Şimdi Ara

Excelde bir formül ihtiyacı

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
650
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Elimde iş için kullandığım bir ürün şablonum var.

Bu şablonda kısaca ürün kategorileri ve bunlara ait kullanıldıktan sonra benim eklediğim sıra numaraları var. (kullanılmayanlar boş kalıyor)

Görüldüğü üzere Countif fonksiyonlarını kullanarak elimdeki kategori adetleri saydırdım. (4-2-2-3)

Ancak ihtiyacım olan bir ikinci fonksiyon, bu kategorilerden kaç adedini yazmışım diye hemen altı hücrelere yazdırmaktı.

Objenin altına mesela 2 yazılması gerekiyor, DVD altın 1, CD altına 1 ve TV de 0

Bu sayfanın tek mal sahibine ait, excelimde 15 farklı mal sahibi mevcut. Formülleyerek ana bir kontrol sayfasına bu rakamları yönlendirerek kimin işi bitmemiş yada kimin bitmiş diye kontrol etme gayem var.

Obje (4) için kullandığım formül

=COUNTIF($I$10:$I$20;I5)

Kullanılmayanları göstermek için hangi formülleri kullanmalıyım?

Okuyan veya cevap veren arkadşlara şimdiden teşekkürler Excelde bir formül ihtiyacı 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi badtrip -- 10 Nisan 2021; 17:21:45 >

• Arkadaşlar selam,

Yukarıdaki bir bilgiye ihtiyacım vardı cevap gelmedi ama mühim değil.

Zaten mesajımı attıktan sonra birkaç deneme yaparak sorumun aslında ihtiyacıma yetmeyeceğini anladım.

Projem için biraz daha araştırma yaparak enteresan formüllerle projeyi biraz daha geliştirerek yol aldım.

Zaman içerisinde o kadar çok ürün devreye girdi ki kategori isimleri çoğaldı,

DVD, VCD, CD gibi kategorileri Mesela Obje adı altında topladım (siz kafanıza göre değiştirebilirsiniz)

sizlere kullandığı kodları da göstereceğim böylece işinize yararsa sizler de kullanabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi ürünlerin birer ürün numarası var.

Ürünün sol tarafında benim sonradan yazdığım bir sıra numarası mevcut (1-5), bu sıra numarası ürünün işlenip çıkarılacağı anlamına gelmekte

Sıra numarası verilen ürünler yukarıdaki listede gri renkli sütunlarda.

Sıra numarası verilmeyen toplam liste adedi ise pembe sütunlarda.

1nci satırdaki Obje ve kitap kategori adı, genel toplamları temsil ediyor.

Sol taraftaki listede 3 kitaptan ikisi sipariş edilmiş, 2 objeden biri, hem CD hem DVD sipariş edilmiş. Bu bilgileri görebiliyoruz.

üstte ise Obje adı altında kategori adı verilerek obje hem CD hem DVD ile toplanmış.

Yani obje kategorisinde toplam 4 Sipariş, kitap kategorisinde 2 sipariş görüyoruz.

Bunu yapabilmek için öncelikle toplam ürünün adedini saymamız gerek.

Obje (O2 hücresi) için kullanılan formül

=COUNTIF($D$10:$D$150;"Obje")

Ardından sıra numarası verilenlerin ürünlerin kategorilerine göre ayrılarak toplanması gerekiyor ki bunu yapmak için yardımcı bir sütun kullandım.

Dikkat edin A sütunu yok.

A için offset funksiyonu kullanıldı, A10 hücresine aşağıdaki kodu yazdım

=IF(OFFSET(D10;0;-2;1;1)<>"";1)

Mantığı şu, D10'da bulunan hücrenin 2 solundaki kutunun içi boş gelmiyorsa bu formülü yazdığım hücre (A10) 1 yazdırılıyor

Bu sütun artık dinamik şekilde çalışbildiğine göre

P sütununa da hem kategorinin, hem de A sütünunda gelecek olan 1'i arattırıyorum, çıkıyorsa onları saydırıyorum.

P2 için Kullandığım formülüm

=COUNTIFS($D$10:$D$150;"=Obje";$A$10:$A$150;"=1")

Bu gördüğümüz excel dosyamdaki tek bir sayfa ve benim dosyamda bunlardan 30 tane var.

Excel dosyamda ilk sayfamdaysa tüm bu 30 sayfayı önizleme yaptığım sadece kategorileri adetlerini gördüğüm ana sayfam var.

Böylece tek sayfada kimden kaç ürün gelmiş, kaçı satılmış gibi bilgilere basitçe sahip olabiliyorum.

Umarım işinize yarar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi badtrip -- 24 Nisan 2021; 16:15:55 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.