Şimdi Ara

Focus'un yakıt tüketimi (27. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
541
Cevap
2
Favori
189.670
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • öncelikle araçların yakıt değerlendirilmesi yapılırken, aracın motor hacmi , silindir sayısı, kasa yapısı, vb. unsurlar göz önüne alınır. 1.6 motor araçların birçoğu hemen hemen aynı değerlere sahiptir. fakat küçük nüanslar vardır. elektrik aksamının bakımlı olması (buji , kablo vb.) oksijen sensörünün temizliği, hava filtresinin temiz olması, baskı balatanın tam kavraması, mevsim (soğuk sıcak hava)ve en son olarak sürüş devri gibi unsurların bütünü aracınızın yakıt değerini belirler. benim 1.6 focus 2001 model aracım şehir içi 1 lt lpg ile 10 km ve şehirdışı 1 lt lpg ile 12,5 km yol yapmaktadır. sürüş motor devrim ise 2500 ile 3000 devir arasındır.
  • aracı yeni aldığımda yakışla ilgili sormuştum fakat cevap alamadım; yeni alan yada mevcut kullananlar için bilgilendirme yapayım. araç şuan 20000 km oldu; yazın ş.içi: 5,7 lt. ş.dışı: 4 lt civarı yaktı - şu an aracın üzerinde kış lastikleri takılı ve bu mevsimde ş.içi: 6,7 lt. yakmakta...
  • Focus Benzinli, 2001-Sedan 1600 Motor, 100 Km ile sakin, şehirlerarası, 5.5 Lt benzin yakar ortalama.

Ama basmaz, sakin kullanırsanız .

Aynı araçla, normal kullandığımda (benim normalim, uçmak...), yakıt tüketimi tam ikiye katlanıyor.

Araç, kullanış tarzınıza göre, tasarrufa da müsait, performansa da... Tercih sizin...

Yalnız, araç bakımı da önemlidir. En akla gelmedik parça bile, tüketimi etkiler doğrudan.

Bir de, yaşadığınız şehir önemlidir. İstanbul'da benim aracım, şehir içinde, Ankara şehir içine göre neredeyse %30 fazla yakıyor.
  • Benim aracım manuel Focus 2011 hb benzinli... 11lt ortalama şehir içi kullanım... Sadece şehir içi kullanıyorum ve sanki her hafta artacak gibi 10lt'lerden geldi bu seviyelere. Ortalama hızım 18 km/sa.

Ham petrolmü koysam diyorum bazen. Şehir Ankara, ev-iş arası 11 km. Km 6700 ne rodaj nede bişi yiyo bizim arabalar ya da benimkinde bi sıkıntı var. Yokuşum felan bol tamamda 11 lt nedir abi. (hepsi yok bilgisayarı değeridir)
  • yeni focus 1.6 (95bg) TDCİ arabası olan var mı?

Bu araçlar ne kadar yakıyo.Şehir dışı 3,7 yazıyor.Aslı var mıdır.Ford bu konuda sabıkalıdır benim açımdan.

Bende 1.4 benzinli fiesta var 2005 model.10 litreden aşağı yakmadı şehiriçi

İstanbulda kullandım.Dur-kalk çok ondandır dediler.Sivasta kullandım soğuktandır dediler.Şimdi de Antakyada kullanıyorum gene aynı.
  • 2 hafta önce 2007 focus ghia manuel vites (120.000 km) araç aldım.
    100 km'de 7,1 Lt gösteriyor ve aracım çok yakıyor.

2008 focus sahibi olan bir arkadaşım 5,4 lt yakıyor diyor.

aracı aldığımda yağ,polen, hava filtresini değiştirdim.
    aracın çok yaktığını düşünüyorum.
    önceki aracım 99 model focusdu ve ş.içi sadece 24 krş yakıyordu.

ben ne yapmalıyım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: nhtcltk

2007 ghia otomatik 2 ay önce lpg taktırdım 13lt/100km yapıyor, (30 krş. ) benimle aynı durumu yaşayan varmı arkadaşlar normalmi bu değerler?

dostum bende 2002 ghia hb otomatik var tüp taktırdım(brc) aygazdan alıyorum;ortalama 85tl(yaklaşık 33lt) ile ancak 290 km yapıyorum
  • Ben de yeni yaptığım bir depo ile max menzil testi sonucumu yazayım:

Araç: 2011 Dizel Collection 90 HP Hatchback focus.
    Lastik basınçları: 34 PSI,

Depoyu fulleyip yol bilgisayarını sıfırladım.

Benzin ışığı yandığında toplam 1150 KM gitmiştim ve 137 km kalan menzil gösteriyordu.
    1213 km olduğunda kalan menzil 77 km gösterirken, depoyu tekrar doldurdum, 46 litre mazot aldı.
    bu arada yol bilgisayarı 3.4 litre gösteriyordu.

Bu değerlerle hesaplanan tüketim 3.8 litre /100 km oluyor.

1213 km boyunca kullanımı özetelrsek:
    - İki kere Ankara - eskişehir yolunda 80-100 arası hızlarla toplam 700 km
    - Kalanı Ankara içinde bazen ağır trafikte (tahminen toplam 50 km'si çok sıkışık, kalanı normal akıcı trafikte kullanıldı)

Bu değerler bence gayet tatmin edici. Bundan önceki aracım 1.4 hdi 70 HP Peugeot 207 idi. Onun deposu da 50 litreydi ve bir depo ile 1250 km yaptığımı hatırlıyorum. Focus 150 kg daha ağır olmasına rağmen benzer bir menzili çok zorlanmadan tutturdu.

Bence full uzun yol kullanımında 80-100 arası hızlarla bir depo ile 1300 km'yi rahatlıkla görebilir.

Kullanım tarzı:
    Düz yolda vites değişimlerini 2000 devirin altında yapıyorum. Bir sonraki vitese geçtiğinde devir saati 1300'lerde geziyor. Rampa olursa eğime göre vitesi daha geç değiştiriyorum.

Hız sabitleyiciyi çok inişli çıkışlı yollarda kullanmıyorum, çünkü rampalarda hızı sabit tutmaktansa gaz pedalını sabit tutarak aracın yavaşlamasına izin vermek tüketim açısından daha mantıklı. Yol düz ise, hız sabitleyiciyi kullanıyorum.

Bazı arkadaşlar aracı 1300 - 1500 devirlerde kullanmanın motora zarar verebileceğini öne sürebilir. Fakat kanımca hızlanma gerekmiyorsa, düz yolda veya çok hafif çıkışlarda, bu devirlerde hızı sabit tutmak motoru zorlamaz. Bunu anlık tüketimden de görebilirsiniz. Fakat bu devirlerde gidiyorken birden hızlanmak gerekir ve gazı köklerseniz, işte o zaman anlık tüketim zıplayacak ve motora yakabileceğinden daha fazla yakıt gönderilecektir. bu yüzden hızlanma ihtiyacı varsa, hemen bir alt vitese geçip gazı köklemek motor sağlığı açısından daha mantıklı olacaktır diye düşünüyorum.
    Bir alternetif de, örneğin 1300'den 1750 devirlere kadar yavaşça hızlanıp, sonra sert hızlanma için gazı artırmak (daha az aceleniz varsa )

Peugeot 207'yi 80 bin km boyunca bu şekilde kullandım ve motor konusunda herhangi bir sorun yaşamadım, tüketimim her zaman düşüktü. Focus'un da bu tarz kullanım açısından problem yaratacağını düşünmüyorum.

• Arkadaş 2006 Forc focus Tdcı .45 km yaptım uzun yol diyebilirim. 12.5 tl yakıt aldı sizce nedir .iyimi kötümü ?100 km nin altına düşmedim hiç
  • quote:

Orijinalden alıntı: alperkocatas

Ben de yeni yaptığım bir depo ile max menzil testi sonucumu yazayım:

Araç: 2011 Dizel Collection 90 HP Hatchback focus.
    Lastik basınçları: 34 PSI,

Depoyu fulleyip yol bilgisayarını sıfırladım.

Benzin ışığı yandığında toplam 1150 KM gitmiştim ve 137 km kalan menzil gösteriyordu.
    1213 km olduğunda kalan menzil 77 km gösterirken, depoyu tekrar doldurdum, 46 litre mazot aldı.
    bu arada yol bilgisayarı 3.4 litre gösteriyordu.

Bu değerlerle hesaplanan tüketim 3.8 litre /100 km oluyor.

1213 km boyunca kullanımı özetelrsek:
    - İki kere Ankara - eskişehir yolunda 80-100 arası hızlarla toplam 700 km
    - Kalanı Ankara içinde bazen ağır trafikte (tahminen toplam 50 km'si çok sıkışık, kalanı normal akıcı trafikte kullanıldı)

Bu değerler bence gayet tatmin edici. Bundan önceki aracım 1.4 hdi 70 HP Peugeot 207 idi. Onun deposu da 50 litreydi ve bir depo ile 1250 km yaptığımı hatırlıyorum. Focus 150 kg daha ağır olmasına rağmen benzer bir menzili çok zorlanmadan tutturdu.

Bence full uzun yol kullanımında 80-100 arası hızlarla bir depo ile 1300 km'yi rahatlıkla görebilir.

Kullanım tarzı:
    Düz yolda vites değişimlerini 2000 devirin altında yapıyorum. Bir sonraki vitese geçtiğinde devir saati 1300'lerde geziyor. Rampa olursa eğime göre vitesi daha geç değiştiriyorum.

Hız sabitleyiciyi çok inişli çıkışlı yollarda kullanmıyorum, çünkü rampalarda hızı sabit tutmaktansa gaz pedalını sabit tutarak aracın yavaşlamasına izin vermek tüketim açısından daha mantıklı. Yol düz ise, hız sabitleyiciyi kullanıyorum.

Bazı arkadaşlar aracı 1300 - 1500 devirlerde kullanmanın motora zarar verebileceğini öne sürebilir. Fakat kanımca hızlanma gerekmiyorsa, düz yolda veya çok hafif çıkışlarda, bu devirlerde hızı sabit tutmak motoru zorlamaz. Bunu anlık tüketimden de görebilirsiniz. Fakat bu devirlerde gidiyorken birden hızlanmak gerekir ve gazı köklerseniz, işte o zaman anlık tüketim zıplayacak ve motora yakabileceğinden daha fazla yakıt gönderilecektir. bu yüzden hızlanma ihtiyacı varsa, hemen bir alt vitese geçip gazı köklemek motor sağlığı açısından daha mantıklı olacaktır diye düşünüyorum.
    Bir alternetif de, örneğin 1300'den 1750 devirlere kadar yavaşça hızlanıp, sonra sert hızlanma için gazı artırmak (daha az aceleniz varsa )

Peugeot 207'yi 80 bin km boyunca bu şekilde kullandım ve motor konusunda herhangi bir sorun yaşamadım, tüketimim her zaman düşüktü. Focus'un da bu tarz kullanım açısından problem yaratacağını düşünmüyorum.

Tebrik ediyorum. Çok iyi oranlar. Yol bilgisayarı ile gerçek yakıt oranları değişiyor. Sizdeki sapma yaklaşık %12 (3,4 ile 3,8 arası). Yol bilgisayarında 5 lt gösterirken, alınan yakıt ile hesaplandığında 5,5 lt çıkıyor. Genelde %10 sapma oluyor.

• selamlar. 2008 tdci makyajlı kasa focus aldım. ş içinde 7.5 lt yakıyor. servise sordum normal dedi. burdaki arkadaşların verilerine bakılınca bana hiç normal gelmedi, siz ne düşünüyorsunuz?
  • 2003 Focus 1.6 Comfort Otomatik Tüplü aracım. Tüpte şehir içinde 45 Tl ile 182 km yaptı. 100 Km / 9,4 Lt. Ankara da 2 gün üst üste akşam Eskişehir yolu trafiğine takıldım ayrıca...ODTÜ Kavşağından Ankamall önüne 1 saat 10 dakika da geldim :D Lanet olsun
  • litre fiyatı : 2,93 TL (shell)
    ortalama hız : 29 km/s
    mesafe : 123 km
    tüketim : 33 TL - 11,26 lt lpg
    yol bilgisayarı : 8,5 ortalama
    ölçüm şekli : depoyu doldurup aynı pompada aynı şekilde zorlama sesi gelince kapatmak usulu ile.
    ort. tüketim : 26,8 kuruş km de
    ort tüketim : 9,15 lt/100km
  • 1 ay önce,
    2006 model 1.6 110bg dizel focus ghia otomatik aracımı satın aldım.
    Aracı aldığımda ekranda görülen ortalama yakıt tüketimi: 100km/8.7 lt (Aracı Çorum'dan aldım)
    Bir ayda İstanbul trafiğinde aracın ortalama yakıt tüketimi: 100km/6.1 lt
  • lcimok L kullanıcısına yanıt
    2006 Focus Ghia otomatik.

İstanbul da şehir içi: 7.1 lt
    Şehir dışı: 5.8 lt.

Şehiriçi, 6.1'i de görmüştüm. lakin biraz sert kullanıyoruz bu aralar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi by_0tt0man -- 30 Eylül 2014; 12:53:50 >
  • Konuyla alakasızsa kusuruma bakmayın. Konu paradan 6 sıfır atılmadan önce açılmış.

Ford Focus Comfort 1.6 Sw 2003 model 100.000+km de tüm bakımları yetkili serviste yapılmış hasar kaydı olmayan temiz beyaz renk aracı tavsiye edermisiniz.
    Station wagon olması benim için tercih sebebi.
    Ortalama piyasası ne kadardır. Konuyu saptırmadan alternatif tavsiyenizi pmlerseniz sevinirim.
  • Merhaba

bende ford focus 2011 model titanium HB otomatik araç var benzin ve lpg var fakat sıklıkla lpg kullanmaktayım
    aracın yakıt tuketimi 100/10 litre yazmakta lpg depo 45 litre almakta ve full doldurup bitene kadar binersem 400 ile 420 km yol gidiyorum sizce bu normal mi ?

benzinde hiç full depo ile bitene kadar gitmedim

ben aracın yol bilgisayarındaki yakıp tuketımını nasıl kullanırsam duser ve burdakı tuketım dogrumudur . lpg ile gittigimde yol bilgisayarındaki tüketim dogru sonuc verirmi yoksa sadece benzinde mi gitmem lazım dogru sonuc vermesi için

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muratyuksel01 -- 4 Ağustos 2015; 17:06:50 >
  • Ford Focus yakıt değerleri şu şekilde arkadaşlar,

Focus 2015 model dizel 6 vites 3700 km -bunun ortalama 3550 şehir dışı uzun yolculuk, 150 km ise şehir içi şeklindedir- 'de 790 liralık mazot doldurdum, konforuna diyecek bir şey yok, alacak arkadaşlara tavsiye ederim kesinlikle.
  • muratyuksel01 M kullanıcısına yanıt
    Değerler gayet güzel...
  • doktor_fb34 D kullanıcısına yanıt
    33 Litre ile 290km gayet güzel bir değer bence.
  • 
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.