Şimdi Ara

Fiat Doblo Alırken

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
5.410
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

bu hafta 16 bin lira ihtiyaç kredisi çekeceğim. Bu krediyi faizlerin düşmesini fırsat bilip çekiyorum. Hazır parayı harcayacağıma para biriktirmiş oluruz hemde arabaya bineriz.

Almak istediğim Araç Fiat Doblo hem geniş ale aracı hemde eşya falan taşımak gerekirse iyi olur.

En fazla 14500 liraya kadar alacağım. sahibinden.com da bir dünya araba var ama acemi ve ilk aracım olduğu için neye dikkat edeceğimi eye göre eleyeceğimi bilmiyorum.

ben önceliklerimi yazayım.
    1. klima
    2. çok güzel içi dizajn edilmiş bej rengli koltuklu olanlar var onlardan
    3. km bu fiyata 100 bin altında bulmak zor gerçi
    4. bildiğim kadar bunlar yılda bir muayene oluyor ama bazıları "husisidir" diyor ve 2 yılda bir olur diyor. ne kadar doğrudur.
    5. parça boyalı olanlar veya bir iki parçası değişenler var. bunlar alınır mı. alsam satış durumunda fiyat düşermi veya satabilirmiyim.

yukarı daki özelliklere göre ve fiyata göre 14500 tl ye alabilirmiyim.

en fazla 14500 liraya satabilecek bu tarz satılık araçları olan var mı.
    en önemlisi de araç tercihim doğrumu. hem ailem için kullanacağım hemde ufak tefek pazarcılık işlerinde

bu arada istanbuldayım. tavsiyelerinizi bekliyorum.

• Sahibinden de bi doblo bulmuştum 12.000 tl. Çıtır hasar falan diyordu. Bi sorgulattım aracın 30.000 e yakın hasarı çıktı. Doblo işi çok sakat iş mutlaka iyi araştırarak alın
  • teşekkür ederim. bende bundan korkuyorum zaten
    mesala şöyle bir şey var sahibinden de

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-minivan-van-panelvan-fiat-2005-model-doblo-1.2-tuplu-hatasiz-123959849/detay/?favorite=1

2005 118000 de kocaelide ama plaka 18 hadi onu da geçtik. Klima yok. mayıs 2014 de kadar muayenesi var.Ama içi tam benim istediğim gibi temiz görünüyor ama anlayamıyorum ki. bu kadar eder mi bu araç

birde şu var

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-minivan-van-panelvan-fiat-acill-bayandan-satilik-vip-full-plusfull-satilik-doblo-acillll-123507598/detay/

bu tam istediğim gibi. klima var. koltuklar tamam, istanbul plakalı, 109 bin de ve 13950 yazmış. Ekim ayına kadar da muayenesi var mış.

bu araca ne dersiniz buna karar verdim gibi. yer uzak olduğu içinde hemen atlayıp gidemiyorum

• @gezgin3458

Araç almak istiyorsanız tabi ki de kredi çekilip araba alınabilir ama yatırım amaçlı düşünüyorsanız ben pek tavsiye etmem çünkü aracın değeri düşebilir bu sene 14 eden araç gelecek sene 12-13 gibi fiyatlara düşebilir tabi bunun yanında banka faizlerini eklerseniz yatırımdan çok zarar etmiş olursunuz. Ama yok ben araç almak istiyorum ailem için veya başka sebeplerden dolayı alabilirsiniz.
    Şimdi araç için sorularınıza gelecek olursak. Fiat Doblo düşünüyorsunuz bu araçların ruhsatında kamyonet yazan araçları pek tavsiye etmem çünkü pazarcılık işinde de kullanacağım diyorsunuz. Sebebi ise bu araçları sadece hususi amaçlı kullanabilirsiniz yani pikniğe giderken yada tatile çıkarken ama bu aracın içine ticari bir malzeme koyduğunuz zaman K belgesi almanız gerekecek bu da 1.200 TL demektir ve şehir giriş çıkışlarında bulunan kantarlar dur dediği zaman durmanız gerekecek. Ama otomobil ruhsatlı olanını aldığınız zaman bu tür sorunlar ile karşılaşmayacaksınız buna dikkat etmenizi öneririm. Bir araç bulduğunuz da ya bir expertiz yaptıracaksınız yada çok güvendiğiniz bir ustaya götürüp baktırmalısınız buna ek olarak ta geçmiş kaza kayıtlarına bakabilirsiniz tramerden veya sigortacınızdan.

1 ve 2. sorularınız için bir şey söyleyemem kendi isteklerinizi sıralamışsınız.
    3- Aracın km değeri önemli ama km düşürmede yapılmışta olabilir o yüzden en önce bakmanız gereken şey aracın duruşu yorgun mu gözüküyor yada yıpranmış mı buna göre almanızı tavsiye ederim.
    4- Ruhsatında kamyonet yazan araçların muayenesi her yıl ama otomobil yazanların 2 yılda bir muayenesi yapılıyor. Ayrıca belirmekte fayda var ruhsatında kamyonet yazıyorsa hususi de yazsa muayenesi her sene kandırılmayın bu konuda.
    5- Aracın tavanı boyalı olmadığı sürece parça boyalar çok büyük bir sorun olacağını sanmıyorum yinede az boyanmış araç daha çok ilgi çeker. Değişen parçalar tabi ki de çok önemli aracın değerini km den sonra en belirleyici unsurdur çamurluk tampon bu tür değişen şeylere çok önem vermem ama kapısı falan değiştiyse demek ki sağlam bir darbe yemiştir yok çizildi de değişti gibi laflara itibar etmeyiniz.

İstanbul'da yaşamadığım için bu fiyata böyle bir araç bulabilir misiniz bir şey diyemem yaşayanlar daha iyi bilir. Araç tercihiniz ruhsatında otomobil yazıyorsa bence ihtiyacınızı karşılayacak bir araçtır ama yazmıyorsa bu fiyatlara station wagon bulabilirseniz MPV tarzı araçlara yönelmenizi öneririm.

• çok teşekkür ederim bilmediğim birçok konuda beni aydınlatın sevgili hemşerim.
    aslında pazarcılık konusu biraz havada. ancak pikniğe gidince veya memlekete sivasa gidince rahat etmek istiyorum. eşya getirmek istediğimde sıkıntı çekmek istemem.
    anladığım kadarı ile ruhsatta hususi=kamyonet aynı şey. benim otomobil yazanını bulmam gerekiyor ki bulabilecekmiyim bakalım. üstelik temiz olacak.
    bu durumda klima harici diğer şartları eleyebilirim. klimasız araç ne işe yarayacak ki
  • eşim 7,5 aylık hamile hayırlısı ile yakında bebeğimiz olacak. kontrole falan giderken sıkıntı yaşıyoruz. ilerde bebek olunca daha fazla sıkıntı yaşayacağız.
    diğer konuda kredi ile yatırım olur mu kısmına gelince;
    biraz birikimiz var ama onu kullanmak istemiyorum. herhangi bir borç olmadığında da maaşın hepsini orası burası derken harcıyoruz. benim 14-15 binlira ya alacağım araç olsun 2 sene sonra 12 bin. 2 yıl boyunca bindiğimize sayarız. bugün ki şartlarda benim çekmeyi planladığım kredi 16000 lira ona da 19500 tl gibi bir geri ödeme yapacağız 36 ayda.
    yani 36 ay sonunda bana 19500 tl ye mal olmuş belki o zamanki fiyatı ile 12000 liralık bir araç olacak elimde.
    ancak bu aracı almadığım taktirde birikim yapamadığımız için 36 ay sonunda elimde belki hiç para olmayacak üstüne birde 3 yıl boyunca minübüs minübüs sürünmüş olacağız.

zaten ev alacağım 1,5-2 seneye o zaman bunu da satarım krediyi kapatır kalan parayı evin peşinatına ilave ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: gezgin3458

Arkadaşlar merhaba;

bu hafta 16 bin lira ihtiyaç kredisi çekeceğim. Bu krediyi faizlerin düşmesini fırsat bilip çekiyorum. Hazır parayı harcayacağıma para biriktirmiş oluruz hemde arabaya bineriz.

Almak istediğim Araç Fiat Doblo hem geniş ale aracı hemde eşya falan taşımak gerekirse iyi olur.

En fazla 14500 liraya kadar alacağım. sahibinden.com da bir dünya araba var ama acemi ve ilk aracım olduğu için neye dikkat edeceğimi eye göre eleyeceğimi bilmiyorum.

1. klima
    4. bildiğim kadar bunlar yılda bir muayene oluyor ama bazıları "husisidir" diyor ve 2 yılda bir olur diyor. ne kadar doğrudur.
    5. parça boyalı olanlar veya bir iki parçası değişenler var. bunlar alınır mı. alsam satış durumunda fiyat düşermi veya satabilirmiyim.

en önemlisi de araç tercihim doğrumu. hem ailem için kullanacağım hemde ufak tefek pazarcılık işlerinde

Allah yardımcınız olsun o paraya en azından hilesiz hurdasız inş bir doblo bulursunuz zaten doblo işi sakat genelde araçlar iş için kullanılıyor haliyle çok yıpranmış oluyor araçlar.

Bu arada 1 ay önce Doblo safeline 2012 model 0 km krom kaplamalı + sis farı aracı 29.900 e aldık. bilginize.

• quote:

Arkadaşlar merhaba;

1. klima

1. doblalar vergisi çok o fiyata 19 jtd bulursun oda çok yakar ve her yıl muayenesi var ve motorunu Allah bilir.
    2.boyalı olabilir ama tavan ve komple boya olmadığı sürece bunlar aracın fiyatını düşürür
    3.hususi doblolar nadir ama geneli 1.2 tüplü benzinli
    4.araç alırken önce plaka ve şaseyi sorgulatın hasar kaydı az miktar veya yoksa iyi bir teste sokun ayrıca dizel alcaksanız motor testine önem verin çok önemli.

sorularınız varsa cevaplayabilirim bunun aksine bence stayşın vagon tarzı araçlara yönelin derim şahsi fikrim..

• valla kafam karıştı. bunca insan doblo berlingo partner kullanıyor. 5 arabası olanın 3 ünde bu tür araçlar var. Bu insanlar nasıl temizini buluyor anlamış değil.

station vagon olarak tavsiye ettiğiniz araç var mı. uzun vade de hem satışı kolay olacak hemde pekde zarar ettirmeyecek
  • quote:

valla kafam karıştı. bunca insan doblo berlingo partner kullanıyor. 5 arabası olanın 3 ünde bu tür araçlar var. Bu insanlar nasıl temizini buluyor anlamış değil.

station vagon olarak tavsiye ettiğiniz araç var mı. uzun vade de hem satışı kolay olacak hemde pekde zarar ettirmeyecek

o dediğin öceydi şimdi galericilere götür almazlar.sana steyşın olarak palio weekend ları veya astra club , opel zafira biraz zor ama........
  • arkadaşlar kaç gündür arıyorum bulamadım. 1,3 motor, 2 yılda bir muayene en fazla 120000 lerde temiz bir doblo veya doblo muadili diğer markalar
    artık vaz geçtim sanırım bu tür bir araç almaktan. keza bu şartlarda en fazla 15500 e kadar araç bulamazsam yukarıdaki yazdığınız şeylerden gözüm korktu
    sanırım otomobil alacağım.
    alacağım ama nasıl bir şey.
    dün bir tane buldum aslında
    kia rio 2004 model 50 bin km de satıcı arkadaş öğretmen ama yetişemedim aracı satmış. 15000 e veriyordu. çanakkale de idi.

arkadaşlar bana en fazla 16 bin laraya kadar piyasada tutulan, 5-6 ay belki 1 yıl sonra sattığımda zarar ettirmeyecek belki az da olsa kar edebileceğim araçlar önerebilirmisiniz.
    hangi marka model almalıyım, alırken hangi özelliklere dikkat etmeliyim
  • quote:

arkadaşlar kaç gündür arıyorum bulamadım. 1,3 motor, 2 yılda bir muayene en fazla 120000 lerde temiz bir doblo veya doblo muadili diğer markalar
    artık vaz geçtim sanırım bu tür bir araç almaktan. keza bu şartlarda en fazla 15500 e kadar araç bulamazsam yukarıdaki yazdığınız şeylerden gözüm korktu
    sanırım otomobil alacağım.
    alacağım ama nasıl bir şey.
    dün bir tane buldum aslında
    kia rio 2004 model 50 bin km de satıcı arkadaş öğretmen ama yetişemedim aracı satmış. 15000 e veriyordu. çanakkale de idi.

arkadaşlar bana en fazla 16 bin laraya kadar piyasada tutulan, 5-6 ay belki 1 yıl sonra sattığımda zarar ettirmeyecek belki az da olsa kar edebileceğim araçlar önerebilirmisiniz.
    hangi marka model almalıyım, alırken hangi özelliklere dikkat etmeliyim

steyşın alcaksan baravo ve palio veya opel astra polo bunların piyasası var ama sedanlara göre nazik satılır. sıkıntı çıkarmaz babada palio weekend var taş gibi he yükü atıyor geçen 10 torba çimento attık banamısın demedi.

• valla sw de olabilir, hb 5 kapı tarzı da olabilir. temiz bir şey olsun, satışı kolay olsunda ne olursa olsun
  • okadar nakit varsa bence sıfır alın kampanyaalrıda oluyor sıfır faizli oalrak.Daha mantıklı.
  • istanbulda dobloya binilmez abi boşver. başka modellere bak derim. 1.köprüden geçemezsin.polisler zırt pırt durdurur..ille de doblo dersen de tüplü hususi otomobil olarak geçen 2000 2001 doblolara bakmanı tavsiye ederim.o paralara binek otomobil baksan sanki daha iyi olur.. ama araba işi zevk işi herkesin zevki rengi farklıdır.
  • 2004 yılında sıfır olarak aldığımız arabamız hala duruyor ve kullanıyoruz. şu an 308000 kilometrede ve hiç bir problemi yok. bence doblo alınabilecek

en güzel aile otomobilidir. hele 1.9 motorlu 105 beygirlik motoru olanbir doblo çok güzeldir.

eğer bu aracı almaya karar verdiyseniz pes etmeyin temizini bulana kadar arayın bence bulmanızda çok zor olmayacaktır.

özellikle 2004 de üretilen doblo vip modelini bütceniz dahilinde bulursanız çok harika olur.

doblo çok fazla elekrtonik aksam barındırmadığı için kafa karıştırıcı arızalarlada uğraşmazsınız.

biz dobloyu kulladığımız sürecte 2 kez baskı balata 1 kez turbo değiştirdik birde trigel seti buların dışında öyle aman aman bir arıza yapmadı.

kesinlikle tavsiye edeceğim araçtır.
  • evet fiat dobloların sağlam olduğunu bende düşünüyorum ancak söylendiği gibi piyasada temizini bulmak varsa da sözünü ettiğimiz fiyatlara bulmak zor. hele hele benim gibi oto özürlü biri bunu zor bulacaktır.

aslında kafam çok karıştı. o arabamı bu arabamı derken kararsız kaldım. geldiğim nokta ise gerçekten kredi çekerek araba almak mantıklı mı

ben 17500 tl kredi çekmeyi düşünüyordum. kabaca bir hesap yaparsak eğer

17500 tl 36 ay vadeli kredi çeksem aylık 594 tl yapıyor 0,94 faizle 21384 yapıyor

48 ay kredi çeksem aylık 474 tl kredi yapıyor. 0,99 faizle toplamda 22752

şimdi

çektiğim kredinin dosya masrafı idi, araç devri sigorta vs idi 2000 tl sini düşersek bana kalır 15500 tl

yani 3 yıl sonunda ödediğim 21400 tl karşılğı elimde o zamanki değeri de olsun 12500 liralık bir araç olacak.

bindiğimiz kar kalacak.

bu nedenle ben tededdütte kalıyorum yaptığım iş ne kadar mantıklı diye.

taksitleride öyle güle oynaya ödemeyeceğiz zaten. en azından bul yıl bitene kadar yukarıda sözünü ettiğim tutar (yaptığım ek işler hariç) aaşımın %40 ına falan denk geliyor. anlayacağınız arada kalmış durumdayım.

bana değerini pek kaybetmeyecek, kredisini ödediğim 3 yılda en azından zararımı azaltabilmek için 3-4 defa alım satım yapabileceğim, pek arıza masraf çıkarmayacak araç lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gezgin3458 -- 9 Mayıs 2013; 15:58:07 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.