Şimdi Ara

fotonun karşıt parçacığı!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (2 Mobil) - 4 Masaüstü2 Mobil
5 sn
22
Cevap
0
Favori
4.281
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • fotonun karşıtı yok mu yoksa karşıtı kendisi mi?

• Karşıt parçacıklar şöyle...

foton-foton
    graviton-graviton
    W(+) bozonu-W(-) bozonu
    gluon-gluon
    higgs bozonu-higgs bozonu

Mezon değiş tokuşu sonucu protonlar ve nötronlar çekirdekte bir arada tutulur. "Nükleer kuvvet" mezon değiş tokuşu sonucu olur. (Dikkat edin "güçlü nükleer kuvvet" değil, gluonların kuarklar arasında oluşturduğu kuvveti kastetmiyoruz.)

Mezonlar etkileşim parçacığı değiller. Kütlesi hacmni olan, iki kuarktan oluşan kararsız hadronlardır.

Kuvvet parçacıklarının karşıtı yoktur demiş olmamam lazım. Bu seneki derslerde zaten çok daha net bir şekilde anlatmıştım. Geçen seneki canlı yayınlarda belki karşıt parçacığı yine kendisidir demişimdir. Zaten W+- hariç diğerlerinde geçerli bir durum bu. Fakat bu karşıt parçacığı yoktur demek değildir. Vardır ama kendisiyle aynı parçacıktır diyebiliriz.
  • Upp!!
  • Kendisi
  • bazı kaynaklarda karşıtı yoktur diye geçiyor.
  • Kendisi.her parçacığın karşıt parçacığı vardır diye biliyorum.
  • Up
    Ayrıca alan parçacıkları temel parçacık mıdır?
    Mezonlar etkileşim parçacığı mıdır?
    Her parçacığın karşıt parçacığı varsa, alan parçacıklarının neden yok? (Ertan hoca alan parçacıklarının karşıtı yok diyor videoda)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murphyslaw -- 12 Haziran 2019; 23:16:43 >
  • UPPP
  • fotonun karşıt parçacığı fotondur yani kendisi.
  • Hocam diğer sorularımı da yanıtlayabilir misiniz
  • Hocam sorularıma bakar mısınız lütfen
  • Up
  • Bu konuya çalışan yok mu ya
  • Kendisi hocam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baris7777 -- 13 Haziran 2019; 9:37:13 >
  • baris7777 B kullanıcısına yanıt
    Yok hocam fotonu anladım diğer soruları merak ediyorum üstte yazdım
  • quote:

Orijinalden alıntı: murphyslaw

Up
    Ayrıca alan parçacıkları temel parçacık mıdır?
    Mezonlar etkileşim parçacığı mıdır?
    Her parçacığın karşıt parçacığı varsa, alan parçacıklarının neden yok? (Ertan hoca alan parçacıklarının karşıtı yok diyor videoda)
    Lepton ve kuarklar sadece temel parçacıktır,alan parçacıklarını alamazsın,mezonlar etkileşim parçacığı değildir 6 tane etkileşim parçacığı var,gluon,graviton W+ W- Z0 ve foton, her parçacığın karşıt parçacığı var olarak geçiyor alan parçacığını bilmiyorum hocam onu görmedim hiç bence sormazlar o şekilde
  • baris7777 B kullanıcısına yanıt
    Hocam sormamın sebebi palme k.a kitabında alan parçacıklarını da temel parçacık olarak göstermiş. Mezonları ertan hoca videosunda etkileşim parçacığı diye almış. Bir de videoda alan parçacıklarının karşıtı yoktur demiş. Yani ezbere sormadım soruları başka yerde de bulamadım
    Cevabınız için teşekkür ederim
    Edit:Ama foton palmede de karşıtı kendisidir diye geçiyor onu anladım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murphyslaw -- 13 Haziran 2019; 9:47:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: murphyslaw

Hocam sormamın sebebi palme k.a kitabında alan parçacıklarını da temel parçacık olarak göstermiş. Mezonları ertan hoca videosunda etkileşim parçacığı diye almış. Bir de videoda alan parçacıklarının karşıtı yoktur demiş. Yani ezbere sormadım soruları başka yerde de bulamadım
    Cevabınız için teşekkür ederim
    Edit:Ama foton palmede de karşıtı kendisidir diye geçiyor onu anladım
    Çapda böyle yazıyor ben oradan çalıştım, kendi hocamda böyle bahsetti bildiğim bu,rica ederim
  • Karşıt parçacıklar şöyle...

foton-foton
    graviton-graviton
    W(+) bozonu-W(-) bozonu
    gluon-gluon
    higgs bozonu-higgs bozonu

Mezon değiş tokuşu sonucu protonlar ve nötronlar çekirdekte bir arada tutulur. "Nükleer kuvvet" mezon değiş tokuşu sonucu olur. (Dikkat edin "güçlü nükleer kuvvet" değil, gluonların kuarklar arasında oluşturduğu kuvveti kastetmiyoruz.)

Mezonlar etkileşim parçacığı değiller. Kütlesi hacmni olan, iki kuarktan oluşan kararsız hadronlardır.

Kuvvet parçacıklarının karşıtı yoktur demiş olmamam lazım. Bu seneki derslerde zaten çok daha net bir şekilde anlatmıştım. Geçen seneki canlı yayınlarda belki karşıt parçacığı yine kendisidir demişimdir. Zaten W+- hariç diğerlerinde geçerli bir durum bu. Fakat bu karşıt parçacığı yoktur demek değildir. Vardır ama kendisiyle aynı parçacıktır diyebiliriz.
  • ertansinansahin kullanıcısına yanıt
    Hocam bi canlı yayında söylemişsiniz sonraki canlı yayında kazanım testlerini çözerken düzeltmişsiniz izlemeden yazmıştım ben diğer videoyu. (Fotonların karşıt parçacığı kendisidir demişsiniz açıklamışsınız anladım)
    Mezonları kazanım testinde bi soruda etkileşim parçacığı kabul etmiştik
    https://youtu.be/HbIOeNsNiDE 01.05.30 burada hocam
    O yüzden sordum aşağıda beğendiğiniz bir yorumda da etkileşim parçacığıdır diyor ama değil olarak alacağız o zaman değil mi?

Bir de alan parçacıklarını palme temel parçacık almış da bu bilgi doğru mu?
    Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim

• ertansinansahin kullanıcısına yanıt
    hocam çap yayınlarında mezonu etkileşim parçacığı diye almış?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.