Şimdi Ara

Excel'de yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
314
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba Almanca öğrenmeye çalışıyorum ve Excel 16'da yardıma ihtiyacım var.Bildiğiniz gibi der,die,das olmak üzere üç artikel var Almanca'da ve ben basit bir kelime tablosu yaptım sütunlarda artikeller,satırlarda kelimeler var. Bu tablodan bir etkinlik yapmak istiyorum.Şöyle olacak:
    Elimde 3 sütun var ve 50 tane satır olduğunu düşünün.Aynı sütundan olmak üzere rastgele 4 kelime ve bu sütundan farklı bir sütundan olmak üzere rastgele bir kelime alarak karışık metin yazmak istiyorum.Örneğin 1.sütundan rastgele 4 kelime ve 2.veya3. sütundan rastgele 1 kelime alarak bir liste yapmak istiyorum yardımcı olursanız çok mutlu olurum,umarım anlatabilmişimdir derdimi.

• RASTGELEARADA ve İNDİS komutları işinizi görür sanırım
  • akcan kullanıcısına yanıt
    Peki nasıl yapmam gerekiyor? excel'de acemiyim ve buna ihtiyacım var,aşamaları açıklarsanız sevinirim.
  • A1:den A50'ye kadar kelimeler olduğunu varsayalım. Bunlardan rastgele 4 kelime için formül:
    =İNDİS(A1:A50;RASTGELEARADA(1;50);1) & " - " & İNDİS(A1:A50;RASTGELEARADA(1;50);1) & " - " & İNDİS(A1:A50;RASTGELEARADA(1;50);1) & " - " & İNDİS(A1:A50;RASTGELEARADA(1;50);1)

dikkat ederseniz aynı formül yan yana 4 defa kullanıldı.
    diğer sütunlardan kelime almayı da aynı yöntemle yapabilirsiniz.

rastgelearada formülünün tek dezavantajı her hücre değişiminde yeniden sayı ürettiği için her hücre değişiminde sonuç değişir.
  • Çok sağolun şuan yapabiliyorum yalnız şöyle bir sıkıntı var dörtlü seçimde sıralı dizilimde komuta göre hep aynı sıradaya farklı olan geliyor.Yani bu komuta hangi komutu ekleyerek sıralamayı da rastgele şekilde yapmak istiyorum.Mesela bu paylaştığım kodda hep 3.kelime farklı oluyor.

=İNDİS(A1:A50;RASTGELEARADA(1;50);1) & " - " & İNDİS(A1:50;RASTGELEARADA(1;50);1) & " - " & İNDİS(C1:C21;RASTGELEARADA(1;21);1) & " - " & İNDİS(A1:A50;RASTGELEARADA(1;50);1) 
  • soruyu tam anlamadım
    anladığım şu: rastgele 4 kelime seçsin ama bunları da karıştırsın
  • Evet o dört kelimeyi de karıştırsın.
  • karıştırılacak kelimelerin E1:E4 arasında olduğunu varsayarsak
    =İNDİS($E$1:$E$4;RASTGELEARADA(1;4);1)
    aşağı ya da yana 4 defa formülü çoğaltarak bu yöntem denenebilir ancak RASTGELEARADA formülü torbadan kura çeker gibi çekmiyor maalesef. aynı sayı gelme ihtimali var.

Karıştırarak değilde belli düzende kalıp olarak karışsa sorun oluyor mu?
    yani İNDİS formülü ile kelimeleri belli düzende alınsa
    şöyle:
    =İNDİS(E1:E4;3)
    =İNDİS(E1:E4;1)
    =İNDİS(E1:E4;2)
    =İNDİS(E1:E4;4)

bu işinizi görmezse ve çok gerekli ise vba makrosu ile kelimeler karıştırılabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akcan -- 22 Ekim 2018; 16:35:58 >
  • araştırdım uğraştım bunun sonucunda hem çözümü bulmuş oldum hem de şimdiye kadar kullanmadığım bir formülü(RANK.EŞİT) ve hem de bir yöntemi(benzersiz rastgele sayı üretme) kullanmayı bulmuş oldum.

kelimeler E1:E4 arasında olduğunu varsayalım
    F1:F4 arasınadaki hücrelere
    =S_SAYI_ÜRET()
    formülünü girin.

G1 hücresine
    =İNDİS($E$1:$E$4;RANK.EŞİT(F1;$F$1:$F$4))
    formülünü girin.

formülü aşağı ya da sağa çekerek çoğaltın.

kelimelerin tekrarlama olasılığı vardır ama çok zayıf bir ihtimal.
  • Elinize sağlık,çok teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.