Şimdi Ara

Fayanslar üzerindeki derzleri tamamen sökmek. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
4
Favori
121.899
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: _BOSS_

ben yazlığımdaki havuzun fayanslarını tuz ruhu ve çamaşır suyu karıştırarak temizlerim yıllar önce kalmış derzleri alçıları bile sökmüştür ama uyarıyım yüzü elleri tam koruyan maske eldiven kullanılması gerekli karışım çok tehlikeli bir kere yanlışlıkla soludum hastaneye kaldırıyorlardı

Acik mekanda kullandiginiz halde hastanelik olmussunuz, banyo tuvalet gibi havasiz ortamlarda kullanmak direk intihar olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: weirdo

quote:

Orijinalden alıntı: _BOSS_

ben yazlığımdaki havuzun fayanslarını tuz ruhu ve çamaşır suyu karıştırarak temizlerim yıllar önce kalmış derzleri alçıları bile sökmüştür ama uyarıyım yüzü elleri tam koruyan maske eldiven kullanılması gerekli karışım çok tehlikeli bir kere yanlışlıkla soludum hastaneye kaldırıyorlardı

Acik mekanda kullandiginiz halde hastanelik olmussunuz, banyo tuvalet gibi havasiz ortamlarda kullanmak direk intihar olur.

Alıntıları Göster
    mrb arkadaşlar konuyla alakalı değil ama bi türlü bulamadım cevabını. banyoda klozetin yerini değiştirmek mümkünmüdür. başka yere alabilirmiyim banyonun içinde. yardım edebilenlere şimdiden teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: deleserna

mrb arkadaşlar konuyla alakalı değil ama bi türlü bulamadım cevabını. banyoda klozetin yerini değiştirmek mümkünmüdür. başka yere alabilirmiyim banyonun içinde. yardım edebilenlere şimdiden teşekkürler

Alıntıları Göster
    Mümkün ben 6 ay önce yaptırdım...Çok eziyetli, riskli ve zahmetli....Neden derseniz....Tabandaki seramikler olduğu gibi parçalanıyor...Bütün tabanı yenilemek zor....İnen kanalizasyon borusu ile klozet arasında eğim ayarlamak zor....Tabanı istediğiniz kadar yarmak zor...Betonun demirleri çıkıyor...En kötüsü plastik boruların eklem yerleri ve dikey boruya eklenen bölümü çok iyi, dikkatli sağlam yapılmak zorunda....Su akarsa alt kattaki komşu zili çalıyor..Her ustayım diyen bilmiyor...beceremiyor......Bitmedi....Yan duvarı parçalayıp plastik boruları uzatıp su bağlantıları, küçük muslukar takılıyor...Duvarda epeyce seramik yenileniyor....Eskisinin aynısını bulmak zor...Bütün duvarı yeni seramik kaplatıyorsunuz.....Tavsiye..Kırıp dökmeden .... Taşı küçültün....Yani klozeti küçük alın...İşi bitirin...

• quote:

Orijinalden alıntı: taşkafa

Mümkün ben 6 ay önce yaptırdım...Çok eziyetli, riskli ve zahmetli....Neden derseniz....Tabandaki seramikler olduğu gibi parçalanıyor...Bütün tabanı yenilemek zor....İnen kanalizasyon borusu ile klozet arasında eğim ayarlamak zor....Tabanı istediğiniz kadar yarmak zor...Betonun demirleri çıkıyor...En kötüsü plastik boruların eklem yerleri ve dikey boruya eklenen bölümü çok iyi, dikkatli sağlam yapılmak zorunda....Su akarsa alt kattaki komşu zili çalıyor..Her ustayım diyen bilmiyor...beceremiyor......Bitmedi....Yan duvarı parçalayıp plastik boruları uzatıp su bağlantıları, küçük muslukar takılıyor...Duvarda epeyce seramik yenileniyor....Eskisinin aynısını bulmak zor...Bütün duvarı yeni seramik kaplatıyorsunuz.....Tavsiye..Kırıp dökmeden .... Taşı küçültün....Yani klozeti küçük alın...İşi bitirin...

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar

Ege Seramik Kağıthane Korkmazlar Bayisinden yardım almanızı tavsiye ederim

Telefon : 0212 321 59 70

• quote:

Tabi ki mümkündür.

Ben banyomdaki mevcut klozeti tam karşısındaki duvara taşıdım.

Taşkafa nın dediği gibi. fayanslar değişecek.

eğim gerçekten sorun teşkil ediyor lakin onunda çözümü var. ben yerden çıkışlı klozeti karşı duvara taşırken duvara gömme arkadan girişli klozet ile değiştidim. yaklaşık 25 cm kadar daha yukarıdan çıkış olduğundan gerekli eğim bu şekilde sağlanabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TUTANKHAMOUN

quote:

Tabi ki mümkündür.

Ben banyomdaki mevcut klozeti tam karşısındaki duvara taşıdım.

Taşkafa nın dediği gibi. fayanslar değişecek.

eğim gerçekten sorun teşkil ediyor lakin onunda çözümü var. ben yerden çıkışlı klozeti karşı duvara taşırken duvara gömme arkadan girişli klozet ile değiştidim. yaklaşık 25 cm kadar daha yukarıdan çıkış olduğundan gerekli eğim bu şekilde sağlanabilir.

Alıntıları Göster
    Merhaba arkadaşlar.

Yeni konu açmak yerine konuyla alakalı soru(n)larımı buraya yazıyorum.

1. küçük wc'de alaturka tuvalet sökürüp asma klozet, olmadı normal alafranga klozet taktırmak istiyorum. Bu durumda yerdeki fayanslar kırılacak. Asıl endişem gider borularını birbirine uydururken zemin yükseltilmek zorunda kalınacak mı ?. seramiğin hemen altında beton vardır, betonu boru çapında delmek zorunda. çeşitli nedenlerden dolayı delemezse ?. Ayrıca ölçülerime göre mevcut gider deliği wc kapısı açıldığında en yakın mesafe 18cm oluyor, deliğin duvardan uzaklığı 33cm. boru taşımadan tabure gibi klozet koysak yine sıkıntı olabilir. gider taşımak şart gibi. fayansları kırarım sonrasında müşteriye ne önersem mecbur kabul edecek zihniyetindeki bir ustayla da karşılaşmaktan korkuyorum.

2. başka bir ıslak zeminde fayansın bir kısmı kapı kirişinin altında baskıya maruz kalıyor, bu nedenle ters köşeden milimetrik havalanıyor. dolayısı ile üzerine basınca da köşe kısmındaki derzler ufalandı. bu köşeyi kendim derzlemek istiyorum. ancak fayansın altında çok az da olsa boşluk olduğunu bildiğim için yine ufalanabileceğini düşünüyorum. resimdeki malzeme de işimi görür mü. kolayca nasıl yaparım ?

teşekkürler
     Fayanslar üzerindeki derzleri tamamen sökmek. Fayanslar üzerindeki derzleri tamamen sökmek. Fayanslar üzerindeki derzleri tamamen sökmek. Fayanslar üzerindeki derzleri tamamen sökmek.

• Selam, silikon bazlı kalemin 2500 ile fayans dolgusu yapan usta kovasını dökmem için bana verdi meğer kovanın dibinde de malzeme varmış kalemin alalafranga tuvaletimin deliğini kısmen tıkadı. Şu çok yavaş gidiyor. Çamaşır suyu döküp arkasından tuzruhunu döküp hızlıca klozet kapağını kapatarak biraz bekletsem rezervuar a bassam çözüm olur mu ? Pimaşa zarar verir mi ?Yada başka bir kimyasal varmı ? Diye sorar böyle geri zekalı usta bozuntularından sizlerinde uzak kalmanız için Allaha dua eder ve saygılarımı sunarım.
  • Selam, silikon bazlı kalemin 2500 ile fayans derz dolgusu yapan usta kovasındaki suyu dökmem için bana verdi meğer kovanın dibinde de malzeme varmış kalemin alalafranga tuvaletimin deliğini kısmen tıkadı. Şu çok yavaş gidiyor. Çamaşır suyu döküp arkasından tuzruhunu döküp hızlıca klozet kapağını kapatarak biraz bekletsem rezervuar a bassam çözüm olur mu ? Pimaşa zarar verir mi ?Yada başka bir kimyasal varmı ? Diye sorar böyle geri zekalı usta bozuntularından sizlerinde uzak kalmanız için Allaha dua eder ve saygılarımı sunarım.
  • Merhaba tutankhamoun bende sizin gibi seramikten ayni sekilde muzdarip oldum.mutfak seramigim baya bir girintili çıkıntılı ver her yeri derz dokgusu.siz nasil cozdunuz sıkıntıyi kalekim çimento temizleyici ise yaradi mi.bi de bauhausun internet sitesinde cimento temizleyici gördüm onun hakkinda bir bilginiz var mi
  • sistemamelesi S kullanıcısına yanıt
    ben gemi mühendisiyim, bazen dökme cimento taşıyoruz. Haliyle etrafta donup kalıyor. Bunun temizliğinde cement remover kullanıyoruz, esası sülfirik asit. Betonu eritip eski haline getiriyor. Kimyasalın taşıma bidonları hep plastik. Pastiğe zarar vermiyor ama plastiğin kaliteside önemli. Benim başıma böyle birşey gelseydi, bu kimyasalı temin edip, dışarda pvc boru ile testini yapardım. Çevrenizde limanda & gemide çalışan veya çimento tesislerinde çalışan varsa bu kimyasaldan kesinlikle bulabilir. Piyasada litre ile satılanı görmedim. Genelde 25LT bidonlarda bulunuyor.

Fayanslar üzerindeki derzleri tamamen sökmek.

• Evet arkadaslar fayans yapildiktan sonraki derzi nasil temizleyebiliriz tam bir bilgi veren olmamis ayni dert bendede var nasi bi fayansci ise delik bi kosede su baska bi koseye gidiyo derzler fayansin ustunden cikmiyor fayanslar cok mat gorunuyor ne yapabiliriz bilgisi olan varmi
  • Arkadaslar baska bi siteden alintidir bunlar faydali olmus galiba okuyunuz

Alintidir..

hah! işte o dediğim derz süngeri o zaten! :)

scotch brite'ın da var, carrefour'un kendi ürünü olarak da var.

onunla sirkeye gerek olduğunu sanmıyorum, ama sirke sonucunu da bekliyorum :)

blatta hibernaekşi sözlük yazarı

arkadaşlar sirke ile ilgili tecrübemi paylaşmak istiyorum;

inanılmaz verimli!

"SİRKE" diyorum başka bir şey demiyorum!

acaba kullandığım daha iye fiber süngerden mi diyerek evdeki normal hatta bayağı kullanılmış scotch brite ile denedim. tamamen kendi inanılmazlığıymış!

1- silgi sünger

2- power denilen üstü oluklu gibi fiber sünger

3- sirke

tabi hepsinde de ovmak gerekiyor ve (en azından benim) kolları yoruyor. bir kez daha anladım ki; "no pain no gain" yani.

ama verime & yormasına & fiyata göre sıralama;

1- sirke (power fiber sünger ile birlikte x2 verim)

2- power fiber sünger

3- silgi sünger

@kisa,

sirkenin bir çok yönden inanılmaz bir mucize olduğunu biliyor ve elimden geldiği kadar kullanmaya çalışıyordum da, böyle bir konuda böyle inanılmaz bir etkisi olduğunu öğrenmem, benim için çok önemli ve ilginç bir tecrübe oldu. çok teşekkürler.

ve diğer cevap veren herkese de çok teşekkürler.

Alintidir...

• Duşakabinin içindeki dersler eskimiş. Aşağıya hafif küflenme geçirmiş. Şimdi onu yenilemek lazım da eskisini sökmeden olmaz bakayım dedim foruma ne çekmiş millet şu derzden. Eskiden babannemin evinde banyosu yekpare taştı. Hiç derz neyin uğraştırmaz. Acaba o ne taşı? Granit gibi bir rengi vardı.
    Ben şimdi matkaba tel uç takıp fırçalıcam. Bakalım söker umarım.
  • gcb1903 kullanıcısına yanıt
    Hay Allah müstehâkınızı versin emi. Konuyu yıllar sonra hoplatmışsınız . Granit anınızda beni epey bir gülümsetti. Babaannenizin evinde granit beni yerlerde süründürdü desem yeridir. Granit çok pahalıdır yahu, siz de padişahın torunu değil iseniz o evdeki granit değildir. Benim çocukluğumda öyle renkli taşları çimentonun içerisinde gömerlerdi, üzerinden de bir garip basınç amkinası ile geçer öyle güzel görünümlü bir şeyler yaparlardı. DAha bir zengin olanları çimentoya renk veren bir şeyler atar renkli çimento kullanırlardı ama avam tabaka pis çimento rengini renkli mıcırlar ile örtmekle yetinirdi.
    Bizim pencere önleri buna benzerdi ama bu daha afili duruyor.

Banyo, mutfak gibi misafirin göze geldiği yerler ise böyle daha cafcaflı taşlar ile süslenik idi.

Adını bilemiyorum ama sizdeki de bunlardan olmasın muhterem forumdaş ?

Araları temizleme şeklinizde merakımı celbetti. Acaba bahsettiğiniz matkap ucuna takılan aparatı görme şansım var mıdır? Benim başıma gelmedi ancak böyle bir sıkıtı olsaydı (derz aralarını tamamı ile temizlemekten bahsediyorum) taş motoruna (Canavar vs işte her yerde farklı adı var meretin, joker gibi bir şey mubarek isim yetişmiyor) beton kesme diski takıp derz dolguları temizlerdim diye düşünüyorum. Tabi sizin aparatı da görüp bir değerlendirme yapmak daha mantıklı olurdu.

O değil de ben fayansların son durumunu merak eder oldum. Konu sahibi kalekimin'in çimento çıkarıcısını denyeceğini söyleyip sırra kadem basmış. Hepde böyle oluyor...

• dopac34 kullanıcısına yanıt
    Aynen bu hocam. Yekpare bir şey ek yeri yok ve doğal olarak derz sorunu da yok. Granit demedim zaten ev 50 yaşında granit ne arar o evde. Granit rengi dedim bakın hemen buldunuz doğrusunu.
    50 yaşında evde bile hiç akıtma, alt kata geçirme şikayeti duymadım. Demek ki sağlam bir şey. Babama da sordum hiç sıkıntı çıkartmamış. Bizim banyo ise mübarek 5 yılda bir alt kattan şikayet geliyor derz çektiriyoruz. Bu sene ben yapıcam son usta resmen zıçtı sıvadı gitti.

Tel de bu. İşe yarar mı bilmiyorum denicem işe yararsa yazarım buraya. Tabi bir de fayansa zarar verme riski var. O yüzden köşede bir yerde denicem önce, zarar vermezse yapıştır oh matkap çalışsın benim yerime. Canavar için olanı da var evet. Ama canavarla hareket kabiliyeti azalıyor ondan matkap için aldım.

Resmen herkesin ortak sorunu bu derz. İşe yararsa çatıya da yaparım artık yaza.

• gcb1903 kullanıcısına yanıt
    Ben granite benziyor denilince biraz yanlış anlamış bulunmuşum, özür. Bunların kalaebodur/fayans gibi hazır olanları vardı. Onlara "Çini" denirdi biraz pahalıydılar, benim gönderdiklerim ise el yapımı yekpare oluyorlar. Şahsen bende sorun olduğunu hiç hatırlamam. Zatan taş gibi maşallah . Ne varsa eskilerde var üstâdım, yeniler de sadece cafcaflı görünümler ve bol sıfırlı rakamlar var. Osmanlı'nın iznikte yaptığı çinileri 1950'lerde döküldüğü için ilk kez tamir ederelrken yapılmış bir haberi okumuştum bir kaç ay evvel, o aklıma geliverdi şimdi. Dökülme sebebide malum savaşlar, bakımsızlıkmış. Kabaca 400 yıl kadar kullanmışlar. Hani es kaza savaşlar falan olmasa, bakımlarını yapsalar bir 400 yıl daah gidermiş gibi duruyorlardı. Söylediğiniz gibi, şimdiki fayanslar 5 yılı geçse hak getire.

İş eskiden ustasında biterdi ama öyle ustayı bulmak da sorundu, ortada usta yoktu. Bence şimdi iş yaptıracak olanda bitiyor. Daha bilgili, donanımlı, duyarlı ve dikkatli olmaktan geçiyor. Zira ortalık ustadan geçilmiyor . Bu yaz bir yakınım döşetti fayans. Baktım yapılırken biraz, 40 yıl evvel nasıl yapıyorlar ise o şekilde devam. Bundan 40-50 yıl evvel yokluk yıllarıydı (gençler ellerinde akıllı tlefonları ile doğdukları için bilmezler tabi. Daha eskileride açlık yıllarıymış ama onlarıda ben bilmem), öyle kalebodur, fayans alıp yaptırmak sıradan vatandaşın ne haddineydi (Yaptıranlara zengin gözü ile bakardık). Youtube'de bazen yeni gelişmeleri takip ediyorum. Gevur neler neler geliştirmiş o 40 yılda. Alet edevatından, kimyasal bileşenine kadar envai çeşit malzeme (artık usta olmaya bile gerek kalmamış, okuyup, okuduğunu anlayabilecek herkes o malzemeler ile usta olabilir bile, bence). Bizim ustalara baktım, "Nato mermer nato kafa" derler ya o misal. 40 Yıl öncesine bir çivi çakmayı bile zul görmüş kendine. Bir kaç yıl evvel bir mimar arkadaşım yurt dışında bir iş için gitmiştide, geldiğinde söve söve anlatması 6 ayı bulmuştu hepi topu 3 ay kaldığı yurt dışı inşaat işini. Kabaca anlattıklarından, yapılan her işin binanın ömrü kadar yapıldığı sonucu çıkıyordu. Zaten o yüzden 1 aylık işi 3 ayda zor bitirip gelebilmişler . Normlara uymayan her kısım bir kaç defa yapılıp, yıkıldığından.

Neyse, çenem düştü. Ama sizin gönderdiğiniz o aparat benim pek içime sinmedi. Daha ziyadesi ile paslanmış metal yüzeylerdeki pası çıkarmak için kullanılıyor diye biliyorum o teli ama uzman arkadaşlar daha doğrusunu yazarlar eminim. Ayrıca anımsadığım kadarı ile çok tehlikeliydi. Çok kişi görmüşümdür, kırılan telleri göze battığı için tek gözü kapalı. Allah göstermesin, sakıncalı bir alet. Bunun için her yeri kapalı iş emniyet gözlüğü kullamanızın çok daha sağlıklı olacağını düşünüyorum ama resimden edinebildiğim izlenim kadarı ile bunun derz aralarını temizlemede pek uygun olmayacağı yönünde. En azından taş kesme diski kadar etkili olacağını düşünmüyorum. Ayrıca et kalınlığıda epey varmış gibi göründü bana. Malumunuz derz dolgular standart yapılmışlar ise (pointer işaretleyci ile) muhtemelen 3-5 mm arasındadır. Göz kararı yapılmışlarsa bile olsun olsun 6-7 mm geçmez. Bence onunla fayansların kenarlarınıda çizersiniz ki zaten araları temizlemede oldukça zorlanır o aparat. Ben taş moturu diyeceğim ama onunda handikapı canavar gibi çalışması. Bir devir ayar düğmesi koyamadılar şu merete matkaplarda olduğu gibi. Derza dolgular bilmem kaç bin devir/dak lık canavar motoruna diş macunu gibi gelir, o yüzden hızınızı alamayıp fayanslarından bir kısmını alıp götürebilirsiniz diye aklıma yatmıyor. Ama, sizin tel aparattan daha mantıklı olduğunu düşünüyorum hâlâ. Umarım konu sahibi gibi sorununuz çözülünce sıra kadem basıp kaybolmazsınız. Zira ben, en büyük mirasın "bilgi" ve "bildiğini paylaşmak" olduğunu düşünmüşümdür. Tekerleği bulanlar, yeni nesillere aktarmasaydılar mesela, ya da yazıyı bulanlar kimseye söylemeyip kendilerine saklasaydılar... Umarım, girişim beklediğiniz gibi fevkalâde başarılı bir sonuç ile neticelenir. Tekrar iş emniyet önlemlerini almanızı hatırlatayım ben, sonra, Allah göstermesin bu resimdeki gariban gibi olamayasınız diye. Kolay gelsin.

• dopac34 kullanıcısına yanıt
    Estağfurullah hocam kötü niyet yok tamamen forumdaş olarak bilgi paylaşıyoruz, fikir alış verişi yapıyoruz. Akıl akıldan üstündür demişler. Taşlama da var zaten. Ama aşırı toz yapıyor ve çok az el titremeleri bile fayansı götürüyor. Bizim fayanslar da kahverengi koyu renk direk belli olur. Bunu da önce taş asidi ile yumuşatıcam. Sonra girişicem. Ama dediğiniz önemli o teller kopabilir ve devir yüksek bir yerime saplanabilir. Gözlük var onu takarım. Midyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalım.

Teşekkürler yardımlarınız için. Umarım işi gerçekten bilen, sorunu çözen birileri çıkar ve bize yardımcı olur.
  • Aynı sorun bendede var.çözüm bulabildinizmi
  • quote:

Orijinalden alıntı: seramiksan

İyi günler,

Seramiksan' ın Kalite Kontrol Yöneticisiyim Adım Engin Akgün. Mail adresim enginakgun@seramiksan.com.tr. Yorum ve fotoğraflarınızı inceledim. Maalesef ki ülkemizde karo döşeme işçiliği bir sertifikalandırma yapılmadan herkes tarafından yapılabiliyor. Bu durum inşaat grubunda her iş için geçerli. Tesisatçısından elektrikçisine kadar işinde uzman ve konusunda sertifika almış usta bulmak çok zor. Diğer gelişmiş ülkelerde bu işleri herkes yapamıyor. Sizin bildiriminiz ile ilgili yapılması gereken şuydu:
    Derzler, derz tabancası ile çekilebilirdi. Çünkü yüzey rölyefli (engebeli). Derz tabancası, silikon tabancası şeklindedir ve sadece derz aralarını doldurursunuz.
    Derz, priz almadan önce yani sertleşmesine müsaade etmeden silinebilirdi. Ancak bunların hepsi zor ve zaman alan uygulamalar olduğu için tercih edilmiyor. Gerçek usta kendini burada belli ediyor.
    Uygulama duvarda ise iş biraz daha zor. Prizini tamamlamış bir malzemeyi temizlemek zahmetli olabiliyor. Benim aklıma gelen tek çözüm sizin zaten denediğiniz çözümdür. Uygulama yerde ise asit içerikli temizleme malzemesi yüzeye dökülüp 15 - 20 dakika bekletilmeli ve mekanik temizleme işlemi uygulanmalıdır. Duvarda sıvı malzemeyi bekletmek pek mümkün olmuyor. Daha zahmetli bir iş. Yüzeye püskürterek atabilirsiniz. Çimento bazlı bir malzemeyi temizleyecekseniz tek çaresi kireç çözücüler (asit içerikli malzemeler hidroklorik asit, fosforik asit vs) kullanmaktır. Çimento bazlı tüm malzemeler asit ile reaksiyona girerler.
    Gelişmeler ile ilgili lütfen benimle yazışınız.
    Aynı sorun bendede var nasıl bi yol izlemeliyim

• Benimde aynı şeyden muzdarıpım.. şimdi bir kaç yöntem üzerine çalışoyorum.. inşallah başarılı olacağım..
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.