Şimdi Ara

Fonksiyon çözemedigim soru bakabilir misiniz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
1
Favori
682
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Fonksiyon çözemedigim soru bakabilir misiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sulu. -- 15 Şubat 2018; 0:16:5 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Selamlar, soru hangi kaynaktandır? Cevap olarak 70 buluyorum, sanırım bir yeri kaçırıyorum. Hayırlı günler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 2boas

Selamlar, soru hangi kaynaktandır? Cevap olarak 70 buluyorum, sanırım bir yeri kaçırıyorum. Hayırlı günler.

Liderplus YGS Matematik Soru Bankası olması lazım aynısı bende de var, doğru mu hocam?
  • çıkmış 2015 ygs sorusu bu
  • '15-YGS sorularına baktığımda hatırladım. Sınavda da teker teker yazarak çözmüş idim. İsterseniz nasıl mantık kurduğumu anlatayım. Nerede bir hata yapmış olabilirim?

1) Evvel n yerine 0 değeri vererek, fonksiyonda tanımlı olan en büyük doğal sayı olan 11'e kadar tüm değerleri veriyorum.

f(0)=20, f(1)=23, f(2)=26, f(3)=29, f(4)=32, f(5)=35, f(6)=38, f(7)=41, f(8)=44, f(9)=47, f(10)=50 ve f(11)=53.

2) Ardından, 12 ve üstü değerleri veriyorum. Diğer tanımdan, f(13)'ün f(1)'e, f(14)'ün f(2)'ye... denk olduğunu görüyorum. Yani değerler tıpkı bir sabit fonksiyon imiş gibi sürekli girdiyi aynı şekilde çıkartıyor. Bu bağlamda şu sonuca ulaşıyorum, 12'den küçük olan her girdi değerine 12 ekleyip çıktıya baktığımda bana aynı sonucu verecektir.

3) Soruda, f(AB)=AB şartı isteniyor. Yani girdi ile çıktı değerlerinin çakışması lazım. Bu şartı sağlayan ise iki değer vardır, f(26)=26 ve f(44)=44. Fonksiyonun çıktısı en fazla 59 olduğundan, 59 ve üstündeki sayıları tekrardan fonksiyon girdisi yaparak incelememe gerek yoktur. Öyle ise istenen değerler toplamı 70 yapar.

Sizler nasıl sonuca ulaşmaya çalıştınız?

• tüm durumları yazdım n=0 N=11'e kadar 3n+20 20 den 53e kadar değer aldı.
    Sonra n sıfır olması için 12 24 36 olabilir diye tek tek yazdim bütün sayılarda
    bende 70 buldum.
  • Fonksiyon çözemedigim soru bakabilir misiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.