Binbaşı
15 Kasım 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
19 üye
Görüntülenme
Toplam: 127 (Bu ay: 1)
Gönderileri

Merhabalar,


24V DC gerilimde yüksek akımlarda (25A ve üzeri) uygun olabilecek dişi ve erkek konnektör öneriniz var mıdır?


Amacımız 24V dc aküden beslenen bir cihazda kullanılacak. PC power supply kablo uçları genelde AC için yapıldığından 10A ve 15A gibi değerlerde sınırlanıyor ve konnektörün plastik kısmı da yüksek güç seviyelerinde erimeye başlıyor. Otomotiv ve Araçlarda kullanılan DC yüksek güç kablo ve konnektörleri konusunda yardım ve önerilerinizi bekliyorum.

Merhaba arkadaşlar. Mat 1 konu anlatım kitabı araştırıyoruz. Bildiğiniz kullandığınız konu anlatım kitapları varsa yazar mısınız?


İçerisinde örnek soru çözümleri olabilir ancak ayrı bir test bölümü olmasını değil de konu anlatımı kısmının detaylı olmasını istiyorum. Yeğenim için alacağım 10 yıldan uzun süredir müfredat çok değişmiştir diye sizlere sormak istedim.

Merhaba arkadaşlar. Continental contact premeum 2 yaz lastiklerim var ancak günlük 50 km'den fazla yol yapıyorum ve güzergahım sürekli buzlanma yapabilecek tehlikeli bir yol. Yaz lastiklerinin 4. yılı ama yol tutuşunda bariz azalmalar görüyorum. Kış lastiği olarak öneriniz nedir? Nokian markası iyi midir? Linkteki ürün hakkında fikri olan var mı?


https://urun.n11.com/oto-lastik/nokian-wr-d4-17565-r14-82t-kis-lastigi-2021-uretimi-P364804810

2012 model ford fiestama trafik sigortası en az 630 tl çıktı. 4 yıldır kazasızlık indirimim var ve istanbulda ikametim. Sizce bu fiyat normal mi? Yaşım 28 ilk senemde 2000₺ trafik sigortası ödemiştim bu fiyatlar çok yükksek değil mi?

Monitörde aradığım çok eksende dönebilmesi ve kullanışlı olması.

27 inch ve Full HD için olması kesin gibi test ettim ben herhangi bir sıkıntı yaşamadım piksel falan da görmedim.

İş yerimde kullandığım Dell P2719H 27" 5ms (HDMI+Display+Analog) Full HD IPS Pivot Monitörhttps://www.hepsiburada.com/dell-p2719h-27-5ms-hdmi-display-analog-full-hd-ips-pivot-monitor-p-HBV00000KHRR7

Alternatif olarak Acer CB272 27" 75Hz 1ms (HDMI+Analog) FreeSync Full HD IPS Monitörhttps://www.hepsiburada.com/acer-cb272-27-75hz-1ms-hdmi-analog-freesync-full-hd-ips-monitor-um-hb2ee-004-p-HBV00000PY5I4?magaza=Elmac%C4%B1k

Dell kullanıcısı olarak gerçekten memnunum. Acer kullanan ve kalitesinden, kullanışlılığından memnun olan arkadaşlar var mıdır? Yada başka bir öneride bulunacak?

Şimdiden teşekkürler.
Merhaba arkadaşlar.
Üniversitelerin Elektronik, Bilgisayar ve Yazılım mühendislikleri gibi bölümleri hakkında bilgilendirmek için bir konu açmak istedim. Sizlerin bu tercih döneminde yardımcı olmak amacıyla açılmıştır bu konu. Zaten internet üzerinden çok fazla arkadaş beni bulup tercih dönemlerinde yardım istiyorlar. Aklıma gelmişken forumu da boş geçmeyeyim.

Şimdi öncelikle tercih yaparken gerçekten kendinizi merkeze koyun başkalarının neler istediği babanın eczacı olmanı istemesini annenin "ah benim oğlum doktor olsun" demesini bir köşeye bırakıp kendinizi 5 yıl sonra 10 yıl sonra hangi işi yaparken görmek istediğinizi dikkatlice seçiniz. Keza yanlış tercih yapan arkadaşlar eninde sonunda ya bölümü bırakıyor ya da sevmediği işlere yıllarını veriyor.

Şimdi gelelim bizim bölümlerimize. Eğer gerçekten kendinizi ileri teknolojiyle uğraşırken uygulamalar geliştiren, yapay zeka uğraşan geleceği şekillendiren mühendisler olarak görebiliyorsanız tabi.

Bir kere gelecek kaygınız olmasın eğer işi hakkını vererek yapan biriyseniz mühendislik ve ileri teknoloji en az işsizlik oranlarına sahiptir. Yakın zamanda Türkiye İstatistik Kurumu verilerine bakabilirsiniz. Hele ki ülkemizde son yıllarda savunma sanayine verilen önemin artması ve desteklerle bir çok güzel firma kuruldu, kuruluyor. Bunlar hep leyhinize işleyecek. Bunun dışında mesleki tatminkarlık çok üst düzeyde. Ben kendi işimi zevk alarak yapıyorum ve ortaya akıllı bir cihaz düşünebilen bir mekanizma çıkartmak yeryüzünde hali hazırda kullanmış olduğumuz cihazların işleyişini anlamlandırmak gibi bir çok faydası da var.

Öğretmen olayım salla başı al maaşı yapayım doktor olayım garanti meslek ve saygınlığı var yok bilmem ne olayım diye düşünüyorsanız lütfen konudan koşarak uzaklaşın. Keza bu kafa yapısındaki insanlar için yazmıyorum bunları. Herkes bir tuşa basarak telefonla sevdiklerine ulaşırken bu hat çekmiyor ya diye düşünen insanları değil "ya abi burada faraday kafesi etkisi vardır, şöyle açık bir alana çıkarsam ya da en azından pencereye doğru yönelirsem belki beton içerisindeki metallerin elektromanyetik dalgayı sömürmesinden kurtularak gsm haberleşmesinde kullanılan en yakın baz istasyonuna 900-1800 mHz frekans aralığında erişimi sağlayabilirim" diyebilmek isteyen hayatı anlamlandırmak isteyenleri hedefliyorum.

Bir işe, kurulu bir firmaya girebilme olanağı kadar da kendinizin iş kurabilme ihtimalini de unutmayınız. Keza Pastadan daha büyük karlar alabilmek isteyen yeni bir düzen kurmak isteyen arkadaşlar için de en avantajlı bölümlerdendir.

Son olarak bunları yazdın da sen kimsin birader biz sana neden güvenelim diyorsanız çevrenizde bu bölümlerden mezun olmuş insanlara danışın. Ben 2015 yılında elektronik mühendisliğinden mezun oldum ve bu güne kadar hiç işsiz kalmamış bir kardeşinizim. Şirketlerin ArGe departmanlarında gömülü sistemler üzerine çalışıyorum. Cihazlar için donanım tasarımı ve gömülü yazılımlarını yapıyorum. İyi maaşlarla çalıştım bu güne kadar makina, inşaat, endüstri vs gibi bir çok alandan arkadaşım da var, bunlara kıyasla iş bulma ve maaş açısından çok daha iyiydi bölümlerdir yazılım bilgisayar elektronik.

Motivasyon olması açısından bir youtube kanalını sizlere tavsiye ederim. Başka Bir Şey ==>> https://www.youtube.com/watch?v=ZLA349dDSC8

Soruları olan arkadaşlar sorabilirler. Özelden soru sormak yerine foruma yazarsanız sizinle aynı soruları olan bir çok kişi de yararlanmış olur.
Tercihlerinizde başarılar...

Genel edit:
// çok sorulduğu ve tam olarak anlaşılamadığı için sizlere bölüm isimleri ve ne anlama geldiklerini basitçe anlatayım.
EEM(ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ)
EM(ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ)
EM(ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ)
EHM(ELEKTRONİK HABERLEŞME MÜHENDİSLİĞİ)

*Elektrik Mühendisliğini 2 şekilde değerlendirebiliriz. 1- TR de bölüm ismi. Bu bölüm mezunları elektrik enerjisi üretimi iletimi dağıtımı kısımlarında inşaat elektrik projelerinde baraj nükleer santral hidroelektrik santral gibi alanlarda çalışabilirler. 2- ELektrik anabilim dalı bilgisayar,yazılım,kontrol,elektrik,elektronik,haberleşme vs tüm elektrik barındıran dalları kapsar. Bu açıdan bakılırsa ben de bir elektrik mühendisiyim ancak elektrik anabilim dalının elektronik alt dalında uzmanlaştım. Yada mühendisler pratik fizikçilerdir. Kendimizi fizik bilim dalının küçük bir alanında uzmanlaştırmış teknik insanlarız. Ama genel kullanımda 1. anlamıyla düşünebilirsiniz.

*Elektronik Mühendisliği devre tasarımı, miktroişlemciler, mikrodenetleyiciler, entegre devre,(teknik olmayan insanlar için sadece çip :) analog, güç sistemleri barındıran sistemlere ait donanım tasarımı yapar ve driver yazar. Basitçe bilgisayarınızın faresi(mouse) bir elektronik devre ve ona ait driver yazılımından oluşur ve bunu elektronik mühendisleri yapar. Bilgisayarın anakartı ve ekran kartı tasarımı da yine elektronik mühendisinin işidir.

*EHM, aslında ders içeriği olarak elektronik mühendisliği programından hiç bir farkı olmamasına rağmen TR de yine böyle bir isimlendirme bulmuşlar. Bu bölümü okuyanlar haberleşme ya da elektronik dallarından birisini seçer ve uzmanlaşır. Aslında elektronik mühendisliğinde de durum böyleyken bu isimlendirmenin kimseye bir şey kattığını düşünmüyorum. Daha bir havalı olmuş olabilir. :)

*EEM, aynı şekilde elektrik ya da elektronik dallarından birisinin seçilerek o kısımda uzmanlaşmayla sona eren bölüm. Bu bölüm mezunu hem elektrik hem elektronik mühendisi olmaz. Kimse kimseyi kandırmasın elektronik bile kendi içerisinde uzmanlaşılacak yüzlerce alt daldan oluşurken hepsine hükmedecek tek yüzüğü ancak sauron döver. O zaman sauron elektrik elektronik mühendisi olabilir ama biz olmamalıyız.

Her şeyi bilip, aslında hiç bir şey de uzman olamamış, ortaya bir şey çıkartamamış kişiler olmamalıyız. Alan seçin ve o konuda uzmanlaşın arkadaşlar.
Merhaba arkadaşlar.

CPU olarak i7 8750H veya i5 8300H ikisinden birisi olabilir. Bunun yanında GPU için ise GTX1050 barındıran bir bilgisayar önerisi istiyorum.
1. Bilgisayar dayanıklı olsun kasa ve malzeme kalitesi iyi olsun keza ben bilgisayara çok da kibar davranmam
2. İşlemci için f/p olarak bunları gördüm daha iyisi varsa önerebilirsiniz işlemciden taviz vermek istemiyorum.
3. HDD olmasa da olur SSD kesin olarak istiyorum. 250GB SSD yeterli olur benim için HDD hiç olmasa da olur yani.
4. Masaüstü bilgisayarım var zaten performansından da memnunum.
5. Depolama vs gibi diğer işlemleri desktopda yaparım. Bana mobil va taşıması kolay bir notebook lazım.
6. işletim sistemi olmasa daha iyi olur benim için.

Benim kafama yatanlar şunlar eleştiri ve öneri bekliyorum.

1.MSI GF63 8RC-208xtr
2.ASUS TUF FX504G 78050
3.ASUS FX504GD 78250
4.ASUS FX504GD 58220
5.ASUS FX504GD 58250
6.MSI GF63 8RC-473xtr
7.DELL GAMİNG G315
Merhaba arkadaşlar.

CPU olarak i7 8750H veya i5 8300H ikisinden birisi olabilir. Bunun yanında GPU için ise GTX1050 barındıran bir bilgisayar önerisi istiyorum.
1. Bilgisayar dayanıklı olsun kasa ve malzeme kalitesi iyi olsun keza ben bilgisayara çok da kibar davranmam
2. İşlemci için f/p olarak bunları gördüm daha iyisi varsa önerebilirsiniz işlemciden taviz vermek istemiyorum.
3. HDD olmasa da olur SSD kesin olarak istiyorum. 250GB SSD yeterli olur benim için HDD hiç olmasa da olur yani.
4. Masaüstü bilgisayarım var zaten performansından da memnunum.
5. Depolama vs gibi diğer işlemleri desktopda yaparım. Bana mobil va taşıması kolay bir notebook lazım.
6. işletim sistemi olmasa daha iyi olur benim için.

Benim kafama yatanlar şunlar eleştiri ve öneri bekliyorum.

1.MSI GF63 8RC-208xtr
2.ASUS TUF FX504G 78050
3.ASUS FX504GD 78250
4.ASUS FX504GD 58220
5.ASUS FX504GD 58250
6.MSI GF63 8RC-473xtr
7.DELL GAMİNG G315

https://www.hepsiburada.com/dell-gaming-g315-intel-core-i7-8750h-8gb-1tb-128gb-ssd-gtx1050ti-linux-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-fb75d128f8128c-p-HBV00000GNIQK?magaza=Hepsiburada
Merhaba arkadaşlar. Uzun süredir çevremde ve iletişim kanalları dolayısıyla sosyal medya ve televizyonlarda dikkat ettiğim bir gerçek var. Ülkemizde çoğunluk mantığıyla, beyniyle düşünüp oy vermek yerine duygularıyla ve kalbiyle yani hissederek oy kullanıyorlar.

X partisini yürekten destekleyen tanıdıklarım çok kısa bir süreçle X partisine gözü dönmüşçesine düşman oluyor. Orta yolu tutturma düşünerek hareket etme gibi bir durum söz konusu değil.
Şimdi şu aşağıda verdiğim videoya bakınız. İnsanların hangi partiye oy vereceklerine verdikleri cevaba bakın hele. Seviyorum oy vereceğim diyor. Sevmiyorum oy vermeyeceğim diyor. 16 yıldır iktidarda o yüzden kesinlikle bu partiye oy vermem diyen olduğu gibi 16 yıldır iktidarda olduğu için veriyorum diyen de var.
https://www.youtube.com/watch?v=u0juqo2nvcM

Bu ülkede insanlar futbolla siyasetin farkını anlayana kadar hiç bir şey iyiye gitmeyecek.

Şimdi bir başka video bu kez siyesetle politikayla ilgisi yok. Burada gençler uçan bir küvet yapıyorlar ve alışveriş yapmaya arabayla gitmek yerine uçan küvetleriyle gidiyorlar. Bu gençler 2 dünya savaşında taş taş üstüne kalmamış Almanya vatandaşları. Sadece uçan küvet değil kanallarında bakabilirsiniz bir çok fantastik işler yapıyorlar. Deniz altı, tank vs vs.
https://www.youtube.com/watch?v=EQK9m_OBVgY

Şimdi biz diyoruz ki dolar arttı hükümetin yanlış politikası/dış mihraklar. Aslında başta kimin olduğundan ziyade bizim kim olduğumuzdur. Biz kim isek başımızdaki de bizim yansımamız olacaktır. Siz Amerikanın başına trump'ı da koysanız eşşek de koysanız hıyar da koysanız bu ülke gelişmeye devam edecek. Hepimiz intel,amd işlemcileri kullanırken, google yahoo twitter facebook microsoft youtube kullanırken bu adamların geriye gitmesi mümkün mü? Peki bizim ileriye gitmemiz mümkün mü?
Merhaba arkadaşlar

5*(R1+R2)/(R1+R2+R3) > 4,3

5*R2/(R2+R3) <4,3

5*R1/(R1+R2+R3) < 1,367

eşitsizlikleri veriliyor. R1, R2 ve R3 için çözüm kümeleri nedir?
Hakkında
Konum: İstanbul
İlgi Alanları: mutlu oldukları
Forum İmzası:
Electronics is my life. ITU Electric MS
∫ ∫ DH Mühendisler Odası∫ ∫
Sistem ve Tercihleri
LOL
Irelia
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 4 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 2 ay
Mesaj Sayısı: 1.242
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 2.348
İkinci El Bölümü Mesajları: 6
Konularının görüntülenme sayısı: 174.435 (Bu ay: 272)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1.041 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Eğitim ve Sınavlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.