Şimdi Ara

evin elektriğini güneş paneli ile karşılamak istiyorum (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
85
Cevap
5
Favori
65.609
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: malisert32

Bizim mekan memleketin en çorak,en zayıf rüzgâr alan yerinde.Yinede hamd olsun elk. gittiğinde falan 2-3 gün bizi elek.siz koymuyor.
    Şu anda modifiye sinüs 1000W inverter ile TV,PC,ışıklar,matkap ispiral gibi malzemeleri çalıştırıyorum.Şimdilik maddi imkanlar bunlara yetiyor yani.

Haa ahh...yanımda yakınımda bir akarsu olsaydı....Tabi ben içimdeki elektrik-elektronik isteğimi,tabiri caizse hastalığımı gidermek adına bu işi yapıyorum ayrı mesele.Ama akarsu olsaydı tedaş hattını koparır atardım inanın.

Her neyse üstad;500 Kw.lık günlük üretimin vergi ve kontrol dışı olduğunu kesin biliyorum bu konu rüzgar türbünü bölümünde geçmişti.Geçmiş sayfalarda yada o bölümde sorarsanız size net cevap verilir.

Hibrit derken;devamlı elimiz altında daha çok enerji bulunması anlamına geldiğinden rüzgâr+güneş tavsiye ederim.Hem bu şekilde maliyetde çok-çok düşer.

Öncelikle sen bu sisteme ne kadar harcadın?

Asıl konuya gelirsek de bizim mekan normal seviyede güneş alıyor ama deniz kenarında olduğumuz için rüzgar sıkıntısı yok bol bol rüzgar var.Fakat olayın yasal sınırları olması ilginç çünkü bu hem doğaya hem de devlete faydalı bişey çünkü siz elektrik konusunda devlete bağımlı değilsiniz.

• Benim ne harcadığıma bakma.Çünkü harcamalarımın % 95i AR-GE'ye gitmiştir.Galiba şu anda 7.000 tl.yi bulmuştur.
    Oysa çalışan sistemim çok albenili v.b.de değil,usandım öyle yarım yamalak kaldı.Yani kaynak üstüne kaynak,eski aktarma sistemi gibi.

Şöyle bir geçmişi düşünüyorumda,burada paylaşılan bir yanlış bilgi yüzünden 3 ay hiç bir üretim alamadan en az 12 km. uzunluğunda bobin sarmışıyımdır.(aynı alternatörü defalarca sarmaktan bahsediyorum)
    Yine mosfet ısınma sorununu gidermek için çok uzun zaman ar-ge yaptım.Şimdi evet paylaşıyoruz ama bu bilgiler kolay elde edilmiyor.
    İşte arkadaşlar;
    Allah'ın izniyle paylaştığım bilgilerin çoğu parmaklarımın yara oluncaya kadar bobin sarma hakkıyladır.Çoğu kişi paylaşımlarımı boş beleş görsede değil arkadaşlar değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 1 Eylül 2012; 22:04:57 >
  • quote:

Bizim mekan memleketin en çorak,en zayıf rüzgâr alan yerinde.Yinede hamd olsun elk. gittiğinde falan 2-3 gün bizi elek.siz koymuyor.
    Şu anda modifiye sinüs 1000W inverter ile TV,PC,ışıklar,matkap ispiral gibi malzemeleri çalıştırıyorum.Şimdilik maddi imkanlar bunlara yetiyor yani.

Haa ahh...yanımda yakınımda bir akarsu olsaydı....Tabi ben içimdeki elektrik-elektronik isteğimi,tabiri caizse hastalığımı gidermek adına bu işi yapıyorum ayrı mesele.Ama akarsu olsaydı tedaş hattını koparır atardım inanın.

Her neyse üstad;500 Kw.lık günlük üretimin vergi ve kontrol dışı olduğunu kesin biliyorum bu konu rüzgar türbünü bölümünde geçmişti.Geçmiş sayfalarda yada o bölümde sorarsanız size net cevap verilir.

Hibrit derken;devamlı elimiz altında daha çok enerji bulunması anlamına geldiğinden rüzgâr+güneş tavsiye ederim.Hem bu şekilde maliyetde çok-çok düşer.

Şuanda oturduğum daire antalyada ve antalyanın en büyük 2 şelalesi evimin sol duvarına 0 akıyor :) Düden ve karpuz kaldıran şelaleleri :) Buraya baraj yapsalar bütün türkiyenin elektiriği çıkar . Okadar güçlü bir akarsu . Bak buda resimleri .

Karpuz kaldıranhttp://img31.imageshack.us/img31/4837/karpuzkaldiranselalesi.jpg
    Buda düdenhttp://img849.imageshack.us/img849/7728/antalyadudenselalesi.jpg

Ama öyle bir işleme kalkışırsam beni siteden atarlar :) Topluca bir karar vermek gerekir :) Artık müstakile geçince .

• hocam yaptığın sistemi ve çalışmaları, yaptığın hataları, ince noktaları adım adım anlatan bir konu açarak paylaşırsan herkese çok faydan dokunur.
  • Yaptığım sistemi derken yani rüzgar sisteminimi söylüyorsun.Bunu zaten o topikte zamanla paylaştım.
    Tabi bütün çalışmalarımı diyorsan bunlarıda yeri geldikçe paylaşıyorum zaten.

Başlıca net sonuç aldığım çalışmalarımdan örnekler;sabit mıknatıslı istenilen güce göre alternatör yapımı,istenilen kapasiteye uygun şarj kontrol devreleri(tristörlü,mosfetli,transistörlü,)hızlı şarj,akım kontrollu şarj.Konverter devreleri,inverter devreleri,kayan yazı,dar açılı ledlerle projeksiyon yapımı,SMPS model ve ayarlı güç kaynağı yapımı,4017, 4013,4016 devreleri,opamplar,istenilen güce uygun saç trafo tasarımı yada modifiyesi v.b. şimdilik aklıma gelen bunlar.

Bu konularla ilgili yardım v.b. durumunda elbette paylaşacağım inş.

Yalnız arkadaşlar;özelden çok fazla soru geliyor,bazı zamanlar hakından gelemiyorum.Hem resim v.b. detaili olarak konu ile ilgili bölüm açarsanız daha çok yardımcı olmaya çalışırım.Yani bildiğim kadarıyla,yetersiz kalırsam işin uzmanlarınada müracaat ederek hallederiz inş.Hem genel görüşün kabul gördüğü teknikler ortaya çıkmış olur değilmi?

• quote:

Yattı benim güneş enerjisi :) Saatlik 3kw lık bir üretim akü hariç 7000tl , katlarınıda 7000le çarpın diyorlar. Günlük 112 kw kullanımım var . 4.6 yapıyor saatte. Hadi 3 kw dan hesap etsek 24 saat için 168.000 tl cik gerekiyormuş. Bu parayı bankaya atsam aylık 1700 tl veriyor . Elektirik faturasıda 1000 tl . Cebime 700 tl kalıyor ve bu paranın bozulma , bulutlanma riskide yok :)
  • mesajların hepsini okumadım kusura bakmayın yazacağım şeyler daha önce yazıldıysa... ayrıntıları bilmiyorum fakat güneş paneli ile ilgili kanun çıktı. 500e kadar izinsiz taktırabiliyorsunuz. asıl güzel olanı ise çift yönlü saat taktırarak ürettiğiniz elektriğin fazlasını tedaşa satabiliyorsunuz. enerji yetmiyorsa tedaştan çekiyorsunuz, fazla üretiyorsanız tedaşa satıyorsunuz şeklinde yani... o yüzden akü vs enerji depolayan şeyleri tavsiye etmiyorum, hem pahalı hem ömrü kısa ( ortalama 2 yıl) ayrıca büyük ölçekli bir proje için de çok depolama birimi gerekiyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: leonidass

mesajların hepsini okumadım kusura bakmayın yazacağım şeyler daha önce yazıldıysa... ayrıntıları bilmiyorum fakat güneş paneli ile ilgili kanun çıktı. 500e kadar izinsiz taktırabiliyorsunuz. asıl güzel olanı ise çift yönlü saat taktırarak ürettiğiniz elektriğin fazlasını tedaşa satabiliyorsunuz. enerji yetmiyorsa tedaştan çekiyorsunuz, fazla üretiyorsanız tedaşa satıyorsunuz şeklinde yani... o yüzden akü vs enerji depolayan şeyleri tavsiye etmiyorum, hem pahalı hem ömrü kısa ( ortalama 2 yıl) ayrıca büyük ölçekli bir proje için de çok depolama birimi gerekiyor...

Bu kanunları biliyoruzda neyi fazla üretiyoruzda kime satıyoruz ? Saatlik 3kw üretim için 7000 tl gibi rakamlardan bahsediliyor. Aya vurulduğunda 170.000 tl cik yapıyor. Bankaya atsan ayda 1700 tl yapıyor . Saatlik 3kw tüketimde ayda 1000 tl gibi bir elektirik faturası getiriyor. Yani bankaya yatırsan elektirik faturan çıkıyor + 700 tl cebine kalıyor + bulut la güneşle işin yok + bozulmaz akmaz kokmaz . Yani daha çoook ucuzlaması gerekecek.

• quote:

Orijinalden alıntı: TeufeL-07

quote:

Yattı benim güneş enerjisi :) Saatlik 3kw lık bir üretim akü hariç 7000tl , katlarınıda 7000le çarpın diyorlar. Günlük 112 kw kullanımım var . 4.6 yapıyor saatte. Hadi 3 kw dan hesap etsek 24 saat için 168.000 tl cik gerekiyormuş. Bu parayı bankaya atsam aylık 1700 tl veriyor . Elektirik faturasıda 1000 tl . Cebime 700 tl kalıyor ve bu paranın bozulma , bulutlanma riskide yok :)

Sayın Teufel-07.
    Bu hesabı nasıl yaptınız, anlamadım. 3 kw.lık üretim için akü hariç 7000 tl. verdikten sonra 168.000 tl.yi nasıl hesapladınız ?
    Hadi fazla fazla 3000 tl. de aküler diyelim, etti 10.000 tl. Sistem için vereceğiniz para hepsi bu.
    Yalnız şu var, 3 kw.lık sistemden 24 saat boyunca enerji alamazsınız. Saat 10.00 - 16.00 arası güneşin olduğu saatlerdir. En verimli saati de öğlen saatleridir. Toplam 6 saat faydalanırsınız. Ortalamaya vurduğunuzda da saat de 2 kw. günlük ise 12 kw/h enerji alırsınız

• quote:

Orijinalden alıntı: ŞEF34

quote:

Orijinalden alıntı: TeufeL-07

quote:

Sayın Teufel-07.
    Bu hesabı nasıl yaptınız, anlamadım. 3 kw.lık üretim için akü hariç 7000 tl. verdikten sonra 168.000 tl.yi nasıl hesapladınız ?
    Hadi fazla fazla 3000 tl. de aküler diyelim, etti 10.000 tl. Sistem için vereceğiniz para hepsi bu.
    Yalnız şu var, 3 kw.lık sistemden 24 saat boyunca enerji alamazsınız. Saat 10.00 - 16.00 arası güneşin olduğu saatlerdir. En verimli saati de öğlen saatleridir. Toplam 6 saat faydalanırsınız. Ortalamaya vurduğunuzda da saat de 2 kw. günlük ise 12 kw/h enerji alırsınız

Gayet açık yazmamışmıyım bu hesabı nasıl yaptığımı ? 24 saat veremez tabikide , verdiği saatlerde , veremeyeceği saatler içinde şarj edeceğini düşünsek , 24 x 7000 tl 168.000 yapmıyormu günlük 72 kw lık üretim için ki bana günlük 112 kw lık bir üretim lazım ? + bu fiyatı ben vermedim. Birkaç firmadan teklif aldım böyle söylediler. Saatte 3kw 7000 , kaç saatse 7000 le çarpın diyorlar . 3 aşağı 5 yukarı aynı. Yani 24 saat vermeyeceği için hesab edelim 6 saat güneşlense 18 saatlik te şarj etmesi gerekiyorki 24 saat kullanabilelim. Ozaman saatte 3 kw değil 12 kw üretecek bir sistem kurulması gerekiyor. Buda yine 168.000 tl yapıyor. Yanlışım varsa düzeltin ben böyle anlıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TeufeL-07 -- 7 Eylül 2012; 23:51:06 >

• Sayın Teufel-07.
    Anladığım kadarıyla siz olayı yanlış anlamışsınız. Buradaki 3 kw.lık sistem 7000 tl, katları için de 7000 tl. denilen olay ilk kurulum maliyeti.
    Yani 3 kw. sistem kurmak isterseniz bir defaya mahsus 7000 tl. vereceksiniz. Şayet 6 kw.lık bir sistem isterseniz fiyat 14.000 tl olacaktır. Yalnız dikkatinizi çekerim, bu ücret bir defaya mahsus olmak üzere kurulum için verilecek paradır. Bundan başka bir ücret vermiyorsunuz.

Ondan sonrası güneşin vereceği nimetten faydalanıp, aküleri şarj etmek ve güle güle kullanmak olacak.
  • boşyok arkadaşım , senin hesapta sadece panellerin fiyatı 6750$ ediyor 3kW/saat için.Akülerden vazgeçtik , 3kW lık bir sinüs invertörü de eklerseniz 7000$ ı geçiyor. Montajı , kablosu , tesisatı vs. de cabası. Hazır almak daha az zahmetli ve ucuz.
    TeufeL-07 arkadaşım , sanırım sizin de hesapta biraz yanlışlık var galiba. Günlük 112 kW ı 6 saatte depolayacaksanız 112/6=18.6kW / saatlik bir ünite gerekir. Bunun maliyeti de belirrtiğiniz rakamlara göre 18/3x7000=42000TL yapar. Şimdi bankanın vereceği faiz hesaplarına tekrar başlayabilirsiniz ( tabii ki aküler dahil değilmiş ! )
    Akü maliyetini de , bilen bir arkadaşımız hesaplar hayrına artık. Ben gerekeni çok kabaca bir hesaplayayım. 112kW günde , bu eder 112000Watt , bu da hiç kayıp fire olmadığını farzedersek 112000/12VDC akü voltajı = 9333,33Amper demektir 24 saat boyunca. Yani 9333,33/24= 388,888A/h Yapar. Kabaca herbir saat için 200Ah lik 2 akü , yani 2x24=48 adet 200Ah lik akü lazım demektir en azından.
    http://www.mutluinciaku.com/varta-aku-fiyatlari.html
    Bu linke göre de 280TLx48=13400TL de hiç kayıp olmadan akü maliyeti... Pratikte bu adet ne kadar doğru olacaktır bilemiyorum , bizimki afaki bir hesap.
    Ancak aküsüz fiyata göre sanırım ayda 400TL kadar içerdesiniz sanki fatura öderken çok kabaca bir hesapla... Aşağı yukarı yatıracağınız para ve doğal alarak alacağınız faizin 3 te 1 ine düştüğünü farzedersek.
    Ve bu hesapların tamamı en ideal şartlarda , güneşten 6 saat full faydalanacaksınız , paneller bozulmayacak , aküler full dolup boşalacak ama 2 yıl dayanacak , şebeke voltajına çevrilirken hiç bir kayıp olmayacak , invertörünüz arıza yapmayacak vs. vs.
    Bu iş sanıldığı kadar karlı değil galiba , tabi bence...
    Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi untayk -- 8 Eylül 2012; 0:42:45 >

• quote:

Orijinalden alıntı: boşyok

Vat başına 1,5 $ dan 60 vatlık panel 90 $. Bugün sordum ordan biliyorum.
    Maksimum üretimde 18 voltta 3,42 amper verebiliyor. İhtiyacınız olan gücü 2 ile çarpıp ona göre panel alırsınız. Biraz tuzlu olacak ama kendi ürettiğinizi kullanmanın zevki olacak o kadar.
    Birim maliyetiniz elektrik kurumunun maliyetlerinden her zaman fazla olacaktır. Elektrik olmayan yerlerde maliyete bakılmaz her zaman işe yarar. Isıtma ve soğutmada kullanmazsanız panellerle faturalarınızı düşürebilirsiniz. Metrekare üretimi 130 vat civarında.
    Selamlar.

Sayın boşyok.
    Ben, bayii fiyatına 1.20 $ alıyorum. Tabi bu bana özel fiyat.

• güneş paneli yaparak güneş enerjisi ile elektrikten tasarruf etmek isteyenler burdan güneş paneli yapımı anlatımına göz atabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AyhanBoz -- 12 Ekim 2013; 19:33:07 >
  • panel fiyatları :
    0,80 - 0,95 wat aralığında ilanlar görüyorum ????? hatta alibabada 0.60 cent /wat a düşmüş olarak gözüküyor ?????????????
  • Güzel bir ev seti var burda. hirçbirşeyle uğraşmiyim herşey hazır olsun diyorsan düşünebilirsin (hazır set linki)
  • 2kW için tekzen de 11.700₺ ye şöyle hazır set bir ürün var;

http://m.tekzen.com.tr/Home/ProductDetail/2162746

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • benim amac 100 kwh lik bi sistem kurup şebekeye satmak
  • arkadaslar nedir bu elektrik paneli olayı aranızda taktıran kullanan var mı veya çevrenizde..birde tarlalarda kullanılıyormus bu elektrik panelleri kuyudan suyu çıkarmak için...
  • malisert32 kullanıcısına yanıt
    Hocam bir şey sormak istiyorum normal şehir içinde elektriği evine gelen birinin güneş paneline geçme isteği olsa milyarları birden vermektense o parayı az az taksitle ödermiş gibi fatura ödemesi daha mantıklı değil mi ?

Niye evine elektriği gelen birinin birden milyarlar harcayıp güneş paneli yapma fikri geliyor ? Çok saçma değil mi. Çok yüklü elektrik kullanımı, uzak yere çiftlik veya herhangi bir yerde elektrik olmadığı için kullanımı haricinden güneş paneline para vermek saçma değil mi ?

Hava kirliliği yüzünden güneş enerjisine geçmemiz gerek ama sen geçersin ben geçerim bence para saçmak gibi bir şey. Tabi üstteki durumlar haricinde karşı değilim güneş enerjisine ama ne bileyim her ay az az ödemekle birden milyarlar harcamak aynı şey 10 bin tl kredi çekip güneş enerjisi yapsan kredi taksiti ödeyeceksin ama onu yapmazsan elektrik faturası ödeyeceksin kafam karıştı iyice.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.