapma hakkı yok.

Devlet sizi sizin adınıza düşünmekle de yükümlüdür. Siz düşünmezseniz, o düşünür. Sizin adınıza çocuklarınızı, eşinizi düşünür. Yasada kemer takmamanın Cezası bu yüzden var. Polis kota doldurmak için yazdı, o ayrı. O da sizin şansınız. Sinirlenmeyin. Meblağ da ufak. Keşke daha yüksek olsa cezası. Keşke polis sadece kota doldurmak için değil, hakikaten her yerde taksi dolmuş ayırmadan kütür kütür kemer cezası yağdırsa.

• quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

İbretlik yazı olmuş,teşekkürler.
  • Benim kazada karşı taraf emniyet kemerini arkadan geçirdiği için hava yastığı suratına patladı yaralandı. bende karakolda boşu boşuna 4 saat bekledim. Şart şart şart.
  • Tüm ülke genelinde yaygınlaşması ve cezasının çok daha fazla arttırılması dileklerimle...

Emniyet kemeri hayat kurtarır, bazıları bunu iyice kafasına soksun...
  • Geçen gün Ziya Gökalp Caddesi'nde de polisler emniyet kemerinden dolayı ceza yazıyordu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ss01

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ss01

2012 yılında trafik kazalarında yaklaşık 230000 kişi yaralanmış 5000 kişi de hayatını kaybetmiş. Ölüm ve yaralanmaların yüzde 10 unun emniyet kemeri takmamakdan kaynaklansa her yıl 23000 kişinin yaralanmasını 500 kişininde sağ kalmasını sağlamak adına bu uygulama bence desteklenmeli.

Varsayimlarla yola cikilmaz. Yuzde on kemer taksaydi olmezdi derseniz bende yuzde on taktigi oldu derim.
    Boyle bir istatistik yok elimizde.

buyrun TÜİK 2011 verileri. Bu veriler EGM tarafından kaza raporlarından derlenerek her yıl yayınlanması için TÜİK e verilen rakamlar. Aşağıdaki istatistikte özellikle takmayanlar kısmına bakmanızı öneririm.Kemer takmayan sürücülerin karıştığı 705 kazada 88 ölü 382 yaralı. Ölüm oranı %12 yaralı oranı %50 nin üzerinde. Kemer takan sürücülerin karıştığı 2163 kazada 42 ölü 809 yaralı. Ölüm oranı sadece %2 yaralı oranıda %50 nin altında.

Genel Kurmay kavsaginda emniyet kemeri uygulamasi

Bu forumda çok kapak gördüm, pek çoğuna da imza attım ama böylesine rastlamadım.

Saygılar...

• Ankara'da bir kaç yerde daha kemer kontrolü gördüm. Hem de Pazar günü sabah saatlerinde. Hatta bu Pazar komşum ceza yedi. Fakat yerlerini söylemiyorum. Kemer takın arkadaşlar. Sağlığınız için.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.