Şimdi Ara

Fantastik Roman Önerisi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
2
Favori
7.859
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Zaman çarkı serisi şimdiye kadar yazılmış en iyi fantastik serilerden biridir 1. kitap 1990 da son kitap 2013 de yayınlandı

wikipediadaki dipnottan bile belli bu senin dediklerin :D

Dipnot: Zaman Çarkı Serisi birçok çevre tarafından fantastik edebiyatın gelmiş geçmiş en büyük eserlerinden olarak görülüyor. Ancak fantastik edebiyata yeni adım atacak okuyuculara bu seri ile başlamaları önerilmez. Zira hem kitabın ağır olması okuyucuyu soğutabilir, hem de bu kadar büyük bir eserin değeri türe aşina olduktan sonra daha iyi anlaşılabilir.

• zaman çarkı ilk kitabı aldım kalınlığı filan önemli değil benim için isterse 5000 sayfa olsun
    akıcılığı taht oyunları yad lord of the rings'in yanından geçemez kitap efsane kabul ederim
    ancak akıcı değil okuyucuyu meraklandıracak öğe yok daha çok bir kaç bölüm izlediğiniz bir filmin
    devamı çıkınca hadi lan bunuda izleyelim olaylar sondada gelişse sorun yok diyerek gittiğiniz sinema fimi gibi
    benzer durum stephen king romanlarında da var bazen konu baştan sona akar bazen kitap bitsede kurtulsam dersiniz.
    Bana hitap etmedi akıcı olmadığından.
  • Her konuya yazıyorum ama buraya da yazayım ;

ASOIAF
    KKG
    LOTR ( Okumadısan )

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Percy Jackson olabilir.
  • George Orwell-1984 olabilir
  • Elantris-Brandon Sanderson. Turkce cikmis su an tek kitabi bu(simdilik).
    Tek kitaplik hikaye, serilik bisey yok(simdilik)
    Kendine ozgu fantastik dunya yaratma isinde Brandon'un eline su dokebilecek cok az yazar var dunyada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yafeshan -- 19 Mart 2014; 10:12:11 >
  • Zaman Çarkı ilk 5 kitabı okudum, 6. kitap 1. veya 2. ciltte artık bıraktım. Çok ağır geliyordu ve akıcı olmadığından sıkılmıştım. Derinliğine ve kalitesine lafım olmaz ama gerçekten iyice pişmeden bu seriye başlamamak lazım. Başlangıçta LOTR tarzı seriler hem kalite ve akıcılık sunar.

Edit: Alternatif olarak Paolini'den Miras Döngüsü (Eragon - Eldest - Brisingr - 4. kitap gelecek) serisini önerebilirim. Akıcıdır, ejderhalıdır ve kalitelidir. Filmine aldanıp kötü bir kitap diye düşünmeyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arandur -- 19 Mart 2014; 8:48:22 >
  • Takipp

• quote:

Orijinalden alıntı: GencayA

Klise mi?
    Her kitapta kliseler vardır ama hiçbiri Zaman Çarkı gibi bunlara bir sebep getirmez : Ta'verenlik. Hayatımda bir suru fantastik okudum artık sıkıldım derken tamamen baska bir tat verdi Zaman Çarkı nasil bastan sona klise denir anlamıyorum.

Yine diğer kitaplarda tesadüflerle doludur yok artık der geceriz, Zaman Carki'nda olumlu olsun olumsuz olsun tesadüflerin sebebi yine Ta'verenliktir. Ve bu oyle havada kalan bir kavram da değildir, tüm seri cok sağlam temellere oturtulmustur.

Ben klise diye insan cüce elf hobbitle (diğer kitaplarda bucukluk denir) başlayan kitaplara derim, Zaman Çarkı efsanedir.

Yalnız, sen tutmuşsun LOTR'yi eziklemişsin.
    quote:

Orijinalden alıntı: R.Light

Percy Jackson olabilir.

Okuduğumu yazmıştım.
    quote:

Orijinalden alıntı: Hitokiri Battousai

Her konuya yazıyorum ama buraya da yazayım ;

ASOIAF
    KKG
    LOTR ( Okumadısan )

LOTR okudum.

• MrYetisen M kullanıcısına yanıt
    Ne alaka ya hobbiti, cüceyi, elfi ilk kullanan Tolkien değil mi nasıl klişe olabilir? Ben şu dönem kitaplarından bahsediyorum.
  • Zaman carkini hedef alan elestrileri siddetle kiniyorum. Gidip istediginiz yerde arastirabilirsiniz, zaman carki serisi, Tolkienin kitaplarindan sonra fantastik kitap alaninda en onemli eser kabul edilir. Nasil Tolkien fantastik tarzin babasiysa. Robert Jordan da bir alt sinif olan Epik-Fantastik tarzin babasidir. Klise denilen, karakterler hikayerl falan ilk olarak zaten bu kitaplarda ortaya cikmistir. Nasil elf, ork gibi seyleri dunya Tolkienle okumaya basladiysa, Jordan ile kitaplari da kendi alt-turunu yaratmistir.
    Zaman carkinin dunyasi cok ayrintilidir. Dunyanin kucucuk bir yerinden cikip bir yolculukla hedefe varmazsiniz. Ana karakterler bir yerlerde gezerken okuyucu tum dunya hakkinda bilgilendirilir. 14. kitaba geldiginizde Zaman carkinin dunyasinin her kosesi hakkinda giyim tarzindan sivesine, kulturunden, yonetim yapisina kadar her ayrintiyi biliyor olursunuz. Cunku bu herseyi kapsayan bir hikayedir. Haliyle de agirdir, hem kitaplari, hemde hikayesi. Sadece varolan dunyalari ogrenmekle kalmaz, gecmisin efsaneler caginin mirasiyla da debelenirsiniz. gecmis de tum ihtisami ve karanligiyla onunuzdedir, bazen dusman bazen muttefiktir.

Ama zaman carkinin kabul ettigim sorunu, serinin yarisindan sonra yavaslamasidir. Gercekten de 5-6. kitapdan itibaren birseyler eksik kaliyor. Uzadikca uzuyor hersey. olaylar karakterler bir yerden sonra dayanilmaz olabiliyor. Ben sahsen aes sedai entrikalari kismina illet olmusumdur. Son kitap yazilmadan yazar da oluyor. Ama sonrasinda, yazarin esinin(ayni zamanda editoru) tercihiyle seriyi bitirme gorevi Brandon Sandersona veriliyor. Taze kanin etkisini son cikan 3 kitapta acikca gorebiliyorsunuz. Hareketi bol, hizli akan bir hikaye guzel bir sonla bitiyor. Hatta o kadar ki Brandonun yazdigi kitalari serininen iyileri arasinda gosteriliyor bazi yerlerde.

Bu arada arkadas okuma sirasi istemis. Zaman carki tek seri, yani oyle okuma sirasi falan aramaya gerek yok. Ilk kitap Dunyanin gozu diyip basliyosun. Kitap sirasi oyle 1-2-3 diye gidiyor:)

• quote:

Klise mi?
    Her kitapta kliseler vardır ama hiçbiri Zaman Çarkı gibi bunlara bir sebep getirmez : Ta'verenlik. Hayatımda bir suru fantastik okudum artık sıkıldım derken tamamen baska bir tat verdi Zaman Çarkı nasil bastan sona klise denir anlamıyorum.

Yine diğer kitaplarda tesadüflerle doludur yok artık der geceriz, Zaman Carki'nda olumlu olsun olumsuz olsun tesadüflerin sebebi yine Ta'verenliktir. Ve bu oyle havada kalan bir kavram da değildir, tüm seri cok sağlam temellere oturtulmustur.

Ben klise diye insan cüce elf hobbitle (diğer kitaplarda bucukluk denir) başlayan kitaplara derim, Zaman Çarkı efsanedir.

+1

• Çok çok çok araştırma yapıp sorup sorusturdugum seri olan Kara Kule Serisi var. Ilk kitabini satin aldim. Kisa zamanda bitiririm. Okuyanlar varsa yorumda bulunsun nasil bir seridir Kara Kule Serisi?

• Zaman Çarkı tabi ki , ara ara 1 kitabını oku.
  • Buz ve ateşin şarkısı

Okumadıysan Silmarillion LOTR daki evrenin başlangıcını anlatıyor.
  • quote:

Ne alaka ya hobbiti, cüceyi, elfi ilk kullanan Tolkien değil mi nasıl klişe olabilir? Ben şu dönem kitaplarından bahsediyorum.

Pardon, hocam. Ben Yüzükleri efendisi ile ilgili yorumun sandım. Sen, Yüzüklerin Efendisi'ndeki türleri kullanarak yazılan romanları söylemişsin.. Ona saygım var.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.