Şimdi Ara

Fransa’dan dev adım: 23 yıl içinde benzinli ve dizel araçlar yasaklanacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
0
Favori
2.454
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Fransa’dan dev adım: 23 yıl içinde benzinli ve dizel araçlar yasaklanacak

ABD Başkanı Donald Trump’ın Paris Antlaşması’nı askıya alması kararını açıklamasından dünyayı bir çevre felaketine sürükleyebilecek adımlar atılması endişesi sarmışken Fransa’nın yeni çevre bakanı Nicolas Hulot önemli bir açıklamaya imza attı. Ülkesinin 2050 yılına kadar sürecek çevresel tedbirler vizyonunu açıklayan bakanın ortaya koyduğu planlar arasında en dikkat çekici olanı fosil yakıtlarla ilgili.

Dünyanın önemli otomobil üreticilerinden olan Citroen, Peugeot ve Renault markalarını barındıran Fransa, benzinli ve dizel yakıtlı araçların 2040 yılına kadar ülke genelinde satışını sonlandırmayı hedefliyor. Bu kararın ne kadar uygulanabilir olacağını zaman gösterecek ancak birçok ülkede fosil yakıtlı araçlarla ilgili olarak görüşmeler sürerken Fransa’nın böylesine radikal bir karar alması elektrikli otomobiller konusunda ülkedeki otomobil üreticilerini de cesaretlendirebilir.

Bilindiği üzere Norveç de benzer bir kararı 2025 yılı için koymuştu ancak Norveç bu konuda biraz daha farklı bir noktada. Ülkede elektrikli araçlar için önemli sübvansiyonlar veriliyor, teşvikler uygulanıyor. Bunun bir getirisi olarak da Norveç’te elektrikli araç satışları önemli bir noktaya gelmiş durumda hatta son aylarda toplam satışlar içinde %42 paya ulaşarak rekor kırdı.

Bakan açıklamalarında bugünden itibaren aşamalı olarak satışları sonlandırması şeklinde söylemeler de bulunsa da şimdilik konunun detayları bilinmezliğini koruyor. İfadenin özellikle “tüm benzinli ve dizel yakıtlı araçlar” şeklinde kullanılması da bir kaçış noktası olmadığı şeklinde yorumlanabilir. Ayrıntılı plan yayınlandığında detaylara daha yakından bakabiliriz.

Bloomberg’in raporlarına göre 2040 yılına kadar küresel ölçekte yeni otomobil satışlarının %54’ü elektrikli araçlara kaymış olacak. Bazı araştırma kuruluşları da Fransa’nın bu açıklamasından sonra beklentileri %50 seviyelerine kadar çekmiş durumda. Dileriz ülkemizde de bu yönde bir vizyon uygulamaya konulabilir.

• boş konuşuyonuz , bu saydığınız ülkelerin yüzölçümü kaç , belki trump, usa' da yüzölçüm olarak elektirikli aracın kullanımını karlı görmemişitr ada ülkeleri, monako, hollanda gibi ülkelerde e car e city formu uygundur

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bizde hala 20-30 yıllık eski nesil araçlar büyük güvenlik ve çevre riski taşımasına rağmen trafikte geziyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Audi383848 -- 6 Temmuz 2017; 17:18:4 >
  • düşünün şimdi eski arabalar bize geliyor ucuza alıyoruz falan

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Adını vermek istemediğim muz cumhuriyeti nin halkı o yıllarda halen Baş harfi T ile başlayan yerli arabaları kullanacak.Bilin bakalım bu muz cumhuriyeti neresi?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Demek ellerinde kalan benzinli dizel ne varsa bize kakalayacaklar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • redbul_540 kullanıcısına yanıt
    O muz cumhuriyetinin vatandaşları ve yöneticileri 1961 de Devrim'e sahip çıksaydı şimdi o muz cumhuriyetin yöneticileri gelecek için böyle planlar yapıyordu

• quote:

Orijinalden alıntı: Audi383848

Bizde hala 20-30 yıllık eski nesil araçlar büyük güvenlik ve çevre riski taşımasına rağmen trafikte geziyor.

20 gene iyi de ortalıkta hala serçe ve 131 geziyor ve leş gibi de egzoz kokusu geliyor.
    ama tüp çoğ çevreci
  • Ülkece hazır değiliz. Önce yüce devletimizin okkalı bi vergilendirme hazırlaması lazım, zira ülkemizde 1 araba kendine alıyorsan en az 1 araba da devletimize peşinen vergi olarak ödemek gerek... Artık bataryasına göre mi keserler, motor gücüne göre mi orasına büyüklerimiz kafa yorar haddimiz değil.

• Bazıları aklınca milli gururumuzla dalga geçmiş, o t'den çok güzel araçlar çıktığının farkında değiller galiba, alman tenekelerine bineceğime tercih ederim bizde en azından gurur olsa alman malı almayız adamlar önümüzü kesmek için elinden geleni yapıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DSG1 -- 6 Temmuz 2017; 18:14:32 >

• Buradaki olayı anlamıyorum zaten hayvan gibi yakıt yakan emisyon değerini tavana vurduran motorlar ABD'de fakat ABD'nin bu anlamda hiç bir şey dememesine rağmen fındık motor diye tabir ettiğimiz motorları kullanan AB ülkeleri yasak üstüne yasak getirmeye çalışıyor Dizel ve Benzin motorlara gerçekten ilginç.

• quote:

Orijinalden alıntı: DSG1

Bazıları aklınca dalga geçmiş, o t'den çok güzel araçlar çıktığının farkında değiller galiba, alman tenekelerine bineceğime tercih ederim bizde en azından gurur olsa alman malı almayız adamlar önümüzü kesmek için elinden geleni yapıyorlar.

Peki bunlara ne demelisin?

[simage][/simage]Fransa’dan dev adım: 23 yıl içinde benzinli ve dizel araçlar yasaklanacak

[simage][/simage]Fransa’dan dev adım: 23 yıl içinde benzinli ve dizel araçlar yasaklanacak

• 23 yıla bizde yasaklarız lol
  • quote:

Orijinalden alıntı: Audi383848

quote:

Orijinalden alıntı: DSG1

Bazıları aklınca dalga geçmiş, o t'den çok güzel araçlar çıktığının farkında değiller galiba, alman tenekelerine bineceğime tercih ederim bizde en azından gurur olsa alman malı almayız adamlar önümüzü kesmek için elinden geleni yapıyorlar.

Peki bunlara ne demelisin?

İnternetde ne zaman konusu geçse numunelik iki fotoğraf vardır ve bunlar konulur, onlar daha önceden kazalı sanayide toplatılmış araçlar çoğu, ayrıca yüksek hızda bütün araçlar tanınmaz hale geliyor bütün çarpışma testleri Euro NCAP vs 60km civarında gerçekleştiriliyor o tofaşların çoğu ölümcül kazalar yapmış araçlar ve dediğim gibi daha önceki hurdalar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DSG1 -- 6 Temmuz 2017; 18:11:23 >

• Fransa orta çağda kalmış. 2023'te elhamdülillah arabamız göklerde olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilas -- 6 Temmuz 2017; 18:16:16 >
  • Zaten 30-40 yıl içinde petrol bitecek. İsteseler de istemeseler de buna her ülke mecbur kalacak.

Adamlar akıllı ki şimdiden bunun planını yapmaya başlamışlar, gündeme getirmişler.

• quote:

Orijinalden alıntı: hsntrk

Zaten 30-40 yıl içinde petrol bitecek. İsteseler de istemeseler de buna her ülke mecbur kalacak.

Adamlar akıllı ki şimdiden bunun planını yapmaya başlamışlar, gündeme getirmişler.

hergün yeni petrol rezevleri buluyorlar bitme diye birşey yok
  • ellerinde değersiz petrol kalan bedevilerde bu senelerde aldıkları evlere arsalara yerleşip burayı da kendi ortadoğu bataklıklarına çevirirler
  • E biz seneye yerli otoyla geciyoruz zaten elektrige bizi kiskanmasinlar sonra

• quote:

Orijinalden alıntı: S.Vettel

Buradaki olayı anlamıyorum zaten hayvan gibi yakıt yakan emisyon değerini tavana vurduran motorlar ABD'de fakat ABD'nin bu anlamda hiç bir şey dememesine rağmen fındık motor diye tabir ettiğimiz motorları kullanan AB ülkeleri yasak üstüne yasak getirmeye çalışıyor Dizel ve Benzin motorlara gerçekten ilginç.

+1

Çevrecisi de aydın geçineni de herkes olayı işine galdiği gibi yorumluyor.Halen dünyada bir sürü elektrik üreten termik santraller,plastik türevi hammadde üreten fabrika,şantiyelerde çalışan milyonlarca dev kamyonlar iş makinaları,ağır tonajlı fosil yakıtlı binlerce dev gemiler vs vs saymakla bitmeyen çevreyi araçlardan kat be kat fazla kirleten unsurlar bir tarafta dursun ama iş 1.3 motorlu,1,4 motorlu 1 tonluk araçlara gelince kimse mangalda kül bırakmasın.Bence bu tamamen ikiyüzlülükten başka birşey değil.Dünyada fosil yakıtlı araçları yasaklayana gelene kadar onlarca çevre kirliliği sebebi var.Ben inanıyorum ki tüm araçlar elektrikli olsa da bu saydığım çevre kirliliği sebepleri sürekli varolacak.

Son yıllara otomobillerde emisyon konusundaki atılımların onda birini yukarıda saydığım ve sayamadığım çevre kirliiğine sebep olan şeylerde yapsalar elektrikli otomobillere bile gerek kalmaz.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.