Şimdi Ara

G4400 @4.375 NON-SKY OC

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
965
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhaba arkadaşlar. asrock z170pro4s anakartımla g4400'e 1,35V ile %32,5 overclock yaptım. orthosda resimdeki gibi testi geçti ama dota oynarken 10dk sonra pc donuyor. bazen de "watchdog clock timeout" gibi mavi ekran hatası alıyorum. sizce sıkıntı nedir?
     G4400 @4.375 NON-SKY OC

düzenleme: ortohsda ==> orthosda

düzenleme 2: sistem bilgileri eklendi

işlemci: g4400 3,4ghz
    anakart: asrock z170 pro4s
    ram: 3000mhz vengence cl15
    soğutucu:evo212
    ssd: 480gb ultra II
    kasa: dark n10
    power: evga 650watt GQ
    vga: evga gtx960 ssc 4gb

düzenleme 3: g4400 hakkında izlenimlerim

önceki sistemin xeon e5450 + 8 gbddr1066 mhz ram şeklindeydi. black friday zamanı aldığım gtx960 ile kullanıyordum. pc yi kardeşime vereceğim için kendime ileride işlemcisini değiştirmek üzere skylake sistem topladım. bir de non sky overclock denemek istiyordum. xeon e5450 den geçen birisi olarak şunu söyleyebilirm ki g4400 tam bir rezalet dota2 de 1080p full detaylarda gtx960 a dar boğaz yapıyor. cpu kullanımı iki çekirdek de %100e dayanıyor ve sık sık fps düşüşleri oluyor. oc ile baya rahatlıyor ama yukarıda anlattığım gibi tam stabil oc değerlerini tutturamadım sanırım.
     G4400 @4.375 NON-SKY OC
     G4400 @4.375 NON-SKY OC

düzenleme 4: tam bir rezalet yorumumu geri alıyorum. işlemciye biraz daha voltaj verince donmalar kayboldu. 1,4V@4,37ghz stabil. bu haliyle i3 seviyesine geldi. en son olarak işlemciyi onure ederek gtx1070 ile kullandım ve darboğaz nedir bu sefer cidden gördüm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi salagil -- 16 Eylül 2016; 12:12:52 >

• Biraz daha voltaj ver diyecem ama CPU çekirdeği 100 derece diyor, bi yanlışlık olmasın. Bir de Ram frekansında oynama var mı ?
  • OPTİMİST kullanıcısına yanıt
    oc yapınca çekirdekler sabit 100 derece görünüyor ama doğru değil. kılıf sıcaklığı max. 65 derece görmüş. ramler xmp2 profilinde 3000mhz sabit. ramin oc siz hali bu.
  • salagil kullanıcısına yanıt
    Anakartın güncel biosa sahip olduğuna emin ol.

Hala sorun varsa bence sıkıntı anakartta.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MühendisMurat -- 18 Nisan 2016; 11:20:47 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • MühendisMurat kullanıcısına yanıt
    asrock non sky oc bios desteğini yeni bioslarda geri çekti. ben de mecburen eski bios ile kullanıyorum. oc yapabileceğim son bios numarasını bi araştırıp deneyeyim akşama.
    mavi ekran hata kodu ile ilgili bilgisi olan var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: salagil

asrock non sky oc bios desteğini yeni bioslarda geri çekti. ben de mecburen eski bios ile kullanıyorum. oc yapabileceğim son bios numarasını bi araştırıp deneyeyim akşama.
    mavi ekran hata kodu ile ilgili bilgisi olan var mı?

Mavi ekran da aldığınız hata kodu nedir ?

Hızaşırttırma yaparken sisteme otomatik mi hızaşırttırıyorsunuz ?

Sadece saat hızı yükseltip voltajı değiştirmiyorsanız sıkıntı bu sebeple olabilir.

Benim şüplendiğim konusu ise ram hızları ve zamanlama sorunu.
  • Knisath kullanıcısına yanıt
    *CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT
    *otomatik hız aşırtma yok.
    *bclock değerini 132,5 yapıyorum ve işlemci voltajını 1,35e çekiyorum.
    *ram hızını xmp2 profilinden 3000mhze çekiyorum. voltajı ve timingleri kendisi ayarlıyor.
  • quote:

*CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT
    *otomatik hız aşırtma yok.
    *bclock değerini 132,5 yapıyorum ve işlemci voltajını 1,35e çekiyorum.
    *ram hızını xmp2 profilinden 3000mhze çekiyorum. voltajı ve timingleri kendisi ayarlıyor.

*Yeni donanımı eklediğinizde format attınız mı ?
    *sahip olduğunuz ramler normalde 3000Mhz miydi ? Anakartınıza taktığınızda daha düşük saat hızlarında çalıştığı için mi 3000Mhz e çektiniz ?
    *Bios güncellemesi için anakartın üreticisinin sitesine baktığınızda en güncel biosta neler eklenmiş , sizin sorununuzu giderecek bir yama var mı ?
    *Windows 8 mi kullanıyorsunuz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Knisath -- 18 Nisan 2016; 12:44:38 >
    *Sıfır win10 pro kurdum lisanslı
    *Ramler cl15 3000mhz standart hızı. Bclock ayarlarında ram hızı da değiştiği için xmp den bu hızlara cekiyorum
    *bios son version değil. Son versiyon yüklersem oc yapamıyorum.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

*Sıfır win10 pro kurdum lisanslı
    *Ramler cl15 3000mhz standart hızı. Bclock ayarlarında ram hızı da değiştiği için xmp den bu hızlara cekiyorum
    *bios son version değil. Son versiyon yüklersem oc yapamıyorum.

windows 10 için ;

Başlat düğmesini tıklatın.
    Arama kutusuna "command" yazın. Henüz ENTER tuşuna BASMAYIN!
    Klavyenizdeki CTRL-Shift tuşlarını basılı tutarken, ENTER tuşuna basın.
    Bir izin iletişim kutusu ile sizden izin istenecektir.
    Evet'i Tıklatın.
    Yanıp sönen imlecin bulunduğu bir kara kutu açılacak.
    "sfc /scannow yazın ve ENTER tuşuna basın.
    Sistem Dosyası Denetleyicisi, Hatası 0x101 ve diğer sistem dosyası sorunlarını tarayacaktır (sabırlı olun - sistem tarama zaman alabilir).
    Ekrandaki komutları takip edin

daha sonra bilgisayarı yeniden başlatıp sorunun hala devam edip etmediğine bakın ;

Sorun devam ediyorsa ;

http://www.memtest.org/ adresine girip memtest86 yı indirin , bu programla ramlerinizin sorunlu olup olmadığını anlayacağız.Eğer sorun varsa ki muhtemelen ramlerinizde sorun var garantiye gönderin ramleri.

Ancak ilk olarak biostan xmp2 ile çektiğiniz 3000mhz değerinde test edin daha sonra bu ayarı sıfırlayıp ( muhtemelen 2400Mhz yapıyordur ramlerinizi ayarlar sıfırlandığında ) bu ayarlarda bir daha test edin , eğer 3000Mhz iken hata alıp 2400 Mhz iken hata almıyorsanız anakartınız 3000Mhz yi desteklemiyordur ve güncel bios sürücülerine ihtiyacınız vardır.

Eğer iki durumda da ramlerde hata alıyorsanız ramleri garantiye göndermek dışında yapabileceğiniz birşey yok.Ramleri amazondan aldığınızı varsayıyorum.Öyleyse mavi ekran aldığınız amanda kısa bir videoya kaydedip sorunu da açıklayan bir mail yazarsanız amazona size yardımcı olacaklardır ( 1 aylık amazon garanti süresi geçmediyse tabi ki )

Memtest86 için şu adreste açıklayacı bir video var ;http://www2.corsair.com/training/how_to_memtest/

izlerseniz Memtest86 nasıl kullanılır ne yapılır bir fikriniz olur.

hocam overclocku iptal edip işlemciyi default değerlerine, ram frekansını yine 3000mhz de bırakınca herhangi bir sorun yaşamıyorum. disk taramayı yine de deniyeceğim. işlemci ya biraz daha voltaj istiyor, ya da anakart yeter artık frekansı düşür diyor ama orthos da 5 saatten fazla dayandı
    orthos da 5 saat sorun olmadıysa sorun çıkmaması lazım işlemci de.

anakart kuzey köprüsü fazla ısındığından bir ihtimal sorun çıkartıyor olabilir , kuzey köprüsü üzerinde soğutucu var mı ?(olması lazım )

İşlemci yuvasının genelde altında üstünde fan olmayan göreceli işlemci soğutucusundan sonraki en geniş soğutucu plakaya sahip işlem birimidir.

kuzey köprüsü sıcaklığını ölçüp değerini yazma şansınız var ise değerlendirme yapabiliriz.

Ben yine de ramler dolayısıyla sorun yaşadığınız düşünüyorum , ramlerin hızını anakartınız el ile ayarlama ile tanıyorsa kuzey köprüsüne ek voltaj + yük bindiriyor dolayısıyla işlemci frekansını arttırdığınız da kuzey köprüsü haddinden fazla yük ile başa çıkmaya çalışıyor.

Ramlerin hızına göre otomatik voltaj arttıyorsa anakartınız ( 3000mhz si olması gerektiğinden fazla voltaj ile çalıştırıyor demektir bu da zaman aşımına sebep olur yani ramlerinizdeki işlem kümeleri iş yapamaz hale gelir)

ramlerin hızını anakartınızın kabul ettiği hızda çalıştırın , işlemcinizi tekrar istediğiniz hıza çekin o.c ile.Bir de öyle deneyin eğer hala hata alıyorsanız bu olmaması gerektiği halde işlemci sorunu yaşadığını gösterir %70-80 oranla ama bellek testini her halükarda yapın.

daha önce de dediğim gibi oc veya ocsiz ramler hep 3000mhz de çalıştırıyorum ve sadece oc varken sorun çıkıyor. anakart sıcaklığı max 37 derece görmüş. ram voltajını elden 1,35v girmiştim sanırım ama timingler auto daydı. bios ekranında xmp açınca 3000mhz de hangi timinglerde çalışacağını tabo halinde veriyordu ve orjinal değerleri ile tutuyordu. oc varken cpuz ile baktığımda ramler 1500mhz görünüyordu yani 3000mhz olduğu doğru.
    anakart buhttp://www.asrock.com/mb/Intel/Z170%20Pro4S/index.us.asp
  • skylake işlemcilerin kaç volta kadar yolu var? biraz daha zorlayabilirim hatta gaz gelirsem delid bile yaparım
  • quote:

daha önce de dediğim gibi oc veya ocsiz ramler hep 3000mhz de çalıştırıyorum ve sadece oc varken sorun çıkıyor. anakart sıcaklığı max 37 derece görmüş. ram voltajını elden 1,35v girmiştim sanırım ama timingler auto daydı. bios ekranında xmp açınca 3000mhz de hangi timinglerde çalışacağını tabo halinde veriyordu ve orjinal değerleri ile tutuyordu. oc varken cpuz ile baktığımda ramler 1500mhz görünüyordu yani 3000mhz olduğu doğru.
    anakart buhttp://www.asrock.com/mb/Intel/Z170%20Pro4S/index.us.asp

Ram'ler ile anlatmak istediğim o işte , siz el ile sadece bir kısmını ayarlamışsınız zamanlamasını ankart yanlış ayarlarsa bu hatayı almanız normal.

xmp açmadan ram'ler hangi hızda ?O.C varken ramler 1500Mhz de görünüyorsa ramlerde sorun var çünkü 1500Mhz den daha fazla olması lazım , siz işlemcinin hızını arttırırken kuzeyköprüsüne ben işlemci hızını arttırıyorum ona göre kendi çeki düzen ver ram'lerin hızını arttır demektir.O.C var iken ramler 1500Mhz de kalıyorsa ya ramler 1200 Mhz ( yaklaşık değer 1100 de olabilir 1300 de ) de 1500'e kuzeyköprüsü aracılığı ile yükseltildi , dolayısıyla verdiğiniz voltaj ramlere olması gerekenden aşırı geldi kümeler de bilgi işlemi yapılamadı ve timingler de aktarım olmadı yahut yavaşladı dolayısıyla adı geçen hatayı almış oldunuz.

Yani yaptığınız o.c sağlıklı bir o.c değildi umarım daha net anlamışsınızdır.Sonuç olarak sorun yine ramlerinize geliyor.biosu sıfırlayıp xmp vs açmadan default değerlerine bakarsanız ve öyle test ederseniz bir başlangıç , 0 (sıfır ) noktamız olacak ve kolayca arızayı tespit edebileceğiz.

Bunu yapmazsanız buradan sadece olasılığın , olasılığını konuşuyor olacağız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Knisath -- 18 Nisan 2016; 13:36:59 >

cpu z ram hızlarının hep yarısını gösteriyor. şu anda kullandığınız sistemden kontrol edebilirsiniz. o yüzden 1500 x 2 = 3000mhz diye söyledim. cpuz ile timinglere de baktım ve olması gerektiği gibiydi.
    ram konusunu sanırım düzgün anlatamadım. herşey auto da ram hızı kaç hatırlamıyorum ama overclock sonrası her zaman xmp2 profilden 3000mhze ayarlıyorum ve bu şekilde uygulanıyor. eğer bclock ile oynarsam ram hızı otomatikmen değişiyor ama ben herseferinde 3000mhze tekrar çekiyorum. eğer xmp2 açmazsam dediğiniz gibi ram hızı alıp başını gidiyor. bclock değiştirince aynı ekranda hedef cpu ve ram hızı görünüyor ve tedbirimi alıyorum zaten.
    akşam eve gidince birşeyler daha denerim.
    biliyorum yarısını gösterdiğini.

en basitinden hiçbirşeyi ayarlamadan bios fabrika ayarlarında ram hızınız nedir ? xmp bilmem ne hiçbir ayarı ellemeden fabrika ayarlarına çevirip bana ram hızını söylerseniz ben de duruma uygun birşeyler tavsiye edebilirim.
  • Aynı ramden ben de kulandım 1 hafta kadar. Gigabyte z170 Gamin G3 anakrt ile. Ramleri ilk taktığımda 2133mhz de görünüyordu, XMP'yi açıp 3000mhz'e aldım, hiç OC yapmadığım halde sistem açılmadı. Eski haline döndürüp Bios güncellemsi yaparak sorunu çözmüştü.
    voltajı 1,35 den 1,4e çıkartınca herhangi bir donma veya fps drop yaşamadım.
    bclck:132,5 = 4372,5mhz
    ram: 3000mhz xmp2 profile etkin
    sıcaklık: max 65 (dota2 oyun sırasında)
    bios: non sky oc yapılabilen son versiyon olan 3.0 (güncel 3.1 var ama OC yok)

herkese teşekkürler.
  • quote:

voltajı 1,35 den 1,4e çıkartınca herhangi bir donma veya fps drop yaşamadım.
    bclck:132,5 = 4372,5mhz
    ram: 3000mhz xmp2 profile etkin
    sıcaklık: max 65 (dota2 oyun sırasında)
    bios: non sky oc yapılabilen son versiyon olan 3.0 (güncel 3.1 var ama OC yok)

herkese teşekkürler.

xmp2 profilleri hatalı görüldüğü gibi aslında 3000mhz değil malesef ram'iniz voltaj vermenizin gerekmesi xmp adı altında overclock yapmanız gerekiyor oluşu.

Sonuç olarak sorununuz düzelmiş , gözünüz aydın .
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.