Şimdi Ara

Galiba yeni müslüman oldum..Başka var mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
777
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aşağıda kendi yazdığım yazıdan etkilendim. Peygamber devrinde insanlık o kadar yüksek bir yere çıkmış ki dükkanlar altın satıcılar açıkta ticaret yapıyor ve akşam olduğu gibi bırakıp gittikleri kıymetli eşyalara hiçbir şey olmuyor. Ne büyük güçtür ne büyük etkidir bu ki içlerinde çok büyük bir denetleme duygusu olmuş. Bunu sağlayan fikir ne ise kurban olurum. Madem bu müslümanlık ona kurban olurum. Mslümanlığı sadece namaz abdest sananlara duyurulur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ak34 -- 15 Eylül 2005, 19:37:59 >

• şimdi öyle bir durum olsa almayana enayi derler..

ama bunu sadece müslümanlığa bağlaman da yanlış.. eskiden çok daha az insan vardı ve insanlar birbirlerini tanıyorlardı.. üretim tüketimi karşılıyordu.. hayat daha kolaydı ve kendi ihtiyaçlarını zaten kısmen karşılayabiliyordun.. (ne telefon ne mp3 player nede başka birşey vardı) testi kıyafet domates biber falan... biri birini eker öbürü onu eker öyle takılırlardı... şimdi sen kendi tüm ihtiyaçlarını karşılayamadığın için bir dalda çalışıp kazanman lazım... sen çakmak üretir satarsın adamdan buzdolabı alırsın...

eskiden ARZ edilen mal sayısı azdı..
  • İster eski ister yeni ama yazılanların biraz daha bilinçli yazmaları gerekir...

Öncelik ile İslam nedir neden İslam vb. gibi terbiyesinide alarak hayata bakmak lazım... Standart yaşanan bir hayattan daha tatmin edici bir yaşam biçimi çıkar... Herşey de sınavdayız... Ama herşeyde...
  • quote:

Orjinalden alıntı: _black_

şimdi öyle bir durum olsa almayana enayi derler..

ama bunu sadece müslümanlığa bağlaman da yanlış.. eskiden çok daha az insan vardı ve insanlar birbirlerini tanıyorlardı.. üretim tüketimi karşılıyordu.. hayat daha kolaydı ve kendi ihtiyaçlarını zaten kısmen karşılayabiliyordun.. (ne telefon ne mp3 player nede başka birşey vardı) testi kıyafet domates biber falan... biri birini eker öbürü onu eker öyle takılırlardı... şimdi sen kendi tüm ihtiyaçlarını karşılayamadığın için bir dalda çalışıp kazanman lazım... sen çakmak üretir satarsın adamdan buzdolabı alırsın...

alakası yok bence!!
  • Herkes müslümanlığı tam olarak yaşasa ülkede hiçbir sorun kalmaz.

Allah'tan korkan biri nasıl hırzılık yapabilir?
  • quote:

şimdi öyle bir durum olsa almayana enayi derler..

O dediğin kişiler islamiyet öncesinde yaşamış insanlar..
    İslamiyet öncesi kızlarını diri diri toprağa gömen türlü sapkınlıklar yapan onlar sonradan nasıl böyle bir değişime uğradı.
    Bunu bir sorgula istersen.

• demek istediğim şu.. eskiden açlık bu kadar çok değildi... arsa bulmak kolaydı herkes bir şekilde birşeyler ekip biçip en azından karnını doyurabilirdi.. şimdi siz aç bir insanın önüne bunları serseniz nasıl hırsızlık yapmamasını beklersiniz...
    birde şu var: eskiden yemek insanlara yeterken şimdi herkeste görüp herşeyi istiyor insanlar.. tabi bunları kısıtlı bütçeyle yapmak imkansız olunca kötü yollara başvurabiliyorlar...
  • quote:

demek istediğim şu.. eskiden açlık bu kadar çok değildi... arsa bulmak kolaydı herkes bir şekilde birşeyler ekip biçip en azından karnını doyurabilirdi.. şimdi siz aç bir insanın önüne bunları serseniz nasıl hırsızlık yapmamasını beklersiniz...
    birde şu var: eskiden yemek insanlara yeterken şimdi herkeste görüp herşeyi istiyor insanlar.. tabi bunları kısıtlı bütçeyle yapmak imkansız olunca kötü yollara başvurabiliyorlar...

Adam hırsızlık yapıyor yiyecek ekmeği kalmadığı içinmi dahada zengin olmak için..
    Devir pastaneden baklava çalma devri değil banka hortumlama devri. Olaylar farklı. Her zaman daha fazlası isteniyor imkanların kısıtlı olması ile fazla alakası yok.
  • Eskiden hırsız olmakla şimdi olmak,
    Eskiden dürüst olmakla şimdi olmak arasında fark yok.
  • quote:

demek istediğim şu.. eskiden açlık bu kadar çok değildi... arsa bulmak kolaydı herkes bir şekilde birşeyler ekip biçip en azından karnını doyurabilirdi.. şimdi siz aç bir insanın önüne bunları serseniz nasıl hırsızlık yapmamasını beklersiniz...

Acaba şu anda ki zenginlerin hangisi paraya doymuş.Ellerindeki mallar ömür boyu yetecek kadar var,harcamaya kalksa bitiremez ama yinede doymuyor.Buda insanın nefs körlüğünden ileri geliyor.

İslamı doğru olarak yaşayan birisi böyle kör olamaz.İslamda ki zekat sistemi fakirliğe karşı en iyi çözümdür.

• quote:

Orjinalden alıntı: faruk

quote:

Acaba şu anda ki zenginlerin hangisi paraya doymuş.Ellerindeki mallar ömür boyu yetecek kadar var,harcamaya kalksa bitiremez ama yinede doymuyor.Buda insanın nefs körlüğünden ileri geliyor.

İslamı doğru olarak yaşayan birisi böyle kör olamaz.İslamda ki zekat sistemi fakirliğe karşı en iyi çözümdür.

+sonsuz diyorum başka bişyi diyemiyorum. arkadaş benim söyleyeceğimi sölemiş

• Boşuna ASR-I SAADET DEMEMİŞLER İNSANLAR MELEĞE DÖNÜŞMÜŞ. SÜPER BİR DEVİR. BİR DAHA ZOR GELİR.
  • ben demek istediğimi anlatamadım. neyse....
  • quote:

Orjinalden alıntı: nakka

Boşuna ASR-I SAADET DEMEMİŞLER İNSANLAR MELEĞE DÖNÜŞMÜŞ. SÜPER BİR DEVİR. BİR DAHA ZOR GELİR.

Bildiğim kadarı ile kıyamet alametlerinde İslam'ın çok büyük yükselişe geçtiği 2 dönem var.Biri Peygamberimiz zamanı...Diğerinin de gelmesi bekleniyor...İslam heryere gidecek ancak sonrasında insanlar tekrar küfre (inkara) gidecek...
  • bence açlık diye bişi tam olarak yok. Şu an piyasada israf var elindekiyle yetinmeyi bilmeyenler cok fazla.
    quote:

• quote:

Orjinalden alıntı: sheriff

bence açlık diye bişi tam olarak yok. Şu an piyasada israf var elindekiyle yetinmeyi bilmeyenler cok fazla.

Bu fikirlerini biz şu anda konuşurken Afrika'da açlıktan ölen çocuklara söylemeni öneririm, ellerinde ne varmış da yetinmeyi bilmiyorlarmış biz de öğreniriz böylece
  • ben de soyle bir ornek vereyim hem turkiyeden hemde yakin zamandan,annem aslen hatay antakyali oldugundan bayramlarda akraba ve mezar ziyaretleri icin sik sik gideriz,bven kendimi bildim bileli hatta hala antakyada uzun carsi diye bir yer var,orda da insnalar hic bir cuma dukkanlarini kapatmazlar,isteyen istedigini tartarak alir ve parayi tezgahin uzerine koyar,inanmayan varsa buyursun gitsin gorsun,yada orali kimselere sorsun.
    antakya cok farkli inanc ve kulturden insani barindiran bir memlekettir,ordakiler musluman,gayri muslum arap ,fransiz yada turk diye siniflandirilmaz hepsi antakyalidir ve bir arada,hosgoru ve baris icinde yasarlar ,kendine ozgu bir mozaiktir.kesinlikle disaridan goc almaz hemen herkes birbirini tanir.
    eger bu dukkan kapatmamak isini dine yada arz talebe baglarsaniz bence yanlis olur bu tamamen gorgu guven saygi kultur ve inanc meselesidir.cunku dukkani cumaya gidiyorum diye acik birakip gidenler muslumansa eger ordan birseyler alip parasini oraya koyanlarin coguda cumaya gitmeyen gayrimuslumlerdir.karsilikli hosgoru ve ozguven yani ayni sey pazar sabahlari kilise ibadeti olan gayrimuslumlerin ticarethaneleri icinde gecerlidir bu arada.

• ben bunu söylerken TÜRKİYE den bahsediyodum arkadaşım.

quote:

Orjinalden alıntı: sturmovik

quote:

Orjinalden alıntı: sheriff

bence açlık diye bişi tam olarak yok. Şu an piyasada israf var elindekiyle yetinmeyi bilmeyenler cok fazla.

Bu fikirlerini biz şu anda konuşurken Afrika'da açlıktan ölen çocuklara söylemeni öneririm, ellerinde ne varmış da yetinmeyi bilmiyorlarmış biz de öğreniriz böylece

• neyi savunuyon
    neye yapıyon
    üşenmeyip iki kelime yazsaydın
    quote:

Orjinalden alıntı: ChikOpRensS

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.