Şimdi Ara

Fiyatı iyice düşürmek iyi bir şey mi? 'TP-Link Deco E4 incelemesi'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
941
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Deco E4, TP-Link’in Mesh Wi-Fi sistemleri arasındaki en uygun fiyatlı ürünlerden biri, kardeşi M3 zaten bir router bir tane de menzil genişletici şeklinde farklı bir paket. Deco E4’ün 3’lü paketi Deco M4’ün ikili fiyatı kadar, fiyat avantajlı peki performansı ne durumda, incelemeye başlayalım arkadaşlar.

Beyaz-Turkuaz renkli güzel ve detaylı bir kutusu var, 370 metre/kare ve 100 bağlantıya kadar destekli olduğu vurgulanmış. İçerisinden Deco E4’lerin kendisi, yeterince uzun kablolarıyla 12V 1A adaptörler ve bir RJ-45 kablosu çıkıyor, 3 yıl garantili.

Silindir şeklinde modüller bunlar. Misal veriyorum M5 gibi minimal veyahut duvara, tavana sabitleyebileceğiniz yapıda değiller, düz yüzeylere uygunlar. Beyaz renkliler gördüğünüz gibi, bulunduğu ortamda tasarımsal açıdan sırıtmayacaklarını düşünüyorum. Altlarında ve üstlerinde havalandırma ızgaraları var. Üsttekinin ortasında LED’li bir TP-Link logosu var, cihazın durumunu takip edebiliyorsunuz, güzel görünüyor bu kısım.

Arkasında 2 tane 100Mbit port var, kendinden hemen sonraki abisi M4 gibi Gigabit portlara sahip değil. Medya sunucusu veya yüksek hızlı bir depolama birimi bağlayacaklar için en önemli fark burada ortaya çıkıyor. Sadece internet bağlantısı paylaşılacaksa, bu çözümle özellikle kör noktaları ortadan kaldırmak istiyorsanız, 50-100Mbit bir internetiniz vardır mesela, sorun teşkil etmiyor. Altında güç girişi, reset butonu ve modül hakkındaki bilgilendirmeler var.

İçlerinde Qualcomm marka, ki ben modem veya router alacaksam ya Qualcomm ya da Broadcom yongalı bir cihaz alırım, 750Mhz’de çalışan Atheros QCA9561 yongası bulunuyor. Tek çekirdekli, 128MB RAM’li, çift anten kurulumlu, M4’te de böyle, M5 gibi çok daha pahalı abilerinde 4 anten kurulumu var.

Kurulumu oldukça kolay. Android veyahut iOS olsun, Deco uygulamasını indiriyorsunuz, hesabınıza giriş yapıyorsunuz, Deco seçimini yapıyorsunuz, uygulama sizi kurulumları konusunda yönlendiriyor, Deco’ları bulduktan sonra konumlarını adlandırıyorsunuz,Wi-Fi ağ adı ve şifresini belirliyorsunuz, bu kadar.

Bu ilkiydi, sonra diğer Deco’ları bu kurduğunuz ağa ekliyorsunuz, toplam 10 Deco’dan oluşan bir ağ kurabilirsiniz mesela. Yerleşim rehberiyle ikinci ve üçüncü Deco’yu da ekliyoruz, onların konumlarını giriyoruz ve bu kadar, çok önemli bir güncelleme de geldi, mutlaka yapın. 

TP-Link Deco E4 bir Mesh Wi-Fi sistemi, özünde bir router. Baz istasyonları gibi sinyal alanından çıkmaya başladığınızı tespit edip sizi en yakın diğer modüle bağlantı kopmadan, ayırıcı özelliği de bu, aktaran bir sistem.

Uygulama arayüzü sade ve kullanışlı. Anasayfada kimler, neler bağlı görebiliyorsunuz, interneti sömürüyorlar mı belli oluyor burada, istediğinize anında öncelik verebilirsiniz veya karalisteye alabilirsiniz. Qos var, bant genişliğini data paketlerine göre optimize etmenizi sağlıyor, oyun oynayan kullanıcıya öncelik verin, sosyal medyada gezen de öyle kalsın mesela. Evebeyn kontrolü var, girebileceği giremeyeceği siteleri ve içerikleri belirliyorsunuz, mesela çocuklar haftasonu interneti kullanabilsinler, şu saatte de şu bağlantılar kesilsin yatsınlar diyebiliyorsunuz. Ayarlarda LED’lerini kapamak var, gece vakti beni rahatsız eder derseniz kapatabiliyorsunuz. İlgilenenler için IPTV de var, DDNS de var.

802.11ac destekli, 2.4GHz bandında 300, 5GHz bandında 867Mbit’e kadar destekli ama gerçek dünya testlerinde verdiği sonuçları göreceğiz. Beamforming destekli yani alıcıya göre sinyal alanını şekillendirebiliyor. MU-MIMO da destekli, alıcı başına bir sinyal hattı ayırabiliyor bu da teorik olarak bağlantı stabilitesini, hızını arttıran bir şey.

Deco E4’e medya NAS’ımı bağladım ve ASUS PCE AC88 Wi-Fi adaptörüyle üzerinden video dosyaları çektim. Cihazla aynı odada 2.4GHz bandında ortalama 60Mbit yani 7.5MB/saniye civarı, 5GHz bandında ise ortalama 80Mbit yani 10MB/saniye civarı bir hız elde ettim. 75 metre kare öteden, 3 duvar ardından 2.4GHz bandında 20-30Mbit civarı, aktarım hızı dalgalı ama sinyal gücünden taviz vermedi, 5GHz bandında ise 90Mbit civarında seyretti, hızın düştüğü yerler var ama sinyal gücü yine düşmedi. Dolayısıyla menzil olarak gayet iyi görünüyor, büyük bir daire olabilr, dubleks bir daire olabilir, abileri kadar mesela M4’ kadar hızlı değil kesinlikle ama mesele kör nokta bırakmamaksa işinizi görür.

3 modülün güç tüketimi yük altında 15W civarı, 3 modül için normal bir güç tüketimi. Stabilite anlamında sorun çıkarmadı, hız testlerinde hızın düştüğü yerler var ama günlük kullanımlarda, özellikle de oyunlarda lag, ping olarak geri dönmedi. Stabilitesi kısmında, kullandığım 2-3 haftalık süre boyunca kapatıp açmam gerekmedi, tıkanmadılar, pek ısınmıyorlar da zaten.

TP-Link Deco E4. Bu videonun çekildiği tarih itibarıyla teki 350, çifti 600, üçlüsü 900TL civarına bulunabiliyor ama güncel fiyatlarına mutlaka kendiniz bakın. E4 tasarrufun önde tutulduğu bir model kesinlikle, 2’li E4 600 civarı 2’li M4 850TL civarında, aradaki fiyat farkı %35 civarı ama hız farkı en az 3 kat, dolayısıyla M4’ün fiyatına oranla hızı çok daha yüksek arkadaşlar. Mesele sadece interneti paylaşmaksa E4, zira 3’lü paketi M4’ün 2’li paketi fiyatında, yani daha fazla menzil elde ediyorsunuz, mesele hız ise kesenin ağzını biraz daha açıp M4’ü tercih edebilirsiniz.

• Merhabalar,

taraf tutuyor olsam Keenetic marka ürünlere elimi bile sürmezdim, “Bundan adam olmaz” deyip markalara geri yolladığım bir sürü ürün var. İki marka da babamızın oğlu değil, mümkün olduğunca her marka ürüne yer vermeye çalışıyorum, Keenetic ürünlerin de incelemeleri var sitemizde ve kanalımızda, açın izleyin.

Yonga seçimi benim kişisel tercihim, bunu belirttim, “Bu yongaları alın, bunları almayın” demedim, olayı başka yere çekmeyin. Benim herhangi bir yongayı tercih etmem diğerine düşman olduğum anlamına gelmez, taraftarlık da tüketici bir kimseye fayda sağlamaz. Corsair klavyeleri sevmem Asus’a düşmanım demek mi oluyor? Bir sonraki incelememde “Daha iyisi çıkana kadar Asus marka şu klavyeyi tercih edeceğim” diyorum mesela, şimdi Corsair’a düşman mı oldum? Bir sürü örnek verilebilir, umarım mesajı almışsınızdır.

İncelemeyi düzgün izlememiş, okumamış olacaksınız ki %30 civarı fiyat farkına kıyasla arada 3 kat performans farkı var şeklinde özellikle belirttim, dolayısıyla E4’ün Fiyat/Performansının ne seviyede olduğu ortada; bir markanın taraftarı olsam aynı marka ürünleri birbirine kırdırır mıyım? Ben güldüm, Allah da sizi güldürsün, hidayet versin.
    bu incelemenizde taraf tuttuğunuzu belirtmek istiyorum.

halbuki tarafsız olmak, hem editör hem de forum için daha iyidir. yonga seti için tp-link taraftarlığını göstermekten kaçınmaz iken, keenetic ürünler için uyarı yapmakla yetinen bir ürün incelemeniz var. (https://forum.donanimhaber.com/isletim-sistemli-modem-keenetic-extra-dsl-incelemesi--140920894). ayrıca yaptığınız incelemelerde rating olayına girmeniz lazım. rating olayında yıldız yerine puan vermenizi yeğlerim. örneğin beş üzerinden 4 yıldız vermekle, yüz üzerinden 70 puan vermek aynı değil. dh forumlarında keneetic ürünler adeta forse ediliyor. bu üründe broadcom ve qualcom'ı tercih etmekle, adeta keenetic ürünlere cephe almış durumdasınız. yanlış düşünüyorsun derseniz, o zaman bu incelemeyi ticari bir dayatma olarak değerlendirmemiz gerekecek. bir üçüncü seçenek göremiyorum.
  • Reyis ana sayfadaki kapak resmini tuvalet kagidi sandim diyorum ne alaka 🙂🙂😇

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • bu incelemenizde taraf tuttuğunuzu belirtmek istiyorum.

halbuki tarafsız olmak, hem editör hem de forum için daha iyidir. yonga seti için tp-link taraftarlığını göstermekten kaçınmaz iken, keenetic ürünler için uyarı yapmakla yetinen bir ürün incelemeniz var. (https://forum.donanimhaber.com/isletim-sistemli-modem-keenetic-extra-dsl-incelemesi--140920894). ayrıca yaptığınız incelemelerde rating olayına girmeniz lazım. rating olayında yıldız yerine puan vermenizi yeğlerim. örneğin beş üzerinden 4 yıldız vermekle, yüz üzerinden 70 puan vermek aynı değil. dh forumlarında keneetic ürünler adeta forse ediliyor. bu üründe broadcom ve qualcom'ı tercih etmekle, adeta keenetic ürünlere cephe almış durumdasınız. yanlış düşünüyorsun derseniz, o zaman bu incelemeyi ticari bir dayatma olarak değerlendirmemiz gerekecek. bir üçüncü seçenek göremiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: The souls migration

bu incelemenizde taraf tuttuğunuzu belirtmek istiyorum.

Merhabalar,

taraf tutuyor olsam Keenetic marka ürünlere elimi bile sürmezdim, “Bundan adam olmaz” deyip markalara geri yolladığım bir sürü ürün var. İki marka da babamızın oğlu değil, mümkün olduğunca her marka ürüne yer vermeye çalışıyorum, Keenetic ürünlerin de incelemeleri var sitemizde ve kanalımızda, açın izleyin.

Yonga seçimi benim kişisel tercihim, bunu belirttim, “Bu yongaları alın, bunları almayın” demedim, olayı başka yere çekmeyin. Benim herhangi bir yongayı tercih etmem diğerine düşman olduğum anlamına gelmez, taraftarlık da tüketici bir kimseye fayda sağlamaz. Corsair klavyeleri sevmem Asus’a düşmanım demek mi oluyor? Bir sonraki incelememde “Daha iyisi çıkana kadar Asus marka şu klavyeyi tercih edeceğim” diyorum mesela, şimdi Corsair’a düşman mı oldum? Bir sürü örnek verilebilir, umarım mesajı almışsınızdır.

İncelemeyi düzgün izlememiş, okumamış olacaksınız ki %30 civarı fiyat farkına kıyasla arada 3 kat performans farkı var şeklinde özellikle belirttim, dolayısıyla E4’ün Fiyat/Performansının ne seviyede olduğu ortada; bir markanın taraftarı olsam aynı marka ürünleri birbirine kırdırır mıyım? Ben güldüm, Allah da sizi güldürsün, hidayet versin.

• bu üçlü ürün elektriğe bağlandığı anda, elektrik prizinden interneti alıp mı veriyor, yoksa ana modemdeki interneti bildiğimiz wifi extender gibi uzaktan mı dağıtıyor?

• Normal bir ev kullanıcısı için bana gereksiz geliyor bu tip ürünler. Ev büyükse alırsın mi router rahatça işini görürsün. 600- 800 tl ler router için çok.

• Tp link demek ızdırap eziyet demektir. 10 senedir aldığım her ürünü en son lalet ettirdi. Ucuzluğunun cezasını hep bir şekilde ödetiyor. Linksys'in bu tarz bi ürünü var velop diye kullanıyorum ve dibine kadar memnunum. Eskiden airties vardı bu çöp tplink'e alternatifti vede güzel kaliteli cihazları oluyordu artık oda yok.

• Bence çok yüzeysel bir yorum olmuş. Keenetic ürünlerinin forse edilmesi ne anlama geliyor ki? Bu ürünleri derinlemesine bilen ve kullanan biri olarak ben de Mediatek ürünlerini sadece basic kullanıcılara veya sadece çekim gücü beklentisi olanlara tavsiye ediyorum. Onun dışında marka farketmeksizin Qualcomm işlemcili network ürünleri kullanıyorum.

• Tplink almayın aldırmayın. Her şeyi mi berbat olur bir markanın? Garantisi ayrı rezalet, garanti dahilindeki ürünün kargo ücreti sizden...

• Xit kullanıcısına yanıt
    Bu yonga takıntısını ben de anlamış değilim. Keenetic kullanıyorum ve gerçekten yok böyle harika ürün. resmen bu ürünün beleş tanıtıcısı oldum, benim gibi eskiden ızdırap çeken insanlar rahat etsin diye.

Broadcomun piyasadaki en baba işlemcileri 63168 ve 63381 . bunları 400 ve 600mhz hızlarında. Bu işlemciler ayrıca wireless işini de yapıyorlar. tek ilemci tüm iş onda..
    Keenetic de en alt model modemde 700mhz üst modelte 900mhz işemci var. wireless işlemcisi ayrı, ayrıca grafik işleyici gibi amlifier da koymuş bazı modeleerine ki işlemciyi yormasın. routerların hepsinde ciddi işletim sistemi var. Modemler dahil her mod çalışıyor aletler ap router uzatıcı vs.

Bunla abi, torrent, vpn, DLNA, wifi ya elli takla attıran işlemler, bulut vs yok yok. şaka gibi. canavar resmen.

Birde evde modemin var, gidip mesh için ayrı bir set alacağım. bir sürü kutu. keenetic modemler de mesh destekliyor. modem alıyorsun kapsama yetmedi bir de küçük router tamam. mesh set yok. Karar sizin.

firma 3 yıl garanti veriyor, arızada iki yönlü kargo ödüyor.

• Rouvax kullanıcısına yanıt
    burakesan kullanıcısına yanıt
    bu marka yeni çıktı piyasaya. uzun veya kısa ömürlü olur bilemem. öncelikle hayırlı olsun diyelim yine. forse derken, forumu uzun süredir takip eden biri bunun farkına hemen varır. bunda tuhaf olan bir şey yok. şu konuda bir tuhaflık var ama çoğu üye de yeni. her gün de farklı isimlerde üyeler görüyorum. önerileri yüzdeye vurduğumuzda ise çoğunluk keenetic diyor. bunda bir anormallik göremiyorum ben de. çünkü mevcut marka ve ürünlerden kim bıkmasın ki? yenilik gerekiyordu veya bir değişiklik. tüketicinin ihtiyacına cevap veriyor veya veremiyor, ürünlerin performansı ve fiyatı modeline göre iyi veya kötü bunlar inceleme ile belli oluyor. ben editörü eleştirdim. eleştirimde haklıyım bence. gayet de açık yazdım. broadcom ve qualcom'a sahip çıktığını açıkca belirtmiş bu incelemesinde. ha diğerinde mediatek var belirtmemiş neden belirtmedin diye sormak yerine kendi ön yargım ile bunu taraf tutmak olarak niteledim. çünkü diğer mediatek incelemesinde şöyle diyebilirdi: evet yonga seti önemli, benim ilk tercihim broadcom ama bu marka ve model ürünün performansı ve fiyatı gayet makul, kabul edilebilir derecede ve görevini fazlasıyla yapıyor diyebilirdi. ama editör ne yapıyor üstü kapalı yonga setinin önemine atıf yapıyor ve soru işareti bırakıyor hafızalarda. bu da şunu gösteriyor aslında konu şu noktaya geliyor. editörün incelemesi, ve değerlendirmesi, puantajı yetersiz kalmış durumda. tüketicinin kendi yapacağı incelemeye ektra bir ilave katkı yapamamış demek istedim. bunda alınacak ve gücenecek bir durum yok. herkes incelemeyi kendince farklı bir yöne çekebilir. nitekim editör de benim eleştirime kendi sebeplerince cevap verdi katılmadığını belirtti. o da haklı ben de haklıyım. ama şu da var ki bir dahaki incelemesinde bence bu eleştiri ile daha iyi bir inceleme yapacaktır diye düşünüyorum. sonuçta önerilerim de oldu. bazıları ise sadece eleştirimi eleştirdi ve hiç bir katkı sağlamadı. fark yaratın biraz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The souls migration -- 9 Nisan 2020; 2:28:49 >

• Yeni aldığımda memnundum ama şuan, Deco güncellemelerin ardından bağlantı kopmaları yaşıyorum.E3 modelini aldığımda yetersiz olduğunu farkedip, E4 modelinden tekli olanıda aldım 2 ay sıkıntısız kullandım. Evin iki ucunda da E4 modeli var biri ana deco diğeri mesh görevi görüyor.Ana decodan gelen wifi sinyali salonda tek diş çekiyor, salona bağladığım 2. deco sayesinde sinyal güçleniyor arada sırada bağlantı kopmaları yaşıyorum ve reset atmak zorunda kalıyorum.Bu aralar 3. bir e4 modeli almayaa karar verdim.İkisinin tam ortasına bir yere konumlandırıp bakacağım, sinyal kopması olduğundan şüpheleniyorum.Diğer E3 modelindeki ethernet olmayan modeli elimde kaldı ne olacak bilmiyorum.E3 modelini taktığımda mesh olayı tam olarak gerçekleşmiyor o sadece menzil genişletici görevini görüyor.

• Benim bir sorum var. Bu cihazın ethernet çıkışı mevcut mu ?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.