Şimdi Ara

Gelecekte olacak bir olayı görmek - Belkide ilk defa ispatlı (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
231
Cevap
16
Favori
20.905
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Çok ilginç gerçekten, ama bazı sorularım var sana. Peki mesela maçta böyle bir şey olacağını gördün, biraz basit bir soru olacak ama, neden iddaa bayine gidip oynamadın? Paraya ihtiyacın mı yok? Yoksa bu yeteneğini kötüye kullanmak mı istemiyorsun? Bu yeteneğini kendi çıkarların için kullanmıyor musun?
  •  Gelecekte olacak bir olayı görmek - Belkide ilk defa ispatlı

Güç sende çok yoğun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ÇayLaK KRaL

Çok ilginç gerçekten, ama bazı sorularım var sana. Peki mesela maçta böyle bir şey olacağını gördün, biraz basit bir soru olacak ama, neden iddaa bayine gidip oynamadın? Paraya ihtiyacın mı yok? Yoksa bu yeteneğini kötüye kullanmak mı istemiyorsun? Bu yeteneğini kendi çıkarların için kullanmıyor musun?

Sonucu görmedim ki. sadece atılacak ilk golü gördüm. Birde biraz kumar vs.. işlerine kullanmak istemiyorum. Sanki bunun saflığını bozarmışım elimden gidermiş gibi hissediyorum. Ha bir gün sayısal loto rakamlarını görürsen oynar mısın dersen sanırım oynarım :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: simple

quote:

Çok ilginç gerçekten, ama bazı sorularım var sana. Peki mesela maçta böyle bir şey olacağını gördün, biraz basit bir soru olacak ama, neden iddaa bayine gidip oynamadın? Paraya ihtiyacın mı yok? Yoksa bu yeteneğini kötüye kullanmak mı istemiyorsun? Bu yeteneğini kendi çıkarların için kullanmıyor musun?

Sonucu görmedim ki. sadece atılacak ilk golü gördüm. Birde biraz kumar vs.. işlerine kullanmak istemiyorum. Sanki bunun saflığını bozarmışım elimden gidermiş gibi hissediyorum. Ha bir gün sayısal loto rakamlarını görürsen oynar mısın dersen sanırım oynarım :)

Galiba ne demek istediğini anlayabiliyorum. Görüyorsun ya da gördüğünü sanıyorsun ama asla emin olamıyorsun. Şu şudur diyemiyorsun. Sende çok belirgin oluyor ki bazen emin bile olabiliyorsun. Mesela ben de soru çözerken özellikle matematikte soruyu okur okumaz şıklara baktığım 0,1 saniyelik sürede bazen gözüme bir şık çarpıyor sanki dikkat çekiyor o şık ve soruyu çözdükten sonra gerçekten de o şık doğru oluyor. Ama seninkisiyle pek ilgisi yok seninki baya aşmış. Ben gerçek olabileceğini düşünüyorum. Başka anın var mı?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: simple

quote:

Galiba ne demek istediğini anlayabiliyorum. Görüyorsun ya da gördüğünü sanıyorsun ama asla emin olamıyorsun. Şu şudur diyemiyorsun. Sende çok belirgin oluyor ki bazen emin bile olabiliyorsun. Mesela ben de soru çözerken özellikle matematikte soruyu okur okumaz şıklara baktığım 0,1 saniyelik sürede bazen gözüme bir şık çarpıyor sanki dikkat çekiyor o şık ve soruyu çözdükten sonra gerçekten de o şık doğru oluyor. Ama seninkisiyle pek ilgisi yok seninki baya aşmış. Ben gerçek olabileceğini düşünüyorum. Başka anın var mı?

Anıdan bol ne var :) keşke imkan olsada ikinci kişilerden dinleseniz ama şimdilik mümkün görünmüyor.

Bir tane geçmiş var mesela. Askerden geldiğimde kız arkadaşlarımdan bir tanesini gördüm. Bir Cafede bir erkek arkadaşımla oturuyordu. Bu kızı aradım dedim sen ünalla birlikte ben askerdeyken bebekte bir cafeye gittin mi? Bana biz Ünalla sözlendik mi birlikteyiz mi şu anda gibilerinden bir şey söyledi. Bende ona böyle bir cafeye gidip gitmediğini sordum. Evet gittik dedi. Yanlarında 2 kişi daha olup olmadığını, 2 katlı cafe nin üst katında oturup oturmadıklarını, masanın duvara yakın tarafta olup olmadığını kendisinin duvar tarafında oturup otrmadığını sordum. Birebir her şey tuttu. İlginç ama bu da mesela geçmişe dönük bir rüyaydı. Ben o zaman bunu gelecek olayından ayrı tutuyordum ama sonradan dün bir arkadaş duru görme olayını söyleyince araştırdım ikiside aynı şeymiş. Bunu yeni öğrendim.

• Yazdıklarının çoğunda ciddi değilsindir umarım, çünkü bazı yerlerde saçmalamaktan öteye gitmemişsin. Umarım durumun forumda anlattığın kadar vahim değildir.

"Geledeği görme" olayına gelince, gelecekte olacak bir olayı göremezsin, sadece tahminde bulunabilirsin. Durum ne olursa olsun yapacağın şey sadece bir tahmindir. Olayı senin mistik havandan taşıyıp bilimsel bir masaya yatırıyım. Bir okun bir hedef tahtasına atılması konusunda fizikçiler ortak bir görüş belirleyecek olsun. İstedikleri kadar deneme yapıp bilgi edinseler bile, o ok atılmadan önce "kesinlikle buraya saplanacak" diyemezler. Hesaplamalar tamamen mükemmel olsa dahi gerçek atış sırasında kuvvetli bir rüzgar esebilir, engel ile ok arasından o sırada bir kuş uçabilir, atış anında yay kopabilir vs. bilim bile elindeki verilere dayanarak sadece tahminlerde bulunabiliyor. Olabilecek ihtimallerden en mümkününü sunuyor. Sen de yaşanmamış bir olayın yaşanacağını bildiğini söyleyemezsin, sadece iddia edersin. Eğer iddian gerçekleşirse o zaman sen bu olayı gördüğünü zannedersin. Aslında görmüyorsun, sadece öne sürdüğün tahmin gerçekleşiyor. Gerçekleştiği andan sonra, sen gördüğünü zannediyorsun.

Ya da önceden kendini gördüğüne inandırıp söylediklerini gerçek kılığına sokmaya çalışıyorsun. Örneğin "Fenerbahçe 4-1 yenecek demiştim son dakikada gol geldi 4-2 bitti" demişsin. 4-3 veya 5-2 demiş olsaydın da "Son dakikada gol atamadılar o yüzden 4-2 bitti" şeklinde cümle kuracaktın. Aynen bu golde yaptığın gibi. Eğer ciddi bir şekilde yazdığını değerlendirecek olursak, orta açan adam ceza alanının içinde değildi ve çizgiye inmemişti. Ayrıca gol gelen orta ile olmadı direkten dönen topa vurarak oldu. Vurduğu nokta ise altı pasın köşesi değil, penaltı noktasından kaleye doğruyu birazcık sola koşuyor ve kaleyi karşıdan gören bir yerden vuruşu gerçekleştiriyor. Sen de söylemişsin gol kafayla değil ayakla oluyor. Yani söylediklerini ciddiye alıp inceleyecek olursak aslında golün oluşumu hakkında hiçbir şeyi bilememişsin. Hangi kalede başlayacağımızı, ilk golü atacağımızı ve golün ilk yarıda geleceğini bilmişsin. Bu üçünü tutturmak da pek zor bir şey değil. Sen tahminde bulunduktan sonra yaşananları kendi pencerenden değerlendiriyorsun.

Şimdi sen gelip de "düşündüklerimi tam çizemedim" gibi bir bahane öne sürebilirsin ya da kafayla atıldığını bilememe sebebinde kullandığın gibi "geleceği görürken uzaktaydım net göremedim" diyebilirsin. Bu sözlerine de bir şey diyemem. Kendini ya da forumu kandırmaya çabalamanı istemem. Bir insan hayatı boyunca trilyonlarca tahminde bulunur. Bazıları sözlü bazıları görsel bazıları işitsel içerikli çok fazla tahminde bulunur. Bunlardan bir takımının tutması çok da şaşılası bir durum değildir. Senin dışında da her insanın böyle tahminlerinin tuttuğu olmuştur ya da olacaktır.

Bir şey daha, söylediğin tahmin tutmasaydı (ki bence zaten tutmadı, yukarıda anlattım) açtığın konu unutulup gidecekti. Aynı anda 100 kişi gol hakkında yorum yapsaydı elbet biri tutardı değil mi? En azından senin tahmininde olduğun gibi tahminini gerçeğe benzetebilirdi birisi. Matematiksel bir biçimde yaklaşmayı deniyim. Hangi kale olacağını bilmek 1/2 ihtimal. Gol olacağını varsayarak ilk yarı veya ikinci yarı olacağını bilmek 1/2 ihtimal. İlk golü atan takımın kim olacağını bilmek 1/2 ihtimal. Futboldaki gol atma yollarını düşünecek olursak 10-11 en çok karşılaşılan atak şekli ortaya çıkar. Kısacası o golü 1/88 gibi bir ihtimalle bilirdin.

Şimdi olayın saçmalığını anlatmak için son bir canlı örnekte bulunacağım. Bu yazıyı okuyan herkes 1 ile 88 arasında bir sayı tutsun. Ben birazdan tuttuğunuz sayıyı tahmin edeceğim. 12 miydi tuttuğun sayı? Ben ortaya bu tahmini atarak her 88 kişiden biri için kahinmişim gibi göründüm. Senin olayında da tamamen gerçekleşen bu. Aklından bir gol tuttun, maçta da benzer bir gol yaşanınca kendini kahin ilan ettin.

• bunun tek bır acıklaması var şike

• Kendince bilimsel birşeyler mi öne sürdün? Bir defa hayatında böyle bir şey görmemişsin sen tahminler üzerine konuşuyorsun. Önce bunu gördüğünde görüntünün nasıl olduğunu bir görmen lazım. Sonra bu görülen şeyin hatırda nasıl kaldığını bilmen lazım. Seninle bu konuyu tartışmayacağım. Daha kafadan ön yargılı ve yanlış senin düşüncelerin. Verdiğin ok örneğinde bir tahmin yapılıyor bende tahmin yok. Direk çiziyorum. Ayrıca olsaydılarla molsaydılarla olmuyor bu iş. Yok adam ceza sahasına giremeseydi rüzgar çıksaydı bilmem ne. Ben ortaya somut birşey koymuşum. Hemde şimdiye kadar hiç yapılmamış bir tarzda. Ardı ardına doğru çıkan şeyler var orada. He bana diyorsan bu basit birşey herkes ardı ardına bunları tutturulabilir o zaman bana kanıt göstereceksin bunun basit olduğuna dair.

Ha birde tutmadığını iddia etmişsin? Golün kafayla olmaması haricinde tutmayan birşey söyler misin? Birde hayatında hiç kale arkasından maç izledin mi?

quote:

Orijinalden alıntı: Duygusal Yamyam

Yazdıklarının çoğunda ciddi değilsindir umarım, çünkü bazı yerlerde saçmalamaktan öteye gitmemişsin. Umarım durumun forumda anlattığın kadar vahim değildir.

"Geledeği görme" olayına gelince, gelecekte olacak bir olayı göremezsin, sadece tahminde bulunabilirsin. Durum ne olursa olsun yapacağın şey sadece bir tahmindir. Olayı senin mistik havandan taşıyıp bilimsel bir masaya yatırıyım. Bir okun bir hedef tahtasına atılması konusunda fizikçiler ortak bir görüş belirleyecek olsun. İstedikleri kadar deneme yapıp bilgi edinseler bile, o ok atılmadan önce "kesinlikle buraya saplanacak" diyemezler. Hesaplamalar tamamen mükemmel olsa dahi gerçek atış sırasında kuvvetli bir rüzgar esebilir, engel ile ok arasından o sırada bir kuş uçabilir, atış anında yay kopabilir vs. bilim bile elindeki verilere dayanarak sadece tahminlerde bulunabiliyor. Olabilecek ihtimallerden en mümkününü sunuyor. Sen de yaşanmamış bir olayın yaşanacağını bildiğini söyleyemezsin, sadece iddia edersin. Eğer iddian gerçekleşirse o zaman sen bu olayı gördüğünü zannedersin. Aslında görmüyorsun, sadece öne sürdüğün tahmin gerçekleşiyor. Gerçekleştiği andan sonra, sen gördüğünü zannediyorsun.

Ya da önceden kendini gördüğüne inandırıp söylediklerini gerçek kılığına sokmaya çalışıyorsun. Örneğin "Fenerbahçe 4-1 yenecek demiştim son dakikada gol geldi 4-2 bitti" demişsin. 4-3 veya 5-2 demiş olsaydın da "Son dakikada gol atamadılar o yüzden 4-2 bitti" şeklinde cümle kuracaktın. Aynen bu golde yaptığın gibi. Eğer ciddi bir şekilde yazdığını değerlendirecek olursak, orta açan adam ceza alanının içinde değildi ve çizgiye inmemişti. Ayrıca gol gelen orta ile olmadı direkten dönen topa vurarak oldu. Vurduğu nokta ise altı pasın köşesi değil, penaltı noktasından kaleye doğruyu birazcık sola koşuyor ve kaleyi karşıdan gören bir yerden vuruşu gerçekleştiriyor. Sen de söylemişsin gol kafayla değil ayakla oluyor. Yani söylediklerini ciddiye alıp inceleyecek olursak aslında golün oluşumu hakkında hiçbir şeyi bilememişsin. Hangi kalede başlayacağımızı, ilk golü atacağımızı ve golün ilk yarıda geleceğini bilmişsin. Bu üçünü tutturmak da pek zor bir şey değil. Sen tahminde bulunduktan sonra yaşananları kendi pencerenden değerlendiriyorsun.

Şimdi sen gelip de "düşündüklerimi tam çizemedim" gibi bir bahane öne sürebilirsin ya da kafayla atıldığını bilememe sebebinde kullandığın gibi "geleceği görürken uzaktaydım net göremedim" diyebilirsin. Bu sözlerine de bir şey diyemem. Kendini ya da forumu kandırmaya çabalamanı istemem. Bir insan hayatı boyunca trilyonlarca tahminde bulunur. Bazıları sözlü bazıları görsel bazıları işitsel içerikli çok fazla tahminde bulunur. Bunlardan bir takımının tutması çok da şaşılası bir durum değildir. Senin dışında da her insanın böyle tahminlerinin tuttuğu olmuştur ya da olacaktır.

Bir şey daha, söylediğin tahmin tutmasaydı (ki bence zaten tutmadı, yukarıda anlattım) açtığın konu unutulup gidecekti. Aynı anda 100 kişi gol hakkında yorum yapsaydı elbet biri tutardı değil mi? En azından senin tahmininde olduğun gibi tahminini gerçeğe benzetebilirdi birisi. Matematiksel bir biçimde yaklaşmayı deniyim. Hangi kale olacağını bilmek 1/2 ihtimal. Gol olacağını varsayarak ilk yarı veya ikinci yarı olacağını bilmek 1/2 ihtimal. İlk golü atan takımın kim olacağını bilmek 1/2 ihtimal. Futboldaki gol atma yollarını düşünecek olursak 10-11 en çok karşılaşılan atak şekli ortaya çıkar. Kısacası o golü 1/88 gibi bir ihtimalle bilirdin.

Şimdi olayın saçmalığını anlatmak için son bir canlı örnekte bulunacağım. Bu yazıyı okuyan herkes 1 ile 88 arasında bir sayı tutsun. Ben birazdan tuttuğunuz sayıyı tahmin edeceğim. 12 miydi tuttuğun sayı? Ben ortaya bu tahmini atarak her 88 kişiden biri için kahinmişim gibi göründüm. Senin olayında da tamamen gerçekleşen bu. Aklından bir gol tuttun, maçta da benzer bir gol yaşanınca kendini kahin ilan ettin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi simple -- 15 Şubat 2012; 0:44:28 >

• Neyse arkadaşlar. Ben daha uğramam buralara. Gelecekte olacak bir olay bir şekilde insana görünebiliyor. Böyle bir şey var bunu bilin.

Herkese hayatında başarılar.
  • Rezerv
  • quote:

Orijinalden alıntı: nesenlenesensiz

Çok tehlikeli bir Allah vergisi.

bi allah için vergi almadıkları kalmıştı
  • Takip
  • Kendini buralarda deşifre ediyorsun ama , Kemal Sunal'ın filmindeki gibi seni de mafya kaçırıp şiki şiki baba dinleterek iddia oynatmasınlar
    Neyse şaka bir yana, senin yaşadığın çok sıra dışı bir durum ve sen gelmiş bunu üç beş liseli ile paylaşıyorsun; sonra bunu olgunlukla karşılamalarını bekliyorsun. malum forum liseli kaynıyor, kaldı ki sen de liseli bir ergen olabilirsin. Şu yazıkların da bilim kurguya fazla sarmış hayal dünyası geniş bir ergenin dikkat çekme çabaları olabilir.
    Sonuca gelecek olursak, bu yetenek/durum/tesadüf ismi herneyse, bu konuyla yakında ilgili kişilerle konuşulup tartışılmalı, yeri inan burası değil. Ki bence bu durumu avantaja çevirmek amacındaymışsın gibi geldi ki o da pek iyi bir yaklaşım değil. Tanımlayamadığın bir durumu önce anlamak ve onu kontrol edilebilir düzeye getirmek gerekmez mi..?
    İyi forumlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Duygusal Yamyam

Yazdıklarının çoğunda ciddi değilsindir umarım, çünkü bazı yerlerde saçmalamaktan öteye gitmemişsin. Umarım durumun forumda anlattığın kadar vahim değildir.

En mantiklisi. Ama arkadas bir seyler gormus olabilir. Bu da bir olasilik sonucta?

Bu arada, Aklindan Bir Sayi Tut... Guzel kitaptir.

• quote:

Orijinalden alıntı: kerimcem

maçla ilgli herşey tahmin esalıdır ve tutma olanağı oranı fazladır! gelecekle ilgi şey ne olabilir

örnek
    5 saat sonra ist 7 büyüklüğünde deprem olucak demek!

+ 1
    Sözün bittiği yer olsun.
  • Olur öyle yan yat..
  • Yazdıklarını okuyunca aklıma "Olasılıksız" adlı kitap geldi birden
  • kanka valencia ya - manu -atletico madrid e 100 kağıt atayım diyorum ne olur ?
  • sam winchester terk
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.