Şimdi Ara

Fujifilm S6500FD ile çektiğim fotoğraflar.. (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
389
Cevap
1
Favori
27.000
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İşte bu fotograf orjinale çok yakın ve karekteristik fujinin yeşil sarı renk leri.... Ben genellikle fotografta cilt renginin tabii olup olmadığına ve turkuaz ile pembe renklere bakarım. Örneğin son resimdeki balıkçının ten rengi ton olarak doğru ama yeşil rengin fazlalığı ten rengini doyuma götürmüş Bu rengin tonlamasını açarsan (Işıkla değil) diğer tüm renklerde yerine oturur diye düşünüyorum. Şimdi resmi indirdim ve elimdeki tek resim programı ACDSee ile bakalalım yumurtladığım lafları doğrulayabilecekmiyim....
    quote:

Orjinalden alıntı: antique

Manuel modda çekim yaparken CHROME özelliğini kullanarak daha canlı renklerde fotoğraf çekme imkanı var ama yukarıda son eklediğim fotoğraflarda ufak tefek PS müdahaleleri vardır, mesela en sondaki fotoğrafın orjinal halini göstereyim sen karar ver;

Fujifilm S6500FD ile çektiğim fotoğraflar..

• bence üstteki fotoğraf çok kötü adamın suratı hiç net değil elinde tuttuğu sopada bence makinanın iyi olduğunu anlamanın en iyi yolu yüz resmi çekmek hatalar insan yüzünde çok belli oluyor...
  • Sevgili antique,
    Evet ACDSee' de baya ayar varmış, Senin son resminin hali %3 yeşil azaltıldı, %8 fazla kırmızıya dokunulmadı, % 10 Gamma azaltıldı, ışık %12 açıldı, ve en son %5 kontrast arttırldı ve işte sonuç,
  • quote:

Orjinalden alıntı: selomcak

bence üstteki fotoğraf çok kötü adamın suratı hiç net değil elinde tuttuğu sopada bence makinanın iyi olduğunu anlamanın en iyi yolu yüz resmi çekmek hatalar insan yüzünde çok belli oluyor...

her fotoğrafın bir hikayesi vardır derler.. izmir-inciraltı taraflarında deniz kenarında yürürken sudaki adamın önünden 2tane martının yüzerek geçtiğini farkettim, kamerayı açıp hazırlayana kadar 1tanesi uçtu en azından diğerini kadraja sokayım bari diye oldukça acele bir çekim yaptım, buradaki amacım martıyla insanı aynı kareye sokabilmekti, sonuçta yakaladım ama bu da böyle oldu işte

• quote:

Orjinalden alıntı: bipekkan

Sevgili antique,
    Evet ACDSee' de baya ayar varmış, Senin son resminin hali %3 yeşil azaltıldı, %8 fazla kırmızıya dokunulmadı, % 10 Gamma azaltıldı, ışık %12 açıldı, ve en son %5 kontrast arttırldı ve işte sonuç,

eline sağlık bipekkan, böyle de hoş olmuş ama benim kişisel görüşüm; sanırım ben denizin maviliğinin artırılmış halini daha çok seviyorum (PS müdahalesi var dediğim kare)
  • Doğru, SN. SELAMOCAK, adamın kellesi net değil demişti acele ile netlik ortalara kaymış, Fotografı açtıktan sonra hafif kontrast vermemin nedeni de bu zaten, ama fd devreye girseydi tahminim martı fluğlaşacaktı, Bence renkler oturursa başarılı bir fotograf. Maviyi sevmeni anlıyorum da, martı' da neredeyde %18 fazla mavi var, eskiden hanımlar beyaz çarşaflar soğuk beyaz olsun diye çamaşır suyuna ÇİVİT atarlardı senin martı da çivite banılmış gibi olmuş.... Ayrıca şu son haline %50 sharpen uyguladım ama sopa nın üst bölümleri hala fluğ......Belli ki adam sopayı oynatmış o anda, alt bölüm net...

quote:

her fotoğrafın bir hikayesi vardır derler.. izmir-inciraltı taraflarında deniz kenarında yürürken sudaki adamın önünden 2tane martının yüzerek geçtiğini farkettim, kamerayı açıp hazırlayana kadar 1tanesi uçtu en azından diğerini kadraja sokayım bari diye oldukça acele bir çekim yaptım, buradaki amacım martıyla insanı aynı kareye sokabilmekti, sonuçta yakaladım ama bu da böyle oldu işte

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 26 Ocak 2007; 18:32:02 >

• biraz da PS müdahaleli fotoğraflar koyalım dimi ama

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi antique -- 29 Ocak 2007; 17:12:31 >

• Ellerine sağlık, Benim ölçülerime göre tek kelime ile nefis kareler

• quote:

bugün yine birçok fotoğraf çektim, hemen birkaç tane paylaşayım,
    ayrıca bu makinayla ilk defa MANUEL çekimler yapmış oldum

Manuel çektiğin fotolar da sanki 1-2 stop eksik pozluyorsun gibi. Bir de RAW çekim yapmıyorsan makinedeki sharpness ayarını biraz artırırsan sana faydası olabilir.
  • Fotograftaki renk koyuluğumu nedeni ile tavsiye ediyorsun, yani ışık daha fazla mı gelmeli (düşük enstantene ?)(Sorum garip gelmesin anladığım doğrumu?, anlamak istiyorum. Daha sayısal makine ile tek kare fotograf çekmedim dolayısıyla terimlerin anlamını doğru anlamak çok önemli benim için)
    quote:

Orjinalden alıntı: Rouvax

quote:

Manuel çektiğin fotolar da sanki 1-2 stop eksik pozluyorsun gibi. Bir de RAW çekim yapmıyorsan makinedeki sharpness ayarını biraz artırırsan sana faydası olabilir.

• Ya neden bize böyle kareler nasip olmuyor.

Ankara'da deniz yok diye bizi ezmek mi istiyorsunuz.

Ama herşey biryana kareler çok güzel eline emeğine sağlık.

• Vaaarrrrr! Bizim AltınPark'a gelsen, Kış ya da yaz ne kareler çıkar bu parktan, Hele şu makinem gelsin de....
    quote:

Orjinalden alıntı: prokizya

Ya neden bize böyle kareler nasip olmuyor.

• quote:

Vaaarrrrr! Bizim AltınPark'a gelsen, Kış ya da yaz ne kareler çıkar bu parktan, Hele şu makinem gelsin de....
    quote:

Sn. bipekkan haklısınızda zaten hava soğuk donuyoruz

Evet Altınpark-Dikmen vadisi-Göksu-ama ne bilim insan böyle kareleri görünce içi gidiyor.

Bu arada Makinenizi yurt dışına mı sipariş verdiniz ne durumda ? Benimde başka çarem kalmadı gibi.

• quote:

Fotograftaki renk koyuluğumu nedeni ile tavsiye ediyorsun, yani ışık daha fazla mı gelmeli (düşük enstantene ?)(Sorum garip gelmesin anladığım doğrumu?, anlamak istiyorum. Daha sayısal makine ile tek kare fotograf çekmedim dolayısıyla terimlerin anlamını doğru anlamak çok önemli benim için)
    quote:

quote:

Renk koyuluğu olarak demiyelimde sanki biraz daha aydınlık olsa daha çok detay yakalayacakmış gibi göründü fotolar gözüme, Enstantane ile oynanabilir tabi diyaframla oynanabilir iso ile oynana bilir azıcık daha ışık versek daha iyi olur gibi geldi. Bunu söylememin asıl sebebi de şey, makine oto da iyi atıyor olabilir değerleri ancak Manuel de pozmetreyi kontrol ederken bişeyler unutoyr olabilir veya 400D ki gibi AF point le pozlamanın ilişkisi olabilir ...
    Yani işin özü Enstantane ile oynasan nasıl olur acaba, Pozmetre 0 gösteriyosa +1 denesen veya ikisinin arası.

• quote:

bence sen "deniz yok diyerek" işin kolayına kaçıyorsun..

güzel fotoğraf çekmek için illa deniz olmak zorunda değil ki, bol bol gezmek önemli, makinanı yanına alıp bol bol yürüyüş yapacaksın ki ilginç şeyler bulabilesin, bakış açısı da önemli, bazen bir yerde durağan bir konu buldugun zaman durup düşünmek gerekir, en iyi nasıl kadrajlarım, hatta bazen aynı kareyi farklı şekillerde çekmek gerekir, ne de olsa artık herkesde dijital makina var, çek çekebildiğin kadar..

mesela ben fotoğraf makinamla özel gezilere çıktığım zaman mutlaka 500kare fotoğraf çekmiş olarak dönerim, hayal gücümü katarım, bol bol her açıdan çekerim, ne de olsa en son iş bilgisayarda kesip biçip şekil vermektir.. bir çok fotoğraf çekerim, birçok fotoğraf silerim.. uzun lafın kısası güzel bir fotoğraf ortaya çıkarmak için yorulmak gerekir, emek harcamak vakit harcamak gerekir diye düşünüyorum..

son olarak; ben kesinlikle bir amatörüm, kimseye ustalık taslamak niyetinde değilim, belki bir faydası olur diye sadece düşündüklerimi paylaşmak istedim

• quote:

quote:

çoğu zaman durağan konuları -1, normal, +1 pozlarım, aynı konuyu farklı açılardan birçok kere çekerim ama doğru pozlanmış kareler fazla aydınlık geliyor bana, haliyle bu da benim pek hoşuma gitmiyor, özellikle 1-2 stop eksik pozlanmış olanlar daha çok hoşuma gidiyor, sanırım benim farkında olmadığım bir tarzım var..

• tarzınsa diyecek bişey yok :D
  • Evet, Henüz onaylanmadı, tahminim yarın belli olacak, Bir problem çıkmazsa 10-15 gün süre istendi. elime geçtiğinde PM atarım.
    quote:

Bu arada Makinenizi yurt dışına mı sipariş verdiniz ne durumda ? Benimde başka çarem kalmadı gibi.
  • makro denemelerim ama bu konuda pek iyi olmadığımı itiraf ediyorum
    bir de bu makinadaki MAKRO ile SUPER-MAKRO özellikleri arasında ne fark var, bilen var mıdır?

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.