Şimdi Ara

Fortnite krizi sonrasında mahkemeden ilk karar çıktı: Fortnite için üzücü haber (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
1.720
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Ekosistem olmak, dışarıdan cihaz takmakta zorlanacağız anlamına gelmemelidir. O kadar inat etti ama işte, ekran işinde aldı eline üretimi; kimse doğru düzgün alıp, kullanmayınca bıraktı Thunderbolt Display üretimini. Utanmasalar, projeksiyon cihazını falan da benden alacaksın diyecek herifler.
    Okyanusun ortasında çölde gibi hissediyorsun resmen. Eyvallah, ekosistem kurarsın da bu kadar da boğmazsın kullanıcını...

• 435 4 kullanıcısına yanıt
    hayatımda hiçbir apple ürünü kullanmadım, apple düşmanı değilim ama sadece fiyatlarını haketmediklerini düşünüyorum; apple burada haklı. O sözleşmeyi zorla imzalatmadı kimse epice.

• WhyNot? kullanıcısına yanıt
    Amerika'da senatörlerin resmen şirketlerden ve zenginlerden meşru olarak rüşvet alması mümkün...

• AREryilmaz kullanıcısına yanıt
    Bilgisayarda Windows kullanıyorsunuz ya, Microsoft store var. Microsoft da bundan sonra Windows’ta dışarıdan program kuramazsınız, sadece Windows’un içine gömülü olan Microsoft store’dan indirebilirsiniz desin, %30 komisyon koysun. haklı bulur muydunuz Microsoft’u aynı şekilde merak ediyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Olay mantıklı benim platformumda benim kurallarım geçerlidir Apple sonuna kadar haklı. Benim evime gelip kendi tarzını oluşturamazsın benim evim MUZ CUMHURİYETİ değil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Epic hem suçlu hen güçlü şuraya bak.Tim Sweeney denen zat bu sefer sağlam kayaya çarptın.Aklını başından alsın da gör.

Sonradan yaparsa haklı bulmam ama öncesinde kullanıcılar bunları bilerek satın almışsa ve uygulama geliştiricileride bunu bilerek sözleşme yaptıysa ben de tabii haklı bulurum.

Zaten kendi ağzınızla söylemişsiniz '...Microsoft bundan sonra...' diye. Apple'da bundan sonra diye bir şey yok ortada bir sözleşme var ve uyulmalı zaten mahkemede haklı bulmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iDoctor -- 30 Ağustos 2020; 10:59:44 >
  • Epic içerik üreticisi ben windows kullanıcısıyım. Haklı bulsam da bulmasam da işletim sistemi Microsoft'un malı dolayısıyla beğenmiyorsam kullanmamakta hürüm. Kimse kafama silah dayamıyor.

Epic Apple ile bir sözleşme yapıyor, sonra sözleşmeyi ihlal ediyor. Aynı apple kullanıcılarının apple'ın saçmalıklarını savunması gibi bir kesim de ne olursa olsun apple haksızdır diyor. Bence ikisinin birbirinden farkı yok.

Para verilip satın alınan donanımın yazılımına dokunulamaması bence kabul edilebilir bir şey değil. Apple özellikle telefonlarını satıyormuş gibi görünmesine rağmen aslında lisanslıyor; onların öngördüğünden farklı bir şekilde kullanamıyorsunuz ve bu o kadar aşırı derecede yanlış ve tehlikeli bir şey ki ne desem eksik kalır. Buradaki esas sıkıntı bu, sonuçta kullanıcının telefonuna o yazılımı veya başka yazılımı başka kaynaktan yüklemesinin mümkün olması gerekli sonuçta telefon lisanslanmıyor, satılıyor. Mamafih buradaki spesifik durumda apple haklı. Epic beğenmiyorsa app storedan çıkmakta hür. İsterse %99unu ister apple, epic kabul ederse yazılımını apple kullanıcılarına satar etmezse satmaz.

Burada epic ve diğer yazılım geliştiricilerinin şirketlerin donanımı yazılım gibi lisanslamasının önlemeye çalışması gerekiyor esasen. Bütün bu olayların sebebi apple kullanıcılarının apple dışında bir yerden yazılım indiremiyor olması (ama şaşırtıcı olmayan bir şekilde onlar da buna razı). Donanım benimse istediğimi yapabilmeliyim. IOS Apple'ın mesela isterse dışarıdan yükletmez, o zaman telefona mesela android kurabilmeliyim. Burada verilmesi gereken esas savaş bu.

• iDoctor kullanıcısına yanıt
    Sorum basit, Tekrar soruyorum;
    Bundan sonra bir Windows tabanlı Bilgisayar aldığınızda veya sıfırdan Windows kurduğunuzda kullandığınız her yazılımdan %30 fazla almak üzere sizi Microsoft store’a mahkum etse haklı bulur muydunuz? Aldığınız tüm oyunlar, programlar, hatta uygulama içi ödemeler dahil bütün Windows tabanlı programlar %30 fiyatı artacak çünkü Microsoft’a komisyon olarak ödenecek.
    Bunu haklı buluyorsanız aklınıza şaşarım. Bulmuyorsanız Apple davasının bundan bir farkı yok. Daha önce istemdi bundan sonra isteyemez doğru bir argüman değil. İşletim sistemi kendisine ait. Siz satın alırken kullanma hakkı olduğunu belirtiyor. Copyright bu demek zaten.

Devam edeyim;
    Microsoft Windows gibi %85 market payına sahip bir rakip olmasa macOS’sa aynı iOS gibi olurdu.

Benim cevabım daha basit;

Mevcut kullandığım Windows sistem birden değişip komisyon alınmaya başlanırsa haklı bulmam.

Ama yeni alacak olanlar için böyle bir şey yapacaklarını önceden bildirirlerse haklı bulurum ama Windows cihaz almam sonuçta tercih benim.

Ayrıca Apple'ın şu an konuştuğumuz olayı ile sizin bahsettiğiniz örneğin uzaktan yakından alakası yok.

Apple bir uygulama marketi kurmuş ve bugüne kadar çok iyi pazarlamış bu markete uygulama yüklediğinizde ödemeniz gereken komisyon bu demiş siz de bunu kabul ederek bu markete uygulamanızı yüklemişsiniz, bu kadar basit.

Aynı %100 Pamuk T-Shirt Beymen'de 1000 Lira, Zara'da 100 Lira. Alıp almamak tercih meselesi siz Beymen'e gidip sen bundan nasıl bu kadar kâr edersin paramı geri ver diyemezsiniz.

TEKRAR EDİYORUM APP STORE KULLANMAK TERCİH MESELESİ VE SİZE ÖNCESİNDE HER ŞEY AÇIK BİR ŞEKİLDE BEYAN EDİLİYOR!

• iDoctor kullanıcısına yanıt
    Birden değişip derken? Örneği nasıl alakasız buldunuz onu da anlamadım; Ne zaman değiştiğinin ne önemi var? AppStore’da başlangıçta %15 alıyordu. Üstelik developer hesabı açma gibi işlemler için ücret ödenmiyordu. Ne zaman tekele dönüştü hepsini bir bir uygulamaya soktu. Microsoft da desktop PC dünyasında tekel, bundan sonra alacağınız yazılımları Microsoft Store’dan alacaksınız diyebilir. Buna yasal olarak hakkı var, Apple sayesinde emsali de var. Bu bir seçimdir demek etik değildir, hukuksal olarak doğru bulunması sonucu değiştirmiyor. Dünyada kendi store’undan başka mağazaya izin vermeyen tek işletim sistemi iOS. Başka Magaza açılmasına izin verirsin, o zaman istediğin komisyonu koy oraya bu artık tercihtir. Ama aldığım cihazda zaten tek mağaza olması bir tercih değildir. Bu cihazı satıyor, cihaz kullanıcının oluyor. İster kullanır, ister kırar; Apple’ın cihaz üstünde bir sözü yok. Ancak işin yazılım kısmı farklıdır. Siz iOS istemeyen Apple cihaz almasın diyorsunuz. Bu Windows istemeyen evine Bilgisayar almasın demek kadar saçma. Benim kullandığım yazılımlar android’te yok. Apple ‘a mahkumum. Oyun oynayan gençler Windows’a mahkum. Bu gibi durumları lehine çevirip tekele dönüşmesini eleştiriyoruz siz de kalkmış haklılar diyorsunuz. Öpülmeyi seviyorsunuz anladık.

• ee tekelleşince böyle oluyor işte

• https://aylink.co/xpa3pF

Yepyeni oyunlar bu sitede ilgilenenler linke tıklayarak ulaşabilirler.

• quote:

Orijinalden alıntı: 435

Birden değişip derken? Örneği nasıl alakasız buldunuz onu da anlamadım; Ne zaman değiştiğinin ne önemi var? AppStore’da başlangıçta %15 alıyordu. Üstelik developer hesabı açma gibi işlemler için ücret ödenmiyordu. Ne zaman tekele dönüştü hepsini bir bir uygulamaya soktu. Microsoft da desktop PC dünyasında tekel, bundan sonra alacağınız yazılımları Microsoft Store’dan alacaksınız diyebilir. Buna yasal olarak hakkı var, Apple sayesinde emsali de var. Bu bir seçimdir demek etik değildir, hukuksal olarak doğru bulunması sonucu değiştirmiyor. Dünyada kendi store’undan başka mağazaya izin vermeyen tek işletim sistemi iOS. Başka Magaza açılmasına izin verirsin, o zaman istediğin komisyonu koy oraya bu artık tercihtir. Ama aldığım cihazda zaten tek mağaza olması bir tercih değildir. Bu cihazı satıyor, cihaz kullanıcının oluyor. İster kullanır, ister kırar; Apple’ın cihaz üstünde bir sözü yok. Ancak işin yazılım kısmı farklıdır. Siz iOS istemeyen Apple cihaz almasın diyorsunuz. Bu Windows istemeyen evine Bilgisayar almasın demek kadar saçma. Benim kullandığım yazılımlar android’te yok. Apple ‘a mahkumum. Oyun oynayan gençler Windows’a mahkum. Bu gibi durumları lehine çevirip tekele dönüşmesini eleştiriyoruz siz de kalkmış haklılar diyorsunuz. Öpülmeyi seviyorsunuz anladık.

Etik olmayanı çatır çatır kıracaksınız bitti gitti. iOS bilmem etmem umrumda da değildir ancak böyle saçma sapan şeyler yapıyorsa kırın jailbreak çakın geçin. En son ipad bilmemkaçıncı nesil kullandım çok sene önce, yapıyordum bu şekilde, şimdi de devam ediyordur jailbreak sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dante -- 14 Nisan 2021; 6:11:58 >

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.