Şimdi Ara

Ezber, önemli bir öğrenme yöntemidir (MEB müsteşarı)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
170
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, yeni müfredatla ders kitaplarını hazırlanmasında ve Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından incelenmesinde ‘değerler’ kavramının ölçüt alınacağını belirtti. PISA Direktörü Andreas Schleicher'in "Ezberci bir eğitimden uzaklaşılmalı" sözü üzerinde duran Tekin, “Ezber mantığı ve yöntemi bizim geleneğimiz için önemli bir öğrenme yöntemidir. Buna Batılı bir normda yaklaşıp 'tu kaka' hale getirmemek gerekir” dedi.
    http://www.hurriyet.com.tr/ezber-onemli-bir-ogrenme-yontemidir-40655169

• +1

muhakeme kabiliyeti olmayan bireylerden ne mühendis ne de doktor olur. bu durumun müsteşar beyin umurunda olmadığı açık belli. bunu normal vatandaşa anlatamazsın. "eğitimimiz çoğ eyi" der ve çocuğunu imam hatipe verir. sonra gelsin bir şeyden anlamayan "dindar gençlik". ülkenin geleceği için konulan hedefler birer birer uygulanıyor.
  • açıklama neden pisa'da diplerde olduğumuzun ilanı. her yerde olduğu gibi "batılı" "gelenek" gibi anahtar kelimeler ile açıklama tatlandırılmış
  • _force_ kullanıcısına yanıt
    Ezberle yüksek teknolojiyi nasıl üreteceksek? Tamam ezber de vardır. Ama öğrenmenin ilk basamağında kalırsın. Hedef analiz, sentez hatta değerlendirme seviyesine gelmek. Bunun için de eber yetmez. Sorma, sorgulama, eleştirel düşünce olmadan ezberlediğin bilgi ne işe yarayacak? Ezberlediğin bilgiden yeni bilgi üretmedikten sonra eğitimin ne anlamı var??

Daha bunu kavrayamamışız, yüksek teknoloji üreteceğiz. Görürsem söylerim.
  • Birseyi ogrenip ogrenmediginin en basit yolu ogrenildigi dusunuldugu bilginin farkli yontemlere, farkli alanlara uygulanabilmesidir.

Ezber ile bu pek mumkun gorunmemekte, hatta birsey ogretmemektedir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • egemena E kullanıcısına yanıt
    +1

muhakeme kabiliyeti olmayan bireylerden ne mühendis ne de doktor olur. bu durumun müsteşar beyin umurunda olmadığı açık belli. bunu normal vatandaşa anlatamazsın. "eğitimimiz çoğ eyi" der ve çocuğunu imam hatipe verir. sonra gelsin bir şeyden anlamayan "dindar gençlik". ülkenin geleceği için konulan hedefler birer birer uygulanıyor.
  • PİSA açılımını falan biliyor mudur

Ya kafalara gel arkadaş ! Bu ne ya ! Ama artık eminim ; sınanıyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eyoruk

PİSA açılımını falan biliyor mudur

Ya kafalara gel arkadaş ! Bu ne ya ! Ama artık eminim ; sınanıyoruz.

Bilmesi lazım. Ünvanı doçent. Pisa yı bilmiyorsa bile doçentliği bırak doktora yeterlilikte bile analiz sentez yapamayan adamı o sınavda çaktırırlar. Doçent ünvanı alan bir kişinin ezberci eğitimi savunması çok ilginç.
  • Sorarım o müsteşara lisede ezberlediği bilgilerden hangisini hala hatırlıyor acaba? Anasını satayım eğitimi yöneten adamlara bak 19. Yüzyıl eğitimi görüyoruz bildiğin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tabi bilmesi lazım.Biliyordur da fakat o soruyu sormamın nedeni böyle bir konuşma yapması ; bir eğitim bakanı böyle derse ben de bunu sorarım adama.PİSA nedir ben hatırlayamadım baktım 3-5 dk kısa bir araştırdım hemen mesela.Normal vatandaş bilmemesi normal olabilir ama bazı bakanlar öyle açıklama yapıyor ki nasıl ya diyorsun..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.