Şimdi Ara

Fx 8350 OC sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
1.515
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İyi günler arkadaşlar.3-4 ay kadar önce hyper 212 evo fanını almıştım.Şu sıralar aklıma takıldı , Oc yapayım dedim.Şimdiye kadar pek kurcalamadığım için çok aşırı bilgim yok bu konularda.

Sadede geleyim , 4.4 ile başlayım dedim.Çarpanı 22 yaptım.Cool and quiet , swm , core 6 , spread sectrum , amd turbo core vs. disable yaptım.ECO mode'ta çalışıyordu , Standart mode'a çektim.Voltaj 1.3725 ve 1.3735 denedim.

Tüm bu ayarlar sonunda pc normal bir şekilde açıldı.Boştaki sıcaklılar da iyiydi.Ama Prime 95'i çalıştırdığımda ; 1-2 dk geçmeden 2 core çalışmayı durduruyor.Ve bu sırada 45-46 C oluyor core sıcaklığı yani sıcaklıktan dolayı olduğunu sanmıyorum.Bu sorunu nasıl çözebilirim ?

Sistem : Msi 990xa gd 55
    Fx 8350

BIOS ekranı şu şekilde soran olursa. (Kendi fotolarım değil , forumdaki bir konudan görmüştüm)

Fx 8350 OC sorunu

Fx 8350 OC sorunu

Edit:Bu arada cpu llc ve cpu/nb llc ayarlarını extreme/high yapın demişlerde o ayarları göremedim.Tam nerdedir acaba ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdem3463 -- 15 Şubat 2015; 13:51:19 >

• voltaj problemi var 1.37v cok dusuk o hiz icin.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ReSpAwN_22

voltaj problemi var 1.37v cok dusuk o hiz icin.

Kaç yapmalıyım hocam o zaman onu.Birde bir arkadaş core6state ayarını disable yaptığım için core'lar çalışmıyor olabilir dedi ne kadar doğrudur bilemem.İlgilendiğiniz için teşekkür ederim bu arada.
  • erdem3463 kullanıcısına yanıt
    sadece voltaj ile bitmiyor is anakart nereye kadar musade eder birde o var dogrudan 4.6 ya cikmaya calismissiniz oncelikle turbo ile 4.2 ye cikiyor islemci turbo ile kac voltta ona bakin sonrasinda turboyu kapatip 4.2 4.3 4.4 seklinde adim adim yuklenin islemciye kendim 8320yi oto voltaj ile 4.3 de kullaniyorum load line calibration (llc) extreme ayarda.

• 4.4 denedim hocam 4.6 değil.Bu arada voltaj arttırmayı denedim sanırım ondan değil sıkıntı.Yani voltaj yerine çarpanı mı düşükten yukarı doğru çıkararak stabil kombinasyonu bulun diyorsunuz.

Birde cpu ve cpu/nb llc ayarlarını bulamadım.Tam yerini izah edebilir misiniz o ayarların.
  • erdem3463 kullanıcısına yanıt
    Ben asus anakart kullaniyorum genelde bios da cpu sekmesinde oluyor bu ayarlar carpani arttirin ve voltaj verin. Cekirdeklerin yuk altinda kendini kapatmasi voltaj ile ilgili daha oncede dedigim gibi voltaj arttirmaniz lazim 4.3ghz'i 1.42 1.43 v ile yakaliyor benim islemci 4.4de voltaj yetersizligi nedeniyle bende de kapatiyor cekirdekleri. 4.3 bana yettigi icin daha ileri gitme geregi duymadim ben

• Her işlemcinin voltaj aralığı farklı benimki 1.39 ile 4.6 da çalışıyordu, ince ayarlar ne durumda LLC vb

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • benimki 4.4 ghz 1.368v ile cikiyor LLC medium.LLC=load line calibration
  • Teşekkür ederim.Şu anda deneme imkanım yok ama 1.40 civarı voltaj deneyebilirim ama 4.4 gibi bir hız için yeterli olması lazım 1.39'un.Diğer arkadaşta 1.39 ile 4.6 kullandığını söylemiş zaten.

@boostcolic
    Hocam yukarda söylediğim gibi llc ayarını göremedim.Diğer ; spread spectrum , amd turbo boost , swm , coolnquiet , core6state gibi ayarları disable yaptım.Yarın tekrar denemeyi düşünüyorum , voltajı 1.39-1.40 civarı tutup çarpanı düşükten yukarı doğru çekerim muhtemel.Başka önerileriniz varsa belirtirseniz sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdem3463 -- 15 Şubat 2015; 19:04:26 >
  • Cpu smart protectionu kapatıp denersen düzelecektir, ısı biraz artabilir..
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdem3463

Teşekkür ederim.Şu anda deneme imkanım yok ama 1.40 civarı voltaj deneyebilirim ama 4.4 gibi bir hız için yeterli olması lazım 1.39'un.Diğer arkadaşta 1.39 ile 4.6 kullandığını söylemiş zaten.

@boostcolic
    Hocam yukarda söylediğim gibi llc ayarını göremedim.Diğer ; spread spectrum , amd turbo boost , swm , coolnquiet , core6state gibi ayarları disable yaptım.Yarın tekrar denemeyi düşünüyorum , voltajı 1.39-1.40 civarı tutup çarpanı düşükten yukarı doğru çekerim muhtemel.Başka önerileriniz varsa belirtirseniz sevinirim.

İnce ayarlar yoksa ve işlemci takoz ise zor m5a99x evo da 5.1 ghz de stabil olan işlemci aynı voltajla m5a97 de 4.6 ghz geçmiyor
    Edit :bıosun ayrıntılı sekmelerini çekip atarsanız daha rahat yardımcı olabiliriz
    990 chipsetli bir anakartta mutlaka ince ayar için birşey vardır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi beadlock2247 -- 15 Şubat 2015; 20:57:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: boostcolic

quote:

Teşekkür ederim.Şu anda deneme imkanım yok ama 1.40 civarı voltaj deneyebilirim ama 4.4 gibi bir hız için yeterli olması lazım 1.39'un.Diğer arkadaşta 1.39 ile 4.6 kullandığını söylemiş zaten.

@boostcolic

İnce ayarlar yoksa ve işlemci takoz ise zor m5a99x evo da 5.1 ghz de stabil olan işlemci aynı voltajla m5a97 de 4.6 ghz geçmiyor
    Edit :bıosun ayrıntılı sekmelerini çekip atarsanız daha rahat yardımcı olabiliriz

Az önce yabancı bir forumdan okuduğuma göre llc ayarları yokmuş bu anakartta.Yarın biosun fotosunu atarım.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: boostcolic

quote:

@boostcolic

Az önce yabancı bir forumdan okuduğuma göre llc ayarları yokmuş bu anakartta.Yarın biosun fotosunu atarım.

Evet onu ben de farkettim LLC asus ların özelliği :)

• Son durum ; 1.39 voltajda , 4.2 ve 4.3 stabil.4.4'te 2 core kapanıyor 1-2 dakika içinde.1.39 ve 1.40 voltajda , 4.5ghz'te önce 1 tane core kapanıyor daha sonra restart atıyor pc.

Sonuç olarak 4.3ghz ve 1.39 voltajda stabiliteyi sağlayabildim en yüksek.Birşeyleri yanlış yapıyorum ama tam olarak çözemedim , yarın bios sslerini koyacağım buraya.

Bu arada voltaj olarak sadece cpu voltajını değiştiriyorum.Cpu/nb , dram ve nb voltajları auto'da , onları da belirli bir değere çekmem gerekiyor mu.
  • 4.5 ghz için 1.431250 volt deneyebilirsin.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.