Şimdi Ara

Focus'un yakıt tüketimi (26. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
542
Cevap
2
Favori
189.669
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ozorhan

quote:

Orijinalden alıntı: Mustafa-T

quote:

Orijinalden alıntı: ozorhan

ben cruisecontrol'ün yakıt tüketimine etkisini merak ediyorum. cruise ile gidince acaba daha az mı yakıyor? bilen/deneyen var mı? nihayetinde normal sürücü davranışı sürekli belli bir miktar gaz vererek hızı sabit tutmaktır. cruise gazı hıza ulaşınca kesip hız düşünce tekrar gaz veriyor falan filan.

uzun rampalarda hız sabitleme gazı körüklüyor ve gaza sürekli sabit basmadığı için az da olsa tüketimi etkiliyor. ama hızlı süren bir sürücü için tüketimi düşürebiliyor çünkü sabit hızla gidiyor. ben hız sabitleme kullanmazsam istanbula 9 litre ile gidiyorsam hızı 90 a kitledim mi 7 ye kadar düşebiliyorum.

kaçla gidince 7'ye düşüyor? ben 8.5'in altını göremedim daha.. hızlı mı gidiyorum yoksa aldığım benzinde mi iş yok diye düşündüm şimdi :)

a ha, 90 diye yazmışsınız zaten şimdi gördüm. ben 110'un altına inmiyorum demek ki fark burada.

• Arkadaşlar bende 2 hafta önce Ataşehir otokoçtan 2.el ford focus titanium 1.6 TDCİ aldım. Standart yakıt verilerine güvenerek aldığım aracın yakıtı beni hüsrana uğrattı. full depo yakıt aldıktan sonra tekrar yakıt almadan aracın çok fazla yaktığını anladım.şöyleki daha önce skoda fabia benzinli aracım vardı. araç fullendikten sonra ibrenin oynadığını 200KM yol yaptıktan sonra görüyordum. ford ile 130-140km yi geçince ibre başladı harekete. yinede iyimser davranmaya çalıştım. olmaz dedim. o benzinli bu dizel dedim ama yok gerçektende çok fazla yakıyor. sonra 210 km yol yaptıktan sonra tekrar aracı fullediğimde aldığı yakıt 16.79 LT idi. 8 litre yakmışım 100KM de ve yol bilgisayarında görünen ortalama ise 6.1LT idi. yine iyimser davranmak istedim. aracı kapımın önünde park ettiğim yer çok dar ve park anında fazla yakıt harcıyorumdur dedim. aracı işe gelip giderken kullandım daha araç ısınmadan stop ediyorum dedim en iyisimi uzun yolda ölçeyim dedim ve bu cumartesi pazar zonguldak devreke gittim geldim. gidiş geliş 700 km buna ilave olarak 50KM civarıda şehir içi kullanımın oldu 750KM kırmızı ışık yandı. uzun yolda tasarruf olsun diye yolun büyük bir bölümünde hız sabitleyici kullandım ama değişen bişey olmadı. aracın kendisi ağır kabul ediyorum. maksimum yük olarakta 1850 civarı yazmışlar. bence maksimum yükte 130-140 arasında bir hızla bile bu aracın ışık yanmadan rahat bir 850 km görmesi gerekir diye düşünüyorum.

• 2007 TDCİ focusumla Samsun'dan istanbula geldi
    , ardından bir 150 km daha yaptım toplamda 950 km sadece 3 çeyrek mazot harcadı. Hız otobana kadar 110, otobanda 120 km. Neticede 51 LT mazotla 1200 KM.
    İstanbulda bakıma soktum aracın bir enjektorude kaçırıyormuş. Kaçırmasa kim bilir daha ne kadar az yakacaktı.
  • Merhaba arkadaşlar, hem bu konuyu hemde birçok farklı konuyu okudum. Hepinize çok teşekkür ederim. Hiç bilgi sahibi olmadığım konularda bilgi sahibi yaptınız. Ancak tam emin olamadığım bir husus var. Dizel ve benzinli araç tercihinde kişinin kullanımı önemli olduğunda herkes hemfikir. Eğer az yol yapılıyorsa dizel mantıklı değil deniliyor.

Benim iş yerim evime 5 km. Şehir ise küçük trafik sorunu olmayan bir şehir. 5 gidiş 5 geliş günde 10 km yapar.
    Focus II HB 2. el bir araç almayı düşünüyorum. Eğer dizel alırsam 8lt/100 km gibi bir tüketim yapacağım gibi görülüyor. Benim gibi kısa mesafeli kullananların deneyimlerine göre aracın motoru henüz ısınmadığı için 5 km yol katedip durunca düşük ortalama olmuyormuş. Bu durumda şöyle bir soru ortaya çıkıyor.

Acaba dizel yerine benzinli araç alsam (lpg kesinlikle düşünmüyorum) 5+5 km yol için ne kadar yakar. Benzinlide de motor ısınması gibi bir durum var mı ?

Birde benim karşı karşıya olduğum ilginç bir durum var.

1. Aracı sadece işe giderken kullanırsam yıllık 10*21*12=2520 km yapıyor. Yılda 1 defa memlekete gidip gelsem +2000 de ekliyorum. 2500 de hafta sonlarına piknik vs gezsem. 7000 km 1 yılda alacağım yol gibi duruyor.

2.İşimin haricinde yüksek lisans eğitimine devam ediyorum. Tabi başka ildeki bir üniversitede, belki doktoraya da devam edeceğiz. Bu durumda eğer araç ile gidecek olursam gidiş geliş 700 km tutuyor. 1 ayda 3 hafta gidersem. akademik takvime göre 20 defa gidip gelirim gibi. 700*20= 14000 km yılda ekleniyor. Tabii uzun yolda tek başına sürekli gidip gelmek pek bana göre olmadığı ve yorgunluk nedeniyle risk taşıdığı için bu yolu tercih edeceğimi sanmam ama bir ihtimal. 2. durum gerçekleşirse yıllık 20.000 km yol yaparım gibi duruyor. Yani 7000 şehir içi 13000 şehir dışı tüketim diyebiliriz.

Bu iki durumu göz önüne alınca ne önerirsiniz. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Dizel mi Benzinli mi? Zira dizel 2.el biraz pahalı bu farkı vermeye değer mi? Birde aldığım aracı 4 yıl kullanmayı planlıyorum.

Teşekkürler.

• acuadet optimum çözüm için mitsubishi lancer veya colt alın gitsin, benzinli olmasına rağmen dizel gibi yakıyor.
    kısa mesafe kullanım için turbolu araca pek gerek yok. tam yağlanma motor verimi almadan gideceğiniz yere geleceksiniz çünkü. kısa mesafe şehir için kullanım için dizelin çok avantajı olmuyor.
    ama otobandan durmadan belli bir yol gidecekseniz dizel olabilir.
  • selam sanırım biraz fokuslara haksızlık ediyorsunuz bir kere araların konsept farkı var
  • tüm form daki arkadaşlara selam aranıza yeni katıldım ve aracımıda yeni aldım 2006 ford fokus ghia sedan 110 hp tonik mavi 104 binde araç süperrrr
  • türkü başak araban hayırlı olsun 2 ay öncede ben aldım 2007 ghia otomatik seninkide otomatikmi bişeyler sorcamda
  • 2007 ghia otomatik 2 ay önce lpg taktırdım 13lt/100km yapıyor, (30 krş. ) benimle aynı durumu yaşayan varmı arkadaşlar normalmi bu değerler?
  • yol bilgisayarı ne diyor 13 mü ? benzinde ne yakıyordu önceden?
  • arkadaşlar forumlarda yakıt tüketimi ile ilgili bölümler benim aracımın da emsallerinden çok yaktığı iddia edildiği için özellikle dikkatimi çekiyor ve okuyorum. bu kadar saati forum okuyarak geçirmemin sonucu şu; araçların kusuru yok benzin pahalı... 1300 kg civarın c segmenti bir araç şehir içi 8-9 şehir dışı 6,5-7 L benzin tüketiyor. hem forumlarda bazı arkadaşlar gezgin bir halde bütün araçların çok yaktığını söylüyor. kafanız karışmasın diye naçizane tavsiyemdir...
  • quote:

yol bilgisayarı ne diyor 13 mü ? benzinde ne yakıyordu önceden?

Mustafa bey yol pc benzini 9 gösteriyor lpg yi maalesef göremiyoruz
  • yol bilgisayarını sıfırlayın. lpg de iken ne gösteriyor değer olarak bilgisayat ona bakın. sizin araçlarda anlık tüketim gösterse kalibrasyon hatası mı yoksa raçta mı osrun var anlaması kolay. sizde bunu yapmak için şöyle yapılabilir.

düz ve eğimsiz yolda sabit gaz ile 90 km hızla giderken benzindeyken yol bilgisayarı ortalam yakıt değrini sıfırlayın ve bakın sıfırladıktan sonra ilk çıkan değer ne? hemen ardından aracı lpg ye alın ve yol bilgisayarında ortalama tüketimi tekrar sıfırlayın ve bakın ilk çıkan değer ne? benzinde ve lpg sabit gazda yol bilgisayarında gördüğünüz değerde aşırı bir fark varsa kalibrasyon hatanız var. yani beniznde 9 gösterirken lpg de 12 yada 6 ( bunlar uçuk değerler) gösteririse kalibrasyon da hata var demektir.

hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama benzinde 9 litre yakan araç lpg de 11 den fazla yakmaya başlarsa bir ayar sorunu var demektir.

• Benim araç manuel fakat çok memnunum hem yakıt konusunda hemde konfor süper

• quote:

yol bilgisayarını sıfırlayın. lpg de iken ne gösteriyor değer olarak bilgisayat ona bakın. sizin araçlarda anlık tüketim gösterse kalibrasyon hatası mı yoksa raçta mı osrun var anlaması kolay. sizde bunu yapmak için şöyle yapılabilir.

düz ve eğimsiz yolda sabit gaz ile 90 km hızla giderken benzindeyken yol bilgisayarı ortalam yakıt değrini sıfırlayın ve bakın sıfırladıktan sonra ilk çıkan değer ne? hemen ardından aracı lpg ye alın ve yol bilgisayarında ortalama tüketimi tekrar sıfırlayın ve bakın ilk çıkan değer ne? benzinde ve lpg sabit gazda yol bilgisayarında gördüğünüz değerde aşırı bir fark varsa kalibrasyon hatanız var. yani beniznde 9 gösterirken lpg de 12 yada 6 ( bunlar uçuk değerler) gösteririse kalibrasyon da hata var demektir.

hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama benzinde 9 litre yakan araç lpg de 11 den fazla yakmaya başlarsa bir ayar sorunu var demektir.

mustafa bey bilgileriniz için teşekkürler. en kısa zamanda deneyip paylaşıcam.

• Arkadaşım bendede senin arabanın aynısından var yaklaşık iki senedir lpgli..ankarada devamlı şehir içi kullanıyorum.dur kalkım biraz fazla ve kısa mesafedeyim.iş-ev 7 km ve trafik var.Ben kullanım olarak sakin kullanırım yani arabayı çğu zaman kendi haline bırakırım..benzin ortalaması 10.7 gösteriyor ve lpg de 12-12.5 lt arası bir değer çıkıyor.Şehir dışında 110 (hız sabitleme ile) klima açık 9.0 lt lpg 7.6-7.8 lt benzin ortalamsıyla gidiyorum.
  • diesel
  • arabam 2011 focus comford 25bin km de.. uzun yol iyi ama şehir içi çok harcıyor 10 litrenin altına düştüğünü görmedim..
    batumdan denizliye 1500 km geldim genelde 90 km sabit hızla baya zor oldu ama ortalama yakıt tüketimi 5.3 litre
    aynı yolu biraz agresif genelde 100-130 arası ortalama tüketim 6.3 litre.
    focus uzun yol arabası şehir içi tüketimi bence çok fazla ..
  • quote:

Orijinalden alıntı: hexedemical

arabam 2011 focus comford 25bin km de.. uzun yol iyi ama şehir içi çok harcıyor 10 litrenin altına düştüğünü görmedim..
    batumdan denizliye 1500 km geldim genelde 90 km sabit hızla baya zor oldu ama ortalama yakıt tüketimi 5.3 litre
    aynı yolu biraz agresif genelde 100-130 arası ortalama tüketim 6.3 litre.
    focus uzun yol arabası şehir içi tüketimi bence çok fazla ..

bende de 2011 comfort var hb manuel lpg li araç.
    yaklasık aynı değerlere sahibiz. uzun yolda devirli kullanımda hız dahi yapılsa 5,5 lt idi ortalama yakıt ben hem comforundan hem de tüketiminden gayet memnunum aractan allaha şükür.
  • 
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.