Şimdi Ara

Çok Değişik Bir şiir (SÜMBÜLZADE VEHBİ EFENDİ)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
24.423
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Aşağıdaki şiir, edebiyat tarihimizin saygın şahsiyetlerinden Sümbülzade Vehbi Efendi'nin müstesna bir eseridir. Şiirin hikayesi ise şöyle: Bir gün padişah Vehbi Efendi'yi yanına çağırır ve: "Bana öyle bir şiir yaz ki bir mısrasını okuyunca içimden seni öldürmek, bir sonrakini okuyunca ise ödüllendirmek gelsin" der. Ve işte sonuç aşağıda:

Azm-u hamam edelim, sürtüştürem ben sana,
    Kese ile sabunu, rahat etsin cism-u can.
    * * *
    Lal-u şarap içurem ve ıslatıp geçirem,
    Parmağına yüzüğü, hatem-i zer drahsan.
    * * *
    Eğil eğil sokayım, iki tutam az mıdır?
    Lale ile sümbülü kakülüne nevcivan.
    * * *
    Diz çökerek önüne ılık ılık akıtam,
    Bir gümüş ibrik ile destine ab-ı revan.
    * * *
    Salınarak giderken arkandan ben sokayım,
    Ard eteğin beline, olmasın çamur aman.
    * * *
    Kulaklarından tutam, dibine kadar sokam,
    Sahtiyenden çizmeyi, olasın yola revan.
    * * *
    Öyle bir sokayım ki, kalmasın dışarıda hiç,
    Düşmanın bağrına, hançerimi nagehan.
    * * *
    Eğer arzu edersen, ben ağzına vereyim,
    Yeter ki sen kulundan lokum iste her zaman.
    * * *
    Herkese vermektesin, bir de bana versene,
    Avuç avuç altını, olsun kulun şaduman.
    * * *
    Sen her zaman gelesin, ben Vehbi'ye veresin,
    Esselamun aleyküm ve aleykümesselam.

• Bunca zahmete teşekkürler.
  • ne padişahı ne şiiri ne zaman nerde yazılmış böyle bişey. sağda solda gördüğün yazıyı kopyala yapıştır yapmayla bişey yaptığınızımı sanıyorsunuz. insan biraz tarihine sahip çıkar. kendi atalarıyla bırakın dalga geçmeyi böyle saçma sapan hikayeler uydurmaz. bu kadar basit mi insanın kendi tarihine küfretmesi.
    sanki acayip güzel bi haltmış gibi foruma da yazdınız.
    böyle bişeyin gerçek veya yalan olması önemli değil (ki gerçek olma ihtimali de yoktur.
    önemli olan insanın geçmişine sahip çıkmasıdır.
    istermisiniz 100-300-500 yıl sonraki sizin nesliniz size böyle hikayeler uydursun. böyle haketmediğiniz ifadelerle sizinle dalga geçsin.
    çak ayıp, çok cahilce yani başka bişey demiyorum.
  • +1 ibra
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by ibra</i>
    <br />ne padişahı ne şiiri ne zaman nerde yazılmış böyle bişey. sağda solda gördüğün yazıyı kopyala yapıştır yapmayla bişey yaptığınızımı sanıyorsunuz. insan biraz tarihine sahip çıkar. kendi atalarıyla bırakın dalga geçmeyi böyle saçma sapan hikayeler uydurmaz. bu kadar basit mi insanın kendi tarihine küfretmesi.
    böyle bişeyin gerçek veya yalan olması önemli değil (ki gerçek olma ihtimali de yoktur.
    istermisiniz 100-300-500 yıl sonraki sizin nesliniz size böyle hikayeler uydursun. böyle haketmediğiniz ifadelerle sizinle dalga geçsin.
    <hr height='1' noshade id='quote'></blockquote id='quote'></font id='quote'>
    Enderunlu Fazıl ve Sümbülzade Vehbi, Osmanlı tarihine meraklı okurların hemen tanıyacağı iki yazar. İkisinin de dönemin aşk ve seks hayatını anlatan kitapları var. Fazıl'dan başlarsak 'Defter-i Aşk' adıyla güzel delikanlılarla yaşadığı aşk hikayelerini anlatan bir mesnevi yazan Vehbi'nin kitabının Reis-ül Küttap Ratip Efendi'ye sunulduğu ancak basılır basılmaz dönemin sadrazamı Mustafa Reşit Paşa tarafından toplatıldığı biliniyor.
    Muamma

Belli kurallara göre düzenlenip çözülebilen ve yanıtı tanrının sıfatlarından biri ya da bir insan adı olan manzum bilmecedir. Muamma beyit, kıta gibi küçük nazım biçimleriyle yazılır. Ama mesnevi parçalarıyla yazılmış muammalara da rastlanır. Ali Şir Nevai, Fuzuli, Nebi, Kınalızade Ali Efendi, Sümbülzade Vehbi ve Fitnat Hanım'ın yazdığı çok sayıda muamma vardır. Edirneli Emri Çelebi ise 600'den fazla muammasıyla bu alanın en ünlü şairidir. Örnek:

Bende yok sabr ü sükûn sende vefâdan zerre
    İki yoktan ne çıkar fikn idelim bir kerre
    Nabi

Bazen araştır , cahil sensin , bu şiir gerçek , sadece kopyalayıp yapıştırma değil , sen tarihine sahip çıkacağına bugününe sahip ÇIK , düşün bakalım ülken için neler yaptın şu ana kadar neler yapıyorsun neler yapacaksın . . .

• Sabah sabah asabımı bozdun ben yorum yazasın diye değil okuyasın diye kopyalayıp yapıştırdım , offf neyse senin gibi gövde gösterisi yapıp konuşan çok gördüm ben , fazlada uzattım rücu diolar buna bi araştır osmanlı edebiyat tarihi . . .
  • 100-300-500 yıl sonraki neslimiz (olursa tabii) bizim bu halimiz ile dalga gececek zaten!

ama boyle siirlerle filan degil
    gecmisimizin sadece muhtesem zaferler, ve mutluluk refah uzerine kurulu oldugunu zannedisimizle buna koro korune inanısımızla alay edeceklerdir...

Her milletin mazisinde kotu olaylar vardır, hatta bu olaylar insanları utandırabilir bile, akıllıca ve mantıklı olan gecmise at gozlukleri ile bakıp duygusal bir sekilde bunları gormezden gelmek degil bu hatalara bir daha dusmemek bunlardan ders cıkarmaktır.

Saglıcakla kalın.
  • ben bu olayı daha önceden duydum ve gerçek olduğunu söylüyorlar. adı geçen padişahta kanuni sultan süleyman.
  • takma hollywood, bazilarinin gecmis aski sonsuz...[bgdnc2]
    "tarihimizde garip vakalar" diye bir kitap var (ama simdi evde, yazari hatirlayamadim). tarihimizi sadece zaferler-adillik-comertlik-ihtisam zannedenler acip okusunlar.
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by ibra</i>
    <br />ne padişahı ne şiiri ne zaman nerde yazılmış böyle bişey. sağda solda gördüğün yazıyı kopyala yapıştır yapmayla bişey yaptığınızımı sanıyorsunuz. insan biraz tarihine sahip çıkar. kendi atalarıyla bırakın dalga geçmeyi böyle saçma sapan hikayeler uydurmaz. bu kadar basit mi insanın kendi tarihine küfretmesi.
    evet araştırmadan konuşma ..ayrıca dalga geçen falan yok!!gayet başarılı bir EDEBİ ESER!

adı geçen padişah yanılmıyorsam 3.selim yanlışşsan düzeltin

• bildiğim kadarıyla 3.selim uçkuruna düşkün bi padişahmış..ve hamamda
    cariyelerini kovalarken başını vurmuş ve ölmüş..tarihimiz o kadar parlak olsaydı şu an bu halde olurmuyduk sizce?oturun ve düşünün saygılar..
  • hollywood
    -yaşadığımız dönemde de bu konularda yazar çizerler, bu tip kitap şiir vs. yazanlar var değil mi. bu senni yazdığın bölümü dikkate alalım. bunun bir sanatla, kültürle ne ilgisi var. (tabi göreceli bir kavram sizin için sanat bu olabilir.)bu tip eserlerin! kitapların toplum yaşamına kültürüne bir katkısı var sa sadece zamanımız gazetelerinin arka sayfa fotoğrafları kadardır.
    -osmanlı döneminde ki kelimelere yüklenilen anlamla bugün kullanılan anlamları arasında çok büyük farklar vardır.
    -bundan sonra forumlarını okuyacaklar ve cevap yazacak kişileri bir notla belirtirsen problem kalmaz.
    -koskocaman osmanlı edebiyat tarihinde kayda değer, yazacak kopyalayacak bu konuyu buluyorsan çok seçicisin. birisi bişeyelr yazabilir. yazılanlar günümüze de gelebilir. ama padişaha sunulmuş da ödüllendirilmişde falan filan gibi eklemeler yanlış olandır. bugüne saip çıkmak için neden tarihi bırakalım ki. şu padişah şöyleymiş bu böyleymiş. cevabının duygusallıkla bir ilgisi yok. tabi tarih konusundaki bilgilerimiz/bilgileriniz okuduklarımızla sınırlıdır. bakış açısıyla yani atgözlüğüyle bakmakla bir ilgisi var sanırım.
    -yaptıklarıma gelince,
    şimdiye kadar kimsenin beynini bulandırmadım tarih, edebiyat adına,
    biraz da gerçek tarih okudum, orjinal kaynaklardan,
    şimidye kadar gövde gösterisi olsun diye bişeyler karalamadım, öyle bişeye ihtiyacım olmadığı için,
    mesela geçmişimi inkar etmedim vs...
    birde Osmanlı Araştırmaları Vakfı diye bir kurum var. duymuşsunuzdur.http://www.osmanli.org.tr/index.asp
    birde bilinmeyen osmanlı adında vakfın çıkardığı bir kitap, tavsiye ederim.
    araştırdım da sümbülzade vehbi efendi diye, sadece bazı komik, espri, geyik tarzı sitelerin belaltı fıkraları bölümünde bulabildim.
    asabın için üzgünüm. zaten sizin edebi yazınızı okuyunca benimde asabım bozulmuştu.

• helal olsun kardes ben cok begendim arkadaşımda begendi hatta ezberliyoruz şimdi.eee.tarihimize sahip çıkmak lazım dimi?
  • *güzel kardeşim bu dönemlerdede yazar çizerler var sayayım sana Metin Üstündağ (Metüst) , Bahadır Baruter (Lombak),Fatih Solmaz (Lombak), Selçuk Erdem vs vs , ve bununla büyüyen bir nesil var , günümüz gazetelerin arka sayfasına bakmadan , ve senin görüşüne göre bu adamların topluma hiç bir yararı yok (Cem Yılmaz'da bu camiadan çıkmadır) , ayrıca küfür de bir kültürdür , duvaryazısı bile bir sanattır.Dediğin gibi olsun benim kültür sanat anlayışım böyledir özürdilerim.(En azından Mustafa Yıldızdoğan'la çoşan tiplerden değilim.)
    *Nasıl bir anlam farklılığı olabilir ki ? Kelimeler üzerinde gerek Türkçe gerekse başka dil olsun oynama yapılabilir , ha şu vardır sarayda konuşulan dille halkın konuştuğu dil farklıdır ama biz Osmanlının kötü yönlerini gözler önüne sermiyorduk özürdilerim . . .
    *ben sana cvp yazma demedim , yargısız infaz yaptığın için çıkıştım ben zaten başlığı açarken gülmekten kırılacaksınız demedim , çok değişik bir şiir dedim , ama Osmanlıca yazmalıydım özürdilerim. . .
    *ben nebi'nin fuzuli'nin hayyam'ın şiirlerinide okudum buraya değil ama başka yerlere yazdım hala dahada okurum . . . Sahip çıktığın tarih , 25 $ a satılık yok dediğin Vehbinin kitabı sen araştırmaya devam et , tabi yaaa özürdilerim osmanlıca browser lazım . . .http://www.lib.uchicago.edu/e/su/mideast/Literature.html , chicago üniversitesinde buldum ilginçliğe bak . . .http://www.sahife.com/divan/index18.htm - - - -> buradada Prof. Dr. Köprülüzade Mehmet Fuat tarafından 1931 de yazılmış Türk şairleri hakkında olan bir alıntı bulabilirsin . . .

İktida eylediler meslek-i Aşık Ömer’e
    Aşk ü sevda ile nice kafiye cüyay-ı sühan

Gevheri güftesinde döndü bugünlerde medet
    Gevher-i nadire-i lülü-i lala-yı sühan

Kimi mani kimisi vadi-i Türkmanide
    Karacaoğlan kayabaşısı yelela-yı sühan

Sümbülzade Vehbi (?-180?) (Yazarak yapıştırdım sağdan soldan) . . .

Birde şu var bende hiç geçmişimi inkar etmedim , neden öyle bir şey yazma gereği duydun anlamadın , ama gelecek istediğim için geçmişle yaşamıyorum bu kadar basit , ben ülkem için ne yaptım yada yapıorum biliyormusun , bir firmanın sevkiyatında çalışıyorum , ürünlerin sevk edilmesini sağlıyorum , sanırım kaydadeğer birşeydir bu ülke için ihracat , dedim ya geleceği istiyorum , asabıma gelince şu an gayet düzgün hem ayrıca o bizim değil Osmanlının ebebi eseri aynı IV.Muratın bitecek diye içkileri toplatması halka şarabı yasak etmesi sonrada 20 li yaşlarda sirozdan ölmesi gibi , hem iyi hem kötü Osmanlı'nın. . .

• ibra amcam takmis osmanliya... bir de sadece begendigi seylere sanat diyor. takmamak lazim...
    not:http://www.osmanli.org.tr/index.asp adresini hazirlayan vakfi merak ettim, osmanlica bilmeyen kapidan giremez diye tahmin ediyorum. amcalar sitede oyle bir dil kullanmislar ki sanki osmanlilar'i osmanlilar'a anlatiyorlar [dntw]
  • hollywood, öncelikle benimde asabım şu an gayet düzgün. yazdığım ilk yazıda kırıcı olduysamda özür dilerim.
    sonra,
    *bende mesela cyılmaz dinlerim seyrederim. bir sanatçının iyileri olduğu kadar kötüleri de vardır. ama seçiciyim. çoşmak değilde güzel olan herşeyi dinlerim okurum. yıldızdoğan da olabilir, ftunçda olabilir. öyle tahmin ettiğin gibi biri değilim ne yazıkki. şimdi s. vehbi efendiye gelelim. seninide verdiğin link ve diğer bulabildiklerime bakarak pek kayda değer biri değilmiş. alelade/kıymetsiz bir mukallit olması en önemli özelliği olsa gerek. ama ben anlatamadım derdimi. böyle bir şiir olabilir.
    ama bunun padişaha sunulması kısmı bana saçma ve gerçek dışı geliyor. yine öğrenedildiğim kadarıyla değerli espri, geyik, laf olsun torba dolsun nev'inden sitelerin ilgili bölümlerinde olayın sadece bir rivayet olduğu belirtiliyor. bende şimdi oturup 100lerce rivayet uydurabilrim değil mi cem yılmazın başbakana cumhurbaşkanına sunduğu bir esprisi var diye mesela.
    şimdi böyle alelade mukallid şair var gerçekten. yazdığı bir şiir de olabilir.
    ama neden illa padişahla vezirle ilşkilendirilir bu. bu konuda ne dersin. yani işin rivayet olan kısmına neden sahip çıkacakmışım ki. bununtarihle ilgisi varmı ki.
    *daha iyi bilmen gerekir ki, şu an kullandığımız birçok kelime osmanlı döneminde farklı anlamlarda hatta zıt anlamlarda kullanılırdı. tıpkı orta asya cumhuriyetlerinde kullanılan bizdekinden farklı anlamlar gibi. bunlar arasında "oğlan" kelimesi vardır mesela.
    *bana göre osmanlı bizden farklı bir millet değil. eğer ki onlar başkalarıydı diyorsan "hem ayrıca o bizim değil Osmanlının ebebi eseri " sözünle kendimizi hangi milletten sayacağız. yada osmanlı devletini türkler kurmadımı, ya da biz türk ten başka birisimiyiz.
    *ben siroz dan ölen bir çok kimseyi biliyorum. yakınlarımdan da biliyorum. üstelik çocuk yaşta içkiyle ilgisi olmayan.
    *öztürert, sadece kimin ne zaman söylediği belli olmayan bir rivayeti ben sanat veya tarih diye kabul etmem. site de gayet anlaşılır. 1-2 çocukla denedim. biri ilkokul 2ye gidiyor. bunda anlamayacak ne var diyor.

<br />ne padişahı ne şiiri ne zaman nerde yazılmış böyle bişey. sağda solda gördüğün yazıyı kopyala yapıştır yapmayla bişey yaptığınızımı sanıyorsunuz.
    * çok cahilce yani başka bişey demiyorum.

"arkadaşım beni rencide eden budur , Sümbülzadenin kalitesi konusunda seninle hemfikirim , ama benim anlatmak istediğim tarihle dalga geçmediğim , Sümbülzade öyle burnu havada bir insanmış ki ,Osmanlı şiir tarihinin en sevilmeyenleri arasında gösteriliyor ve sürekli baltaladığından bahsediliyor , şiirin gerçekliğinide bugün I.Konak Kutuphanesinde araştırdım şiir Abdulmecite gonderilmiş (dönemin sadrazamı) , 1809 da ölmüş onuda öğrendim

İktida eylediler meslek-i Aşık Ömer’e
    Aşk ü sevda ile nice kafiye cüyay-ı sühan

Gevheri güftesinde döndü bugünlerde medet
    Gevher-i nadire-i lülü-i lala-yı sühan

Kimi mani kimisi vadi-i Türkmanide
    Karacaoğlan kayabaşısı yelela-yı sühan

su satırlarda ,özetle kendini Karacoğlan ve Aşık ömerden üst görmesini , anlatıyormuş , herseye ragmen çocuk kitaplarıda yazdığı için halk tarafından benimsenmiş , özürdileyecek kadar erdemli olan bir insan karşısında bende , özürdilerim . . .
    <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by ibra</i>
    <br />
    zaten sizin edebi yazınızı okuyunca <hr height='1' noshade id='quote'></blockquote id='quote'></font id='quote'>
    "Sen sizin edebi yazınız deyince , bende bizim değil Osmanlının dedim , sen sahiplenmemişsin (belkide Osmanlının olduğuna , yada böyle bir şiirin olduğuna inanmadığın içindir), bende sahiplenmedim , Ben Türküm , Atatürkçüyüm ve onun sahiplendiği herşeyede sahiplenirim
    kuşkun olmasın.
    "Seninde çok iyi bilmen gerekir ki dilimizden eski türkçeden kalma olupta hala aynı anlamı taşıyan kelime sayısı aynı anlamı taşımayan kelime sayısından daha fazladır "veled" çocuk gibi . . .
    "Karaciğer sirozunun kalıtsal yatkınlık dışındaki en önemli nedenleri, viral hepatit(sarılık A,B,C) geçirmiş olmak ve alkolizmdir.Kalıtsal bir nedense çocuk yaşta ölümler gözlenir , IV.Murat çocuk yaşta ölmemiştir , sarılık geçirmemiştir, burada tek veri kalıyor alkolizm , hatta şarap toplatması filmlere konu olmuştur.
    "Siteyi ziyaret ettim anlaşılır fakat yinede ilkokul çocuğunun ikide bir sözünü kesip bu ne demek diye sormasını gerektiren bir site , ayrıca sümbülzadenin online satışta bile bir kitabı varken adının hiç geçmemiş olması düşündürücü . . .

• çok güzel birbirimize yaklaşıyoruz herhalde
  • [frndsp] biraz yaklaştık sanırım daha fazla daralmaz bu çember
  • Haha şiire bak
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.