Şimdi Ara

Garmin Akıllı Saat (26. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
1.597
Cevap
40
Favori
95.643
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: digitalpalette

Arkadaşlar merhaba. Amazon.com dan bir Fenix 5x Plus aldım. Daha önce hiç Garmin kullanmadım. Türkçe kullanım kitapçığına ulaşabilmemin bir yolu varmıdır acaba.
    Garminin kendi sitesinden indirebilirsiniz, İngilizce olarak var ama Türkçesini göremedim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Jupiter_ Ben yine de kitapçık temin etmek istiyorum. Bir yolu var mı acaba, bilen birileri var mı?
  • tekno_trend Bende kitapçık halinde ingilizcesi var ama türkçe kaynak arayışındayım. Bilgilendirme için teşekkürler.
  • Arkadaşlar çok saçma dil mevzusu donanımla falan ne alaka İsteseler bir kaç gün içinde çıkartırlar tamamen satış politikası bence

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • digitalpalette D kullanıcısına yanıt
    Türkçe kullanım kitapçığı olup olmadığını bilmiyorum. Konu ile ilgili Türkiye distribütörü Baytekin ile görüşebilirsiniz. Eğer Türkçe kitapçık varsa yardımcı olacaklardır. baytekin.com.tr
  • ultraslandogus U kullanıcısına yanıt
    Önceki seriler için Türkçe isteğinde çok bulunduk, Baytekin de konu ile ilgili uğraştı. Ancak daha telefondaki mobil uygulama yakın zamanda tamamen çevrildi ama hala çeviri gariplikleri var. Öncesinde Türkçe dili ile Android uygulamasında CIQ uygulamalarının ayarını yapamazdınız, hata verirdi uygulama. :)
    Türkçe desteğini yakın zamanda yeni seri saatlerle vermeye başladılar. Bundan sonra muhtemelen hepsinde Türkçe desteği olacaktır ama eski saatlere Türkçe desteği sağlayacaklarını pek sanmıyorum. Yıllardır istenen bir şeydi bu.
    Donanımla alakası Uzak Doğu ülkeleri için. Onların dilleri o bölge için üretilen ayrı bir model saatle sağlanıyor. Kullandıkları karakter kodlamaları farklı olduğu için donanım olarak da farklı özellikleri var ya da tek bir cihazı sadece o bölgeye özelleştirmeleri gerekiyor. Yazılım güncellemeleri de çok geç geliyor. Ancak Türkçe için böyle bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: sis651

Önceki seriler için Türkçe isteğinde çok bulunduk, Baytekin de konu ile ilgili uğraştı. Ancak daha telefondaki mobil uygulama yakın zamanda tamamen çevrildi ama hala çeviri gariplikleri var. Öncesinde Türkçe dili ile Android uygulamasında CIQ uygulamalarının ayarını yapamazdınız, hata verirdi uygulama. :)
    Türkçe desteğini yakın zamanda yeni seri saatlerle vermeye başladılar. Bundan sonra muhtemelen hepsinde Türkçe desteği olacaktır ama eski saatlere Türkçe desteği sağlayacaklarını pek sanmıyorum. Yıllardır istenen bir şeydi bu.
    Donanımla alakası Uzak Doğu ülkeleri için. Onların dilleri o bölge için üretilen ayrı bir model saatle sağlanıyor. Kullandıkları karakter kodlamaları farklı olduğu için donanım olarak da farklı özellikleri var ya da tek bir cihazı sadece o bölgeye özelleştirmeleri gerekiyor. Yazılım güncellemeleri de çok geç geliyor. Ancak Türkçe için böyle bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum.
    Ustad sana birsey sorucam.

Ben fenix 5s i alali birkac ay oldu. ilk aldigimdan beridir sarjini 100 full yaptiktan dakikalar sonra %99 a dusuyor ve 1. 1.5 saat icinde de %7-8 sarjinda dusus gerceklesiyor. Toplamda baktiginda ise haftada 3 saat gps ile kosu ve 3 saatte ev icinde toplam 6 gun aktivite ile ve 24 saat heart rate acik oldugu taktirde sarji 6 gun gidiyor. zaten saatin tanitiminda smart watch modunda 9 gun gittigi soyleniyordu. ozetle sarjin gitme durumunda bir sikayetim yok. yalnizca full yaptiktan sonra neden boyle ilk %10 hizli bir sekilde drain oluyor onu merak ediyorum

tesekkurler,

• jupiter_ J kullanıcısına yanıt
    Emin olmamakla beraber %100 şarj olduğunda hemen çekmemenizi tavsiye ederim, genel anlamda şarj durumu iyi ise fazla takılmayın derim akşam 11 gibi tam şarj yaptım şu an %96

• quote:

Orijinalden alıntı: bisikletrehberi

Emin olmamakla beraber %100 şarj olduğunda hemen çekmemenizi tavsiye ederim, genel anlamda şarj durumu iyi ise fazla takılmayın derim akşam 11 gibi tam şarj yaptım şu an %96
    Sizde hangi saat var? Ve kac gun gidiyor sarji ve ozel degilse kullanim yogunlugunuz :)
    Bu batarya yönetimi ve batarya kalitesi ile ilgili bir mesele. Fenix 3'te yoktu böyle bir şey. Sadece şarjdan çıkarınca gün içinde devam ederdi bazen şarj olmaya. :D Ama benim Fenix 5X de yapıyordu öyle. Batarya şarj olurken ısınıyor ve voltajı yükseliyor, şarj pompası yonga da belli voltajdan sonra şarjı kesiyor. Ancak sonra batarya normal voltaj seviyesine iniyor zamanla ve şarj devresi şarj azaldı gibi gösteriyor. Bazen de aktiviteden sonra şarjın yükseldiğini görebilirsiniz. Mesela dört beş saatlik bir aktivite yaptınız, %38 şarjınız var aktiviteden sonra. Birkaç saat sonra baktığınızda şarj %44'e kadar gelmiş olabiliyor. Bu da kullanım esnasında bataryanın yorulup voltajını biraz erken düşürmesi ile ilgili. Bataryadan yük kalkıp deşarj durduğunda batarya kimyası kendine geliyor ve normal seviyesine çıkıyor çıkış voltajı.
    Ben bataryaların fazla kaliteli olmamasına yoruyorum. Samsung, LG vs. aman aman marka bataryalar kullanmıyorlar. Fenix 3 bataryaları JPower idi, Fenix 5X'teki Routejade diye markanın ürünü. Belki kalitelilerdir ama bilmiyorum tam. Samsung gibi yanan, patlayan Garmin duymadım en azından hiç.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sis651 -- 27 Ocak 2019; 12:37:57 >

• quote:

Bu batarya yönetimi ve batarya kalitesi ile ilgili bir mesele. Fenix 3'te yoktu böyle bir şey. Sadece şarjdan çıkarınca gün içinde devam ederdi bazen şarj olmaya. :D Ama benim Fenix 5X de yapıyordu öyle. Batarya şarj olurken ısınıyor ve voltajı yükseliyor, şarj pompası yonga da belli voltajdan sonra şarjı kesiyor. Ancak sonra batarya normal voltaj seviyesine iniyor zamanla ve şarj devresi şarj azaldı gibi gösteriyor. Bazen de aktiviteden sonra şarjın yükseldiğini görebilirsiniz. Mesela dört beş saatlik bir aktivite yaptınız, %38 şarjınız var aktiviteden sonra. Birkaç saat sonra baktığınızda şarj %44'e kadar gelmiş olabiliyor. Bu da kullanım esnasında bataryanın yorulup voltajını biraz erken düşürmesi ile ilgili. Bataryadan yük kalkıp deşarj durduğunda batarya kimyası kendine geliyor ve normal seviyesine çıkıyor çıkış voltajı.
    Ben bataryaların fazla kaliteli olmamasına yoruyorum. Samsung, LG vs. aman aman marka bataryalar kullanmıyorlar. Fenix 3 bataryaları JPower idi, Fenix 5X'teki Routejade diye markanın ürünü. Belki kalitelilerdir ama bilmiyorum tam. Samsung gibi yanan, patlayan Garmin duymadım en azından hiç.
    Hocam ozetle, takilma diyorsun yani? Dedigim gibi sarji bana tam 6 gun gidiyor. 3 saat gps li kosu 3 saat te ev ici calisma 6 gune yayarak. 24 saat wrist heart rate acik.

• sis651 kullanıcısına yanıt
    Hocam peki pil değişimi nasıl oluyor, yani hiç buradaki yetkili servise verip pilini değiştiren var mı acaba? Ne kadara mal oluyor, şu geçirmezlik garantisi vs devam ediyor mu? Benim saat yurt dışından alınma dolayısıyla burada garantisi yok ve uzun süreler kullanmak istediğim için bunlar benim için önemli.
    Bu arada Fenix 5 i ilk çıktığında almıştım, uzun süre günde %3 civarı harcadı. Bluetooth sürekli açık değil ama heartrate açık konumda. Özellikle yazılım 8.00 iken çok iyi gidiyordu pil. Sonrasında günde 6-7 gibi harcamaya başladı. Bu 12.00 güncellemesi ile de yine düştü tüketimi, bu sebeple otomatik güncellemelere kapattım saati, şu an için memnunum ama internette çok daha fazla tüketim değerleri geziyor tabi insan çekiniyor, pil ölünce ne yapacağız diye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İlkerA. -- 27 Ocak 2019; 13:36:37 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: İlkerA.

Hocam peki pil değişimi nasıl oluyor, yani hiç buradaki yetkili servise verip pilini değiştiren var mı acaba? Ne kadara mal oluyor, şu geçirmezlik garantisi vs devam ediyor mu? Benim saat yurt dışından alınma dolayısıyla burada garantisi yok ve uzun süreler kullanmak istediğim için bunlar benim için önemli.
    Bu arada Fenix 5 i ilk çıktığında almıştım, uzun süre günde %3 civarı harcadı. Bluetooth sürekli açık değil ama heartrate açık konumda. Özellikle yazılım 8.00 iken çok iyi gidiyordu pil. Sonrasında günde 6-7 gibi harcamaya başladı. Bu 12.00 güncellemesi ile de yine düştü tüketimi, bu sebeple otomatik güncellemelere kapattım saati, şu an için memnunum ama internette çok daha fazla tüketim değerleri geziyor tabi insan çekiniyor, pil ölünce ne yapacağız diye.
    Hocam,

ben de o konuyu biraz arastirdim ve soyle bir sonuca vardim. bu tur cihazlar ortama 300 kere sarj edilebiliyor. bir saat mesela benim fenix 5s bana 6 gun gidiyor. 300 kere sarj edilebildigini hesaplarsak yapar 1800 gun. o da 5 sene yapar. dolayisiyla capitalist sistem seni zaten yeni saat almaya bi sekilde ikna ediyor :) 5 sene hayli hayli yeter de artar bile.
    soruna gelecek olursak, yabanci forumlardan takip edebildigim kadariyla garmin bu konuda refurbished pilleri satiyormus 60 $ maliyetle.

• quote:

Orijinalden alıntı: jupiter_

Sizde hangi saat var? Ve kac gun gidiyor sarji ve ozel degilse kullanim yogunlugunuz :)

Alıntıları Göster
    Bende fenix 5 var. Yani hep kolumda, nabız hep açık, Bluetooth sürekli bağlı değil. Günde 11k civarı adım sayımı oluyor, haftada da 3 4 defa koşu yapıyorum. Ben de alalı bir ay olmadı daha

• quote:

Orijinalden alıntı: bisikletrehberi

Bende fenix 5 var. Yani hep kolumda, nabız hep açık, Bluetooth sürekli bağlı değil. Günde 11k civarı adım sayımı oluyor, haftada da 3 4 defa koşu yapıyorum. Ben de alalı bir ay olmadı daha

Alıntıları Göster
    Senin urun benim saatten buyuk oldugu icin pili de daha buyuk bu yuzden onca zaman %96 ya dusmus.
    Aynen, takılacak bir şey yok pek. Eğer ileride daha sıkıntı olursa garantisi bitmeden Baytekin ile iletişime geçip ücretsiz bataryayı değiştirtirsin. Garanti sonrası masraflı olabilir biraz tabi.
  • Garanti süresi içinde pilde sıkıntı olursa Garmin'in ücretsiz değiştirmesi lazım. Su geçirmezlik de saat çerçevesinin altındaki bir conta ile sağlandığı için işlem çok aşırı acemi birinin yapmaması haricinde su geçirgenliğinde bir sıkıntı olmaz.
    Yurtdışından da alınmış olsa satış ve garanti belgeleriniz elinizde ise bir yıl garanti hakkınız oluyor diye biliyorum. Garanti sonrası piller düşük kapasite olduğu için aman aman bir pahalı olmas ada ulaşması zor oldukları için pahalı olabiliyor.
    Pil tüketimi kullanım alışkanlıkları göre değişebiliyor ki, performans da günden güne veya güncellemeden güncellemeye değişebiliyor. Mesela koştuğum dönemlerde haftada üç gün birer saat koşardım, pille ilgili sıkıntım olmazdı, bir hafta giderdi. Ancak bisiklete başlayınca iki günde bir şarj eder bile oldum. Hani batarya bittiği için değil, yarın bir tura çıkacak olursam bataryası yetsin, yarıda bırakmasın diye. Bazen de sabah çıkıp akşama kadar 200 KM topladığı için aynı günde şarja taktığım da olabiliyor. :D
    Ayrıca bağlı olan sensörler ve hava sıcaklığı da performansı çok etkileyebiliyor. %30 batarya ile 60 KM sürdüğüm ve geriye %10'dan fazla kaldığı oluyor. Ancak %20 batarya ile 2 KM mesafedeki kafeye kışın gidip birkaç saat oturup eve dönene kadar bataryanın bittiğini de biliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sis651 -- 27 Ocak 2019; 20:32:20 >

Biraz şans işi aslında durum. O hesaba göre beş yıl ama bataryalar durduğu yerde de deforme oluyor kendi kendine. Hani o 300 denen sayı, yıl içinde günlük deşarj ve şarj ile 300 gibi düşünelim. Telefon bataryaları gibi. Her telefonumun bataryası bir yıllık kullanım sonrası haşat olmuş oluyor. :D
    Saatte de yavaş deşarjın da, şarj sıklığının da, soğuk sıcağın da, batarya içindeki kimyanın da her şeyin etkisi olabiliyor. Fenix 3'ü ilk aldığımda %7 civarı tüketirdi bir 10K koşuda. Yaklaşık bir buçuk iki yıl sonra satmaya karar verdiğimde %9 tüketirdi aynı mesafe koşuda. Bataryası dayanmıyor artık derdim mesela. Ama Fenix 5X edindiğimde yaptığım ilk karşılaştırma koşusunda Fenix 3 %9 harcamış iken yepyeni ve pili daha büyük Fenix 5X %10 harcamıştı.
    Refurbished pil meselesini duymadım hiç. 60 dolar vererek de alınmaz hani. Üretici ile iletişime geçip depoda kıyıda köşede kalan bir adet son pili satın alsan daha ucuza gelir sanırım.

• quote:

Biraz şans işi aslında durum. O hesaba göre beş yıl ama bataryalar durduğu yerde de deforme oluyor kendi kendine. Hani o 300 denen sayı, yıl içinde günlük deşarj ve şarj ile 300 gibi düşünelim. Telefon bataryaları gibi. Her telefonumun bataryası bir yıllık kullanım sonrası haşat olmuş oluyor. :D
    Saatte de yavaş deşarjın da, şarj sıklığının da, soğuk sıcağın da, batarya içindeki kimyanın da her şeyin etkisi olabiliyor. Fenix 3'ü ilk aldığımda %7 civarı tüketirdi bir 10K koşuda. Yaklaşık bir buçuk iki yıl sonra satmaya karar verdiğimde %9 tüketirdi aynı mesafe koşuda. Bataryası dayanmıyor artık derdim mesela. Ama Fenix 5X edindiğimde yaptığım ilk karşılaştırma koşusunda Fenix 3 %9 harcamış iken yepyeni ve pili daha büyük Fenix 5X %10 harcamıştı.
    Refurbished pil meselesini duymadım hiç. 60 dolar vererek de alınmaz hani. Üretici ile iletişime geçip depoda kıyıda köşede kalan bir adet son pili satın alsan daha ucuza gelir sanırım.
    Ustad,

Sicagi sicagina bir bilgi paylasayayim sizlerle. Dun yukarida bahsettigim '' sarjin toplamda 6 gun gidiyor olmasi (yaptigim sporlara gore kabul edilebilir) ama %100 sarj ettikten sonra ilk 10 dakikada 4-5 % dusmesi ve sabaha kadar da % 10 lar dusmesi ve daha sonraki zamanlarda dususun yavaslamasi sikintisindan bahsetmistim'' dun burda bir arkadasin yorumu vardi '' sarji % 100 olduktan sonra hemen cikarmayin sarjdan'' seklinde. dun aksam o sekilde yaptim yarim saat daha beklettim sarjda. ama ayrica dun yayinlanan fenix 5s icin 12.30 yeni surumu de guncellemistim sarjdan once. bu yeni surumun yenilikleri su sekilde;

Fixed an intermittent issue where the device would display an incorrect sensor error message.
    Fixed an issue where some devices were reporting a higher than expected battery drain.

pil bosalim hatasinin giderildigini soyluyor.
    ozetle, bu surumu guncellememden midir yoksa arkadasin tavsiyesine uyup %100 sarj olduktan sonra bir muddet daha sarjda takili kalmasindan midir bilinmez, dun bahsettim olaylar zinciri son bulmustur. Dun gece 9 da sarj ettim saatimi ve ilk 10 dakikada herhangi bir bosalim olmadi. sadece yarim saat sonra %1 dustu ve sabah uyandigimda da 96 lardaydi. daha once 89 larla uyanirdim. suan saat sabah 10:30 ve hala % 94 lerde. 13.5 saatte % 6 dusus hic fena degil.

• Geçmiş olsun 😅 şarjdan çekmeme olayını ben demiştim bu telefonlar için de geçerli %100 olduktan sonra bi 5 dakika daha beklenmesinde fayda var ve genel itibari ile batarya tamamen bitmeden şarja takılması da batarya ömrü için iy bir etken ve bünün yanında ayda bir 3 haftada bir yani arada bataryayı sıfırlamak da stabilite açısından olumlu yaklaşımlar

• 
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.