Şimdi Ara

FS 2004-FSX SİSTEM TAVSİYELERİ VE SORUNLARI (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
152
Cevap
2
Favori
18.883
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar herkeze merhaba,kolay gelsin.Aranızda yeniyim ne zamandır bu simulasyanu pcme kurmak istiyordum ama özelliklerinden dolayı kuramıyordum.Geçenlerde yeni bi pc almak nasip oldu ve geçen hafta hemen FSX in demosunu indirdim ve 1 hafta uçtum.Bazı şeyleri kabaca kaptıkdan sonra dünde orjinal FSX Deluxe dvd sini Logitech extreme 3d pro joystick aldım pcme kurdum.Arkadaşlar pcmin özellikleri Sony vaio 31J;
    İntel Core2Duo 2GHZ
    4GB ram
    Ati 3470 ekran kartı
    400GB harddisk
    Bu özelliklerdeki bilgisayarımda dün orta seviyedeki ayarlarda en fazla 15 fps aldım.Yani oyunda kasma yok ama çözünürlükde pek yok.Şimdi sizden ricam forumlarda okumuştum,orjinal oyunu kurdukdan sonra oyunun performansını,hataları ve görsel olarak bazı şeyleri giderebilmek için yamalar oluyormuş sanırım.Bana bunların isimlerini özellikleriyle birlikte söyleyebilirmisiniz?Hangilerini önerirsiniz?Gerçekten yüklediğimde fps artarmı bazıları daha kasma yapıyor diyor?Arkadaşlar sorularım bunlar biraz araştırsaydınız diyeceksiniz ama araştırdım yeterince ama bu fs olayında yeni olduğum için hep kısaltmalar kullanılmış yamalar hakkında o yüzden neyi ne işe yaradığını anlayamadım.Yardımcı olursanız çok sevinirim.Saygılar...

• Flight simulator x , real environment xtreme ve çeşitli değişik paketlerle simulasyon zevki üst düzey oluyor, eğer sivil havacılık olsun istiyorsan bundan farklı bir alternatif bulamazsın, tabi fs 2004 ve çoklu paketlerde işini görebilir ama real environment xtreme paketi oyunu inanılmaz değiştiriyor bunu söylemeliyim..

çektiğim birkaç ss

FS 2004-FSX SİSTEM TAVSİYELERİ VE SORUNLARI

burada da bir video var real environment xtreme ile uçarken

Eğer savaşmak istiyorsanda yakında tom clancy hawx geliyor

quote:

Orjinalden alıntı: Cocker

fsx.cfg için ise benim yararlandığım birkaç yer var:

http://www.highflightsimulations.com/fsxcfg.html
    http://www.flightsimworld.com/forums/index.php?showtopic=92413

Bunun dışında MS'nin çok geniş bir FSX Help kısmı mevcut. Onlar da FSX'in sistem gereksinimlerini gayet iyi bildikleri için sitelerinde tweak tips falan veriyorlar. Bakmanı tavsiye ederim.

Eğer istersen Autogen binalarının sayısını göreceli olarak azaltan ama dikkate değer bir görselliği azaltmayan default.xml dosyasının elden geçirilmişi var. Onu da gönderebilirim. SP2 yüklü ise bina sayısının arttığını göreceksin. default.xml işte SP1 ayarlarında ancak geri kalan binaları ve ağaçları yok etmiyor, belli başlı binaları ve levhaşarı kaldırıyor.

Özellikle FIBER_FRAME_TIME_FRACTION=0.33 ve TERRAIN_MAX_AUTOGEN_TREES_PER_CELL=300, TERRAIN_MAX_AUTOGEN_BUILDINGS_PER_CELL=500 ayarları FPS elde etmek için işe yarar. Kolay gelsin.

Not: Rakamlar sadece deneme amaçlı yazılmıştır. Sistemindeki takılmalara göre rakamı arttırıp azaltabilirsin.

Arkadaşın verdiği sitede performans ile ilgili birtakım bilgiler var, biraz araştırmayla birçok şey bulabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi venomtrk -- 6 Mart 2009; 12:12:45 >

• quote:

Orjinalden alıntı: mrhusnu

Arkadaşlar herkeze merhaba,kolay gelsin.Aranızda yeniyim ne zamandır bu simulasyanu pcme kurmak istiyordum ama özelliklerinden dolayı kuramıyordum.Geçenlerde yeni bi pc almak nasip oldu ve geçen hafta hemen FSX in demosunu indirdim ve 1 hafta uçtum.Bazı şeyleri kabaca kaptıkdan sonra dünde orjinal FSX Deluxe dvd sini Logitech extreme 3d pro joystick aldım pcme kurdum.Arkadaşlar pcmin özellikleri Sony vaio 31J;
    İntel Core2Duo 2GHZ
    4GB ram
    Ati 3470 ekran kartı
    400GB harddisk
    Bu özelliklerdeki bilgisayarımda dün orta seviyedeki ayarlarda en fazla 15 fps aldım.Yani oyunda kasma yok ama çözünürlükde pek yok.Şimdi sizden ricam forumlarda okumuştum,orjinal oyunu kurdukdan sonra oyunun performansını,hataları ve görsel olarak bazı şeyleri giderebilmek için yamalar oluyormuş sanırım.Bana bunların isimlerini özellikleriyle birlikte söyleyebilirmisiniz?Hangilerini önerirsiniz?Gerçekten yüklediğimde fps artarmı bazıları daha kasma yapıyor diyor?Arkadaşlar sorularım bunlar biraz araştırsaydınız diyeceksiniz ama araştırdım yeterince ama bu fs olayında yeni olduğum için hep kısaltmalar kullanılmış yamalar hakkında o yüzden neyi ne işe yaradığını anlayamadım.Yardımcı olursanız çok sevinirim.Saygılar...

Yeni bilgisayarın hayırlı olsun. FSX, işlemci ve belleğe (ekran kartı belleği de dahil) fazlasıyla bağımlı olduğundan sende sıkıntı yaşatacağını sanmıyorum. FSX'i aldığında göre öncelikle MS'nin FSX sitesinden (FSinsider) SP1 ve SP2 yamalarını çekip kurmalısın. Özellikle SP1, performansta ciddi artışlar yapmaya olanak sağlarken, SP2 ise Vista altında DX10 ve multiplay uyumluluk için var. Bundan sonra venomtrk'nin dediği gibi orada yazan iki linkteki şeyleri doğru uyguladığın takdirde daha fazla görsellik için daha fazla fps alabilirsin. Gizli klasör içinde bulunan(Denetim Masası>Klasör Seçenekleri>Görünüm>Gizli Dosya ve Klasörleri Göster) fsx.cfg (XP'de C:\Documents and Settings\Kullanıcı Adı\Application Data\Microsoft\FSX) Notepad veya Wordpad ile açılıp düzenlenirse dediğim fps artışı yakalanabilir. Özellikle verdiğim iki link bu konuda işe yarar. Elbette Google'dan daha iyi fsx.cfg tweak'leri bulunabilir.

@venomtrk: Hocam şu görüntüleri gördükçe REX'in çalışmamasına daha da çok üzülüyorum. DVD ile yollayabilecek bir arkadaş arıyorum.

• Teşekkür ederim dostum Şimdi anladığım kadarıyla yapmam gerekenl, bende şimdi FSX Delux kurulu daha hiç bişi kurmadım pcye eklenti olarak ondan başka.Microsoftun sitesine girdim Service pack 1 ve 2 var.Service pack 1 208MB,2 ise 166 MB bunlardan bahsediyorsun sanırm.Bunları indiriyorum madem şimdi ama kurmayayım bir yalnışlık yaparız oyunu tekrar yüklemek zorunda kalmayalım
  • quote:

Teşekkür ederim dostum Şimdi anladığım kadarıyla yapmam gerekenl, bende şimdi FSX Delux kurulu daha hiç bişi kurmadım pcye eklenti olarak ondan başka.Microsoftun sitesine girdim Service pack 1 ve 2 var.Service pack 1 208MB,2 ise 166 MB bunlardan bahsediyorsun sanırm.Bunları indiriyorum madem şimdi ama kurmayayım bir yalnışlık yaparız oyunu tekrar yüklemek zorunda kalmayalım

Bahsettiklerim onlardı. Gönül rahatlığı içerisinde kurabilirsin. Zaten SP1'siz FSX'i düşünemiyorum. SP1 ve SP2 (yani senin buldukların) FSX'e lazım olan yamalar ve birçok hatayı düzeltiyor. En azından SP1'i yükledikten sonra biraz fps artışı yakalıyor olman lazım. Kolay gelsin.

• Arkadaşım dün gece ikisinide indirdim ve kurdum ancak hiç bir değişiklik olmadı.Acaba bir yerlerden ayar yapmam falanmı lazım?Özellikle fps artısı olsa çok iyi olucak?
  • quote:

Arkadaşım dün gece ikisinide indirdim ve kurdum ancak hiç bir değişiklik olmadı.Acaba bir yerlerden ayar yapmam falanmı lazım?Özellikle fps artısı olsa çok iyi olucak?

Yukarıdaki ir mesajımda fsx.cfg dosyasından bahsetmiştim. Bir de REX konusu içinde verdiğim iki tane link vardı. fsx.cfg düzenlendiği takdirde biraz fps artıı yakalayabilirsin. Ama SP1 ile bir artış yakalaman gerekirdi diye düşünüyorum. Detaylı bir şekilde hangi ayarlarda oynadığını yazarsan veya ekran görüntüsü koyarsan kendi sistemin için en iyi ayarları bulmana yardımcı olabiliriz. Bunun dışında kaç fps aldığını da eklemeyi unutma lütfen.

• Arkadaşım ben o dediğin fsx.cfg ve REX konusuna şu an girmek istemedim karısık şeyler.Sadece oyundaki performansın bu SP1 ve 2 ile arttığını duymuştum o yüzden onları indirdim ve kurdum.Bir süre REX e girmek istemiyorum çünkü daha yeniyim az çözeyim diyorum FSX i.Aşağıdaki eklediğim resimlerde ekran ayarları mevcut ve bu ayarlarda aldığım fps 17 bayağı bi düşük sanrım.Belkide yapmam gereken ayarlar vardır...

• FSX'in o ayarlarında elde ettiğin fps değer düşük. Ancak kalabalık bir şehirde mi elde ediyorsun o fps'yi yoksa yerleşim birimleri dışında mı? Bu da önemli çünkü aradaki fark dağlar taşlar kadar olabiliyor. FSX'te fps sabitleyebilirsin ama buna gerek yok. Rex konusuna gelince, zaten hemen indirip kurmalısın demiyorum. Orada fsx.cfg dosyasıyla ayar yapabilirsin diyorum. Evet biraz karmaşık ancak elde edilen sonuç da tatmin edici olabilir. DX10 değil de DX9 ile uçtuğunda fps'de bir artış gözleniyor mu? Bunun yanında yapay zeka Meidum Low olarak ayarlanmış. Traffic içerisindeki hangi ayarlar yüksek hangileri kullanımda bu çok önemli. Zira yapay zeka işlemciden çok kullanır ve bu da performansı düşürür. Bir de havaalanının bol olduğu yerlerde uçuyorum dersen performans oldukça düşecektir. İşlemcinin varsayılan saat hızı nedir? Bu da oldukça önemli. Kolay gelsin.
  • Dx10 aktif edildiğinde grafik sapıtmaları yaşayan varmı acaba? kaplamalarda titreme filan oluyor bende.
  • quote:

Orjinalden alıntı: war

Dx10 aktif edildiğinde grafik sapıtmaları yaşayan varmı acaba? kaplamalarda titreme filan oluyor bende.

Ben dediğin sorunu yaşıyordum. Özellikle deniz üzerinde uçarken büyük kaplama parçaları aniden yok oluyordu ve performans da bununla beraber düşüyordu. SP2'nin en büyük sorunu zaten grafik hataları, özellikle de DX10'daki grafik hataları. DX9'un DX10'dan aman aman farkı yok.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Cocker

quote:

Orjinalden alıntı: war

Dx10 aktif edildiğinde grafik sapıtmaları yaşayan varmı acaba? kaplamalarda titreme filan oluyor bende.

Ben dediğin sorunu yaşıyordum. Özellikle deniz üzerinde uçarken büyük kaplama parçaları aniden yok oluyordu ve performans da bununla beraber düşüyordu. SP2'nin en büyük sorunu zaten grafik hataları, özellikle de DX10'daki grafik hataları. DX9'un DX10'dan aman aman farkı yok.

Su effect'i dx10'da farkediyor dalgalar filan biraz daha gerçeğe yakın, gerisi dediğin gibi aman aman bi fark yok, DX10 önizleme diyor zaten demekki genel bi hata insanın yinede canını sıkıyor.

• buraya yazalım bakalım yönetici kaç kişi okuyacak..

---------------------------------------------------
    3 lcd kullanmak için ne yapmak lazım ?
    bilen .. duyan.. kullanan varmı?

oyun her ekrankartını destekliyormu?
  • Ekran kartı bölümünde de bu sorunuza cevap yazmıştım. Buraya da yazayım.

Şimdi ilk olarak Flight Simulator ekran kartı seçmez. Tüm ekran kartlarıyla çalışır.
    Ama nVidia kartlar daha iyi bir performans sunuyor. Ne yazık ki kendim ATI kullandığım için biliyorum.

Çoklu monitör kullanmaya gelince. ATI kartlarda Hyrda Division olarak adlandırılan bir olay var. O şekilde çoklu monitörden görüntü alınabiliyor.
    Aynı olay büyük ihtimalle nVidia kartlarda da vardır.
  • quote:

buraya yazalım bakalım yönetici kaç kişi okuyacak..

---------------------------------------------------
    3 lcd kullanmak için ne yapmak lazım ?
    bilen .. duyan.. kullanan varmı?

oyun her ekrankartını destekliyormu?

Merhaba,

FSX ile çok tanışıklığım yok, ancak oyun içi ayarlarda 3 monitör desteğinin olduğunu sanmıyorum. Bu durumda iki seçeneğiniz var:

1) SoftH2GO: Hemen hemen her oyunda yazılımsa olarak 3 monitör desteği sağlayan bir program. Ancak 3 çıkış alabilmek için ana performans ekran kartınızın yanında ekstra olarak performansı düşük, ucuz bir ekran kartınızın olması gerekli. Örneğin sisteminizde ATI4870+GF8400 takılı olması gerekiyor.

Bilgi için:http://www.kegetys.net/SoftTH/

2) Triple Head 2 Go: Matrox firmasının donanımsal olarak sunduğu çözüm. En kolay ve etkili yöntem. Basitçe çözünürlüğünüzü 3 mönitörünkine denk olarak ayarlıyorsunuz ve DVI çıkışınıza bu aleti bağlıyorsunuz. TH2GO bu toplam 3 mönitör sinyalini 3'e bölüyor ve ayrı ayrı çıkışlara yönlendiriyor. Fiyatı tuzlu maalesef.

http://www.matrox.com/graphics/en/products/gxm/th2go/

Erdem

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RakGitarMen -- 15 Nisan 2009; 11:16:52 >

• hımm en mantıklısı matrox adaptor.
    güzel bilgi teşekkürler..

4850x2 ve bu güzel olur herhalde ..
    araştırmaya devam ..
  • Merhaba

Sanal havacılıkta bir kaptan pilot olarak bende bir kaç bir sey ekliyeyim.

Var olan sisteminize göre FS9 da uçmak en mantıklısı. FSX e gerçekten çok sıradışı bir makine ister ve anca zevk alırsınız. Bu makine ile de uçarsınız ama yetersiz kalır tam randıman alamassınız.
    Bende her iki sim icin de yaklaşık 65gb a yakın dokuman var. Sistemim de iyi sayılır. AMD6000, 4GB RAM, ATI 4870, 750W PSU, 22INC MON.

Ama hala FS9 ile uçmaktayım. FS9 un tüm eklentilerini kurdugunuzda ayarlarınıda güzel yaptıgınızda tadından yenmez. FSX de görselin dışında şuan uçak olarak pek erişilebilir birsey yok.

Yeni başlıyor iseniz şu siteleri baştan sona takip edip dokumanlarını okumanızda fayda var. Tüm bunları yapıp gerekli bilgileri temin ettignizde artık ben sanal bir pilotum dediginizde ( Airbus or Boeing ) fark etmez.
    Sonunda benim gibi IFTC center a gidersiniz. ( Gerçek pilotların eğitim aldığı similasyon )

www.thyva.com
    www.sanalpilot.com

syg

• Sayin arkadaşlar, maalesef FSX, ATI için optimize edilmiş değildir, eğer gerçekten sırf FSX için bir makinam olsun diyorsanız NVİDİA kartlara yönelmelisiniz işlemci olarak 2 çekirdekli bir AMD veya İntel iş görür ( not 3.0 ghz hız tavsiye edilir veya hız aşırtma yapmanız lazım)
  • benim sistemde fps düşmediği halde anlık takılmalar oluyor , özellikle REX ile uçarken , yukarıda fps 30 falan yazıyor ama grafikler takılıyor , fakat bu kasılma şeklinde değil de bir kopukluk var gibi oluyor.
    FS9 da da arada bir böyle sorunlar yaşıyorum.

sistem
    AMD 7750
    2 gig ram
    palit 8800gt sonic
  • arkadaşlar bende fsx için bir işlemci alacagım fakat tam olarak karar veremedim.q6600,q8200 ve 8400(8500) arasında kaldım.fsx'in acaba 4çekirdekli işlemci desteği var mı?eger ki yok ise e8400 gibi bir işlemci q6600e göre daha mantıklı gibi geliyor.bu işlemcilerden hangisi fsx içi daha performanslı olacaktır?

sistem:
    msi 7383 g31 anakart
    2gb ram
    palit 8800 sonic ekran kartı
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.