Şimdi Ara

Focus'un yakıt tüketimi (21. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
541
Cevap
2
Favori
189.670
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    focus c-max benzinli ghıa artı ek donanımlı araç için sürücü dahil 3 kişi ile d-100 yani E-5 KULLANIMLARIMDA

el gazı-hız sabitleyici-cruise controllü veriler
    60km sabitlenmiş hız ortalama 100km de 4.6 litre
    70km sabitlenmiş hız ortalama 100km de 4.9 litre
    80km sabitlenmiş hız ortalama 100km de 5.3 litre
    90km sabitlenmiş hız ortalama 100km de 5.5 litre

el gazı olmadan 120km ile 100km de 7.6 litre ölçmüştüm bu verileri shell in 97 oktanı ile elde etmiştim.
  • hepsi 5.vites ama
  • quote:

Orijinalden alıntı: uA_Y_C_A

hepsi 5.vites ama

evet malesef benzinli c-max lerde sadece 5 ileri 1 geri var :) ama yanlışım yoksa tüm cvt-triptronik-s tronic...troniklerin çoğu 7 ileri. Ben 5.vitesi daha kısa dişli olarak bir kaç modifikasyon ustasına sordum motorun sıkıştırma ve düşük bantta çalışma verileri malesef buna uygun değil ya 100 oktan ve daha güçlü bir yakıt gerekiyor veya kompresörlü düşük devirde turbo yapacak bir intercooler sistemi.....kısaca zaten yazdığım yakıt verileri en zorlama veriler...kimsenin 60-80km hızlarda 100km binek otomobille şehirler arası yolda dayanabileceğini sanmam bunu beni, sollayan tır lardan ved 80 model kamyonlardan anlıyqabiliyorum. o yüzden sitede epey km yapmış insanların değerlerini esas almak gerek. Türkiye için genellersek 1.6 litre hacimli bir otomobilin 90km lik şehirlerarası tek kaplama yol için ortalamasının 6.5 litre olması çok iyi bir rakamdır bu ortalamada 10 litreyede çıkabilir-10 litreden sonrası sorun vardır çok yakıyordur diye algılıyorum. Şehir içide bu araçlarda bence 8-13 litre mevsime göre bir ortalama normaldir.

• Merhaba,

Haftasonu 2008 Focus Titanium TDCI aracımla İstanbula gidip geldim.

İstanbul içinde kaybolduğumuz 30 dk. saymazsak 110 km/saat hızla gidip geldim.

Yaptığım toplam yol 920 km. Yol bilgisayarı 4,8 lt/100 km gösteriyordu. Depo 45,39 lt mazot aldı. Hesapladığımda 4,93 lt/ 100 km çıkıyor. Önceki deneyimlerimden de yol bilgisayarında 0.2 lt / 100 km sapma normal olarak gözüküyor.

Aracımı 2. el olarak alırken motor performans testine sokmuştum. Maksimum tork 90 ile 100 km/saat arasında en yüksekti. Sanırım 100 km / saat hızla gidildiğinde ciddi yakıt tasarrufu sağlanabilir. Birdahaki yolculuğumda bunu da deneyeceğim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: perperek

quote:

Orijinalden alıntı: uA_Y_C_A

hepsi 5.vites ama

evet malesef benzinli c-max lerde sadece 5 ileri 1 geri var :) ama yanlışım yoksa tüm cvt-triptronik-s tronic...troniklerin çoğu 7 ileri. Ben 5.vitesi daha kısa dişli olarak bir kaç modifikasyon ustasına sordum motorun sıkıştırma ve düşük bantta çalışma verileri malesef buna uygun değil ya 100 oktan ve daha güçlü bir yakıt gerekiyor veya kompresörlü düşük devirde turbo yapacak bir intercooler sistemi.....kısaca zaten yazdığım yakıt verileri en zorlama veriler...kimsenin 60-80km hızlarda 100km binek otomobille şehirler arası yolda dayanabileceğini sanmam bunu beni, sollayan tır lardan ved 80 model kamyonlardan anlıyqabiliyorum. o yüzden sitede epey km yapmış insanların değerlerini esas almak gerek. Türkiye için genellersek 1.6 litre hacimli bir otomobilin 90km lik şehirlerarası tek kaplama yol için ortalamasının 6.5 litre olması çok iyi bir rakamdır bu ortalamada 10 litreyede çıkabilir-10 litreden sonrası sorun vardır çok yakıyordur diye algılıyorum. Şehir içide bu araçlarda bence 8-13 litre mevsime göre bir ortalama normaldir.

Doğrudur....düz adam gibi yolda...90 km ile 5.5-6.0 arası oluyor C.C. ile focus.

• merhabalar yazılanların çoğunu okumaya çalıştım benimde bir sorum var.

2005 model focus comfort 1.6 sedan aracım var 150 liralık benzinle 400 km yol yaptım şehir içinde ortalama trafikte. hani istanbul için minibüs caddesi trafiğinde işte. hesaplandığında km de 37 kuruşa denk geliyor. ya da 100 km de 10 litreden fazla. bu bana çok anormal geldi acaba aracı bi göstersem mi bi sorunu olabilir mi sizin verilerinize de baktığımda çoğundan yüksek ? aracı yeni aldım o yüzden böyle endişem var bilen ya da kullanan yardımcı olursa çok sevinirim...
  • 100 ps'lik model sanırım.... biraz tüketim fazla ama biraz km yaptıkça hafif düşüş olacaktır...sabır biraz... 10 litreyi geçmemesi gerek oralarda.

edit: mustafa haklısın..Benim yorumu dikkate almayın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uA_Y_C_A -- 24 Kasım 2009; 23:27:56 >
  • 2005 comfort diyor F I olsa gerek. yaklaşık 11 litre yakmış gerçekten trafik varsa (istanbul trafiğini oek bilmem :P ) normal denebilir ama katolg derği şehri içi 9.4 diyor 10 litreye kadar normal şartlarda anormal değil 11 biraz fazla. en son ne zman bakıma girdi
  • aracı 51bin km de aldım aldığımda bakımını yaptırdım benden öncede düzenli yapılmıştı, filtreler vs değişti yağ konuldu rot balans başka da bişeye gerek görülmedi.

ya 9 litreye çok razıyım ztn ama bu harcadığı miktar resmen beni şok etti böyle giderse naparım bilmiyorum alırken 1.4 1.6 çok farketmez diye düşünmüştüm ama heralde böyle olursa bunu satıp 1.4 bir araba bakacağım.

normal değil diyorsunuz sizde anladığım kadarıyla o zaman belki bir kere daha mı göstersem diye düşünüyorum ?

bir ara debriyaj setinin değişmesi lazım demişti bir usta ama pek güvenemedim böyle de kullandığım için değiştirmedim işte bitmiş falan demişti kavramayı çok yukarda yapıyormuş ama ben rahattım kullanırken acaba ondan dolayı olur mu diye düşünüyorum şuan ama şimdi bir ton masraf edip onu değiştirip sonrada yine aynı harcarsa olan bana olmuş olacak çok kararsızım anlayacağınız....

• focuslar biraz üsten kavrar o ayrı ama debraj balatası bitiyorsa tüketim artar çekiş düşür.

debraj testi kolaydır. araç sabitken 4. vitese alınır el freni çekilir kaldrılmaya çalışılır. eğer devir yükseliyor araç stop etmiyorsa baltanın son demlerine gelinmiştir
  • 2001 ghai 1,6 focus sedan. zavoli tüplü 10liralık gazla şehiriçi 30km gazın litresi 1,81'den.
    20 liralık benzin ile şehir içi 40km. benzinin litresi 3,68tl den.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mustafa-T

focuslar biraz üsten kavrar o ayrı ama debraj balatası bitiyorsa tüketim artar çekiş düşür.

debraj testi kolaydır. araç sabitken 4. vitese alınır el freni çekilir kaldrılmaya çalışılır. eğer devir yükseliyor araç stop etmiyorsa baltanın son demlerine gelinmiştir

çok sağolun bunu bilmiyordum deneyeceğim bakalım stop edecek mi ? olmazsa balatayı değiştirticem artık...
  • quote:

Orijinalden alıntı: serisonu101

2001 ghai 1,6 focus sedan. zavoli tüplü 10liralık gazla şehiriçi 30km gazın litresi 1,81'den.
    20 liralık benzin ile şehir içi 40km. benzinin litresi 3,68tl den.

hocam araçta bariz sorun var senin. lpg kitinde değil aracın kendisinde galiba.

en son ölçümde 20 liralık gaz aldım (depo tamamen bitmişti 1.79 dan). dün 110 km oldu şehir içi otomatik araç değeri bu. çok sakin kullanırım viteside 2000 devirden evvel atmış olur araç. senin lpgde yaktığını ben benzinde yakıyordum :D senin arıza lamban yanmıyor mu halen
  • slmlar aracımın yakıt tüketimini tekrar denedim depo tamamen boş iken litresi 1,81tlden 20liralık gaz aldım şehirdışına çıktım 90ile100km hız ile gittim arada tabi dayanamadım 120falan gittik 125km gitti henüz gaz bitmemişti sonra benzinliğe yanaştım litresi 1,61 tlden depoyu fulle dedim 45liralık gaz aldı şuan 320kmde falanım
    iki diş daha yanıyor hala şimdilik yakıt tüketimim nasıldır acaba
  • Arkadaşlar bende 2006 hb tiptronik ghia var, yol bilgisayarı yakıt tüketimini 13 lt gösteriyor. lpg ile de 11,68 lt ile 77 km yol gittim. bunlar şehir içi değerler. tamam focus çok yakar bunu bilerek aldım arabayı ama sizce de yakıt tüketimi focuslarla kıyaslayınca da çok değil mi?
  • Focus çok yakmaz aksine en az yakan arabalardan biri..Her ne kadar otomatik vites focuslar biraz daha fazla yaksa da 13 lt aşırı bir rakam..Çoğunlukla sıkışık trafik ve kısa mesafe bile kullansanız o kadar yakmaz..Focusa bu kadar yaktırabilmek için özel bir çaba harcamak gerek..Yüksek olasılık arabanın acil bakıma ihtiyacı var..
  • ş.içi ort 9-10 lt civarı yakıyor..
  • Merhaba
    ben 2003 model ford focus chia 1.6 kullanıyorum. Bir depo benzin (95 oktan) 165 TL. 450 km den fazla şehir içi yol yapmıyor. Bu yakıt tüketimi normal mi ? LPG taktırsam sizce nasıl olur ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: muratsengun

Merhaba
    ben 2003 model ford focus chia 1.6 kullanıyorum. Bir depo benzin (95 oktan) 165 TL. 450 km den fazla şehir içi yol yapmıyor. Bu yakıt tüketimi normal mi ? LPG taktırsam sizce nasıl olur ?

Focusun deposu 55 lt..Bir depo benzin yaklaşık 205 tl etmesi gerek..Benzini ne kadardan alıyorsunuz?
  • test için 105 km yaptım 14 tl dizel aldı ayın 1 de
  • 
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.