Şimdi Ara

Focus'un yakıt tüketimi (22. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
542
Cevap
2
Favori
189.660
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: x15

quote:

Orijinalden alıntı: muratsengun

Merhaba
    ben 2003 model ford focus chia 1.6 kullanıyorum. Bir depo benzin (95 oktan) 165 TL. 450 km den fazla şehir içi yol yapmıyor. Bu yakıt tüketimi normal mi ? LPG taktırsam sizce nasıl olur ?

Focusun deposu 55 lt..Bir depo benzin yaklaşık 205 tl etmesi gerek..Benzini ne kadardan alıyorsunuz?

3 TL
  • arkadaşlar 2006 hb focusuma lovato lpg kiti takıldı,araç bakımlı 30binde ve sıfır ayarında,tecrübelerinize dayanaraktan yakıt tüketimi ne olmalı litre olarak,50 liralık benzinle 200 km yapıyordu son zamlarda sonra tabi şehirdışı,önümüzdeki ay 4000 km uzun yol yapıcam,o açıdan soruyorum beklentim ne olmalı.
  • Focus 2006 hb triptonik lpg
    Arkadaşlar geçen Kayseriden Karadeniz turuna çıktık ölçme imkanım oldu Karadenizin engebeli ve dağlık, çokta güzel olmayan yollarında bazen 166 krs bazen 183 krs yaktı sahil yolunda 160 krs a kadar düştü hızım 100-110 km arsıydı ve 4 kişi
    lpg 2.00 2.05 arası alındı..

Allah kaza bela vermesin kimseye 3 kurus fazla yaksın önemli değil
  • Merhaba Arkadaşlar,
    (2004 model Focus Collection HB) her yakıt alışımda sürekli full doldururum ve herseferinde yakıt tüketimini ölçerim. Arabam 7.7 L/100 km şehir içi ve 6.2 şehir dışı tüketmektedir. Arabada ayrıca 5 aydır EkoYak tasarruf cihazı takılıdır ve Arabayı hep 3000 devir civarı kullanmaktayım. Bu değerler benim için çok ideal o yüzden arabamdan çok memnunum ve LPG düşünmüyorum. Kim nederse desin LPG çevreci olmanın dışında hep beni tedirgin etmiştir. Arabaya senelik 10.000 km biniliyorsa ve arabınıza kıyamıyorsanız LPG taktırmayın. Hepinize kazasız hayırlı yolculuklar dilerim.
  • Merhaba focuscular, henüz bir focus sahibi değilim ama şuanda focus sayfasında da olmamdan anlasılacağı üzere ben bu arabaya aşık oldum desem yalan olmaz.

Geçtğimiz haftasonu samsundan 2009 model focus II sedan kiraladım araç 109000 km idi. Önceden de focusa karsı bir ilgim vardı fakat hiç bu kadar kafaya takmamıştım. Aracı samsundan kiraladım, samsun zonguldak- dönüşte zonguldak-safranbolu-samsun yaptım gidiş dönüş 29 saat içinde doğru dürüstte dinlenemedim. Ben hayatımda böyle yormayan bir araç görmedim. yol tutuşu olsun, konforu olsun, güvenliği olsun beni yol boyunca kendine hayran bıraktı. aracı kiralarken fiesta istemiştim focus fazla yakar diye, kiralayan firma, abi sen al bunu gerisine karışma dedi. Neden böyle dediğini yolculuk sırasında daha iyi anladım. Araca 1200 km yolculuk süresince 160 tl mazot aldım. samsuna geldiğimde ışık yeni yanmıştı.ortalama yol bilgisayarına göre 4.7lt/100km yaktı. genelde 90km/h hızla yol aldım, max hız olarak da nadiren de olsa 150km/h gördüm.

Tek olumsuz şey radyosu fazla iyi çekmiyordu belki araçta sorun vardı bilemiyorum. Fakat cd çaları ses kalitesi ve doyuruculuk bakımından oldukca iyiydi.

hesaplamak gerikirse;
    160tl/1200km=13.3 kuruş yaktı.

Kısacası ben bu rabaya aşık oldum. Biraz kendimi toparlayıp focus alıcam gibi gözüküyor.

Tüm focusculara selamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sanalexpress -- 13 Haziran 2010; 13:36:56 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sanalexpress
    Merhaba focuscular, henüz bir focus sahibi değilim ama şuanda focus sayfasında da olmamdan anlasılacağı üzere ben bu arabaya aşık oldum desem yalan olmaz.

Geçtğimiz haftasonu samsundan 2009 model focus II sedan kiraladım araç 109000 km idi. Önceden de focusa karsı bir ilgim vardı fakat hiç bu kadar kafaya takmamıştım. Aracı samsundan kiraladım, samsun zonguldak- dönüşte zonguldak-safranbolu-samsun yaptım gidiş dönüş 29 saat içinde doğru dürüstte dinlenemedim. Ben hayatımda böyle yormayan bir araç görmedim. yol tutuşu olsun, konforu olsun, güvenliği olsun beni yol boyunca kendine hayran bıraktı. aracı kiralarken fiesta istemiştim focus fazla yakar diye, kiralayan firma, abi sen al bunu gerisine karışma dedi. Neden böyle dediğini yolculuk sırasında daha iyi anladım. Araca 1200 km yolculuk süresince 160 tl mazot aldım. samsuna geldiğimde ışık yeni yanmıştı.ortalama yol bilgisayarına göre 4.7lt/100km yaktı. genelde 90km/h hızla yol aldım, max hız olarak da nadiren de olsa 150km/h gördüm.

Tek olumsuz şey radyosu fazla iyi çekmiyordu belki araçta sorun vardı bilemiyorum. Fakat cd çaları ses kalitesi ve doyuruculuk bakımından oldukca iyiydi.

hesaplamak gerikirse;

Kısacası ben bu rabaya aşık oldum. Biraz kendimi toparlayıp focus alıcam gibi gözüküyor.

Öncelikle merhaba.Kiraladığınız araç 109 ps mi 90 ps miydi.Araın performansı nasıldı.Cevaplarsanız sevinirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: DENİZELİ

quote:

Orijinalden alıntı: sanalexpress
    Merhaba focuscular, henüz bir focus sahibi değilim ama şuanda focus sayfasında da olmamdan anlasılacağı üzere ben bu arabaya aşık oldum desem yalan olmaz.

hesaplamak gerikirse;

Öncelikle merhaba.Kiraladığınız araç 109 ps mi 90 ps miydi.Araın performansı nasıldı.Cevaplarsanız sevinirim.

İnanın bakmak aklıma gelmedi, kullandığım aracın performansı yeterince ataktı, gaza basılmasına verdiği tepki gayet iyiydi. Örneğin 90 ile sabit giderken bir araç sollamaya niyetlendiniz rampa çıksanızda çok seri cevap verebildi. Gaza bastımı gidiyor, daha yokmu diyede yakınıyor. Ben fazla hız sevmediğim ve ekonomisini test etmek için fazla yüklenmedim. Sadece rapma çıkarken hızlanmasına test etmek için 160km/h rahatlıkla ulaştım.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

İyi forumlar.

• bir süre önce 2006 hb focusuma lovato marka kit taktırdım ancak denem fırsatını yeni buldum,sonuç olarak değerler:
    yapılan yol 2800km (500km şehiriçi istanbul trafiğide dahil,klima çoğu zaman açık,geri kalan uzun yol)
    ortala hız 100-110(yer yer otobanda 120-140 oldu bu rakam)klima çoğu zaman açık
    harcanan para 468 ytl (ortalama gaz fiyatı 1.950)
    harcanan gaz 235-240 lt.
    ortalama tüketim 8,6 lt.
    ortalama 16,7 kuruş km.
    milangaz,lipetgaz vb türevlerinden uzak durulması gerektiği tarafımdan anlaşılmıştır,araba bu markaları sömürdü.
    petrol ofisi ve totalden aldığım gazlardan performans ve tüketim açısından memnun kaldım açıkçası.
    yaptığım denemelerde bir defa 7 lt bir defada 7,5 litre (klima çoğu zaman açık) ortalama tüketimini yakaladım bu markalarla,yani 130-140 kuruşlu rakamlara ulaştım ortalama hızım 100-110du.
    araç bakımlı kmsi az,bujiler ve hava filtresini sıfırladım yola çıkmadan onuda belirteyim.

• arkadaslar bırkac sorum olacak canım sıkkın...cevaplarsanız belkı bıraz rahatlayabılrım..1 hafta once 2004 otomatık vıtes focus 1.6 ghıa aldım.abımde de 2001 otomatok astra cd var.onun yakıtına gore aldandım ve dusuk dıye focusu aldım.

astra uzun yolda 100 km hızda 4-6lt gosterıyor.ama focus 6-9 gosterıyor hatta bı ara benzıne aldım nerdeyse 5-6 litreye dustu.hata nerde anlamıs degılım.bunlar lpg degerlerı tabı kı.astra 100-140km hızla 200 km de 31 tl yaktı kı ben kullandım aracı ve yolun 1/3 ı rampalı.adana antep arası osmanıyeden sonra bahce ve nurdagı cıkısı..bılenler vardır.

sureklı gıdıp geldıgımız uzun yoldakı ınıste astra 2-3 lt gosterıyor ama focus 4-6 arası gosterıyor.aractakı sıralı lpg markası etkıler mı ben de atıker var astra da baska marka su an aklımda degıl. ben bugun aracı fulledım.57 TL - 32.3 Litre aldı.klıma acık sekılde 92 km yol yaptım.tekrar gaz aldım 14 TL - 7.8 Litre aldı.Bu gayet ıyı degıl mı? ıyıyse neden gosterge oyle gosterıyor.degılse sorun nedır?

bır de su var : 76 TL - yaklasık 43.1 lt gaz aldım.toplam 372 km yol gıttım. bunda 170 km sehır dısı ( bunun yarısı klımalı 90km hız ) ve 202 km sehır ıcı 85-95 km hız. bu degerler nasıl yorumlarınızı beklıyorum.
    otomatık vıtes cok mu yakar.kullanımda nelere dıkkat edılmelı yakıt hususunda? klıma kullanımı TL-LT olarak ne derece etkılı?
    sımdıden tesekkur ederım

• quote:

Orijinalden alıntı: aramasorma

bir süre önce 2006 hb focusuma lovato marka kit taktırdım ancak denem fırsatını yeni buldum,sonuç olarak değerler:
    yapılan yol 2800km (500km şehiriçi istanbul trafiğide dahil,klima çoğu zaman açık,geri kalan uzun yol)
    ortala hız 100-110(yer yer otobanda 120-140 oldu bu rakam)klima çoğu zaman açık
    harcanan para 468 ytl (ortalama gaz fiyatı 1.950)
    harcanan gaz 235-240 lt.
    ortalama tüketim 8,6 lt.
    ortalama 16,7 kuruş km.
    milangaz,lipetgaz vb türevlerinden uzak durulması gerektiği tarafımdan anlaşılmıştır,araba bu markaları sömürdü.
    petrol ofisi ve totalden aldığım gazlardan performans ve tüketim açısından memnun kaldım açıkçası.
    yaptığım denemelerde bir defa 7 lt bir defada 7,5 litre (klima çoğu zaman açık) ortalama tüketimini yakaladım bu markalarla,yani 130-140 kuruşlu rakamlara ulaştım ortalama hızım 100-110du.
    araç bakımlı kmsi az,bujiler ve hava filtresini sıfırladım yola çıkmadan onuda belirteyim.

ortalama hızınız 100-110 ise o ortalama kmlerinde yer yer yüksek süratlere çıkılmış demektir.Bu ortalamadada 13 -14 kuruşu helede 1,95 liraya alınan gaz ile görmeniz imkansızdır.

• 716 km yol yaptım kocaeli antalya arası 97 tl mazot aldı depo mazot 3,12 tl den
    km de 135 lira
  • hocam aracımda yol bilgisayarı yok,100-110 benim öngörüm,izmit körfezden aldığım gazla 2 defa denedim,totalden aldığım gazla 220 km susurluğa geldim totalde tekrar fulledim 14,5 lt aldı,yine körfezden aldığım pogazla susurluğa geldim 250 km 17,5 lt aldı.yol çok şeritli ve çoğu zaman düzdü ve 100-110 km hızdan hiç sapmadım yani tamamen benim öngörüm.
    izmir aydın otobanında klima açık 120-160 arası gittim,9 lt falan yaktı tahminim,ibre 120 dedimi yakıt acayip değişiyor onu söyleyeyim tecrübeyle sabittir,o yüzden 110 iyi bence.tamamen kullanışa bağlı 10 ltrede yaktırdım uzun yolda,basarsan focusta acımıyor.
    körfezin gazı bereketlidir belki:))
  • Arama sorma ölçümünüz eğer lpg olmasaydı doğru derdim.Benzinde yada mazotta full depoya belli bir km gidip tekrar fullemek kesin doğru yanıt verir ama Lpg de sapmalar oluşur.LPG basınçla ilgili olduğundan bazen atıyorum 40 litrede full olurken boş deponuz başka bir pompada 43 litreye full olabilir.
    Bana öğretilen LPG hesabı şudur.LPG bitmiş bir depoya belli bir miktar tl olarak LPG alınır.KM sıfırlanır yada not edilir.Tekrar araç benzine geçene kadar binilir.Verilen lira / yapılan km = km başına sarfiyatınız ölçülür.

Örnek:

Tamamen bitip benzine geçmiş bir depoya 20 tl lik gaz aldım 2,05 tlden..Km sıfırladım.Curise control ile 90 km sabit hızda gittim.127 km sonra kendiliğinden benzine geçti.20/127=0,157 kuruş.

Arabayı aynı yöntemle % 60 şehir dışı 90 km sabit hızla olmak üzere % 40 ı şehir içi sıkı dur kalkı bir güzergahda denedim 50 liralık gaz 303 km de tamamen bitti.

• valla hocam haklısın,ancak 2800 km yaptım tek seferde ve ortalama sarfiyat 16,7 kuruş,yola çıkmadan bujiler ve hava filtresi sıfırlandı araç bakımlı.
  • forum baya sessız kalmıs sanırım kımse cvp vermedı ve ben hala bu konuda sıkıntılıyım ne yapacagımı bılmıyorum
  • aslında lpg hesabım sizin içinde geçerli.
    focus otomatik ile astra otomatik arasında çok fark olacağını sanmam.
    sürüş stiliniz ve şehiriçi nin nasıl bir şehir içi olduğu çok önemli.
    kitin markasının tüketime etkisi olduğunu söylerler ama ben katılmıyorum buna..
  • 2003 focus lpg ile 125 krş.. benzin ile 220 krş..yakıyor...
  • slm arkadaşlar, inanın yapılan yorumlara inanamiyorum,
    iki ay önce 2005 model 1.6 collection focusla tanıştım, şehir içi kullanımda tam olarak 0,25 tl/km yakıt tükettim, lütfen bana söyleyin sizin değerlerinize benim bu sömürgeni nasıl indereceğim :)
    ilginiz için teşekkürler...
  • arkadaşlar birde eklileyim bu değer lpg değeridir...
    gazıda po'dan aldım...
  • klima açık ve yoğun trafikte normal bir değer,aksi halde biraz fazla yakıyor demektir,12,5-13 falan galiba,olması gereken 9-11 lt.
  • 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.