Şimdi Ara

Finlandiya'dan Kabul Aldım(Başvuru hakkında temel bilgiler)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
64
Cevap
10
Favori
3.639
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, dün itibariyle 2. lisans programım olan Business Information Technology'e kabul edilmiş bulunmaktayım. Business Information Technology(BIT) alanında Finlandiya'da en iyi üniversite olarak kabul edilen Laurea University of Applied Sciences'da Ağustos ayından itibaren eğitimime başlıyacağım. Genel olarak Finlandiya hakkında çok fazla bir bilgi yok forumda o yüzden bu konuyu açmak istedim. Sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplayacağım. Şimdi temel bilgilerle başlayalım, anlatacaklarım genel olarak University of Applied Sciences tipi için geçerlidir;

Ücretler: Finlandiya'da eğitim din, dil, ırk gözetmeksizin herkese ücretsiz, ancak yaşam masraflarınızdan kendiniz sorumlusunuz.

UAS'larda (University of Applied Sciences) yüksek lisans eğitimi için alanınızda en az 3 yıllık bir iş tecrübesi şartı bulunmakta. Normal üniversiteler hakkında çok fazla bir bilgim yok, ama farklı olması oldukça olası.

Başvurabileceğiniz bölümler için bir database;http://www.studyinfinland.fi/what_to_study/study_programmes_database

Başvurular nereden yapılıyor? :https://studyinfo.fi/wp2/en/

Bu sene için lisans düzeyinde başvurular bitti, 2016 Ocak ayında 2016 Ağustos'da başlamak için başvurabilirsiniz.

Nasıl kabul alınılır?: Öncellikle ön başvuru sürecine dahil olursunuz, ön başvuru sürecine katılmak için lise diplomanız (yüksek lisans yapacaksanız, lisans diplomanız) ve dil sertifikanız gerekli. Kabul edilen dil sertifikaları ve skorları;

• Cambridge ESOL’s Certificate of Proficiency in English (CPE), level C; or  
    • Cambridge ESOL’s Certificate in Advanced English (CAE), CEFR level C1; or
    • Cambridge IGSCE Certificate level C; or
    • Pearson test of English, PTE Academic 51; or
    • IELTS, academic level 6.0; or
    • TOEFL 550 paper-based test/TOEFL 79–80 Internet-based test; or
    • skills level 4 in a National Certificate of Language Proficiency test in all areas of the English language, including reading comprehension, listening comprehension, speaking and writing (see www.oph.fi > Services > National certificate of language proficiency (YKI)).
    • upper secondary school certificate or a Bachelor’s or Master’s degree completed in English in the United Kingdom, Ireland, the United States, Canada, Australia or New Zealand as well as a Bachelor’s or Master’s degree completed in English in an EU/EEA country will also be accepted as evidence of English language proficiency.

Bu aşamadan sonra başvurduğunuz okullara ve bölümlere göre sınava çağrılırsınız. Her bir bölüm için ayrı giriş sınavı yapılır. Belli üniversiteler bu sınavları dünyanın dört bir yanında yapar, ben sınava Helsinki'de girdim ancak istesem daha erken bir tarihte İstanbulda'da girebiliyordum.

Giriş sınavı hakkında biraz konuşmam gerekirse;

Benim girdiğim bölüm olan Business Information Technology için bize yapılan sınav 3 aşamalıydı;

1-) Yazılı sınav
    2-) Matematiksel & Mantıksal düşünebilme
    3-) Kişisel mülakat veya grup tartışması

Yazılı sınavın konusu bize önceden duyurulan Green Computing idi. Bize kaynak olarak baz almamız gereken hintli bir profesörün yazdığı makaleyi internet siteleri üzerinden duyurmuşlardı. Sınavdan önce çalışmanız için güzel bir süre var önünüzde ancak söz konusu makaleyi sınava getirmeniz yasak.

Matematiksel & Mantıksal düşünebilme soruları benim en sevdiğim soru tipleri olduğu için çok rahat bir şekilde yapılabileceğini düşündüğüm sorular, arada ufak tefek pseudocode'lar vardı ancak bunlar da basit sorulardı.

Katılım sayısının fazla olması nedeniyle grup tartışması yapmak zorunda kaldık, eğer İstanbul'da sınava girerseniz muhtemelen kişisel mülakat olur, Helsinki'de sınava gelen sayısı oldukça fazlaydı çünkü. 5-6 kişilik gruplar halinde belirlenen sınıflara gidiyorsunuz ve 2 kişinin önünde size verilen konuyu tartışıyorsunuz 15-20 dakika gibi bir süre zarfında. Konuşup konuşmamak tamamen size kalmış, ancak bu bölümü geçemezseniz otomatik olarak adaylığınız eleniyor. Bize verilen konu lisans ve üstü eğitim programlarında sosyal medyanın eğitimde kullanılabilmesi için neler yapılabilir, avantajlar/dezavantajlar neler idi. Neyseki üzerine konuşulacak şeyin çok olduğu bir konuydu, bu kısımı da bitirmiş oldum böylelikle.

Ve dün gelen emaille binlerce kişi arasından 30 kişilik kontenjana seçildiğimi öğrendim. Darısı sizlerin başına.

Aklınıza takılanları sorabilirsiniz.

19 Ağustos 2016, güncelleme;

Önümüzdeki yıldan itibaren AB dışından gelecek yabancı öğrencilerden kabul aldıkları üniversiteye ve bölüme göre yıllık ücret alınacak. Ortalama ücretler 8000 ile 20 000 euro arasında. Yani artık hem giriş sınavını kazanmanız hem de yıllık ücretini vermek zorundasınız Finlandiya'da okumak istiyorsanız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Danilo Thann -- 19 Ağustos 2016; 14:38:02 >

• Öncelikle hayırlı olsun, Ben meslek lisesinde bilişim bölümünde okuyorum ortalamam 4 üzerinden 2 computer science istiyorum universitelerin beni kabul etme olasılıkları varmıdır ? İstenilen diploma notu min kaçtır ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fuaark

Öncelikle hayırlı olsun, Ben meslek lisesinde bilişim bölümünde okuyorum ortalamam 4 üzerinden 2 computer science istiyorum universitelerin beni kabul etme olasılıkları varmıdır ? İstenilen diploma notu min kaçtır ?

Teşekkür ederim, liseyi Finlandiya'da okumuyorsan diploma puanın önemli değil, giriş sınavına göre kabul alırsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Danilo Thann -- 18 Haziran 2015; 23:54:19 >
  • Ya hocam Finlandiya'da aylık ne kadar harcanıyor? Ben de bir çılgınlık yapabilirim

• quote:

Orijinalden alıntı: covabunga1

Ya hocam Finlandiya'da aylık ne kadar harcanıyor? Ben de bir çılgınlık yapabilirim

Oturum izni alabilmen için gereken miktar yıllık olarak 6750€ ancak öğrenciler için tavsiye edilen aylık harcama miktarı, tüm masraflarla birlikte 700-900€ civarında. Şu anda ben kendime kalacak bir yer ayarlamaya çalıyorum, okula 900 metre uzaklıkta güzel bir yerde oda buldum, kirası 310€ faturalarıyla birlikte. Genel olarak oda kiraları 250-350€ arasında, konaklama dışındaki masrafların ise tamamen sana bağlı. Gördüğüm kadarıyla aylık olarak 500€'ya bile yaşayan var ancak hayat standartları çok yüksek değil haliyle.

• quote:

Orijinalden alıntı: Danilo Thann

quote:

Orijinalden alıntı: covabunga1

Ya hocam Finlandiya'da aylık ne kadar harcanıyor? Ben de bir çılgınlık yapabilirim

Oturum izni alabilmen için gereken miktar yıllık olarak 6750€ ancak öğrenciler için tavsiye edilen aylık harcama miktarı, tüm masraflarla birlikte 700-900€ civarında. Şu anda ben kendime kalacak bir yer ayarlamaya çalıyorum, okula 900 metre uzaklıkta güzel bir yerde oda buldum, kirası 310€ faturalarıyla birlikte. Genel olarak oda kiraları 250-350€ arasında, konaklama dışındaki masrafların ise tamamen sana bağlı. Gördüğüm kadarıyla aylık olarak 500€'ya bile yaşayan var ancak hayat standartları çok yüksek değil haliyle.

Hocam çok sağolun

• quote:

quote:

Öncelikle hayırlı olsun, Ben meslek lisesinde bilişim bölümünde okuyorum ortalamam 4 üzerinden 2 computer science istiyorum universitelerin beni kabul etme olasılıkları varmıdır ? İstenilen diploma notu min kaçtır ?

Teşekkür ederim, liseyi Finlandiya'da okumuyorsan diploma puanın önemli değil, giriş sınavına göre kabul alırsın.

Peki eğitim dili fince olan üniversitelerde 1yıl fince hazırlık görüp lisansa geçebiliyormuyuz ?
  • quote:

quote:

quote:

Peki eğitim dili fince olan üniversitelerde 1yıl fince hazırlık görüp lisansa geçebiliyormuyuz ?

Hazırlık eğitimi söz konusu değil, öğrenim görmek istediğin dili biliyor olman lazım başvurmak için. Yani Fince bölümlere başvururken istenilen seviyede Fince dil sertifikasına sahip olman gerekmekte.

• Yani özetle dil bilgimiz ve her üni nin kendi yaptığı sınava girmek doğrumudur hocam aylık giderin ise 700-900 euro ayrıca sınava girebilmek için vize almamıza gerek varmı yeşil pasaport ile girebiliyor muyuz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ALPOTEK

Yani özetle dil bilgimiz ve her üni nin kendi yaptığı sınava girmek doğrumudur hocam aylık giderin ise 700-900 euro ayrıca sınava girebilmek için vize almamıza gerek varmı yeşil pasaport ile girebiliyor muyuz ?

Evet doğrudur, sınava girebilmek için yeşil pasaport yeterli, ben yeşil pasaportla girdim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kayra Han.

Peki orası için blok hesap gibi şeylere ihtiyac var mı yok sa yok mu? Mesela Almanya'da 8 bin euro istiyorlar.

Hayır Finlandiya için blok hesap gibi bir uygulama söz konusu değil.
  • hocam fince bilmeden finlandiyada okumam mümkün müdür?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam herkes bir soru sormuş kombo yapmış gibi olduk ama sınav zorluğu nasıl ve sınav tamamen ingilizce mi ?

• @Kayra Han.
    Dediğim gibi Türkiye'de sınav yapan okullar var. Her yıl İstanbul'da gerçekleşiyor bu sınavlar. Tek yapman gereken ön başvuruyu geçmen ve sınav ücreti olan 50€'yu yatırman. Başvurular Ocak ayı içerisinde oluyor, önümüzdeki sene için başvuru tarihleri 7-27 Ocak 2016, sınavlar ise, benim okul türüm olan UAS'larda Nisan ayı içerisinde oluyor, her bölümün sınavı olduğu için, tarihler de farklı oluyor. Birden fazla bölüme başvurup sınavlarına girebilirsin istersen.

@Alman Hayranı Adam
    Tabi hocam, İngilizce olan bölümler mevcut, benim bölümüm gibi. Ben de Fince bilmiyorum.

@Recker06
    Sınav kesinlikle yapılamayacak bir sınav değil. Zaten Finlandiya'nın bu sınavı yapma amacı senin bu bölüme olan yatkınlığını test etmek. O yüzden ilgin olan bir bölüme başvuruyorsan, ufak bir çabayla çok rahat kazanabilirsin. Sınav tamamen İngilizce.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Danilo Thann -- 15 Temmuz 2015; 18:03:52 >

• Şimdi ocak ayında başvuru oluyosa 1 sene kaybediyoruz sanırım mezun olduktan sonra ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Recker06

Şimdi ocak ayında başvuru oluyosa 1 sene kaybediyoruz sanırım mezun olduktan sonra ?

2016 için örnek verirsek; 7-27 Ocak arası başvurunu yaparsın, ön başvuruyu geçebilirsen Nisan ayı içerisinde sınava girersin, Haziran ortası/sonu gibi sonuçlar açıklanır ve Ağustos sonunda dersler başlar. Bölümün benimki gibi 3,5 yıllık ise, 31 Aralık 2019'da mezun olursun.
  • Bu maddi mesele benim için biraz sıkıntı kyk yurtdışı öğrenim kredisi alıcam 700 TL (Finlandiya için olan fiyat bu) 1000 TL ailem gönderebilir aylık 1700 TL ile nasıl geçinirim part time işte çalışsam diycemde Fince bilmiyorum almazlar ne yapmam gerekir ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Konuyu acan arkadas iyi bir program bulmus (hem ingilizce hemde bedava). Fakat adinda information technology olmasi sizi yaniltmasin sadece minor olarak yani yan dal olarak ICT dersleri aliyorsunuz:
    https://soleops.laurea.fi/opsnet/disp/en/ops_KoulOhjOps/tab/tab/sea?ryhma_id=10080497&koulohj_id=2647097&stack=push
    1 tane programlama ile ilgili dersi var:
    https://soleops.laurea.fi/opsnet/disp/en/ops_OpetTapTeks/tab/tab/sea?opettap_id=10736327&stack=push
    Javayla 2 loop, std-i/o vs ogretmekle geciyor o da.
    1 tane network ile ilgili ders var:
    https://soleops.laurea.fi/opsnet/disp/en/ops_OpetTapTeks/tab/tab/sea?opettap_id=10736349&stack=push
    O da zaten 3-5 tane tanimla ugras sonra subnet mask hesapladan ibaret. Ne routing var ne de baska birsey var.

Kisacasi bunu okuyup yazilim muhendisi, network muhendisi vs olamazsiniz. Teknik birseyler ogrenirim diye gitmeyin boyle programlara. Farkettiyseniz program zaten yabancilar icin yapilmis bir program (fince ogretiyor). Business kismini bilemiycem onu anlayan konussun, fakat IT olarak kotu bir program.

Onun disinda Finlandiya olarak (lisedeyken bende arastirmistim) teknik okullar Turkiye veya ABD deki gibi degil. Teknik okullarin amaci daha "pratik" seylere dayali dersler ogretmeleri yani muhendislik gibi agir matematik icerikli seyler pek teknik okullarda ogretilmiyor. Bu linkte sunu buldum:
    http://www.bachelorsportal.eu/study-options/268582936/computer-science-it-finland.html

Burda 2 tane teknik program buldum:
    http://www.puv.fi/opsweb/?code=IT-2015
    ve
    https://soleops.cou.fi/opsnet/disp/fi/ops_KoulOhjOps/tab/tab/sea?ryhma_id=3851467&koulohj_id=2003952&valkiel=en&stack=push

bu en son verdigim en teknik fakat yinede derin konulara inmiyor. Fakat asil demek istedigim pratik ders ogreten yerlere gidipte derinlemesine birsey ogrenmeyi beklemeyin. Konuyu acan arkadasta kusura bakmasin biraz baltalar gibi oldum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ThisisaNightmare -- 16 Temmuz 2015; 23:12:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ThisisaNightmare

Konuyu acan arkadas iyi bir program bulmus (hem ingilizce hemde bedava). Fakat adinda information technology olmasi sizi yaniltmasin sadece minor olarak yani yan dal olarak ICT dersleri aliyorsunuz:
    https://soleops.laurea.fi/opsnet/disp/en/ops_KoulOhjOps/tab/tab/sea?ryhma_id=10080497&koulohj_id=2647097&stack=push
    1 tane programlama ile ilgili dersi var:
    https://soleops.laurea.fi/opsnet/disp/en/ops_OpetTapTeks/tab/tab/sea?opettap_id=10736327&stack=push
    Javayla 2 loop, std-i/o vs ogretmekle geciyor o da.
    1 tane network ile ilgili ders var:
    https://soleops.laurea.fi/opsnet/disp/en/ops_OpetTapTeks/tab/tab/sea?opettap_id=10736349&stack=push
    O da zaten 3-5 tane tanimla ugras sonra subnet mask hesapladan ibaret. Ne routing var ne de baska birsey var.

Kisacasi bunu okuyup yazilim muhendisi, network muhendisi vs olamazsiniz. Teknik birseyler ogrenirim diye gitmeyin boyle programlara. Farkettiyseniz program zaten yabancilar icin yapilmis bir program (fince ogretiyor). Business kismini bilemiycem onu anlayan konussun, fakat IT olarak kotu bir program.

Onun disinda Finlandiya olarak (lisedeyken bende arastirmistim) teknik okullar Turkiye veya ABD deki gibi degil. Teknik okullarin amaci daha "pratik" seylere dayali dersler ogretmeleri yani muhendislik gibi agir matematik icerikli seyler pek teknik okullarda ogretilmiyor. Bu linkte sunu buldum:
    http://www.bachelorsportal.eu/study-options/268582936/computer-science-it-finland.html

Burda 2 tane teknik program buldum:
    http://www.puv.fi/opsweb/?code=IT-2015
    ve
    https://soleops.cou.fi/opsnet/disp/fi/ops_KoulOhjOps/tab/tab/sea?ryhma_id=3851467&koulohj_id=2003952&valkiel=en&stack=push

bu en son verdigim en teknik fakat yinede derin konulara inmiyor. Fakat asil demek istedigim pratik ders ogreten yerlere gidipte derinlemesine birsey ogrenmeyi beklemeyin. Konuyu acan arkadasta kusura bakmasin biraz baltalar gibi oldum.

İlk olarak ben kimseye kendi bölümümün reklamımı yapmadım ve kimseye gelin bunu okuyun tarzı birşey söylemedim, ayrıca dikkat ediyorsanız orada optional derslerle birlikte 175 kredi var, bölüm ise 210 kredi. Uzmanlaşacağınız alana göre ders alıyorsunuz, yani tek bir programlama dersi var diye bir olay yok. Zaten bu bölümden mezun olup mühendis olarak çalışmayacağın bölümün diploma türünden belli, BBA alıyorsun, B.Eng değil. Software Eng, Network Eng olmak isteyen gider alakalı bölümleri okur zaten. Diğer bir olayda üniversiteyi teknik üniversite zannetmen. Nerede teknik geçiyor bana açıklar mısın? Üniversitenin türü University of Applied Sciences yani Uygulamalı Bilimler Üniversitesi görebildiğin gibi "teknik" geçmiyor hiç bir yerde, yani pratiğe dayalı olması normal. Ayrıca bu sadece Finlandiya'ya özel bir okul türü değil, şuraya göz atarsan diğer ülkelerdeki Uygulamalı Bilimler Üniversitelerini görebilirsin;

https://en.wikipedia.org/wiki/Vocational_university

Eğer teorik - senin kavramına göre teknik - eğitim almak istiyorsan o zaman normal üniversiteleri tercih etmen gerekir.

Verdiğin şu linkteki bölümün adına ve alınan diplomaya bakarsan;

quote:

Bachelor of Engineering, Information Technology

Yazdığını göreceksin, B.Eng alınıyor, yani mühendis olabiliyorsun. B.Sc, B.Eng, B.A, BBA tarzı kavramları araştırırsan aradaki farkları anlayacaksın eminim.

Eğer anlamadığın, kafana takılan bir şey olursa sorabilirsin, ancak rica ediyorum bir şeyi tam olarak anlamadan alakasız bir yorum yapma çabasına girme.

• quote:

Orijinalden alıntı: Recker06

Bu maddi mesele benim için biraz sıkıntı kyk yurtdışı öğrenim kredisi alıcam 700 TL (Finlandiya için olan fiyat bu) 1000 TL ailem gönderebilir aylık 1700 TL ile nasıl geçinirim part time işte çalışsam diycemde Fince bilmiyorum almazlar ne yapmam gerekir ?

1700 TL geçinmek için yeterli olmayabilir, öğrenciyken haftada 25 saat çalışma iznin oluyor, Fince bilmesen bile part-time olarak İngilizce bir iş bakabilirsin, ama yine de buna güvenmen doğru olmaz.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.