Şimdi Ara

EVİNİZDE HANGİ MARKA ÇAMAŞIR MAKİNESİ VAR VE MEMNUNMUSUNUZ (287. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
15.386
Cevap
160
Favori
1.632.324
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 285286287288289
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: omermaras

Merhaba,

12 yıllık arçelik 5500E makinemiz beyni değiştikten hemen hemen her yılda arıza yaparaktan artık nihayet hakkın rahmetine kavuştu

yeni çamaşır makinesi alacağız. baharda siemens çamaşır kurutma makinesi aldık ve gayet memnunuz. A sınıfı aldık ve çamaşır makinesini de siemens almayı düşünüyoruz. ancak siemensin çamaşır makineleri hakkında sikayetvar'daki şikayetler, kurutma makinesinden farklı olarak direkt yıkamasının da sorunlu olduğu yönünde.... o yüzden niyetimiz bulandı...
    A+ (tercihen A++) sınıfı, en az 7 kg'lık bir makine almayı düşünüyoruz. sessiz olursa daha iyi olur tabi (devir yüksek olunca mecburen daha mı sesli oluyor?? o zaman düşük devirli mi almayı? yoksa yüksek devirin ne avantajı var? bilen söylesin lütfen!!!)

Siemens WM12E463TR varioPerfect 1200 Devir Çamaşır Makinesi-7 Kg.
    alsak mı? yoksa onun yerine arçelik (yani artık "beko" oluyor herhalde???) mi tavsiye edersiniz???

önerileriniz için şimdiden çok teşekkürler

12 yıldan eski olan 5500E'ler çok iyi, ama daha yenileri dediğiniz gibi kötüler.
    Sessizlik konusunda önem veriyorsanız IQ Drive modelleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.
    Bu sebepten size WM10S461TR, mümkünse de WM12S763TR modelini tavsiye ederim.
    Fırçalı motorlarda yüksek devirler rahatsız edici sese neden olurlar, ama yeni nesil fırçasız motorlardaki yüksek devirlerde çok rahatsız edici sesler oluşmaz.
    Yüksek devirli bi cihaz seçmek kurutma makinenizin tüketeceği elektriğe ve program uzunluğuna direkt etki eder. Bu sebeğten yüksek devirli modelleri seçmeniz daha mantıklıdır.

Havluyla ıslaklığı alınan ve alınmayan saçı fön makinesiyle kuruttuğunuzda ortaya çıkacak olan farkı düşünün. Aynı mantıktır.

Siemens'lerin yıkaması kötü değil, aksine diğer makinelere göre daha üstündür. Şikayetler yanlış kullanımlardan kaynaklıdır. Çünkü bazı model Siemens'lerde normal-yoğun seçimi var. Normal az miktarda ve az-orta kirli çamaşırlar içindir, tam kapasiteli yüklemelerde yoğun fonksiyonunun seçilmesi gerekir. Makine ilk çalıştırılırken normal ayar açıldığından çoğu kişi bu cihazları yanlış kullanıyorlar.

Varioperfect özelliğini biraz da bu sebepten yaptıklarını düşünüyorum. Sizin dikkat edeceğiniz nokta speedperfect (%60hızlı) programlarında normalin yarısından biraz daha fazlasını koymaya dikkat etmek. Bir de yorgan, battaniye gibi tek parça hacimli çamaşırlarda ve hızlı programlarda sıvı deterjan kullanmaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: qwertas1

Candogan Bey bir konuda yardımınıza ihtiyacım var,
    Anneme camasır makinesi alacagım,2200 arcelik makinesi arıza veriyor artık sürekli.Fiyat önemli degil,önemli olan temiz yıkaması ve kullanıslılık saglamlık.Takip ettigim kadarıyla Siemens İQ modellerini cok tavsiye ediyorsunuz(arastırıp bulmaya calısacagım),bosch un was serilerini tavsiye ediyorsunuz(bu serilerin hepsi ana hatlarıyla aynı mıdır),bosch i-dos ve lg nin 8 kg lık makineleri var tavisyeleriniz arasında.Bunların dısında bir marka-model var mı.Siz olsanız önceliğe hangisini ya da hangilerini koyardınız.İlginiz için çok teşekkür ederim.

IQ'yu bulabileceğinizi pek sanmıyorum, epey zaman oldu piyasadan kaldırılalı.
    Bosch-Siemens S serisini (8kg modeller) seçerken 461TR veya 763TR kodlarıyla biten modelleri seçin. Bunlar sessiz motor teknolojisine sahip Almanya üretimi modellerdir.
    LG'de de F1248QDP, F1281TD modelleri düşünülebilir.
    Kendim de Gorenje WA65205 modelini kullanıyorum.

Öncelikle şunu söylemeliyim, mükemmel bir makine yoktur. Her makinenin kendine has artı ve eksileri mevcuttur. Önemli olan artılarının sizinle en çok uyuştuğu, eksilerini de umursamayacağınız bir cihazı seçmektir. Bu konuda detaylı açıklamaları eski sayfalarda yapmıştım diyeceğim, ama forum düzeni eskilere bakmaya çok imkan vermediğinden okuyamamış olma konunuzda da size hak veriyorum. Bu sebepten aynı şeyleri tekrar tekrar yazmak zorunda kalıyorum kimi zaman.

Bosch mekanik ömür, program ve menü zenginliği, dokunmatik panoya sahip oluşu ile öndedir. Fırçasız motora sahip olsa da çamaşırları sert mekanik hareketlerle yıkadığından çamaşırın suya çapma sesini duyarsınız.

LG motorun tambura olan hakimiyeti sayesinde özelleştirilmiş tambur hareketlerine sahiptir. 6 modlu yıkama ssistemi vardır. (çitileme, yünlülere beşik hareketi, filtreleme hareketi gibi) Bu modlu yıkama sisteminde tambur seçtiğiniz programın gerektirdiği yıkama hareketini en doğru şekilde sergiler. Ayrıca su jeti de durulama ve ıslatma etkinliğini artırır. Mekanik aksam da iyidir ama Bosch kadar kalitelidir diyemem. Bir diğer eksisi de sıkmada hızlanma esnasında fazla sallantı yapmasıdır.

Gorenje de kullanım detayları, motor sessizliği, su jeti, pratiklik konusunda çok iyi. Eksisi de son sıkma devirlerinde tıkırdama sesini engellemek için çamaşırları çok hassasça dengelemeye çalışması. Bu da rahat 15-20 dakikayı buluyor maalesef. Ancak Bosch ve LG'lerde zaman zaman dengesiz yük sonucu olan tıkırdama sesi Gorenje'de hiç görülmüyor. Plastik aksam kalitesi de bu iki markanın bir adım gerisinde.

• quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

quote:

Candogan Bey bir konuda yardımınıza ihtiyacım var,
    Anneme camasır makinesi alacagım,2200 arcelik makinesi arıza veriyor artık sürekli.Fiyat önemli degil,önemli olan temiz yıkaması ve kullanıslılık saglamlık.Takip ettigim kadarıyla Siemens İQ modellerini cok tavsiye ediyorsunuz(arastırıp bulmaya calısacagım),bosch un was serilerini tavsiye ediyorsunuz(bu serilerin hepsi ana hatlarıyla aynı mıdır),bosch i-dos ve lg nin 8 kg lık makineleri var tavisyeleriniz arasında.Bunların dısında bir marka-model var mı.Siz olsanız önceliğe hangisini ya da hangilerini koyardınız.İlginiz için çok teşekkür ederim.

IQ'yu bulabileceğinizi pek sanmıyorum, epey zaman oldu piyasadan kaldırılalı.
    Bosch-Siemens S serisini (8kg modeller) seçerken 461TR veya 763TR kodlarıyla biten modelleri seçin. Bunlar sessiz motor teknolojisine sahip Almanya üretimi modellerdir.
    LG'de de F1248QDP, F1281TD modelleri düşünülebilir.
    Kendim de Gorenje WA65205 modelini kullanıyorum.

Öncelikle şunu söylemeliyim, mükemmel bir makine yoktur. Her makinenin kendine has artı ve eksileri mevcuttur. Önemli olan artılarının sizinle en çok uyuştuğu, eksilerini de umursamayacağınız bir cihazı seçmektir. Bu konuda detaylı açıklamaları eski sayfalarda yapmıştım diyeceğim, ama forum düzeni eskilere bakmaya çok imkan vermediğinden okuyamamış olma konunuzda da size hak veriyorum. Bu sebepten aynı şeyleri tekrar tekrar yazmak zorunda kalıyorum kimi zaman.

Bosch mekanik ömür, program ve menü zenginliği, dokunmatik panoya sahip oluşu ile öndedir. Fırçasız motora sahip olsa da çamaşırları sert mekanik hareketlerle yıkadığından çamaşırın suya çapma sesini duyarsınız.

LG motorun tambura olan hakimiyeti sayesinde özelleştirilmiş tambur hareketlerine sahiptir. 6 modlu yıkama ssistemi vardır. (çitileme, yünlülere beşik hareketi, filtreleme hareketi gibi) Bu modlu yıkama sisteminde tambur seçtiğiniz programın gerektirdiği yıkama hareketini en doğru şekilde sergiler. Ayrıca su jeti de durulama ve ıslatma etkinliğini artırır. Mekanik aksam da iyidir ama Bosch kadar kalitelidir diyemem. Bir diğer eksisi de sıkmada hızlanma esnasında fazla sallantı yapmasıdır.

Gorenje de kullanım detayları, motor sessizliği, su jeti, pratiklik konusunda çok iyi. Eksisi de son sıkma devirlerinde tıkırdama sesini engellemek için çamaşırları çok hassasça dengelemeye çalışması. Bu da rahat 15-20 dakikayı buluyor maalesef. Ancak Bosch ve LG'lerde zaman zaman dengesiz yük sonucu olan tıkırdama sesi Gorenje'de hiç görülmüyor. Plastik aksam kalitesi de bu iki markanın bir adım gerisinde.

Cevap için cok teşekkürler,
    Anladıgım kadarıyla bu makineler birbirine artı ve eksi yönleriyle denk demek istemişsiniz.Ben en cok yıkama,temiz cıkarma performansına göre sormak istemiştim.I-dos da 763 ve 461 serilerinin sahip oldugu sessiz motor ve yıkama performansının aynısına sahiptir degil mi?Açıkçası bendeki i dos makineden istedigim yıkama performansını bir türlü elde edemiyorum.Deterjandan olabilir mi diye düşünüyorum.Persil Jel renkliler ve beyazlar için olanını kullanıyorum,sizin bu anlamda da tavsiye edebileceginiz bir deterjan markası var mıdır?Üstelik öyle aman aman sessiz calıstıgını da düşünmüyorum,28763 ün İ-DOS a göre herhangi bir artısı bulunuyor mu?I-DOS ve 28763 arasından hangisini tercih etmeliyim?
    İlginize cok teşekkür ederim.

• quote:

quote:

Merhaba,

12 yıllık arçelik 5500E makinemiz beyni değiştikten hemen hemen her yılda arıza yaparaktan artık nihayet hakkın rahmetine kavuştu

yeni çamaşır makinesi alacağız. baharda siemens çamaşır kurutma makinesi aldık ve gayet memnunuz. A sınıfı aldık ve çamaşır makinesini de siemens almayı düşünüyoruz. ancak siemensin çamaşır makineleri hakkında sikayetvar'daki şikayetler, kurutma makinesinden farklı olarak direkt yıkamasının da sorunlu olduğu yönünde.... o yüzden niyetimiz bulandı...
    A+ (tercihen A++) sınıfı, en az 7 kg'lık bir makine almayı düşünüyoruz. sessiz olursa daha iyi olur tabi (devir yüksek olunca mecburen daha mı sesli oluyor?? o zaman düşük devirli mi almayı? yoksa yüksek devirin ne avantajı var? bilen söylesin lütfen!!!)

alsak mı? yoksa onun yerine arçelik (yani artık "beko" oluyor herhalde???) mi tavsiye edersiniz???

12 yıldan eski olan 5500E'ler çok iyi, ama daha yenileri dediğiniz gibi kötüler.
    Sessizlik konusunda önem veriyorsanız IQ Drive modelleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.
    Fırçalı motorlarda yüksek devirler rahatsız edici sese neden olurlar, ama yeni nesil fırçasız motorlardaki yüksek devirlerde çok rahatsız edici sesler oluşmaz.
    Yüksek devirli bi cihaz seçmek kurutma makinenizin tüketeceği elektriğe ve program uzunluğuna direkt etki eder. Bu sebeğten yüksek devirli modelleri seçmeniz daha mantıklıdır.

Havluyla ıslaklığı alınan ve alınmayan saçı fön makinesiyle kuruttuğunuzda ortaya çıkacak olan farkı düşünün. Aynı mantıktır.

Siemens'lerin yıkaması kötü değil, aksine diğer makinelere göre daha üstündür. Şikayetler yanlış kullanımlardan kaynaklıdır. Çünkü bazı model Siemens'lerde normal-yoğun seçimi var. Normal az miktarda ve az-orta kirli çamaşırlar içindir, tam kapasiteli yüklemelerde yoğun fonksiyonunun seçilmesi gerekir. Makine ilk çalıştırılırken normal ayar açıldığından çoğu kişi bu cihazları yanlış kullanıyorlar.

Varioperfect özelliğini biraz da bu sebepten yaptıklarını düşünüyorum. Sizin dikkat edeceğiniz nokta speedperfect (%60hızlı) programlarında normalin yarısından biraz daha fazlasını koymaya dikkat etmek. Bir de yorgan, battaniye gibi tek parça hacimli çamaşırlarda ve hızlı programlarda sıvı deterjan kullanmaktır.

Sayın Candoğan,

hızlı cevabınız için teşekkürler. Buradaki yazıyı yazdıktan sonra araştırmaya devam edip Bosch'lara baktım, onlarda şikayetler genelde "çamaşırları deliyor/kirli bırakıyor" şeklinde göze batınca, Siemens almaya karar verdim.
    Sizin cevabınız da kararımı destekledi ve kesinleştirip, son şüphelerimi giderdi.
    "Almışken iyi olsun" diyorum ve en iyi/pahalı bakıyorum: http://www.siemens-home.com/tr/%C3%BCr%C3%BCnler/%C3%A7ama%C5%9F%C4%B1r-kurutma-makineleri/%C3%A7ama%C5%9F%C4%B1r-makinesi/list.html
    ancak WM14S840TR en iyisi gibi geldi... WM12S7X2TR ve WM12S7X1TR modelleri sanki sadece bundan veya WM12S763TR ile WM10S763TR modellerinden farklı olarak beyaz yerine gri görünüyor ve fiyatı da 200er lira daha fazla.

devir sayıları fark eder mi? mesela "WM14S840TR yerine WM12S763TR veya WM10S763TR almak yeterli" mi diyorsunuz? yoksa "gri renkli" WM12S7X2TR ve WM12S7X1TR modelleri mi daha dayanıklı/...?? olur sizce
    bunların hepsinde iqdrive ve varioperfect var...
    bu 3 (grileri de katarsak 5) model arasında kaldım.. hangisini tavsiye edersiniz??

cevaplar için şimdiden teşekkürler!!

ömer

• quote:

quote:

Merhaba,

Candogan Bey,
    En cok yıkama,temiz cıkarma performansına göre sormak istemiştim.I-dos da 763 ve 461 serilerinin sahip oldugu sessiz motor ve yıkama performansının aynısına sahiptir degil mi?Açıkçası bendeki i dos makineden istedigim yıkama performansını bir türlü elde edemiyorum.Deterjandan olabilir mi diye düşünüyorum.Persil Jel renkliler ve beyazlar için olanını kullanıyorum,sizin bu anlamda da tavsiye edebileceginiz bir deterjan markası var mıdır?Üstelik öyle aman aman sessiz calıstıgını da düşünmüyorum,28763 ün İ-DOS a göre herhangi bir artısı bulunuyor mu?I-DOS ve 28763 arasından hangisini tercih etmeliyim?
    İlginize cok teşekkür ederim.

• S serisi modeller arasında temizleme performansı açısından farklılık yok, çünkü aynı programı kullanıyorlar.
    Şu an ülkemizde kullanılan sıvı deterjanlar beyaz çamaşırları yıkama performansı açısından çok vasatlar. Çünkü içlerinde ağartıcı yok. Ben de Bill ve Omo'yu denedim ama hiç beğenmedim.
    Benim önerim beyazlar için toz deterjan (Ariel, Omo ve Bingo Ekstra hijyen olabilir) kullanmanızdır.
    I-dos tanklarını da renkli sıvı deterjanı ve yumuşatıcı için kullanabilirsiniz.
    Aynı şekilde Perwoll de renkli deterjanlardaki lekeleri çıkaramıyor. Sadece kirlice çamaşırları yıkıyor o kadar. Ben de birdaha Perwoll ve türevlerini almayı düşünmüyorum.
    Omo Total belki renkliler için kullanılabilir.
    Sizin şikayetçi olduğunuz konu nedir yıkama konusunda? Bir de I-dos için detaylı kullanım bilgisi yazmıştım istek üzerine, ona bakabilirsiniz. Geçmiş 20 yazımın içinde vardır, nereye yazdığımı hatırlayamadım şimdi :)

• quote:

S serisi modeller arasında temizleme performansı açısından farklılık yok, çünkü aynı programı kullanıyorlar.
    Şu an ülkemizde kullanılan sıvı deterjanlar beyaz çamaşırları yıkama performansı açısından çok vasatlar. Çünkü içlerinde ağartıcı yok. Ben de Bill ve Omo'yu denedim ama hiç beğenmedim.
    Benim önerim beyazlar için toz deterjan (Ariel, Omo ve Bingo Ekstra hijyen olabilir) kullanmanızdır.
    Aynı şekilde Perwoll de renkli deterjanlardaki lekeleri çıkaramıyor. Sadece kirlice çamaşırları yıkıyor o kadar. Ben de birdaha Perwoll ve türevlerini almayı düşünmüyorum.
    Sizin şikayetçi olduğunuz konu nedir yıkama konusunda? Bir de I-dos için detaylı kullanım bilgisi yazmıştım istek üzerine, ona bakabilirsiniz. Geçmiş 20 yazımın içinde vardır, nereye yazdığımı hatırlayamadım şimdi :)

Benim şikayetçi oldugum konu da çamasırların temiz yıkanmaması,lekeli çıkması konusunda idi,persil jel renkli ve beyazlar için olanı kullanıyorum,ya makine de bir sorun var ya da deterjanda,tavsiyeniz üzerine omo total i deneyecegim,umarım güzel sonuc verir,was serileriyle bahsettiginiz lg modellerinin temizleme performansı aynı mıdır.Teşekkür ederim.

• Yanlış anlaşılmasın, beyaz çamaşırlar için kesinlikle toz deterjan öneriyorum.
    LG'nin de yıkama performansı aşağı yukarı aynıdır, LG su jetiyle durulama ve çabuk ıslatma konusunda önde.
  • Merhaba
    Ben yalnız yaşıyorum ve kendim içşn bir çamaşır makinası arıyorum. Samsung WF0600NCE veya 700 almayı düşünüyordum fakat bu forumda yazılanları görünce vazgeçtim.

Yalnız yaşıyan biri için yeterli olacak 600 - 700 TL arası kaliteli, sorun çıkarmayacak bir çamaşır makinası arıyorum. Hangi makinasyı tavsiye edersiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Exzina

Merhaba
    Ben yalnız yaşıyorum ve kendim içşn bir çamaşır makinası arıyorum. Samsung WF0600NCE veya 700 almayı düşünüyordum fakat bu forumda yazılanları görünce vazgeçtim.

Yalnız yaşıyan biri için yeterli olacak 600 - 700 TL arası kaliteli, sorun çıkarmayacak bir çamaşır makinası arıyorum. Hangi makinasyı tavsiye edersiniz?

Gorenje WA60089 ve Profilo CM0801BTR modellerinden birini öneririm. İkisi de aradığını bütçede alınabilir.
  • quote:

quote:

Merhaba

Gorenje WA60089 ve Profilo CM0801BTR modellerinden birini öneririm. İkisi de aradığını bütçede alınabilir.

Teşekkürler

Profilonn bu modelinde zaman ayarı var mı? Demek istediğim yıkamaya benim belirlediğim saatte başlamasını istiyorum. Şu an kullandığım makinayı genellikle işe gitmeden önce kuruyorum, işten döneceğim saatte bitecek şekilde ayarlıyorum. Büyük kolaylık oluyor

• quote:

Yanlış anlaşılmasın, beyaz çamaşırlar için kesinlikle toz deterjan öneriyorum.
    LG'nin de yıkama performansı aşağı yukarı aynıdır, LG su jetiyle durulama ve çabuk ıslatma konusunda önde.

Candogan Bey,
    WAS 28763 un I-DOS lara göre ses veya herhangi bakımdan bir artısı yok degil mi?Açıkçası i-dos un sesli çalıstıgını düşünüyorum,forumdaki bazı arkadaşlar çalıştıgını fark etmiyorsunuz falan demiş,bunu neye göre diyorlar bilmiyorum,gerçi bosch nedense desibel rakamlarını vermiyor,diger markalar verdigi halde,ayaklarında bir sorun olabilir mi makinenin,Çok teşekkürler.
  • quote:

Sayın Candoğan,

hızlı cevabınız için teşekkürler. Buradaki yazıyı yazdıktan sonra araştırmaya devam edip Bosch'lara baktım, onlarda şikayetler genelde "çamaşırları deliyor/kirli bırakıyor" şeklinde göze batınca, Siemens almaya karar verdim.
    Sizin cevabınız da kararımı destekledi ve kesinleştirip, son şüphelerimi giderdi.
    "Almışken iyi olsun" diyorum ve en iyi/pahalı bakıyorum: http://www.siemens-home.com/tr/%C3%BCr%C3%BCnler/%C3%A7ama%C5%9F%C4%B1r-kurutma-makineleri/%C3%A7ama%C5%9F%C4%B1r-makinesi/list.html
    ancak WM14S840TR en iyisi gibi geldi... WM12S7X2TR ve WM12S7X1TR modelleri sanki sadece bundan veya WM12S763TR ile WM10S763TR modellerinden farklı olarak beyaz yerine gri görünüyor ve fiyatı da 200er lira daha fazla.

devir sayıları fark eder mi? mesela "WM14S840TR yerine WM12S763TR veya WM10S763TR almak yeterli" mi diyorsunuz? yoksa "gri renkli" WM12S7X2TR ve WM12S7X1TR modelleri mi daha dayanıklı/...?? olur sizce
    bunların hepsinde iqdrive ve varioperfect var...
    bu 3 (grileri de katarsak 5) model arasında kaldım.. hangisini tavsiye edersiniz??

cevaplar için şimdiden teşekkürler!!

ömer

Bosch ile Siemens birebir aynıdır. Bosch şikayetlerini fazla görmenizin sebebi daha da fazla satmasıdır. Çamaşır yıpratma daha çok 5kg modellerde görülen bir sıkıntı (körük lastik tasarımı hatasından sıkmada lastik üzerine taşırarak aşındırıyor) 8kg modellerde böyle bir sıkıntı yaşama ihtimaliniz oldukça düşük.

WM10S840TR modeli I-dos (kullanacağı deterjan miktarını otomatik belirleyip deterjan tankından çeken teknoloji) özelliğine sahiptir. 1,3lt sıvı deterjan ve 0,8ml kadar alan ikinci bir deterjan veya yumuşatıcı doldurmaya uygun tanka sahiptir. Kumaş türünü, kirini ve miktarını algılayarak program yaratan otomatik program özelliği mevcuttur. Yani sıvı deterjan kullanma alışkanlığınız varsa ve her seferinde deterjan kullanmak yerine 1 kez doldurmak daha mantıklı geliyorsa I-Dos modeli alınabilir.

Bunun dışındaki çelik ve 763TR ile biten cihazlar tamamen aynıdır. Aralarında sıkma devri farkı vardır. Kurutma makinesi kullanacaksanız veya kurutma alanınız sıkıntılı ise 1200 veya 1400 devirli modellerden birini öneririm.

Çelik modellerin dış kasa farkında bir artısı veya eksisi bulunmuyor, sizin zevkinize bağlı bir tercih.

• quote:

quote:

quote:

Merhaba

Teşekkürler

Profilonn bu modelinde zaman ayarı var mı? Demek istediğim yıkamaya benim belirlediğim saatte başlamasını istiyorum. Şu an kullandığım makinayı genellikle işe gitmeden önce kuruyorum, işten döneceğim saatte bitecek şekilde ayarlıyorum. Büyük kolaylık oluyor

Sorduğunuz özellik Gorenje'de var. Profilo da en düşük olarak CM0801CTR ve CM1001CTR modellerinde mevcut. Biraz fiyat araştırması yapmanız gerekebilir.

• quote:

quote:

Yanlış anlaşılmasın, beyaz çamaşırlar için kesinlikle toz deterjan öneriyorum.

Candogan Bey,
    WAS 28763 un I-DOS lara göre ses veya herhangi bakımdan bir artısı yok degil mi?Açıkçası i-dos un sesli çalıstıgını düşünüyorum,forumdaki bazı arkadaşlar çalıştıgını fark etmiyorsunuz falan demiş,bunu neye göre diyorlar bilmiyorum,gerçi bosch nedense desibel rakamlarını vermiyor,diger markalar verdigi halde,ayaklarında bir sorun olabilir mi makinenin,Çok teşekkürler.

Bosch'ların pompası gürültülüdür ama motorlarında ses sıkıntısı yaşamamanız lazım. Tıkırdama ve titreme görülüyorsa makinenin su terazisi kullanılarak 4 ayağının yere sağlam basacağı şekilde çalıştırılması gerekir.

• quote:

S serisi modeller arasında temizleme performansı açısından farklılık yok, çünkü aynı programı kullanıyorlar.

Bu mesajmı acaba?

candogan62
    Yarbay

[X]

24 Eylül 2011; 11:29:37

quote:

Candogan hocam tecrübelerinize dayanarak,beyazlar ve renklileri ayrı ayrı kac derecelerde yıkamalıyız.Açıkcası ben cok yüksek sıcaklıklara karsıyım,hem renklilerin rengini kaybetmesine yol acıyor,hem de camasırı küçültüyor diye düşünüyorum.Bir de ortalama bir yıkamada kac ml sıvı deterjan kullanmalıyız.

Kişisel fikirlerimi sorarsanız;

Son 1-2 yıldır popüler olan sıvı deterjanlar beyaz çamaşırlarda çok kötü performans sergiliyorlar. Şimdiye dek Almanya'dan ithal Bill konsantre beyaz deterjanı ile Omo Total'i denedim. İkisinde de kötü performans gözlemledim. Tahminimce bu deterjanlara ağartıcı eklenmediğinden özellikle gömlek yaka ve kolları, bir de iç çamaşırlarındaki dikiş noktalarına işleyen ter lekelerini çıkaramıyor. Bu lekeler çok hafif olsa da 2-3 yıkamadan sonra çıkmadığı için belirginleşmeye başlıyor. Bu açıdan beyaz çamaşırlarınızı beyazlar/renkliler 60'C+ ecoperfect programında toz deterjan ile yıkamanızı tavsiye ederim.

Bana kalırsa I-dos renkli sıvı deterjanı ile yumuşatıcı için kullanılmalı. Günlük renkliler 8kg'den az miktardaysa ve gömlek, kot, pamuklu t-shirt gibi değişik dokumalardan oluşuyorsa Mix 40'C veya otomatik programı idealdir. Çoğunlukla pamukludan oluşan 8kg çamaşırınızı yine beyazlar/renkliler 40'C programında, aceleniz yoksa ecoperfect seçeneğini de işaretleyerek yıkayabilirsiniz. Otomatik programını yüksek sıkma devirlerini seçmeye ihtiyaç duymadığınızda kullanmanız daha mantıklıdır.

Evde çalışan ve öğrenci vs çoksa dolaylı olarak gömlekler de çok çıkar. Bu durumda 10-15 gömleği ayrı biriktirerek gömlek özel programında yıkayabilirsiniz. Gömlekleriniz kırışıksız ve iyi yıkanmış olarak çıkacaktır.

Alerji sorununuz varsa da Sensitive programını kullanmanızı öneririm. Hem beyazlar hem de renklilerde kullanılabilecek bol suyla yıkama yapan bir programdır. Ecarf Alerji kurumunca da onaylıdır.

Tül perdelerinizi hassas/ipek 40'C programında ön yıkama ve eco perfect seçenekleri açık olarak 400 devir sıkmayla yıkamanızı öneririm. Ön yıkama için deterjan kullanmayın, normal deterjan gözüne yarım bardak toz deterjan ve gerekiyorsa tül beyazlatıcı ilave ederek yıkayabilirsiniz.

Yazın birkaç saat giyilerek ter çekmiş kıyafetler, misafire ait nevresimler vs 2kg sınırını aşmamak kaydıyla süper hızlı 15' programında yıkanabilir. Sıvı deterjan kullanmanızı öneririm.

Yorgan, battaniye gibi eşyalar için de yine ön yıkamalı hassas/ipek programını 600 ya da 800 devirle kullanmanızı öneririm. Sıvı deterjan tavsiyemdir.

I-dos tankına doldurduğunuz sıvı deterjan ve yumuşatıcı markasını değiştirdiğinizde bölmeyi mutlaka çıkarıp yıkayın. Pratik kullanım için şimdilik aklıma gelenler bunlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi candogan62 -- 24 Eylül 2011; 11:34:17 >

• Evet
  • quote:

Orijinalden alıntı: orse

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: orse

Sayın candoğan62;
    Almayı düşündüğüm 12 kg'lık makinalar hakkında bir fikriniz varmı acaba? LGF1443KDS7 ve Samsung WF1124XAC .Seçimim hangisinden yana olmalıdır.Her ikisinde kendine göre farklı özellikleri var.Sessiz ve enerji tasarruflu olması ilk tercihlerimdir.LG direct drive ama Samsug'un kullandığı digital inverter motor yine kayış kullanarakmı hareketi iletiyor yoksa direkt olarakmı motora hareket veriyor.Bosch'un kullandığı fırçasız motorla aynı prensiplemi çalışıyor.Tavsiyelerinizi bekliyorum.

LG güzel makinedir, ancak gerçek 11kg'dır diyemeyiz. 78lt tamburla 9,5-10kg arasıdır. Değişik süspansiyon (darbe emme) sistemiyle rakipsiz. Amortisör ve büyük yaylar kazana değil, direkt tambur miline bağlı. Kazan ise sabit, hiç oynamıyor.

Samsung da inverter olarak geçer ama kayışsız diye biliyorum. Kore üretimi cihazlar (Daewoo, LG, Samsung) aşağı yukarı aynı teknolojiyi kullanır.

Samsung'un tambur hacmini bilmiyorum ama onun da gerçek 12kg olduğunu hiç sanmıyorum.

İkisi arasında kesinlikle LG derim.

Alternatif olarak Panasonic'in 10kg modelini düşünebilirsiniz. Onda da 78lt tambur vardı yanlış hatırlamıyorsam.

Sayın candoğan62;
    Lg f1443kds7 de belirttiğiniz değişik süspansiyon sistemini show room'da görme imkanım oldu.Dışı şeffaf bir makina koymuşlar.Bazı programların demosu var.Yalnız kazan sabit olduğundan, tambura sanki biraz yük koymuş gibi bastırınca ,eğimli olarak yerleştirilmiş tambur kazana değecekmiş gibi oluyor.Böyle birşeyin normal yıkama veya sıkma sırasında olması mümkün olabilirmi.Satış elemanının fazla bilgisi olmadığı için sorularıma açıklayıcı cevap veremedi. Satışta olan normal makinalarda kazanın normal yapısının böyle olmadığı zaten böyle çalışamıyacağı gibi garip bir yorumu oldu.Yorumunuzu bekliyorum.

Sayın candoğan62;
    Yukarıdaki mesajıma bir cevap alamamıştım,hazır forumdayken bir yorum alsam.Daha öncede sormuştum ama samsung'un wf1124xac modeline pek sıcak bakmamıştınız.Akaşam biraz daha araştırma yaparken linkteki siteye rastladım.(Tabii bahsettiğim makinanın aynısı değil,ama samsung'u bayağı iyi yere koymuşlar)http://www.jdpower.com/Homes/ratings/home-appliance-clothes-washer-ratings/İnceleyebilirmisiniz.
    Köpüklü yıkamayı daha düşük ısıda(15 derece), daha çabuk çamaşırlara etki ettiği için düşünüyorum.Malum enerji sarfiyatı tavan.Yeniden fikirlerinizi alabilirmiyim?

• Sitedeki veriler çok havada kalmış. Genel puanlamayı da mantıksız buldum açıkçası.

LG'yi bir tanıdığınızda görüp pek beğenmediğinizi söylemişsiniz. Samsung'u henüz inceleme şansım olmadı, ama LG'den daha iyi bir dayanıklılık ve performans sağlayacağını pek sanmıyorum.

Tambur hacmini aradım ama bulamadım, 78lt su tüketimi var. Yıkamada 52, sıkmada 72dB, Bosch ile aynı değerlere sahip. Motor Direct Drive değil, kasnak ve kayışlı sistem.

İdda edilenler biraz havada kalıyor, 15'C yıkama ve Eco Bubble'ın temizliğe büyük bir katkısını olduğunu düşünmüyorum. İkisi arasında halen LG'den yanayım, tabi tercih yine de sizin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi candogan62 -- 28 Eylül 2011; 0:12:25 >
  • Tanbur hacmi bu makinada da 79 LT olarak verilmiş.Motor içinde VRT Plus Digital Inverter olarak belirtilmiş.Değerli fikirleriniz için teşekkürler.

http://www.youtube.com/watch?v=5zh_ykGeMX0&feature=related

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orse -- 29 Eylül 2011; 1:00:30 >
  • 
Sayfa: önceki 285286287288289
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.