Şimdi Ara

Fx8350 M5A97 R2.0 OVERCLOCK - 4.6GHZ Success - Stabil

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
1.022
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Konuyu Güncelledim Voltaj ayarları değişmiştir 1-2 sorunla karşılaşıldı ve voltaj artırıldı ve çekirdek sıcaklıkları düştü daha iyi ve tam stabil oldu

ÖNCELİKLE SİSTEM SIVI SOĞUTMADIR VE İMZANDA YAZANDIR . Konuyu tamamen bilgi amaçlı açtım çünkü bu seksenüçellinin forumlarda adam akıllı o.c paylaşım yapılmamış hep yarım bırakılmış bende tam olsun diye yapıp denedim paylaştım. Bu ayarları 3 gündür kullanıyorum ve tamamen stabil. Oyunlarda hiçbir hata mavi ekran oyundan atma vb birşey yaşamadım.

Bu arada başınıza birşey gelirse kabul etmem. O.c yapmadan önce bileşenlerinizin uygun olup olmadığını kontrol edin. Mesela psu ve soğutma gibi çünkü bu iş ceyrana ve soğuk kalmaya bakıyor :) Burda fan profilimi görüyorsunuz 74 dereceye çıkıyor ben 75 derecede artmasına göre ayar yaptım sizde sistemin ısınma olayını gözlemleyip ona göre bir fan profili yaparısınız :)

Burda gördüğünüz gibi fan hızı gayet sessiz şekilde 1200rpm lerde geziyor ve pcden psu haricinde ses gelmiyor. Oyunda bu 900-1000rpm olacak şekilde ayarladım.

Neden prime95 değilde AİDA64 : Prime grafik yongasınıda işin içine katıyor işlemcinin anasını ağlatıyor gerek yok.Sonuçta biz dünya rekoru kırmaya çalışmıyoruz oyuna katkısı olsun diye o.c yapıyoruz .Zaten araştırmacı ruhuna sahipseniz bu programın aslında hiçbir firma tarafından onaylanmadığını görürsünüz :)

O.C yapmanın oyunlarda pek bi katkısı oldumu ehh diyelim :) Dropları minimize etmekti amacım GTA5 de.Başka oyunlarda o.c ye pek gerek yok.Ekran kartınız güzelse tabi. Standart voltaja 4.2 verin geçin derim. Yani çarpan 21 olucak. Bu arada otomatik verilen o.c lerde Ram mhzleri düşük olur bilginize :) O yüzden manuel yapmak en iyisidir.

AİDA64 de Max Sıcaklık : 74 derece

GTA 5 (ultra x4 msaa) (en çok işlemciyi kullanan oyun dimi :) 1 saat online 66 derece :) gpu %80-%99 dolaşıyor. Ne mavi ekran neden oyundan atma hiçbirşey yaşamadım.

Geçelim bios ayarlara. Fotoların üstüne GEREKLİ OLUCAK açıklamaları yazdım.
    Başlangıç
    Burda benim remler dual ve cl9 olarak çalışması için profil şeçmem gerekiyor başka kişilerde çıkmayabilir :)
    SİZ BURDA REMLERE VOLTAJ VERMEYİN BENİM REMLER OTOMATİK KENDİSİ VERİYOR BEN YAPMADIM :)
    Burda Aİ Suitten yaptığım fan profilini otomatikman biosa kaydetmiş onuda zaten görüyorsunuz.

BU KONU BİR İŞE YARADIYSA NE MUTLU BANA :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi flonky -- 7 Temmuz 2015; 16:23:13 >

• Overclocktan once yukte islemci sicakliginiz ne durumdaydi acaba? Yuk derken bench degil de oyun vs

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • LiveForSpeed kullanıcısına yanıt
    Önce 4.2 ghz voltajsız Boş-Dolu : 40-60 (internet sayfaları açık) Tam boş 35

Sonra 4.6 ghz Boş-Dolu: 45-65 (internet sayfaları açık) Tam boş 37
  • hocam elinize sağlık sanırım bende işe yaradı. dün oc ile ilgili bi konu açmıştım ordan yönlendirmiştin sen beni. hocam resim attım, bi incelersen sevinirim. ancak kafamı şey karıştırdı, konunuzun başına "konuyu güncelledim" demişsiniz. voltaj değerlerini yükseltmişsiniz. ben konunuzdaki bios resimlerine bakarak yaptım. değiştirilmiş hali değilmi o?

ayrıca 20 dk test yaptım sıcaklık derecesi çok iyi bence. hiç sorun olmadı. testi durdurdum. ardından cinebench ile test edicektim ve kitlendi makine. bende 4.5 ghz ye düşürdüm. şuan hiçbir sıkıntı yok. 4.5 ghz ye düşürdüğüm için voltajlardada indirme yapmam gerekirmi ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Aynen resimlerdeki degistirilmis hali.

Voltaj dusurmene gerek yok.Eger biraz daha o.c vermek istersen voltaji 1.5 e cek digerlerini ellemenden sirasiyla 4.6 - 4.7 - 4.8 test ederek deneyebilirsin.Zaten sicaklik gayet iyi artacagi 1-2 derece olucaktir belkide artmaz bile.Daha fazla voltaj ve o.c yi bu anakartlar yemiyor. :)

• teşekkürler hocam. şimdilik 4.5 de kalsın gün içerisinde denerim çıkartmayı :D fakat gta 5 de fps olarak çok birşey değişmedi ya. bu normal midir?

• Gozle gorulur degisme olmaz.Zaten islemcinin cekirdek gucu belli.Gta 5 de ani fps droplari minimize eder okadar:)Gpu nun gucune bakar gta5 %70-99 load goruyorsan max aldigin degerdir. Islemcide %60-70 gorur max.Diger oyunlarda online kisi sayindaki dusuk fps sorununu cozer.Cpu-z pro ile islemciye benchmark yaparak oncesi sonrasi gorebilirsin.

• Herşey aynı şekilde ama aida64 hardware failure hatası verdi

• Amd işlemciler 5sene önce f/p olarak şahaneydi şuandada öyle muadillerine göre çok çok iyi performans veriyor lakin fps droplari yüzünden bende zamanında fx 8350 işlemcimi değiştirmiştim sinir olmuştum birde titanX 12gblık model kullanıyordum ona işlemci darbogaz yapıyordı 1080p 144hertz monitörümde online oyunda sinir olduğumdan 4790k aldım şuan hala onu kullanıyorum bir başka bilgisayarimda 1600xvar ondandan çok memnunum 3yil önceki konumda belirtmiştim üstelik incelediğim anakartta m.2 ssd girişide mevcut bunude denemiştim güzel tam fiyatini hakeden anakartti!

5ghzde fx8350 stabil kullanıyordum h110 sıvısoğutmayla yazları kışiları 5.3ghzde felan kullanıyordum fps drobları yüzünden değiştirdim yoksa çok güzel işlemci bide en kötü yanı bu işlemcinin tüm anakartları pci 2.0 kullşanıyor güncel ekran kartlarından 15fps az almanız demek oluyor buda gtx 1080 takıyorsunuz lakin gtx 1070 performansı alıyorsunuz demek oluyor bu yüzden güncel sisteme güncel işlemci şart!
    https://forum.donanimhaber.com/asrock-fatal1ty-970-performance-kullanici-incelemesi-5200mhz-success-yeni-f-p-kralina-selam-olsun--106005566?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Overlord7134 -- 6 Ocak 2019; 12:22:57 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.