Şimdi Ara

FAN AGIR DİYE İŞLEMCİ ÇALIŞMAZMI?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
1.219
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Geçen gün istanbuldan bir arkadaşımızdan amd 2500+ (çarpanı kırık ve mükemmel bir kodu var) cpu ve epox 8da+ anakart satın aldım.elimde bir tane daha epox 8da+ anakart ve epox 8rda3+ anakart daha vardı.Malzemeleri önce epox 8rda+ anakartla kasaya taktım.işlemciyi v.s. her şeyi taktım.işlemcinin üzerinede evde daha önceden almış oldugum coolermasterın silent serisinden kaliteli bir fan taktım.
    kasanın power düğmesine basıyorum.5-10 saniye fan dönüyor.sonra elektrik kesiliyor.bir kaç kez denedikden sonra belki anakarta problem olabilir diye kasadan söküp boşta denedim.gene aynı şey oluyor.
    Diğer epox 8rda+ anakartla denedim aynı şey oldu.En son satın almış oldugum epox 8rda3+ satalı anakartın üzerinde denedim hep aynı şey oluyor.5-10 saniye elektrik geliyor sonra kesiliyor.
    Geçmişde bir tarihde izmirden aldıgım bir anakart ve fan olayı aklıma geldi.ondada böyle olmuşdu.yine böyle kaliteli bir fan takmışdım.işlemci bir türlü çalışmamışdı.izmirden satan arkadaşı anakart çalışmıyor olabilirmi? biz bir türlü çalıştıramadık dediğimde fan agır geliyordur.ondan açmıyordur.Birde benim sizze verdiğim hafif fanla deneyin demişdi.Arkadaşdan satın aldıgım fanı takınca sistem sorunsuz çalışmışdı.Bu olay aklıma gelince kaliteli cooler master fanı söküp AMD nin stok fanını taktım.sorunsuz çalışdı.Acaba bendeki coolermaster fanmı bozuldu diyerek bir arkadaşımdan fan devir ayarlı başka bir coolermaster fan alıp geldim.denedim.ondada 5-10 saniye sonra elektrik kesildi.
    şimdi sorum şu.
    1-Fanın agır olmasının işlemciyi çalıştırmaması sizce manlıklımı?
    2-Bu olayın başka bir çözümünü bilen varmı?

• powersuply in yetersiz gibi geliyor bana

daha güçlü bir power suply denersen
    bence sorunun çüzümlenecek
  • quote:

Orijinalden alıntı: ge_ku

powersuply in yetersiz gibi geliyor bana

Evde kullandıgım aopen kasada 480w termaltake power supply var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mkoyuncu

Evde kullandıgım aopen kasada 480w termaltake power supply var.

Alıntıları Göster
    PARDON YAHU

İMZAYI OKUMADAN CEVAP VERDİM
    ŞİMDİ SANA KLASİK CEVAPLARDAN VERSEM HAKARET GİBİ OLACAK

EN İYİSİ KENDİMİ DAHA FAZLA MORARTMADAN BEN ÇEKİLEYİM
    ÇÜNKÜ DAHA ÖNCE BU TİP SORUNLARA VERECEĞİM CEVAPLARIN TÜMÜNÜ DE SENİN DENEDİĞİNE İNANIYORUM

• quote:

PARDON YAHU

İMZAYI OKUMADAN CEVAP VERDİM
    ŞİMDİ SANA KLASİK CEVAPLARDAN VERSEM HAKARET GİBİ OLACAK

EN İYİSİ KENDİMİ DAHA FAZLA MORARTMADAN BEN ÇEKİLEYİM
    ÇÜNKÜ DAHA ÖNCE BU TİP SORUNLARA VERECEĞİM CEVAPLARIN TÜMÜNÜ DE SENİN DENEDİĞİNE İNANIYORUM

Alıntıları Göster
    @ge_ku ;önce ilgilendiğin için teşekkür ederim.Atalarımız bir elin nesi var iki elin sesi var demişler.Sizlerden gelecek her düşünce banim için önemlidir.cevabınız içinde teşekkür ederim.
    Her türlü denemeyi yaptımda fan agır geldiği için işlemcinin çalışmamasını bir türlü anlıyamıyorum.
    İntelde hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım.Bir arkadaşım AMD degilmi gayet normal dedide ben buna üzüldüm.Bunun başka bir çözümü yada mantıklı açıklaması varsa ögrenip arkadaşa cevabını verecegimde onun için bu sorunun cavabını almak istiyorum.

• quote:

@ge_ku ;önce ilgilendiğin için teşekkür ederim.Atalarımız bir elin nesi var iki elin sesi var demişler.Sizlerden gelecek her düşünce banim için önemlidir.cevabınız içinde teşekkür ederim.
    Her türlü denemeyi yaptımda fan agır geldiği için işlemcinin çalışmamasını bir türlü anlıyamıyorum.
    İntelde hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım.Bir arkadaşım AMD degilmi gayet normal dedide ben buna üzüldüm.Bunun başka bir çözümü yada mantıklı açıklaması varsa ögrenip arkadaşa cevabını verecegimde onun için bu sorunun cavabını almak istiyorum.

Alıntıları Göster
    alla alla yaf

bende sizden böle bişeyi ilk kez duyuyorumm

bu soruna bi cvp ım yok ama bu topic i dikkatlice takip edecem
    merak ettim bende

• quote:

Orijinalden alıntı: No_NicK

alla alla yaf

bende sizden böle bişeyi ilk kez duyuyorumm

bu soruna bi cvp ım yok ama bu topic i dikkatlice takip edecem
    merak ettim bende

Alıntıları Göster
    fanını ağırlığından dolayı cpu çalişmıyorun mantıklı bir açıklaması olacağını düşünmüyorum, çünkü piyasada 600-700 gram lık soğutucular var, ve bir çok kişi bunu kullanıyor... muhtemelen sorun başka bişeyden kaynaklanıyor ve sizin fan takma sırasında denk gelmiştir, voltajla ilgili bir sorun olabilir...

edit : aklıma gelmişken bazen çok mantıksız gibi gelen olaylar oluyor, örnek olarak bundan seneler önce 333 celeron işlemcim vardı ve makine açılmıyordu, cpuyu 2-3 kere takıp çıkarıp , ve başka boardlarda denedik ama cpu yine çalışmıyordu, aradan 1 saat falan geçti, cpuyu bi daha deneyeyim dedim, ve önceden çalışmadığı boardda çalıştı, ve o işlemciyi 1 sene o/c yaparak kullanmıştım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cLk -- 21 Şubat 2005, 13:02:24 >

• quote:

Orijinalden alıntı: cLk

fanını ağırlığından dolayı cpu çalişmıyorun mantıklı bir açıklaması olacağını düşünmüyorum, çünkü piyasada 600-700 gram lık soğutucular var, ve bir çok kişi bunu kullanıyor... muhtemelen sorun başka bişeyden kaynaklanıyor ve sizin fan takma sırasında denk gelmiştir, voltajla ilgili bir sorun olabilir...

edit : aklıma gelmişken bazen çok mantıksız gibi gelen olaylar oluyor, örnek olarak bundan seneler önce 333 celeron işlemcim vardı ve makine açılmıyordu, cpuyu 2-3 kere takıp çıkarıp , ve başka boardlarda denedik ama cpu yine çalışmıyordu, aradan 1 saat falan geçti, cpuyu bi daha deneyeyim dedim, ve önceden çalışmadığı boardda çalıştı, ve o işlemciyi 1 sene o/c yaparak kullanmıştım

Alıntıları Göster
    İlginç bir durum gerçekten Muhlis bey.Ben daha önce abit nf7 boardda 2500+ ile Tmd fan,spark7 6000 devir fanlar ile kullandım amd ama hiç birinde böyle bir duruma rastlamadım.Coolermaster haricinde güçlü-devirli bir fan ile deneme imkanı oldumu?Sadece coolermasterdamı yapıyor bunu,ilginç gerçekten.

• quote:

Orijinalden alıntı: sivil

İlginç bir durum gerçekten Muhlis bey.Ben daha önce abit nf7 boardda 2500+ ile Tmd fan,spark7 6000 devir fanlar ile kullandım amd ama hiç birinde böyle bir duruma rastlamadım.Coolermaster haricinde güçlü-devirli bir fan ile deneme imkanı oldumu?Sadece coolermasterdamı yapıyor bunu,ilginç gerçekten.

Alıntıları Göster
    Şu anda elimde sadece coolermaster fan var ve bu şekilde bir sonuç ortaya çıkıyor.Eger geçen sene aldıgım bir anakart ve fan olayında böyle bir şeyle karşılaşmamış olsaydım bu durama kesinlikle inanmaz mutlaka başka bir şey sebep oluyor derdim.zaten siztem bir türlü çalışmayınca ve boşda anakart+şlemci+fan+ram ve ekran kartı ve daha sonra ekran kartınıda sökerek denemesem buna başka bir şey sebep diyecegim fakat işin garibi fanı degiştirince sistem sorunsuz açılıp çalışıyor.coolermaster fanları takıncada 5-10 saniye elektrik gelip sonra kesiliyor.Evde Zalman 7000B-CU serisi fan var.AMD aparatıda tam.fakat diyotlardan dolayı epox anakartın üzerine yerleştirmek mümkün olmadı.
    Evdeki coolermaster silent serisi bu fanı daha önceki 2500+ sistemimdede kullanmışdım ve hiç bir sorunla karşılaşmamışdım.Kısacası hiç böyle garip bir durumla karşılaşmadım.Ankarada olupda kendisinde başka marka bir fan olan arkadaşımız varsa buyursun gelsin.misafirim olsun.biz yiyip içerken onun getirdiği fanlada bir deneme yaparız.Bu iş coolermaster fanla ilgilimi degilmi onuda ögrenmiş oluruz.
    Fanıyla gelip misafirim olmak istiyen arkadaş pm atsın.Bekliyorum.
    Hem gelecek arkadaşları ve hemde bu sorunun mantıklı bir açıklamasını.

• quote:

Şu anda elimde sadece coolermaster fan var ve bu şekilde bir sonuç ortaya çıkıyor.Eger geçen sene aldıgım bir anakart ve fan olayında böyle bir şeyle karşılaşmamış olsaydım bu durama kesinlikle inanmaz mutlaka başka bir şey sebep oluyor derdim.zaten siztem bir türlü çalışmayınca ve boşda anakart+şlemci+fan+ram ve ekran kartı ve daha sonra ekran kartınıda sökerek denemesem buna başka bir şey sebep diyecegim fakat işin garibi fanı degiştirince sistem sorunsuz açılıp çalışıyor.coolermaster fanları takıncada 5-10 saniye elektrik gelip sonra kesiliyor.Evde Zalman 7000B-CU serisi fan var.AMD aparatıda tam.fakat diyotlardan dolayı epox anakartın üzerine yerleştirmek mümkün olmadı.
    Evdeki coolermaster silent serisi bu fanı daha önceki 2500+ sistemimdede kullanmışdım ve hiç bir sorunla karşılaşmamışdım.Kısacası hiç böyle garip bir durumla karşılaşmadım.Ankarada olupda kendisinde başka marka bir fan olan arkadaşımız varsa buyursun gelsin.misafirim olsun.biz yiyip içerken onun getirdiği fanlada bir deneme yaparız.Bu iş coolermaster fanla ilgilimi degilmi onuda ögrenmiş oluruz.
    Fanıyla gelip misafirim olmak istiyen arkadaş pm atsın.Bekliyorum.
    Hem gelecek arkadaşları ve hemde bu sorunun mantıklı bir açıklamasını.

Alıntıları Göster
    Bende 8RDA+ kullanırken pvc boru taktıydım ağır geldiği için açılmamıştı bilgisayar.

• quote:

Orijinalden alıntı: keops

Bende 8RDA+ kullanırken pvc boru taktıydım ağır geldiği için açılmamıştı bilgisayar.

Alıntıları Göster
    cpu fanını anakartındaki case_fan yazan yere tak bi bakalım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdierdi

cpu fanını anakartındaki case_fan yazan yere tak bi bakalım.

Alıntıları Göster
    acaba fandan değilde fanın güç girişinden olabilirmi birde fanı takmadan deneyin yani boarddaki güç girişine takmayın...
  • quote:

Orijinalden alıntı: HYDRA

acaba fandan değilde fanın güç girişinden olabilirmi birde fanı takmadan deneyin yani boarddaki güç girişine takmayın...

Alıntıları Göster
    Akşam eve gidince sistemi söküp birde dediğiniz gibi deniyelim bakalım.Nasıl olsa akşama kadar sök tak yapa yapa alıştık bu işe
    Şaka bir yana bu işin esas nedenini ve çözümünü gerçekten çok merak ettiğim için akşam siztemi tekrar söküp dediğiniz gibi deniyecegim.
    Bakalım ne olacak?

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: ge_ku

+1
  • quote:

Orijinalden alıntı: KillForYou!

quote:

+1

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: KillForYou!

quote:

+1

Sizce böyle bir sistem için 480W TERMALTAKE POWERSUPPLY yeterli degilmi demek istiyorsunuz?

• quote:

quote:

quote:

+1

Sizce böyle bir sistem için 480W TERMALTAKE POWERSUPPLY yeterli degilmi demek istiyorsunuz?

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: mkoyuncu

quote:

quote:

+1

YETER
    bakam sen ona. okumadan etmeden yorum yapıyor

• quote:

quote:

quote:

+1

Alıntıları Göster
    bence Coolermasterin fanı Epox anakartın CPU_fan soketinden verebileceği güçten daha fazla güç çekiyor olabilir.Anakart kendisini koruma moduna geçirip sistemi kaptıyor olabilir.Aklıma bundan başka mantıklı bir çözüm gelmiyor.
    Bunu anlamak için iki fanıda arkasındaki değerleri volt ve amper cinsinden iki değerini çarpın hangisininki daha büyük değer çıkacak.Bence CoolerMasterınki daha büyük çıkacak.
    Sonucu yazarsan sevinirim.

• quote:

quote:

quote:

+1

Alıntıları Göster
    arkadaşın dediği gibi piyasada 700 gr'lık fanlar mevcut ve bu tür problemler yaşanmıyor. Bence problemin kaynağı fanda, üretim hatası olabilir (yapısal bir bozukluk)
    1. Fan sokete tam olarak oturmuyor olabilir ve bu durum cpu yuvasında dengesizlik yaratabilir
    2. fanın güç kablosunda problem olabilir veya fan motorunda problem olabilir. eğer kısa devre veya ark mevcutsa direnç artışından sistem kendini kapatıyor olabilir.

Eğer fan haricen test etmediyseniz bence problem fanda.
    Eğer fan da sağlamsa ne olabilir biliyorum, çok ilginç...

• quote:

Orijinalden alıntı: Abbrax

arkadaşın dediği gibi piyasada 700 gr'lık fanlar mevcut ve bu tür problemler yaşanmıyor. Bence problemin kaynağı fanda, üretim hatası olabilir (yapısal bir bozukluk)
    1. Fan sokete tam olarak oturmuyor olabilir ve bu durum cpu yuvasında dengesizlik yaratabilir
    2. fanın güç kablosunda problem olabilir veya fan motorunda problem olabilir. eğer kısa devre veya ark mevcutsa direnç artışından sistem kendini kapatıyor olabilir.

Eğer fan haricen test etmediyseniz bence problem fanda.
    Eğer fan da sağlamsa ne olabilir biliyorum, çok ilginç...

Alıntıları Göster
    arkadaş fanı başka bir sistemde denemiştir herhalde.

• quote:

Orijinalden alıntı: Gerzo

arkadaş fanı başka bir sistemde denemiştir herhalde.

Alıntıları Göster
    Power supply Sorunu bu..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.