Şimdi Ara

Farklı 2 Tablodan Veri Silme Nasıl ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
406
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Tek bir .MDB ( adı diyelimki "01.mdb" olsun ) database dosyasında bulunan farkı isimli 2 tablo ( adları diyelimki " tablo_01" ve "tablo_02 " olsun ) içerisinde bulunan ilgili verileri silmek istiyorum.

Basitçe Şöyleki: "tablo_01" isimli tabloda ;

USTID | URUN

1 | GİYİM

2 | GIDA

3 | ELEKTRONİK

olsun. "tablo_02" isimli tablo da ise;

ALTID | ALTURUN | USTID

1 | PEYNİR | 2

2 | KAZAK | 1

3 | SÜT | 2

4 | TELEFON | 3

5 | SAAT | 3

6 | YUMURTA | 2

7 | AYAKKABI | 1

8 | TABLET | 3

Şimdi bu farklı iki tabloda bulunan verilerden diyelimki delet komutu ile tablo_01 deki GIDA menüsünü silmek istiyorum. Buraya kadar kolay ancak bundan sonrası yapmak isteyip de yapamadığım kısım.

Mesela bir menü seçelim ve; bu GIDA (USTID - 2) menüsü olsun. Bunu silerken yazılacak kod ile tablo_02 de bunun USTID si ile bağlantılı olan verileride ( mesela ALTID 1 PEYNİR- ALTID 3 SÜT - ALTID 6 YUMURTA ) yani bu menüye bağlı USTID leri 2 olan tüm verileri de beraber silinsin istiyorum. Bunu Access database tablosundan silecek kodu yazabilecek bir arkadaş bana yardımcı olursa çok memenun olacağım. Şimdiden yardım eden ve zaman ayıran her dosta teşekkürler...

• koda gerek yok zaten foreign key ile bağlı ve sil işleminde cascade seçilmişse ana tablodaki veri silinince diğer tablodakinin de silinmesi lazım
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.