Şimdi Ara

Garmin Akıllı Saat (24. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.603
Cevap
40
Favori
95.781
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hangi menüleri donuyor?
    Donma olanlar ConnectIQ uygulamaları kaynaklı. Ağır bir saat yüzü indirirseniz bu bileşenler ve diğer menülere giriş çıkışta yavaşlık hissi veriyor. Benim yazdığım saat yüzlerinin neredeyse hiçbiri öyle ağır değil ve bir gecikmeye sebep olmuyor.
    Bileşenler eskiden kullanıcı bir süre beklemeden ekranda gösterilmezdi, bu da hızlı aşağı yukarı ilerlerken akıcı bir kullanım sağlardı. Sonradan Garmin bir güncelleme ile bileşenlerin anında etkinleşmesini sağladı ki, bileşenler menüsünde aşağı yukarı giderken ConnectIQ bileşenleri gecikmeye sebep oluyor.
    Yoksa diğer menülerinde bir gecikme vs. yok.

Garmin bunu hızlandırmak için işlemcinin daha yüksek frekansta çalışmasına izin verebilir ama bu durumda bisiklet sürerken 10 saat geçmeden bataryanın bittiğini görürsün hani. Bu saat kesinlikle Samsung Gear ya da Apple Watch ile karşılaştırılacak bir saat değil. Bu bir spor saati, onlar akıllı saat; hitap ettikleri her şey farklı.

• aliexpres den sipariş verdiğim fenix 5 kordonları geldi tanesi 6 euro gerçekten çok kaliteli orjinal ürün gidipte 300-350 TL vermeye gerek yok.

Garmin Akıllı Saat

Garmin Akıllı Saat

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• sis651 kullanıcısına yanıt
    Merhaba Ustad,

Konu disi bir sorum olacak size. Bende fenix 5s var. Yaptigim aktivitelerden bazilarinin baglantilarim tarafindan gorulmesini istemiyorum. Mesela kosu aktivitelerimin gozukmesini ama kondusyon bisikleti aktivitemin gozukmemesini istiyorum. Ayarlarda aktivite bazli engelleme yok. Ya hepsini sadece ben secmeme musade ediyor ya da hepsini baglantilarim seklinde. Bu aktivite gorunurlugunu baglantilarim gordukten sonra o yapilan aktivitenin icine girip sadece ben olarak degistirebiliyorum fakat, tabi bu aktivite sisteme yuklendikten sonra yapilabiliyor. kisa sureli de olsa baglantilarim bunu gorebiliyor taki ben unutmazsam sisteme girip ayarlarini degistirene kadar. Bunun baska yolu var midir? Aktivite bazli sadece ben ozelligini yapabilir miyiz?

Tesekkurler,
  • jupiter_ J kullanıcısına yanıt
    Bu konuyla ilgili tam olarak bir bilgim yok bence müşteri hizmetleriyle irtibata geçin onlar Size ayrıntılı bilgi verir grupta bilgisi olan vardır illaki onlar da görünce bilgi verirler Size

Aktivite bazlı sınırlamam için bir ayar yok diye biliyorum.
  • Garmin 5 Plus ile ben de aranızdayım. Birkaç gündür saati kurcaladım. Hoşuma gitti. Henüz müzik özelliğini deneyemedim. İçinde gelen haritaları ise yetersiz buldum. Ya da bir ayar varsa ben bulamadım. Sadece ilçeleri ve havalanlarını gösteriyor. Dağ , tepe vs gibi yerleri ben nasıl yükleyebilirim. Harita nereden bulabilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: contrast

Garmin 5 Plus ile ben de aranızdayım. Birkaç gündür saati kurcaladım. Hoşuma gitti. Henüz müzik özelliğini deneyemedim. İçinde gelen haritaları ise yetersiz buldum. Ya da bir ayar varsa ben bulamadım. Sadece ilçeleri ve havalanlarını gösteriyor. Dağ , tepe vs gibi yerleri ben nasıl yükleyebilirim. Harita nereden bulabilirim.
    Öncelikle hayırlı olsun iyi günlerde kullanın,garmin Express var pc ye yükleyin eşleştirin ordan istediğiniz uygulamayı yüklüyebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ultraslandogus -- 12 Aralık 2018; 15:32:24 >
  • contrast C kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun. Haritalar Türkiye için aman aman dolu değil pek ama çoko eksiklik çekilecek kadar da kötü olduklarını hatırlamıyorum. Tam olarak ne aradınız da bulamadınız acaba haritalarda? Yaptığınız aktivitenin ayarlarından doğru haritanın seçili olduğundan emin olun tek. Mesela bisiklet aktivitelerinde kullandığı bisiklet haritasında Türkiye için düzgün bir veri yok gibi.
    Ben OpenStreetMap haritaları kullanıyorum genelde. Bunlar aslında Garmin'in haritalarına göre daha bile eksik olabiliyor ama bunu kullanmayı seviyorum ben. İhtiyaç anında Garmin haritası da aktifleştirilebiliyor zaten. Bu adresten aradıklarınızın haritada olup olmadığına bakabilir ve saatinize indirebilirsiniz.http://garmin.opentopomap.org

Ustadim size bir sorum olacak. Ben de fenix 5s var garmin connect hesabi olusturdum ve 2 haftadir kullaniyorum. Bugun esime de vivosmart hr aldim. Sorum su, esime ayri bir hesap mi acmam gerekiyor yoksa ayni benim mailim uzerinden o saati ekleme yapabilir miyim? Yani web sitesi garmin hesabima girince saatlerin ayri ayri aktivitelerini gormek gibi bir yol var mi merak ediyorum. Ya da farkli bir mail ile hesap acilmasi mi gerekir

tesekkurler,
    Kesinlikle yeni bir e-posta hesabı ile eşinize yeni hesap açın. Facebook, Google vs. sosyal medya yöntemleri ile de oturum açılabiliyor ama bu durumda gelecekteki hesap değişikliklerinde sıkıntı çıkabiliyor. O yüzden tavsiyem eşinizin kendi e-posta adresi ile hesap açın.
    İki cihazı da aynı hesaba bağlarsanız bir tanesini ana cihaz olarak kaydeder. Vivosmart HR daha çok adım saymaya yönelik bir cihaz olduğu için ya sizin cihazınızın adım sayısını gösterir Garmin, ya da onunki ayarlı ise onunkini. Ayrıca boy, kilo, yaş, cinsiyet vs. değerler de farklı olduğu için kalori yakım tahminlerindeki hesaplamalar da şaşırır. Eş zamanlı yapılan aktiviteler olursa onlarda da sıkıntılar olabilir.
    Eşinize kendi e-posta adresi ile ayrı bir hesap açın hani. Size de eşinize de cihazınızı güle güle kullandığınız günler dilerim.
    Cevabiniz icin tesekkurederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: jupiter_

Merhaba Ustad,

Konu disi bir sorum olacak size. Bende fenix 5s var. Yaptigim aktivitelerden bazilarinin baglantilarim tarafindan gorulmesini istemiyorum. Mesela kosu aktivitelerimin gozukmesini ama kondusyon bisikleti aktivitemin gozukmemesini istiyorum. Ayarlarda aktivite bazli engelleme yok. Ya hepsini sadece ben secmeme musade ediyor ya da hepsini baglantilarim seklinde. Bu aktivite gorunurlugunu baglantilarim gordukten sonra o yapilan aktivitenin icine girip sadece ben olarak degistirebiliyorum fakat, tabi bu aktivite sisteme yuklendikten sonra yapilabiliyor. kisa sureli de olsa baglantilarim bunu gorebiliyor taki ben unutmazsam sisteme girip ayarlarini degistirene kadar. Bunun baska yolu var midir? Aktivite bazli sadece ben ozelligini yapabilir miyiz?

Tesekkurler,
    Şöyle de yapabilirsiniz, ayarlardan sağlık verilerini kapatıp nabız bilgilerinizi görmemelerini sağlayabilirsiniz. Yani niye bağlantılarınızın aktivilerinizi görmesini isteniyorsunuz anlayamadım ama ben de 2012den beri garmin kullanıyorum, dediğiniz gibi bir özellik bilmiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Ustad,

Bir sorum daha olacak. Havalar serinledi. Artik disarida kosmak hasta ediyor adami. Evdeki kosu bandinda kosmak istiyorum. Elimde garmin foot pod var. Yalniz, nette birseyler duydum, kosu bandinda kosmak icin kalibre edilmesi lazimmis bu aletin vs vs. Bu cihazi disarida kosarken disarisi icin zaten kalibre edildi gps ten otomatik. Peki kosu bandi icin de ayrica bir kalibre mi edilmesi gerekiyor evet ise nasil? Kisacasi hocam, bu zimbirtiyi kosu bandinda dogru cadence verisi alabilmek icin ne yapmaliyim.

Hocam, yorumuma ek olarak, sanirim sorum dogru cadence nasil alinir degil de (cadenci her halukarda dogru verir sanirim, neticede ayagini yere bastigin sayiyi tespit edebilir cihaz) kostugum mesafenin dogrulugunu nasil kalibre edebiliriz diye soruyu degistirebilirim.

Tesekkurler,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jupiter_ -- 23 Aralık 2018; 17:58:50 >
    Dışarıda yeterince korunarak biraz iyice havalarda koşmak mümkün. Sadece kaygan zeminde koşmamalı ve vücut ile hava arasında ince de olsa bir katman giysi olması şart. Hani bacaklar vs. yine idare edebilir ama özellikle boyun, kulaklar ve kafa civarını en azından bir baf ile korumak lazım.
    Kışın koşuya çıkardım mesela, hava 0 dereceye yakınken ensem ve kulaklarım üşümeye başlar, rahatsız ederdi ki 10K koşumu erken bitirip 6 - 7K tamamlardım. Ellerim de üşümeye başlardı tabi ki ince bir eldiven vs. iş görüyor yine. Tabi çok soğuk havalarda koşu bandınız varsa dışarıda kendinizi zorlamanıza gerek yok. Ama koşan koşuyor hani, Ruslar biliyorum eksi derecelerde sabahın beşinde kalkıp koşuyorlar. :D

Koşu bandında önemli olan neye güveneceğinize emin olmak. Evdeki koşu bandınız haricinde spor salonu vs. diğer yerlerdeki koşu bantlarında da ortalama olarak aynı oranda farklar çıkıyorsa, muhtemelen saatinizin kalibrasyonu koşu bandı için uygun değildir. Footpod işe yarar bir cihaz olsa da basit bir metodla ölçüm yapıyor diye biliyorum. Hani kadans zaten doğru olacaktır ama güvenmiyorsanız aktivite sonrası koşu bandında görünen değerleri aktiviteye girmeye olanak sağlayan bir ekran çıkıyordu aktivite sonrasında. Çok koşu bandı ile deneyimim olmadı tabi. Ama beş koşu bandı 2KM ölçerken, saat 2.3 ölçüyorsa orada koşu bantlarına güvenmek lazım. Footpod ile kullanmadım tabi hiç cihazımı, kullanan birileri daha faydalı bir şeyler söyleyebilir muhtemelen.

Saat yurtdışından alındığı için içinde TR haritası yokmuş. Eğer TR haritası istersem 30 Dolar vermem gerekiyormuş. Ben de kısa bir araştırmadan sonra sizin bahsettiğiniz siteden yani openstreetmap'den TR haritası yükledim. Genel olarak Hike ve Camping etkinliklerinde kullanacağım için topografik haritalarını yeterli buldum. Benim işime kesinlikle yarayacaktır. Wikiloc sitesinden de rotaları saate gönderiyorum. Bu da benim için çok iyi oldu. Strava denedim ama sanırım o daha çok şehiriçi koşucu ve bisikletçiler için. Bunun dışında grey modelini kullanıyorum. Şimdiden iki çizik (boya soyulması) oluştu. Bunu giderecek bir yöntem aradım ama bulamadım. Belki bir silikon kılıf işimi görür diye Aliexpresten sipariş verdim. Şimdilik mutluyuz. Bu arada bir haftalık batarya testim yaptım. HR kapalı, sıfır etkinlik, saniye ekranı olmayan basit bir arayüz ve 5 tam günde %15 azaldı. Yani %85 şarjım hala vardı. Sadece adım sayar, takvim gibi basit saat özellikleri aktifti. Bir tam dolu şarjla bu şekilde 1 ay gidebilecek gibi duruyor. Batarya takibini gösteren bir uygulama tavsiyeniz varsa da kullanmak isterim. Yani %1'lik dilimi kaç saatte harcıyor gibi..

OpenTopoMap üzerinden indirmişseniz, o harita her Cumam günü güncelleniyor. Ben her Cuma akşamı yeni haritayı yüklüyorum saate. Tabi kullanıcı bazlı olduğu için ciddi bir güncelleme olmasını beklemeyin Türkiye'de, sonuçta böyle gönüllülükle yapılan şeylere bizim katkımız sıfırdır. Hazıra beklemek bizim işimiz daha çok.
    OSM çizeri olduğum için ve kendi bölgemde çizim yaptığım için sık yüklüyorum haritaları. Bölgedeki çoğu orman içi yollar haritalanmış durumda.
    Siz de haritalarda eksik olan patika vs. yolları Wikiloc'tan alınan GPX rotaları ile aktarabilirsiniz tabi bu haritalara. Tabi direk saate yükleyip rota takip etmenin yerini tutmaz tam. Ama faydalı oluyor. Ramazan'da ormanda iftar açmayı severim. Tabi dönüşte karanlıkta yol bularak uygarlığa en kısa yoldan ulaşımda yardımcı oluyor bu haritalar. :)

Battery Gauge diye bir ekran kullanıyorum ben.https://apps.garmin.com/en-US/apps/4370b941-4874-41f4-82d1-d10924eb4bfa

Ben hiç nabız ölçümünü kapatarak denemedim ama gayet iyi bir pil ömrü hani. Ben Fenix 3'te 24 gün görmüştüm ama aktivite olmadığı gibi sensörler bile tam anlamı ile çalışmamış, saat çekmecede yatmış idi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sis651 -- 24 Aralık 2018; 17:23:25 >

Teşekkür ederim bilgiler için. Dün uyku düzenimi yanlış ölçmüş. Film izlerken beni uyuyor sanmış Sözde gece baya uyanık kalmışım vs. Ama connect uyku ekranında da "gelişmiş uyku izleyicisi çalışmadı" şeklinde bir uyarı vardı. Sanırım saat kolumdan döndü ya da başka bişey oldu. Uyku verilerine ne kadar güvenebiliriz? Bir de deneyim sorusu sormak istiyorum. Sizce bu saatte en iyi güven verici sensör veya ölçüm sıralaması nasıldır sizce? Bu kesimlikle doğrudur diyeceklerimiz hangisidir?

-Adımsayar
    -Barometre
    -Altimetre
    -HR
    -Termometre
    -Pusula
    Kalibrasyonu iyi ise pusula. Genelde kalibrasyonları kolay bozulmuyor sürekli kolda olduğu için ama uzun süre hareketsizlikten sonra falan olabiliyor. Tabi etrafınızdaki metal ve manyetik nesnelere göre ölçüm sapabiliyor.

Adımsayar ölçümü koldaki bir sensörden yapıyor. Bu da bu tür cihazların bir zayıflığı. Çok yavaş ve hafif adımlarla yürürken saymıyor mesela, ama bulaşık yıkarken de koldaki sağa sola sallanmayı adım olarak kaydedebiliyor.
    Barometre de doğru ölçüyor ama ekrandaki ABC bileşeninde görünen değer doğru olmayabilir. Altimetre ve barometre birbirine bağlı. Altimetrenin korumaya çalıştığı bir kalibrasyon ayarına göre barometrik değişimleri takip ediyor cihaz. Buna göre de basınç değişikliği olduğunda barometreyi değiştirmeye ya da altimetre değerini değiştirmeye karar veriyor. Bu karara göre de yanılmaya müsait. Eğer hareketsizsen barometre değerini değiştirmeye, hareketli isen de altimetreyi değiştirmeye programlı sanırım ama hem hareket halinde iken havadaki basınç da değişiyorsa yine hata oluşur.
    Termometre de barometre sensörü üzerinde bulunuyor. Saat üzerinde bulunan bir sensör olduğundan saatteki barometrenin sıcaklığını gösteriyor ki barometre ve altimetre değerlerinin hesaplanmasında ısı etkisinin hesaplanması için kullanılıyor. Hani eğer ortam sıcaklığını merak ediyorsan Tempe sensörü şart.
    Nabız ölçer sabit konumda gayet yeterli. Ancak hareket halinde iken olan koldaki sarsıntı ve saatin kolda kayması ölçümü bozabiliyor. Bisiklet sürerken titreşimler mesela tamamen saçmalatabiliyor. Nabız değişkenliklerine geç cevap veriyor. Aktivite başında kalibrasyon iyi olmazsa tüm aktivite boyunca 5 değer düşük ya da yüksek ölçüm olabiliyor. Bu sebeplerden dolayı da optik nabız sensörlerine güven azdır, ciddi düşünene bir göğüs bandı şart. Ha günlük hayatta OHR yeterlidir.

Dediğim gibi bunların en güven vericisi açık ve metalden uzak bir alanda kalibrasyon da doğru ise pusula. Barometre de doğru olsa da altimetreye göre hesaplanmış değerin görünmesi işi biraz karıştırıyor.
    Cihazda bir sürü sensör var ama bunların hepsinin aynı noktada bu şekilde olması bir kısıt. Saati al koy sabit bir noktada dursun, barometre, altimetre, termometre, adımsayar vs. hepsi doğru ölçüm yapar. Ama koldaki sallanmalar adım olarak sayılmaya başlar. Hava değişimi hareket esnasında olursa yükseklik değişimi olarak sayılabilir. Kol termometreyi ısıtır vs. Burada önemli olan bunların bizim antrenmanımızı ne kadar olumlu etkilediği, gelen bilgiyi bizim ne kadar verimli kullanabildiğimiz. Gerisi hikaye ve giyilebilir teknolojilerin yakın gelecekteki sıkıntıları...

Teşekkür ederim bilgiler için ve mutlu yıllar dilerim.. Benim yeni sorularım var :)

Kamp yaparken gece sıcaklığını ölçmek için düşünüyorum aslında sıcaklık ölçümünü. Evde yaptığım denemelerde saati bilekten çıkardıktan 25 dk sonra sıcaklığı doğru ölçüyor. Çadır içi sıcaklığını saatle ölçerim. Ama dışarısı için Tempe sensörü edinebilirim. Fakat şöyle bir durum var. Sıcaklık bilgilerini gösteren pencere öğesi son 4 saati gösteriyor. Gece içerisinde ne kadar sıcaklık değişimi olmuş bunu göstermiyor. Ben de yeni bir etkinlik yaratıp sıcaklığı ölçüyorum. Sonradan Connect ile bakıyorum değişimlere. Fakat saat ve dakika bilgisini vermiyor sadece geçen süreyi veriyor. Aslında bu her etkinlikte böyle. Saat kaçta kalbim ne kadar atmış, saat kaçta oraya varmışım gibi veriye ulaşamıyorum. Sadece geçen süreyi veriyor. BU konuda bilgisi olan var mı?

Bir haftadır başka bir sorunum var. Bileğimi çevirip saate bakmak istediğimde ekran ışığı otomatik yanıyordu artık yanmıyor. Sadece etkinliklerde o şekilde çalışıyor. Etkinlik harici ışık yanmıyor. Baktım bir ayar göremedim.

Fırtına uyarısı konusunda çok defa uyarı aldım. Ama hiçbirinde fırtına çıkmadı. Fırtına uyarısı parametresini kaç mb yapmak gerekir. Default olarak 3 mb ayarlanmış.

Bir sorum da etkinlik esnasında (navigasyon eşliğinde) ilerlerken sonradan gelmek istediğim bir noktayı (çeşme-baraka vs) işaretlemek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Etkinliği durdurmak mı gerekiyor? Çünkü ben doğa yürüyüşümdeki rotadaki ilginç yerleri işaretlemek istiyorum.

Teşekkürler. Size de mutlu yıllar dilerim.

Tempe sensörü ANT+ teknolojili ve environment yani çevre sensörü diye geçer. Sıcaklık bilgisini sadece anlık değil son 24 saat içindeki maks. ve min. olarak da verir.
    Benim o kadar saati saatine bilgiye ihtiyacım olmadı. Gösterim olarak grafikte süre ve mesafe seçenekleri var. Süreyi başlangıç süresi ile hesaplayarak bulabilirsiniz anca. Genel nabız grafiğinde saat kaçta kalbinizin ne kadar attığını görebilirsiniz ama aktivite içinde olduğu kadar detaylı olmayabilir.

Ekran aydınlatması için gideceğiniz yol şöyle: Settings > System > Backlight > Not During Activity. Bunlar aktivite harici ayarlar oluyor, During Activity seçeneği de aktivite çalışırken kullanılacak aydınlatma ayarları.

Fırtına uyarısı barometrenin hareket eden bir kolda olmasından ve sürekli aktivite durumuna göre kalibrasyon gerektirdiğinden doğru çalışmayabiliyor. Hani siz asansörle yüksek katlara çıktınız. Bu esnada adım atıp ciddi hareket kaydedilmediği için bunu basınç düşüşü olarak algılayıp fırtına uyarısı verebilir. Hatta ani basınç değişikliği ile gelen fırtınalar Fenix 3'te barometreden ziyade altimetre değişikliği olarak kaydolur ve ötmezdi yine. Bende de 4 mb per 3 hours diye ayarlı iken hiç ötmedi. 3.5 mb per 3 hr. diye değiştirdim şimdi ayarı.

Son sorunuzdan anladığım cihazda bir hedef belirli ve sizi o hedefe götürürken bir sonraki yol noktasını girmeye çalışıyorsunuz. Ne yazık ki bunu saat üstünden yapamıyoruz. Saat tek bir hedef belirlemeye olanak veriyor. Ancak önceden plan yapıyorsanız bilgisayardan ya da telefondan rota oluştururken rotalara bu noktaları ekleyebilirsiniz. Saat üstünden sadece tek hedef takibi yapılıyor bildiğim kadarıyla.

• 
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.