Şimdi Ara

G4 Halojen Lamba Yerine Smd Led Takmak[ÇÖZÜLDÜ] (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
259
Cevap
12
Favori
63.573
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Anlayabildiğim kadarıyla
    1.Evimizdeki elektrik 220volt ve AC (Alternatif Akım)
    2.Avizelerimizin içindeki trafo 12volt ve AC (Alternatif Akım)
    3.Led ampüller için gerekli olan trafo 12 volt ve DC (Doğru Akım)
    4. Led ampül takmak istiyorsak 12 volt ac adaptörü söküp 12 volt dc led driver takmalıyız.

Ancak araştırmalarında Led ampüllerin bazılarında AC/DC yazıyor
    Bu durumda bir led ampül alırsak trafomuzu değiştirmemize gerek yokmu

http://urun.gittigidiyor.com/ev-bahce/g4-power-led-avize-ampulu-3w-225-lumen-105100611

• bendede avizelerden var g4 halojen 20w kulanıyor.. led dünyası diye bir yerden iğne bacak 3w sarı cam kaplı led ampül aldım. avize 7 li 7 tanesine led takarsam led ampüller kendini bile zor aydınlatıyor çok zayıf ama 1 tane halojen g4 takıp diğer 6 taneyi led takıyorum aldığım ledler normal 20w halojen kadar ışık veriyor.sorun nerde acaba

arkadaşlar sorun led driver dc olmamasıymış..illaki 1 tane halojen takıp gerisini led takmak gerekiyor bu şekilde..bu led driverlar pahalı birşeymi link varmı bakabileceğimiz.. birde 5 li ve 7 li avizem var. 5 liye 1 adet halojen 20w 4 adet 3w led taktım sorun yok ama 7li olanada 1 adet 20w halojen ve 6 adet led 3w taktım 1 dakika sonra ışıkta titreme başlıyor.. nedendir sizce

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ketoral -- 17 Şubat 2014; 20:09:22 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ketoral

bendede avizelerden var g4 halojen 20w kulanıyor.. led dünyası diye bir yerden iğne bacak 3w sarı cam kaplı led ampül aldım. avize 7 li 7 tanesine led takarsam led ampüller kendini bile zor aydınlatıyor çok zayıf ama 1 tane halojen g4 takıp diğer 6 taneyi led takıyorum aldığım ledler normal 20w halojen kadar ışık veriyor.sorun nerde acaba

arkadaşlar sorun led driver dc olmamasıymış..illaki 1 tane halojen takıp gerisini led takmak gerekiyor bu şekilde..bu led driverlar pahalı birşeymi link varmı bakabileceğimiz.. birde 5 li ve 7 li avizem var. 5 liye 1 adet halojen 20w 4 adet 3w led taktım sorun yok ama 7li olanada 1 adet 20w halojen ve 6 adet led 3w taktım 1 dakika sonra ışıkta titreme başlıyor.. nedendir sizce

sanırım sizin 5 ampüllü avizede tek trafo var ve1 adet halojenle olayı kurtarıyorsunuz

7li olanda ise 2 trafo vardır birine 4 diğerine 3 ampül bağlanmıştır
    4lünün birine ve 3lünün birne halojen takarsan o a düzelebilir.

ledler 12 volt dc ile çalışıyor ama ac/dc çalışanlarda varmış
    led driverlar wattına göre değişiyor 20watt 10$ çin sitelerinde

• quote:

Orijinalden alıntı: rasim535

quote:

bendede avizelerden var g4 halojen 20w kulanıyor.. led dünyası diye bir yerden iğne bacak 3w sarı cam kaplı led ampül aldım. avize 7 li 7 tanesine led takarsam led ampüller kendini bile zor aydınlatıyor çok zayıf ama 1 tane halojen g4 takıp diğer 6 taneyi led takıyorum aldığım ledler normal 20w halojen kadar ışık veriyor.sorun nerde acaba

sanırım sizin 5 ampüllü avizede tek trafo var ve1 adet halojenle olayı kurtarıyorsunuz

7li olanda ise 2 trafo vardır birine 4 diğerine 3 ampül bağlanmıştır
    4lünün birine ve 3lünün birne halojen takarsan o a düzelebilir.

ledler 12 volt dc ile çalışıyor ama ac/dc çalışanlarda varmış
    led driverlar wattına göre değişiyor 20watt 10$ çin sitelerinde

Yaptim 7 liye 1 halojen daha taktim duzeldi. En guzeli dc led driver almak, ledlerin uzerinde dc yaziyor satanada sordum trafo ac oldugu icin dedi, simdi led icin dc trafo alicam sanirim 20-25 tl civari. Watina gore almaliymisim 3w led 5 taneden 15w trafo en az, digeride 3w led 7 taneden 21w led driver almam lazim..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Benzer sorunu zaten arkadaşa da söyledim ve çözüme ulaştı.
    quote:

Orijinalden alıntı: berkmert737

benim avizemde de 9 adet G4 inğne bacaklı halojen 20W 12V ampül vardı, bende LED e çevirmek istedim ve

http://www.****.com/product317319.html ürününden 4 tane(3,6W) ve 3 tanede bunların 2W lıklarından aldım.

yani 2 tanesi 20W lık halojen geri kalanlarda LED lerdendi.

ancak zamanla 1 halojen ampül patladı bende bunlardan 1 er tane fazla almıştım patlayan halojenin yerine 2W lıklardan taktım .. bu zamana kadar problem yok.

ne zamanki en son kalan halojen ampül arızalandı, geriye kalan 8 tane LED ampülün tamamı çok az bir ışıkta yanmaya başladılar.

şunu söyleyeyim Avizenin içerisindeki DRIVER ı değiştirmedim yani halojen lambalar için uygun olan DRIVER yani 220-12V düşürücü var. muhtemelen 250-300W maximumdur.

şimdi sormak istediğim acaba bu DRIVER ların tamam makizmum değeri var acaba minimum W değeride mi var

mesela bu üründe maximum 105W maksimum (35-105W) yazıyor.

http://www.aliexpress.c...ht-bulbs/885253580.html

yani halojen ampül kalmadığı için çok az bir güç çekiyor ve çekilen güçte minimum değerin altında kalıyor o yüzden mi diğer ampüllerde yanmıyor.

avizenin kapağını sökmek çok zahmetli olduğu için sökmedim önce sizlere bir danışmak ,stedim

quote:

35-105 dediği zaten minimum ve maximum verebilecegi güçtür. Smps türü olduğu için fazla güçte korumaya geçer, az olduğunda ise sürekliliği sağlayamadıgında bu durum yasanır. Yani kısaca 35 minimum bağanması gereken yüktür

Kısacası sizin de güç kaynağınızın çıkış yükünde belirli bir sınır vardır. Atıyorum 20W gibi. 20W bir halojen bağlarsınız, sonra da aynı hat üstüne power ledler, tamamdır. Ama AC DC olayı biraz karışıktır. Yine de led driver kullanmak daha sağlıklı.

• quote:

Orijinalden alıntı: IItwentysixII

quote:

Benzer sorunu zaten arkadaşa da söyledim ve çözüme ulaştı.
    quote:

Orijinalden alıntı: berkmert737

benim avizemde de 9 adet G4 inğne bacaklı halojen 20W 12V ampül vardı, bende LED e çevirmek istedim ve

http://www.****.com/product317319.html ürününden 4 tane(3,6W) ve 3 tanede bunların 2W lıklarından aldım.

yani 2 tanesi 20W lık halojen geri kalanlarda LED lerdendi.

ancak zamanla 1 halojen ampül patladı bende bunlardan 1 er tane fazla almıştım patlayan halojenin yerine 2W lıklardan taktım .. bu zamana kadar problem yok.

ne zamanki en son kalan halojen ampül arızalandı, geriye kalan 8 tane LED ampülün tamamı çok az bir ışıkta yanmaya başladılar.

şunu söyleyeyim Avizenin içerisindeki DRIVER ı değiştirmedim yani halojen lambalar için uygun olan DRIVER yani 220-12V düşürücü var. muhtemelen 250-300W maximumdur.

şimdi sormak istediğim acaba bu DRIVER ların tamam makizmum değeri var acaba minimum W değeride mi var

mesela bu üründe maximum 105W maksimum (35-105W) yazıyor.

http://www.aliexpress.c...ht-bulbs/885253580.html

yani halojen ampül kalmadığı için çok az bir güç çekiyor ve çekilen güçte minimum değerin altında kalıyor o yüzden mi diğer ampüllerde yanmıyor.

avizenin kapağını sökmek çok zahmetli olduğu için sökmedim önce sizlere bir danışmak ,stedim

quote:

35-105 dediği zaten minimum ve maximum verebilecegi güçtür. Smps türü olduğu için fazla güçte korumaya geçer, az olduğunda ise sürekliliği sağlayamadıgında bu durum yasanır. Yani kısaca 35 minimum bağanması gereken yüktür

Kısacası sizin de güç kaynağınızın çıkış yükünde belirli bir sınır vardır. Atıyorum 20W gibi. 20W bir halojen bağlarsınız, sonra da aynı hat üstüne power ledler, tamamdır. Ama AC DC olayı biraz karışıktır. Yine de led driver kullanmak daha sağlıklı.

Peki bu led driveri nereden buluruz kim satar..aldim diyelim avizenin icindekini sokup yeni aldigim led driverimi takicam onun yerine.. Sonucta sisteme 1 tane 20w bagladiktan sonra elektrik tuketimi artiyor tasarrufun anlami kalmiyor..

• sistemdekiler 100 watt civarıdır
    7lide 2 tane 100 waat vardır
    onları söküp aldıklarımıı takıyoruz
    elelktrik tüketimi artmıyor akisne 4/5 azalıyormuş
    çünkü 20*5 watt yerine 3*5 waat olacak

Ben araştırmalarım sonucu lambları ve led driverı buldum ama
    tam o sıarad ledlerin hem ac hem dc tarfoda çalışanını da buldum
    ne yapacağım konusunda kararsızım
    http://www.aliexpress.com/store/product/DC-AC-12V-3W-6W-Silica-gel-G4-led-light-24-48-leds-3014-chip-360/1017611_1622874088.html

Bunlarda alınabilecek led driverlar

http://www.aliexpress.com/item/One-pcs-resell-12V-18W-1-5A-constant-voltage-led-driver-AC220-240V-input-12V-output/729673420.html

http://www.aliexpress.com/item/1-X-MR16-MR11-3W-6W-9W-12W-14W-18W-20W-LED-DRIVER-POWER-SUPPLY-Electronic/744023391.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rasim535 -- 18 Şubat 2014; 0:07:00 >

• quote:

sistemdekiler 100 watt civarıdır
    7lide 2 tane 100 waat vardır
    onları söküp aldıklarımıı takıyoruz
    elelktrik tüketimi artmıyor akisne 4/5 azalıyormuş
    çünkü 20*5 watt yerine 3*5 waat olacak

Ben araştırmalarım sonucu lambları ve led driverı buldum ama
    tam o sıarad ledlerin hem ac hem dc tarfoda çalışanını da buldum
    ne yapacağım konusunda kararsızım
    http://www.aliexpress.com/store/product/DC-AC-12V-3W-6W-Silica-gel-G4-led-light-24-48-leds-3014-chip-360/1017611_1622874088.html

Bunlarda alınabilecek led driverlar

http://www.aliexpress.com/item/One-pcs-resell-12V-18W-1-5A-constant-voltage-led-driver-AC220-240V-input-12V-output/729673420.html

http://www.aliexpress.com/item/1-X-MR16-MR11-3W-6W-9W-12W-14W-18W-20W-LED-DRIVER-POWER-SUPPLY-Electronic/744023391.html

Yok hocam benim demek istedigim ben suanda 7 lide 2 tane 20w ampul ve 5 tane 3w led ampul kullaniyorum toplamda 58w tuketim. Ama hepsi led olsaydi 21 w tuketim olcakti. Yani araya 20w halojen koyup tasarrufun anlami kalmiyor hepsini led yapmak lazim bu yuzden led driver alacagim. Ac ile calisan led ampul icin mesaj at saticiya bakalim ne diyecek..cin sitesi 1 ayi bulur gecer gelmesi burdan ben once piyasadaki dukkanlara bir sorucam led ile ugrasan elektrikci dukkanlarinda vardir belki bu tip seyler.

• Kullandığınız led lambalar sıradan led ile üretilmekteler. 24 veya 48 adet led bulunuyor. Bu yüzden herhangi bir 12V DC güç kaynağı kullanılabilir. Ancak alacağınız güç kaynağının yüksüz durumdayken de çıkışının sabit 12V olmasına dikkat etmeniz gerekir. Tabi kullanacağınız yüke göre de esas gücü seçilir. Bu yüzden halojen lambalarda kullanılan 12V AC yada DC power supply üniteleri, lamba patladığında uyku moduna geçer. Uyku modu dediğimiz de minimum çıkış gücünün altına inmesi durumu. bu güç led lambalar ile karşılanamadığı için cihaz uyku modunda kalıyor
  • Bende ledli yaptim evdeki avizeyi.
    Ama nedense resim yukleyemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi savsat2000 -- 18 Şubat 2014; 8:28:57 >
  • bende 2 adet avize var birisi 5li birisi 7li ve bunlar uzaktan kumandalı. gece lambası modu var mor ve beyaz ışıklı ledler yanıyor, sadece lambalar yanıyor ve ikisi bir arada yanıyor 3 fonksiyonlu yani.. led driverı alırsam nasıl bağlayacağımı bilmiyorum açıkcası.. şuan 1 tane halojen ve geri kalanları ledli kulanıyorum bakalım. resimli şekilde yapan arkadaş anlatırsa çok iyi olur bize..bu işten anlamıyoruz ama gösterilirse yaparız diye düşünüyorum..

bu arada bazı arkadaşlar eski mesajlarda led ampüller aydınlatmaz demiş. ben sarı yanan 3w led ampül aldım. beyaz almadım gözümü aldığı için tv izlerken. şöyle söyleyeyim 1 tane 20w halojen g4 ile 1 tane 3w led g4 ampül aynı aydınlatıyor... ama arada 17w gibi bir tüketim tasarrufu oluyor.. ben 7lide 20w kullansam 140w yakacam ama 3w led kulanıyorum ve 21w olacak tüketim.. birde bunların 6w olanları var onlar daha güzel aydınlatıyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ketoral -- 18 Şubat 2014; 20:00:01 >

• quote:

bende 2 adet avize var birisi 5li birisi 7li ve bunlar uzaktan kumandalı. gece lambası modu var mor ve beyaz ışıklı ledler yanıyor, sadece lambalar yanıyor ve ikisi bir arada yanıyor 3 fonksiyonlu yani.. led driverı alırsam nasıl bağlayacağımı bilmiyorum açıkcası.. şuan 1 tane halojen ve geri kalanları ledli kulanıyorum bakalım. resimli şekilde yapan arkadaş anlatırsa çok iyi olur bize..bu işten anlamıyoruz ama gösterilirse yaparız diye düşünüyorum..

bu arada bazı arkadaşlar eski mesajlarda led ampüller aydınlatmaz demiş. ben sarı yanan 3w led ampül aldım. beyaz almadım gözümü aldığı için tv izlerken. şöyle söyleyeyim 1 tane 20w halojen g4 ile 1 tane 3w led g4 ampül aynı aydınlatıyor... ama arada 17w gibi bir tüketim tasarrufu oluyor.. ben 7lide 20w kullansam 140w yakacam ama 3w led kulanıyorum ve 21w olacak tüketim.. birde bunların 6w olanları var onlar daha güzel aydınlatıyor..

Bende 6watt olanlardan alacaktım ancak benim lambalar topların içine giriyor ve topların ağzı 10mm
    bu yüzden 6wattlıkları almadım sığmıyordu
    Birde led driver iiçin şöyle bir durum var iki tane almak mantıklı
    çünkü biri aızalndımı ortada kalırsınız ama iki tane olursa bir bozulsa dahi diğeriyle idare edileilir.
    Ben 2 adet 18wat led driver siparişi verdim 6$dan 12$
    Birisine 4*3waat diğerine 3*3waat bağlayacğım
    ürünler gelsin sonucu paylaşırım
     G4 Halojen Lamba Yerine Smd Led Takmak[ÇÖZÜLDÜ]

• quote:

quote:

bende 2 adet avize var birisi 5li birisi 7li ve bunlar uzaktan kumandalı. gece lambası modu var mor ve beyaz ışıklı ledler yanıyor, sadece lambalar yanıyor ve ikisi bir arada yanıyor 3 fonksiyonlu yani.. led driverı alırsam nasıl bağlayacağımı bilmiyorum açıkcası.. şuan 1 tane halojen ve geri kalanları ledli kulanıyorum bakalım. resimli şekilde yapan arkadaş anlatırsa çok iyi olur bize..bu işten anlamıyoruz ama gösterilirse yaparız diye düşünüyorum..

Bende 6watt olanlardan alacaktım ancak benim lambalar topların içine giriyor ve topların ağzı 10mm
    bu yüzden 6wattlıkları almadım sığmıyordu
    Birde led driver iiçin şöyle bir durum var iki tane almak mantıklı
    çünkü biri aızalndımı ortada kalırsınız ama iki tane olursa bir bozulsa dahi diğeriyle idare edileilir.
    Ben 2 adet 18wat led driver siparişi verdim 6$dan 12$
    Birisine 4*3waat diğerine 3*3waat bağlayacğım
    ürünler gelsin sonucu paylaşırım

Hocam siparişi nerden verdin bende vereyim. Benim 2 avizede kumandalı ve led driver bağlantısını bilmiyorum. İçindeki ac trafoyu söküp bağlarsam bu sefer kumanda çalışırmı çalışmazmı. Birde benimkinde 7 tane g4 ampül var diğer avizede 5 tane g4 ampül var ama demirlerinde de etrafında 15-20 tane tek tek beyaz ve mor led mi ne olduğunu tam bilmiyorum ışık var. Kumandadan 1 e basınca sadece onlar yanıyor. Gece lambası gibi mor beyaz loş yapıyor, 2 ye basınca sadece g4 ampüller yanıyor. 3 e basınca hepsi yanıyor.resim atarım yarın.

• Benim avize

• quote:

Orijinalden alıntı: savsat2000

Benim avize

Hocam çok güzel olmuş
    Benim aklıma hiç şerit led takmak gelmemişti
    Birde sizin topların içi boş teller dışında sarılı sanırım
    Benim avizede ise teller topların içinde
    Bende g4 ampülle aynı boyutta led ampül siparişi verdim
    eğer istediğim sonucu alamazsam içini boşaltır led şerit korum
    Şeritleri nereden aldınız hocam

G4 Halojen Lamba Yerine Smd Led Takmak[ÇÖZÜLDÜ] G4 Halojen Lamba Yerine Smd Led Takmak[ÇÖZÜLDÜ]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rasim535 -- 20 Şubat 2014; 13:11:14 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: savsat2000

Benim avize

Hocam çok güzel olmuş
    Benim aklıma hiç şerit led takmak gelmemişti
    Birde sizin topların içi boş teller dışında sarılı sanırım
    Benim avizede ise teller topların içinde
    Bende g4 ampülle aynı boyutta led ampül siparişi verdim
    eğer istediğim sonucu alamazsam içini boşaltır led şerit korum
    Şeritleri nereden aldınız hocam

G4 Halojen Lamba Yerine Smd Led Takmak[ÇÖZÜLDÜ] G4 Halojen Lamba Yerine Smd Led Takmak[ÇÖZÜLDÜ]

Evet bende bastan G4 led almayi dusunuyordum sonradan aklima bu geldi istanbul Karakoyde ledmar dan aldim ledleri.
    Benim avizenin toplarinin disinda teller telleri cikardim yikadim temizledim ve tekrar sardim.
    Yanilz cok dikkat toplar cam ve cok ince birsini kirdim ama oylece taktik disindaki teller tutuyor.
    Baskalarinada fikir versin diye yayinladim hem ucuz hemde cok guzel oldu ve iyi isik veriyor.
    Tavsiye ederim.

• içindeki ledler kaç cm 1 metre vamı herbir topta
  • quote:

içindeki ledler kaç cm 1 metre vamı herbir topta

70cm hatirladigim kadari ile yanliz serit ledi kalitelisinden aldim ucuzlardan degil.
  • merhabalar,
    ben de 2 avizede toplam 17 adet G4 20W halojenin masrafına para vermekten, zırt pırt ampullerin patlamasından ve yazın deli gibi ortamı ısıtmalarından sıkıldım. led aradığımda farkettim ki her led olmuyor, sadece ince olan silikonlulardan uyuyor çünkü bende de cam topların içine girme durumu var. satıcının tekinde buldum 2W sıcak beyaz olanlardan (aşağıda resmini amerika sitesinde internetten buldum) ve 7.5 tl dedi tanesine, 1 tane aldım denemek için ve halojenlerin yanında çalıştı gayet düzgün bir şekilde. ama 20 tane civarı alacağımdan fiyatı bana çok pahalı geldi. daha hesaplı nerede bulabilirim? internette bulabilir miyim veya ankarada nerede hesaplı satılır?

sanıyorum ampul şu:

• Bendeki led ampüllerde resimdekinden sistemde halojen varsa yanıyor ama halojen yoksa yanmıyor led driver almak lazımmış. Fiyatları 6-10 tl bından ucuzu yok. Aliexpress sitesinden sipariş vericen çinden o zaman daha hesaplı olur kargo bedava zaten. Satanlarda ordan alıp satıyor.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.