Şimdi Ara

FPS Oyunları için CL önemi (tavsiye rica ediyorum)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
1.205
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Konuyu profesyonel anlamda fps (cs:go) oynayan bir arkadaşımın isteği üzerine açtım.
    Yeni bir sistem toplayacağız ve aynı ramden 2 x4gb ve 8 gb olarak 2 farklı seçim şansı var.
    Malum sistem toplarken 20 lira ordan 30 lira burdan ucuz bulabilirsek artan parayla başka bir bileşeni yükseltebiliyoruz.

Bildiğiniz üzere özellikle fps oyunlarında gecikme/erişim süresi (cl) çok önemli bir husus.Bu yüzden dual ya da single kullanımda erişim açısından ufak da olsa herhangi bir performans (özellikle cl performansı) kaybı olur mu?

8gb
    https://bilendenal.com/urun/kingston-hyperx-savage-8gb-ddr4-2400-mhz-cl12-sr-1rx8-siyah-pc-performans-rami-hx424c12sb2-8/?identity=5923446995379085802

2x4 gb
    https://bilendenal.com/urun/kingston-hyperx-savage-8gb-ddr4-2400-mhz-cl12-sr-1rx8-siyah-pc-performans-rami-kit-2x4gb-hx424c12sb2k2-8/?identity=1463110836318742402

Almayı düşündüğümüz diğer sistem bileşenleri: 650 wat +80 power + asus prime plus b350 + ryzen 1600x + kingston m2 pciex sdd + gtx 1060 3/6gb

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mali87 -- 23 Nisan 2017; 11:39:50 >

• Hahaha, o CL değerlerinin o kadar fark ettiğini mi sanıyorsunuz cidden?

Öncelikle o aradaki 1-2 CL değerini hiç bir kullanıcı fark edemez, sadece benchmark testlerinde fark olur.

Ayrıca 1X8 ram 64 Bit bellek genişliği elde ederken 2x4'de 128 bit bellek genişliği elde edersiniz.

Ayrıca attığınız iki ram'in de CL'si aynı ki dual takinca CL artma gibi bi durum yok.

Her şeyi bir kenara bırakırsak sözde "profesyonel cs oyuncusu" arkadaşın neden gidip 1600X sistem topluyor?

CS:GO tekil çekirdekte yüksek hız canavarı, bazı parçalardan kısıp 7700 falan alsın.

Çünkü 2400'lük ram ile Ryzen işlemciden tam anlamı ile verim alamaz.
  • "Bildiğiniz üzere özellikle fps oyunlarında gecikme/erişim süresi (cl) çok önemli bir husus" kardeş sen gecikmedeki olayı yanlış anlamışın.hem de profesyonelce. Yukardaki arkadaş özetlemiş onj dinle

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lana-Del-Rey

Hahaha, o CL değerlerinin o kadar fark ettiğini mi sanıyorsunuz cidden?

Öncelikle o aradaki 1-2 CL değerini hiç bir kullanıcı fark edemez, sadece benchmark testlerinde fark olur.

Ayrıca 1X8 ram 64 Bit bellek genişliği elde ederken 2x4'de 128 bit bellek genişliği elde edersiniz.

Ayrıca attığınız iki ram'in de CL'si aynı ki dual takinca CL artma gibi bi durum yok.

Her şeyi bir kenara bırakırsak sözde "profesyonel cs oyuncusu" arkadaşın neden gidip 1600X sistem topluyor?

CS:GO tekil çekirdekte yüksek hız canavarı, bazı parçalardan kısıp 7700 falan alsın.

Biz bilmediğimiz için soruyoruz hocam da,sizin bu dalga geçme ve gülme çabalarınız neyin iması onu çözemedim.
    Birşey öğrenmeye çalışıyoruz,ya adam gibi cevap verin ya da birşey yazmayın.

• quote:

Orijinalden alıntı: SupermanPrime

"Bildiğiniz üzere özellikle fps oyunlarında gecikme/erişim süresi (cl) çok önemli bir husus" kardeş sen gecikmedeki olayı yanlış anlamışın.hem de profesyonelce. Yukardaki arkadaş özetlemiş onj dinle

Teşekkür ederim hocam,ben yanlış biliyormuşum demek ki.Cevapları beklerken araştırmaya devam edeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mali87 -- 23 Nisan 2017; 11:50:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mali87

quote:

Biz bilmediğimiz için soruyoruz hocam da,sizin bu dalga geçme ve gülme çabalarınız neyin iması onu çözemedim.
    Birşey öğrenmeye çalışıyoruz,ya adam gibi cevap verin ya da birşey yazmayın.

Arkadaşım okumanda veya algında sıkıntı mı var? Azıcık mizahi güldük diye hemen triplere giriyorsun.

Saçma sapan triplere girmek yerine yazdıklarımı okuyup anlamaya çalışsaydın zaten aradığın bilgiyi vermiştim.

Neyse sana hayatta başarılar.

• @Lana-Del-Rey

Aynen hocam benim algılamamda sıkıntı var.Samimiyetimin olmadığı insanların saçma gülüşlerini ve sözde mizah anlayışlarını anlamıyorum.Trip atacak yaşı çoktan geçtik.Cs:go çoklu çekirdek kullanımında hem oyuniçi hem de başlatma seçenekleri fonksiyonlarında izin veriyor.Yorumunuza tşk ederim.Konuyla alakanızı keserseniz memnun olurum.Tekrardan tşkler.
  • Siz herhalde remde ki gecikmeyi, gpudan ekrana gelen görüntünün gecikmesi ile bir alalası var sanıyorsunuz. Hiç alakası yok, hele csgo da hiçbir alakası yok.

Ayrıca remin dual veya single calısması arasında ki gecikme farkı, dual 44.8 ve single 44.6 kadar düşük. Dual single çalısmasının remin gecikmesini etkilemiyor, fakat okuma ve yazma hızında çok fark ediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 23 Nisan 2017; 15:18:9 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @ No Way Out

Çok tşk ederim hocam.
  • Aynı konuyu araştıranlar icin teknopat recep baltas yorumunu eklemek isterim.konu eski ve ddr3 belleklerden bahsediyor ancak mantığın ayni olduğunu düşünüyorum.

https://www.google.com.tr/amp/s/www.technopat.net/sosyal/konu/ram-belleklerdeki-cl-nedir-ne-ise-yarar.277/%3Famp%3D1
  • quote:

Bu huyundan ne zaman vazgeçeceksin?

• Bellek hızı cl değerinden daha önemli. Ancak hızlar eşitse gecikme değerine göre seçim yapabilirsin.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam biz olaya oyun açısından baktığımız icin daha yuksek hizda okuma yazma ve kopyalama icin yüksek mhz arayisinda degiliz.ddr4 yeni bir teknoloji ancak ddr3 te mhz degerlerinin oyundaki etkisinden cok net bir sekilde bahsedilmiş.ddr4 te de bisey değişeceğini zannetmiyorum.acelemiz yok araştırıyoruz :))

Yorum icin tsk ederim.

https://forum.donanimhaber.com/ddr3-1066-mhz-1866-mhz-oyun-testleri--57494118

• Mhz ve cl nin oyunlarda gözle görülür bir farkı yok link teki testlere sırasıyla bakmanı tavsiye ederimhttp://techbuyersguru.com/gaming-ddr4-memory-2133-vs-26663200mhz-8gb-vs-16gb?page=0 gönlümden geçen ram ise buhttp://www.vatanbilgisayar.com/corsair-16gb-2x8gb-dominator-platinum-ddr4-2400mhz-cl10-dual-kit-ram.html

• quote:

Orijinalden alıntı: nerdeburda

Mhz ve cl nin oyunlarda gözle görülür bir farkı yok link teki testlere sırasıyla bakmanı tavsiye ederimhttp://techbuyersguru.com/gaming-ddr4-memory-2133-vs-26663200mhz-8gb-vs-16gb?page=0 gönlümden geçen ram ise buhttp://www.vatanbilgisayar.com/corsair-16gb-2x8gb-dominator-platinum-ddr4-2400mhz-cl10-dual-kit-ram.html

Gözle görülür bir farktan ziyade anlık olarak rakibi çok minik bir an da olsa daha erken görebilme şansımız var mıdır erişim açısından? bunu gözlemlemeye çalışıyorum,linkleri inceleyeceğim tşkler.

• online oyunda rakip karşısında avantaj sağlamak ise bahsettiğin. 8 sene önce kurduğum sistem ile yeni kurduğum sistem arasında oynanış farkı ben göremedim world of tanks oynuyorum belki üst seviye ekran kartı anlık hareket kabiliyetini arttırabiir

• Ekran kartı konusu zaten ayrı bi dert hocam tşkler :)
  • uppp
  • Ryzen ram performansını seviyor.

Düşük cl konusu ihtiyaç dahilinde önemli değil. Onun hakkında hiç yorum yapmayacağım o yüzden.

2x4 dual ddr channel modunda çalışacağı için 1x8'e göre ram performansını çok arttırır. Tek 8 kullanıcam ilerde bir 8 daha takıp dual channel yapıcam dersen ilerde birebir aynı ramden bulamayabilirsin. O nedenle uygun fiyatlı sistem için benim önerim 2x4
    http://www.hepsiburada.com/kingston-hyperx-fury-black-8gb-2x4gb-2666mhz-ddr4-ram-hx426c15fbk2-8-pm-bd804014

kodu HX426C15FBK2/8 başka yerlerde daha ucuzada bulunabilir.

2x4 gb ddr4 2666. Bu ram amd'nin resmi ryzen uyumlu ram açıklamasına uyan ramdir. Çift, 2666'lık, single rank. Tüm ryzen anakartlarda 2666 çalışır. ( Zaten 2x4 olarak daha hızlı ve uyumlu ram yok yanlış bilmiyorsam )

birde kullandığın kingstone m.2'nin tam modelini ver. büyük bir ihtimalla sata m.2 türünde bir model o. alacağın pek çok sata ssd ondan hızlı ve ucuz bile olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 14 Mayıs 2017; 4:19:27 >

• Size durumu yanliş anlatmiş arkadaşınız eğer monitör klavye ve internet gecikeniz kötüyse csgoda kötü performans alırsınız.
    Monitörlerde milisaniye olarak bahsedilir klavye ve mousedada ayni şekilde genelde markali ürünlerin gecikme hizlari düşük olur ve hizli tepki verdiği için oyuncuları daha hızlı görür ve daha çok kill alırsınız onun dişinda amaciniz fps artirmak ise mhz yuksek ramle daha yüksek fps'ler alırsınız ramlerde CL değerlerin düşük olması görüntünün monitöre geç açılmasıyla alakası yok sadece bir bilgi ram okurya yada yazarkenki gecikmedir!
    Oyunlarda önemli olan bileşenlerdeki input lag değerleri ve yuksek fps dir!

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.