Şimdi Ara

excel de koşullu sayma ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
1.234
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bir sütunda tamsayılar var bunlardan kaç tanesi 17nin katı diye saydırmak istiyorum ancak,
    EĞERSAY ve EĞER fonksiyonlarıyla denedim ama beceremedim; MOD zaten kullanmalıyım ama EĞER kullanınca saydırma nasıl yapacağım bilemedim,
    =EĞERSAY(A1:A3000; "MOD( ? ,17)=0") şeklinde yazınca MOD fonksiyonuna sıradaki hücreyi nasıl gireceğim?
    Bilen var mıdır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi didici -- 15 Ekim 2017; 18:39:6 >

• Bunu formülle nasıl yaparsın bilemiyorum ama aşağıdaki küçük makro ile istediğin sonuca varabilirsin.
    ALT ve F11 'e aynı anda bas. Visual Basic derleyicisi gelecek. Burada bir modül ekle ve aşağıdaki kodların tamamını kopyalayıp yapıştır. Hepsi bu. Makroyu çalıştırmadan önce sayıların olduğu kolondaki ilk sayıya tıklayıp, onu aktif hale getir. Boşluk görene kadar tüm satırları aşağıya doğru kontrol eder ve bitince kaç adet olduğunu görüntüler. Makroyu çalıştırmak için ya derleyicide play simgesi vardır ya, ona bas, ya da exceldeyken ALT ile birlikte F8' e bas.

Sub katbul()

Dim sayi As Integer
    Dim katlar As Integer

sayi = InputBox("Hangi sayının katlarını öğrenmek istiyorsunuz ?")

Do
    If ActiveCell.Value Mod sayi = 0 Then katlar = katlar + 1
    ActiveCell.Offset(1, 0).Select
    Loop Until ActiveCell.Value = ""

MsgBox (sayi & " sayısının katlarına sahip toplam: " & katlar & " adet sayı var.")

End Sub

• B1 hücresine
    =EĞER(MOD(A1;17)=0;1;"")
    yazıp entere basın
    B1 hücresini tıkayın
    Hücrenin sağ alt köşesindeki + yı çift tıklayın. Formül soldaki dolu hücre kadar aşağı çoğaltılacak

istediğiniz bir hücrede
    =TOPLA(B:B)
    yazın
  • akcan kullanıcısına yanıt
    Hocam çok teşekkür ederim, ben de tek formül bulamayınca dediğiniz gibi yapmak zorunda kalmıştım, sadece "" yerine 0 yazdım formülde ve 0,1 ler içeren bir sütun oluşturup o sütunu toplatmıştım.
  • kasolet kullanıcısına yanıt
    Hocam çok teşekkür ederim, dediklerinizi aynen yaptım ve diğer yolla bulduğum sonucu elde ettim, sanırım bu vb yi biraz daha öğrensem iyi olacak.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.