Şimdi Ara

.: FUJIFILM X-S10 [ANA KONU] :. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
0
Favori
8.261
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • @soğuknefes; eline sağlık. Tavsiyem tripod veya sabit bit yerden zaman ayarlı çekimlerde isoyu en düşüğe getirmeniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 16Kırmızı kullanıcısına yanıt
    Hocam ISO'yu en düşüğe getirmek her zaman en iyi seçenek olmayabiliyor. Özellikle dinamik aralığı daha iyi kullanmak istediğiniz zaman.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Sabit bir yerden çektiğimizde isoya neden ihtiyaç duyulsun ki, zaten ışığın yeterli giriş süresini zaman sınırı olmadan enstantene ayarlıyor. Dinamik aralıkta iso değiştiğinde farklı bir resim mi işliyor?

• .: FUJIFILM X-S10 [ANA KONU] :.

1/1600
    F4
    ISO 320

Hocam dinamik aralığı gri bölgenin altına ya da üstüne kaydırmak için. Highlight ya da shadow'lardaki farkı görürsünüz. Kimi durumlarda bu sebeple gündüz 800 ISO bile kullanan var şartlara göre. O yüzden her zaman en düşük ISO en iyisidir diyemiyoruz. Extended low ISO değerleri zaten kullanılmamalı bence, gündüz bile. Sadece yeterli ışık miktarı ve noise ile ilintili değil yani aslında. X-S10'un Owner Manual'ında da kısa bir not vardı bununla alakalı.

• Fujifilm X-S10 + Fujinon XF 16-80
    42.9 mm
    f/8
    1/1000
    ISO 500

.: FUJIFILM X-S10 [ANA KONU] :.

• Fujifilm X-S10 35mm
    f/8
    1/1000
    ISO 500

Değerleri yanlış girmişim, kopyalayınca unuttum. Doğrusu bu.

Elinize sağlık, hoş bir hissiyat vermiş fotoğraf. Ben de 16-80 i görünce hayırlı olsun diyecektim :)

• .: FUJIFILM X-S10 [ANA KONU] :.

18-55
    ƒ/4.499
    1/60s
    ISO 5000

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi goldweb -- 13 Nisan 2022; 0:13:9 >
  • @SoğukNefes @16Kırmızı

hocam yeni lens almayı düşünüyorum. Portre için XC35mm f2 mi alayım sizce Viltrox 85mm f1.8 veya 56mm f1.4 mü? bütçem kısıtlı bu 3ünden birini almayı düşünüyorum:) ilk prime lensim olacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi goldweb -- 13 Nisan 2022; 0:45:41 >
  • goldweb kullanıcısına yanıt
    Hocam Fujinon kalitesini diğer markalarda bulmak kolay değil, ama ben olsam bu seçenekler içerisine Sigma'yı da eklerdim :) Mesela Sigma 30 mm f/1.4 ... Kafanızı biraz daha karıştırdım hocam :D

• SoğukNefes kullanıcısına yanıt

hocam sigmada autofocus yok diye onu katmadım :) malum acemiyim henüz manuel lens uğraştırır diye düşündüm

• goldweb kullanıcısına yanıt
    Hocam olmaz mı, step motor AF var Sigma'da :)

• @goldweb; merhaba, fotoğrafınızı beğendim, elinize sağlık. Benim kullandığım 35mm prime lens, kendi beklentilerimi karşılıyor şimdilik memnunum. Ne dar ne de geniş açı sokak çekimi için ideal, boyut olarak da sokakta elimde gezdirirken hafif ve küçük olması avantajı var. Sokakta elde büyük kameralar ile zor oluyor insanlar da profesyonel çekim sanıp ürküyorlar o yüzden küçük olması lazımdı bana. Siz daha çok manzara çekimi yapacaksanız daha geniş açılı lenslere yöneltebilirsiniz. 23 mm ve daha aşağısı. Tavsiyem bizim gibi amatör fotoğrafçılar için illa portre lensi olsun diye kendinizi sınırlandırmamanız.

• @SoğukNefes @16Kırmızı 85mm deneyimlemeyi çok istiyorum hocam o yüzden sipariş verdim bakalım :) umarım pişman olmam youtube videoları beni çok etkiledi.

• @goldweb; 85 mm oldukça dar açı. Umarım beklentinizi karşılar. Örnek fotoğraflarınızı bekliyoruz. Güle güle kullanın.

Sağolun hocam 18-55 satıp 35mm alacağım bitane de :)

• Bu prime işine bir tek ben mesafeli duruyorum galiba :D İmkanım olsa şu an 70-300 alırdım :)

• Fujifilm X-S10 35mm
    f/4
    1/3s
    ISO 500

• Fujifilm X-S10 + XF 16-80

80 mm

f/8

1/350 s

ISO 640

Capture One ile düzenlenmiştir.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.