Şimdi Ara

Fujitsu hdd Doğru çalışmıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
591
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Arkadaşıma yeni bir sistem topladık 10 gb fujitsu hddsi vardı onu değiştirmedik. Hddyi yeni bilgisayara taktık ama setupda hddyi denetledikten sonra hddnin ışığı sönmüyor ve hdd düzgün çalışmıyor, sistemi yavaşlatıyor cdromdan boot yaptırmıyor kilitliyor ve hdd yaklaşık her denemeden sonra uçuyor(partition olarak, low level atmadıkça gelmiyor). arkadaşın eski sistemde deniyorum sorunsuz çalışıyor yeni sisteme takıyorum bu şekilde davranıyor. Kendi athlon64 sistemime taktım yine sorun yaratıyor. eski sistemde udma 2 olarak görüyor bios yenisinde de udma 33 ya da 66 olarak görüyor. biostan ayarlarını değiştirdim udmayı kapattım mode 2 yaptım birazcık düzelme oldu xp kurulum aşamasına kadar gelebildim ama hdd kurulum yeri seçme aşamasına kadar geldim ama kutuda hdd için tanımlanamadı diyordu. eski tip ve yeni tip de kablo kullandım ama düzelmedi.

sistemler:

eski:
    celeron 433 cpu
    atx anakart
    64 ram

yeni sistem:

sempron 2200+
    epox 8rda3i anakart
    512 ram

değişik psu da kullandım.

sizce sorun nerede. udma ata/66 olaylarında gibi gözüüküyor bunun için nasıl bir ince ayar yapabilirim

hddnin sitesi: http://www.fujitsu.com/global/support/computing/storage/hdd/eol/dhdd/mpe3xxat-catalog.html

ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

• dostum bi tane de disk alsaydın olmaz mıydı o diskin gürültüsü çekilmez yaw
  • üç olasılık aklıma giriyor
    1:ide pinlerinden biri kırılmış olabilir.
    2:floppy kablosu ters takılmış olabilir.
    3:Hdd gerçekten bozulmul olabilir.

http://forum.donanimhaber.com/m_7863949/tm.htm adresindeki programla bilgisayarı boot et.
    madem cd den boot edemiyorsun o zaman başka bir bilgisayara hdd yi tak ve ondada aynı sorunları yapıyormu diye kontrol et ve Cd romdan boot et daha sonra program içinde fujistsu HDD ler için gerekli tools ları göreceksin kurcala bakım felan yapabilirsin tools ile
  • para gönder alalım. Arkadaş sistemi yeni değiştirdiği için parası kalmadı malum. 1.5 ay da boşuna yeni aldıkları kenarda beklemesin istiyoruz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: snipetr41

üç olasılık aklıma giriyor
    1:ide pinlerinden biri kırılmış olabilir.
    2:floppy kablosu ters takılmış olabilir.
    3:Hdd gerçekten bozulmul olabilir.

http://forum.donanimhaber.com/m_7863949/tm.htm adresindeki programla bilgisayarı boot et.
    madem cd den boot edemiyorsun o zaman başka bir bilgisayara hdd yi tak ve ondada aynı sorunları yapıyormu diye kontrol et ve Cd romdan boot et daha sonra program içinde fujistsu HDD ler için gerekli tools ları göreceksin kurcala bakım felan yapabilirsin tools ile

eski sistem haricinde benim bilgisayarıma da taktım aynı sorunu yapıyor. Hddnin disk bölümünde sorun olduğunu düşünmüyorum. Sorun boardında gibi. eski sistemde çalışmasa kaldırır atarım fakat hdd çalışıyor. sanırım ayarlarda yeni sistem ile uyumsuz bazı noktalar var. bu arada fsb hızı etkileyebilirmi. eski sistem 66da çalışıyor yenisi 166da..

seagate ve western digital toolsu kullandım fakat sonuç alamadım. bir de fujitsununkine bakayım belki değişik bir ayar seçenegi vardır.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.