Şimdi Ara

Gelmiş geçmiş en sağlam zeka sorusunu soruyorum (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
174
Cevap
13
Favori
6.219
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Odarda ampul olup olmadigi belirtilmemis. Olmadiini varsayarsak, sadece iskence odasinda 1 adet ampul var.

Sadece ampulu acip kapayatak iletisim kirabildiklerine gore hepsi en az birer kez islence ofasinda bulunmus olmalilar. Zira ampul sadece islence odasinda.

Su anlik allima bir tek bu fikir geliyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: PhsycoMantis

quote:

Orijinalden alıntı: lavetera

quote:

İçlerinden biri lider olacak.Diğerleri eğer ışık kapalıysa açacak açıksa dokunmyacak,lambayı 1 kez açmış ise bir daha dokunmayacak.
    lider ise ,kapalıysa dokunmayacak açıksa kapatacak.ışığı 4 kere kapattığında ise herkes işkence görmüş olacak.

Tebrik ederim cevabınız doğru

Ben de kendi açıklamamı yapayım:

Işığı sadece içlerinden seçtikleri bir kişi kapatacak mesela 1.
    Her giren ilk girdiklerinde ışık kapalıysa açıcak, diğer girdiklerinde dokunmayacak.
    Sonuç itibarı ile 1.ye gelen ışık açık bilgisi hep yeni birinin işkence gördüğünü iletmiş olacak.

Deneyelim: 1. ilk girişi ışık açıksa kapayacak kapalıysa açmasına gerek yok çünkü kendi girdiğini biliyor.
    Sonra 2. girdi ilk girişi ışığı açacak
    Diyelim 2. den sonra 1. dışında biri girdi içerde ışık açık dokunmayacak eğer birinci girer ışık açık kapatacak bilecek kendisi ve bir kişi daha işkence gördü
    Sonra diyelim 2. tekrar girdi daha önce açmıştı artık ışığı açmayacak artık açma yetkisi sadece 3, 4 ve 5 te var
    Bu şekilde sona kadar gidecek ve 1. 4 kez ışığı açık gördüğünde herkes en az birer kez işkence görmüş olacak

Not: Şimdi çıkıp birileri "lan bu muydu?" tarzı bir şeyler söyleyecek eminim kimseyle polemiğe girmek istemiyorum cevabı anlamamış olabilirsiniz.Anlamaya çalışın başka bir şey söylemiyorum iyi forumlar..

Deneyelim:
    Yetki 1. kişide.

1. Kişi giriyor, ışık açıksa kapayacak. Yoksa dokunmayacak.
    2. Kişi girip ışığı açacak.
    2.'den sonra 1. dışında biri(3. kişi diyelim) girecek ve ışık açık olduğundan dokunmayacak.
    Tekrar 1. kişi girip ışığı kapatacak ve anlayacak ki kendisinden sonra 1 kişi işkence görmüş.
    2. tekrar işkence görse de ışığı açmayacak. kapatma yetkisi zaten onda değil. öylece oturacak ve çıkıp gidecek.
    4. kişi girip ışığı yakacak.
    Bu noktada 3. kişi tekrar girecek, yine ışık açık ve dokunmayacak.
    5. kişi girecek, ışık açık olduğundan o da dokunmayacak.
    1. kişi girecek ve ışığı kapatacak. Kendisinden sonra 2 kişinin işkence gördüğünü bilecek. 2 kişinin daha işkence görmesi için bekleyecek.

(Soruda, herkesin işkence gördüğü anlaşılana kadar, işkenceye devam edilecek deniyor. Bu cümleden; şimdiye kadar hangi kurallara göre işkence edilmişse o şekilde devam edileceği anlaşılıyor. Rastgele bir sırayla işkence görüyorlardı. Yani buna göre altta yazdığım şekilde de bir ihtimal var.)

2. Kişi işkence görecek ve ışığa dokunmayacak.
    4. Kişi işkence görecek ve ışığa dokunmayacak.
    1. kişi işkence gördükten sonra, hala 2 kişinin eksik olduğunu bilecek ancak o da duruma müdahale etmeyecek.
    5. kişi işkence görüp ışığı yakacak.
    2. kişi işkence görecek.
    4. kişi işkence görecek.
    4. kişi işkence görecek.

...

4. kişi işkence görüyor hala.
    2. kişi işkence görecek.
    5. kişi işkence görecek.

Bu şekilde belki 2.,5. ve 4. kişi yüzlerce kez işkence görecek ve hala 3. kişinin ışığı yakmasını, ve 1. kişinin onu söndürmesini bekleyecekler. Küçük bir ihtimal, rastgele bir sırayla ilerlediği için hiçbir zaman 3. kişi tekrar işkence görmeyecek ve ışığı yakamayacak. 1. kişi de söndüremeyecek.

Ama; zeka sorusu soruyorsanız olabildiğince az işkence görüp, olabildiğince kısa sürede bunu anlamayı sağlayacak bir yöntem geliştirmelisiniz. Siz soruyu sorarken karmaşık bir şekilde anlatmanızın yanı sıra (sonraki mesajlarda düzeltmiş olabilirsiniz, ama soruyu sonradan değiştirmek gibi olmuş bu) sorunun orjinalinde yer alan bir kuralı belirtmemişsiniz. @Emmesen çok güzel bir cevap bulmuş. Herkesin 1 kez işkence görmesi yetecek bunun için. Sizin söylediğiniz çözümde herkes 1 kez işkence de görse, anlaşamadıkları için işkence bitmiyor. Belki kuralı başta yazsanız, @Emmesen tekrardan düşünmesine gerek kalmadan sizin söylediğinizden çok daha az zarara uğrayacakları bir çözüm bulabilirlerdi.

Ek olarak, eğer adı zeka sorusuysa saçma olmayan ve değişik yöntemlerle bulunan çözümler de cevap olabilir. Mesela siz direk "Cevap, ampülün ısısıyla alakalı değil" demişsiniz. Bu da insanların zekasını o yönde kullanmasına, alternatif çözümler üretmesine engel olmuş olabilir.

Bana kalırsa "Gelmiş geçmiş en sağlam zeka sorusunu sormadınız." Hatta zekasını kullanmak için gelen insanları kısıtladınız. Belki soru güzeldi, ama keşke uzun uzadıya tüm noktalarını iyi öğrenip sormaya çalışsaydınız.

Saygılar.

• ışık kapalı 0 ışık açık 1 durumudur. bilgisayar dili gibi 01 lerden olusan kodlama yapılarak rahatca birbiriyle anlasabilir bu insanlar sadece lbunlara ascii cod tablosunu ogreticek yada yenisini dizayn edecek birisi lazımdır. 01 lerle rahatlıkla bana işgence yapıldı yada yapılmadı tarzı mesaj yollana bilir hiç olmadı bunlardan birisi mors alfabesi biliyodur diğerlerine ogretir olay biter
  • Bu odadan çıkan oldu mu diye sorardım kimse cıkmadıysa işkence edilmiş herkese :S
  • bu nasıl bir konu.
    nick konu uyumu ve aynı zamanda butun phsycolar toplanmış gibisiniz

• Ulan hepinizi bir odaua koyar kibriti veririm şimdi....

Şaka bir yana arkadaşımız demişki çözümler kısıtlanmış hayır kısıtlanmamış iletişimin ısığı açıp kapatmayla olucağını soruda baştan söylenilmiş soruda bir anlatım bozukluğu olduğunu katılırıyorum sonrada düzeltilmiş bazı cevaplarla ama ilk atılan mesajda hala bir değişiklik yapılmaması konuyu açan arkadaşın bir eksisi olarak görüyorum burda kafa yorarken cinnet geçiriyodum ayıptır ama :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: otantizma

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: lavetera

quote:

İçlerinden biri lider olacak.Diğerleri eğer ışık kapalıysa açacak açıksa dokunmyacak,lambayı 1 kez açmış ise bir daha dokunmayacak.
    lider ise ,kapalıysa dokunmayacak açıksa kapatacak.ışığı 4 kere kapattığında ise herkes işkence görmüş olacak.

Tebrik ederim cevabınız doğru

Ben de kendi açıklamamı yapayım:

Işığı sadece içlerinden seçtikleri bir kişi kapatacak mesela 1.
    Her giren ilk girdiklerinde ışık kapalıysa açıcak, diğer girdiklerinde dokunmayacak.
    Sonuç itibarı ile 1.ye gelen ışık açık bilgisi hep yeni birinin işkence gördüğünü iletmiş olacak.

Deneyelim: 1. ilk girişi ışık açıksa kapayacak kapalıysa açmasına gerek yok çünkü kendi girdiğini biliyor.
    Sonra 2. girdi ilk girişi ışığı açacak
    Diyelim 2. den sonra 1. dışında biri girdi içerde ışık açık dokunmayacak eğer birinci girer ışık açık kapatacak bilecek kendisi ve bir kişi daha işkence gördü
    Sonra diyelim 2. tekrar girdi daha önce açmıştı artık ışığı açmayacak artık açma yetkisi sadece 3, 4 ve 5 te var
    Bu şekilde sona kadar gidecek ve 1. 4 kez ışığı açık gördüğünde herkes en az birer kez işkence görmüş olacak

Not: Şimdi çıkıp birileri "lan bu muydu?" tarzı bir şeyler söyleyecek eminim kimseyle polemiğe girmek istemiyorum cevabı anlamamış olabilirsiniz.Anlamaya çalışın başka bir şey söylemiyorum iyi forumlar..

Deneyelim:
    Yetki 1. kişide.

1. Kişi giriyor, ışık açıksa kapayacak. Yoksa dokunmayacak.
    2. Kişi girip ışığı açacak.
    2.'den sonra 1. dışında biri(3. kişi diyelim) girecek ve ışık açık olduğundan dokunmayacak.
    Tekrar 1. kişi girip ışığı kapatacak ve anlayacak ki kendisinden sonra 1 kişi işkence görmüş.
    2. tekrar işkence görse de ışığı açmayacak. kapatma yetkisi zaten onda değil. öylece oturacak ve çıkıp gidecek.
    4. kişi girip ışığı yakacak.
    Bu noktada 3. kişi tekrar girecek, yine ışık açık ve dokunmayacak.
    5. kişi girecek, ışık açık olduğundan o da dokunmayacak.
    1. kişi girecek ve ışığı kapatacak. Kendisinden sonra 2 kişinin işkence gördüğünü bilecek. 2 kişinin daha işkence görmesi için bekleyecek.

(Soruda, herkesin işkence gördüğü anlaşılana kadar, işkenceye devam edilecek deniyor. Bu cümleden; şimdiye kadar hangi kurallara göre işkence edilmişse o şekilde devam edileceği anlaşılıyor. Rastgele bir sırayla işkence görüyorlardı. Yani buna göre altta yazdığım şekilde de bir ihtimal var.)

2. Kişi işkence görecek ve ışığa dokunmayacak.
    4. Kişi işkence görecek ve ışığa dokunmayacak.
    1. kişi işkence gördükten sonra, hala 2 kişinin eksik olduğunu bilecek ancak o da duruma müdahale etmeyecek.
    5. kişi işkence görüp ışığı yakacak.
    2. kişi işkence görecek.
    4. kişi işkence görecek.
    4. kişi işkence görecek.

...

4. kişi işkence görüyor hala.
    2. kişi işkence görecek.
    5. kişi işkence görecek.

Bu şekilde belki 2.,5. ve 4. kişi yüzlerce kez işkence görecek ve hala 3. kişinin ışığı yakmasını, ve 1. kişinin onu söndürmesini bekleyecekler. Küçük bir ihtimal, rastgele bir sırayla ilerlediği için hiçbir zaman 3. kişi tekrar işkence görmeyecek ve ışığı yakamayacak. 1. kişi de söndüremeyecek.

Ama; zeka sorusu soruyorsanız olabildiğince az işkence görüp, olabildiğince kısa sürede bunu anlamayı sağlayacak bir yöntem geliştirmelisiniz. Siz soruyu sorarken karmaşık bir şekilde anlatmanızın yanı sıra (sonraki mesajlarda düzeltmiş olabilirsiniz, ama soruyu sonradan değiştirmek gibi olmuş bu) sorunun orjinalinde yer alan bir kuralı belirtmemişsiniz. @Emmesen çok güzel bir cevap bulmuş. Herkesin 1 kez işkence görmesi yetecek bunun için. Sizin söylediğiniz çözümde herkes 1 kez işkence de görse, anlaşamadıkları için işkence bitmiyor. Belki kuralı başta yazsanız, @Emmesen tekrardan düşünmesine gerek kalmadan sizin söylediğinizden çok daha az zarara uğrayacakları bir çözüm bulabilirlerdi.

Ek olarak, eğer adı zeka sorusuysa saçma olmayan ve değişik yöntemlerle bulunan çözümler de cevap olabilir. Mesela siz direk "Cevap, ampülün ısısıyla alakalı değil" demişsiniz. Bu da insanların zekasını o yönde kullanmasına, alternatif çözümler üretmesine engel olmuş olabilir.

Bana kalırsa "Gelmiş geçmiş en sağlam zeka sorusunu sormadınız." Hatta zekasını kullanmak için gelen insanları kısıtladınız. Belki soru güzeldi, ama keşke uzun uzadıya tüm noktalarını iyi öğrenip sormaya çalışsaydınız.

Saygılar.

Cevabınız için tşk ederim saygı duyuyorum.

Öncelikle soruda iletişimin yalnızca ışığı açarak ve kapatarak kurulabileceği yazılmış ısı nerden geldi veya söküp takma bu anlamsız bence

Cevap ısıyla alakalı değil dedim çünkü soruda yine sadece açma kapama ile iletişim kurulacağı için insanlar boşuna bu şekilde düşünmesinler dedim soruda bu bilgi yer almasaydı zaten karışmazdım.

Benim sorumun tek cevabı var alternatif dediğiniz yollar cevap olamaz demiyorum benim sorumun cevabı değiller diyorum burda da anlaştık sanırım.

Ben kimseyi kısıtlamadım.Ve son bir şey daha: sorudan "minimum zararla kurtulmaları gerektiğini nereden çıkardınız?" aynı mantık Emmesenin cevabı için de geçerli yani belki misal veriyorum 3. ile başlayıp 2. ile devam edip tekrar 3-2-3-2-3-2-3-2-3-2 şeklinde gidebilirdi ve bu 100 kere de olabilirdi.Benim söylediğim yöntemde anlaşılmayan taraf neresi 1.ye gelen 4 kez ışık açık bilgisi hepsinin en az 1 kez işkence gördüğünü kanıtlıyor

Soruda eksik olduğunu düşünmüyorum.Size göre en sağlam zeka sorusu olmayabilir çünkü göreceli bi şey bu.Teşekkürler..

• Cevabı geç, ben daha soruyu anlamadım.
  • 1-2-3-4-5 diye numara verelim. Bunlardan herhangi biri işkence gördükten sonra görüşme hakkını kullanır. Diyelim ki 1 numara işkence gördü, sonra görüşme yapılmasını isteyecek. Diyecek ki "Kankalar, bana işkence yapıldı, ışığı açık bıraktım. Benden sonra girecek olan ışığı kapasın." Ama bu söylenen söz 4 ve 5 numaralı garibanlardan saklanacak. Onlara denecek ki: "Işıklara dokunmayın, biz hallederiz." Sonra 2 ya da 3 numara girdiğince açık olan ışığı söndürecek. Diyelim ki 2 numara girdi, 3 numara girdiğinde ışığın kapalı olduğunu görecek. Sonra 3 numara diyecek ki: "1-2 ve 3 numara olarak işkence gördüğümüzü belirtir ve gereğinin yapılmasını arz ederiz." 1-2-3 numara canını kurtarır, 4-5 numaralar içeride kalır. Zaten 4 ile 5 diğer arkadaşlarının sevgililerine yavşıyorlardı, iyi oldu onlara.

Ciddi olmak gerekirse soruda ufak eksiklikler var. En önemlisi, işkence odasının ışığının kapalı ya da açık olduğu belirtilmemiş. Yani ilk işkence görecek kişi girdiğinde ışık açık mı yoksa kapalı mı bilmiyoruz (söylenildiyse görmedim). İkincisi de herkese işkence yapılmak zorunda olunmaması. Mesela 2 numaraya uyuz oldular, sürekli onu alırlar odaya, başkasını almazlar. Bunları saymazsak fena değil soru.

• o son soru kafa karistirici

• Cevap gelmedi mi daha

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: fabrikaayarlari

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: alkan529

quote:

Merhaba,

Simdi bu ampulun 6 durumu var

kapali durumlar
    1.ampul yerinde ve kapali --------------------ilk durum
    2.ampul gevsetilmis ve kapali-----------------1. iskence goren
    3.ampul yerinden cikarilmis ve kapali---------2. iskence goren

acik durumlar
    4.ampul yerinden ve acik ---------------------3. iskence goren
    5.ampul gevsetilmis ve acik ------------------4. iskence goren
    6.ampul yerinde cikarilmis ve acik------------5. iskence goren

5. iskence goren ampulun gevsetilmis ve acik oldugunu gorunce kendisinden once dort arkadasinin iskence gordugunu anlayacak...

cozum ya bu ya da buna benzer olacak...
    selamlar...

Duzletme:cevap verilmis

Cvp zaten verilmiş fakat sizin.cozumunuze gore adamlar rahatlıkla ampula ulasabiliyor gevsetiyor filan :) o zmn hic kasmasinlar her işkence gören ampulu soksun duvara vurup kirsin ve odanın ortasına bir parca bıraksın, son giren yerde 4 parça gorurse ispatlanmış olur

Merhaba,

Cevabin verildigini gorup hemen duzeltme yaptim, ayrica soruyu soran arkadas ampule dokunmak yasak/mumkun degil gibi bir uyarida da bulunmamis.
    senin soylediginde bir cevap olabilir tabii...

Yanlış olan şu ama anlatamıyorum

"5. iskence goren ampulun gevsetilmis ve acik oldugunu gorunce kendisinden once dort arkadasinin iskence gordugunu anlayacak..."

iyi düşünün 5. kişi öyle gördü kabul ama bu olay diğerlerinin 5. den önce kesinlikle işkence odasına girdiğini kanıtlamaz

Umarım anlatabilmişimdir..

Merhaba Hocam,

Oncelikle ben cevabimin "yanlis" oldugunu kabul ettim, cunku sizde demissiniz bir sorunun bir cevabi olur diye, ancak benim cozumum sizin aradiginiz cevap olmasada bence bir cozumdur. Ustune basa basa soyluyorum, ben yanlis oldugunu kabul ettim, hatta alintiladiginiz mesajda duzeltme olarak girdim.

Ancak, benim onerdigim cozumu soyle aciklayayim, her iskence goren ilk iskence gordugunde (10 kerede odaya girse sadece bir kez durumu degistirecek) ampulu bir sonraki adima tasiyacak, benim yazdigim siraya gore. Bu durum o kadar acik ki, odaya her giren birey kendisinden once kac kisinin iskence gordugu sorusuna bile cevap verebilir.
    selamlar

Yok ben zaten kabul etmiyorsunuz yanlışınızı gibi bi şey demedim ithaf da etmedim.Ben bu cevabınız üzerine bu yöntemin yine yanlış olduğunu açıklamaya çalışacağım.

Diyelim ki şu sırayla odaya aldılar işkence görenleri: 1-2-1-2-1-1-4-5-4-3 (rastgele yazdım)
    Herkes en az 1 kez gördü buraya kadar anlaştık umuyorum

Demek istediğim şu: 5. dediğimiz kişi (numaralandırmadım 5. farklı kişi anlamında) sizin sözylediğiniz yöntemde ampulü söken kişiydi.(Herkesin en az 1 kere işkence gördüğünü anlayan kişi).Bu kişi işkence görüp çıkınca herkesin işkence gördüğünü düşünerek herkes en az 1 kere işkence gördü diyecek değil mi?Ama 3. kişi henüz girmedi ama 5. kişi girdi zannediyor işte bunu anlatmaya çalışıyorum

Merhaba,

Oncelikle soru guzel soruymus, cevapda acik ve net, benim cevap yanlis, burada da anlastik.

Sizin sorunuza geleyim, olayi somutlastirmak ve kavram kargasasina son vermek icin kisilere A,B,C,D ve E diyelim sizin rasgele yazdiginiz senaryoda su sekilde oluyor:

1-2-1-2-1-1-4-5-4-3
    A-B-A-B-A-A-D-E-D-C bu senaryoya gore

A kisisi, 1. iskence goren olacak ve ampulu gevsetecek(kapali gevsek)
    B kisisi 2. iskence goren olacak ve ampulu cikaracak (kapali ve sokulmus)
    A kisisi tekrar odaya girdiginden hic bir degisiklik yapmayacak, ayrica kendinden sonra birinin iskence gordugunu anlayacak.
    B kisisi ampulu kapali sokulmus birakmisti, aynen bulacak ve degistimeyecek
    A ....
    A ....
    D kisisi, ampulu yerine takacak ve acacak. kendisinden once iki farkli kisinin iskence gordugunu anlayacak
    E kisisi, ampulu gevsetecek (ampul acik ve gevsemis, kendinden once 3 farkli kisinin iskence gordugunu anlayacak)

boyle devam edecek

sanirim anlatabildim.
    selamlar

Bakın çok net mantık hatasını anlatmaya çalışıyorum

D kisisi ampulu yerine takacak ve acacak kendisinden önce 2 farklı kişinin işkence gördüğünü anlayacak dediniz

D kişisinin ampulu yerine takıp açması kendinden önce 2 farklı kişinin işkence gördüğünü kanıtlamaz şöyle ki D den önce A nın hiç girmediğini düşünün D 2 kişi zannedecek oysa sadece B girdi

Merhaba,

Ben yukarida yaptigim aciklamayi sizin rasgele yazdiginiz senaryoya gore yazdim, eger D den once A hic girmezse senaryo soyle olacak,(bu durumda D 2. iskence goren olacak)

B-B-D-E-D-C,

bu durumda;

B kisisi, 1. iskence goren olacak ve ampulu gevsetecek(kapali gevsek)
    B kisisi tekrar odaya girdiginden hic bir degisiklik yapmayacak,
    D kisisi 2. iskence goren olacak ve ampulu cikaracak (kapali ve sokulmus) { ilk senaryoda 3. iskence goren oldugu icin ampulu yerine takip aciyordu, ama simdi 2. iskence goren oldugu icin ampulu cikaran kisi olacak}
    E kisisi 3. iskence goren olacak ve ampulu yerine takacak ve acacak. kendisinden once iki farkli kisinin iskence gordugunu anlayacak

Simdi bu ikinci senaryoda E kisisi, ampulu yerine takip acti, yani demek istedigim, her giren ampulu bir sonraki adima tasiyacak:

saygilar.

• Yukarıda otantizma doğruyu söylemiş. Sorunun yanıtı tek (soru yetersiz ve eksik sorulmuş, o ayrı mesele) fakat yanıt optimum olmadığından soru kalitesi tartışılır hale geliyor. Bu tip sorularda pratik bir çözüm olmalı. Öyle bir çözüm olacak ki 5. kişi de işkenceyi gördüğü an olay anlaşılacak. Ama yanıt bunu vermiyor. O sebeple zeka sorularını seven kitleyi hayal kırıklığına uğratıyor. İtirazım buna.
  • İşkence gören adama ışığı açıp kapatma yetkisini kim veriyor, orası işkence odası mı yoksa bizim evin salonu mu? Zaten onu yapabilen adam biraz risk alsın işkenceciyi paketlesin. Hepsi rahatlasın. Ben olsam o kadar kafa yorana kadar biraz bünyeyi yorar adamı paketler, diğerlerini kurtarır kahraman olurdum:)
  • SSonucu merak ettim.

• 3. geçerseniz kaçıncı olursunuz ?
  • İşkence yapılırken acıdan dolayı ses çıkarırlar ve bu sesten birbirlerini tanırlar.
  • Gözleri kapalı gitmiyorlar mı bunlar ? Oraya gidince gözleri açılacak mı ? Açılmayacaksa ışığı nereden görecekler ?
  • Sorunun yanıtı lambalarla alakalı lambalara 2 lık sıstemle yanıt verırsek sanırım yanıta ulasıbılılırız ( mesela 01-11-10-00-10)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Eryıl34 -- 21 Eylül 2012; 14:35:46 >
  • En iyi mi bilmem gerçi buna sen karar veremezsin ancak "Gelmiş geçmiş en saçma zeka sorusu" olabilecek konumda seviyesiz ve itici soru(!) olmaya aday.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.