Şimdi Ara

Evimi satıp dolar yada tl mevduata mı geçsem.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
1
Favori
791
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar bu konuda fıkır verebilecek arkadaşlar var mıdır?
    evimin değeri 350-400 bin arası ha dedim satsam 350bıne satarım ,
    aylık kıra versem 1200tl max alırım sizce ne yapmalıyım, satsam mı kırda mı kalsa,
    bu arada evimi 4 sene önce aldım ve değerı 100 de 100 arttı,
    satsam faize yatırsam aylık 5000 cıvarı bır getırısı olacak, tabı ne kadar devam eder bilemem bu faizler?

sididen teşekkürler yorumlarınız için

• Evi satma, gayrimenkul her zaman kazandırır. Faizlerin ne olacagı belli değil

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1200 tl kirası olan yeri 350.000 verip alan enayi varsa banada yönlendir

350k ya satabilirsen mevduata koyman akılcı olabilir. Ancak ben olsam bir kısmı mevduat, bir kısmı gram altın, bir kısmı da karışık sepet yapardım. Ayrıca mevduata en para 6k faiz veriyor bilgin olsun.

Getiri oranları arasındaki fark çok açıksa evin değeri çok yüksektir. Sağlıklı bir ekonomik temelde kira getirisinin 5 katı mevduat verilen yerde kimse kiracı ile uğraşmaz. Hele ki o ülkede %24 faiz varsa.

Şu an insanlar hala morgage piyasası olduğunu zannediyor. Halbuki bu faizle kredi çeken olmaz.

Evin amorti süresi dedikleri kira çarpanı evlerde bir ara 300 aya kadar dayanmıştı. Bunlar hep %7 lik mevduat ortamına göre ayarlandı. Şu faiz ortamında 120 ile 150 ay arasında değişmesi beklenir.

Eviniz yeni olduğu varsayımı ile 150x1200= 180.000 max. ederi olması lazım. Ancak piyasa havada kaldığı için bunun etkileri kolay görülmez. Bu faizi kabullenirse o zaman balonun patladığını görürsünüz.

Şayet fiyatlar havada asılı kalırsa evler satılamaz o fşyata. Evin fiyatı her sene tl bazında sabitlenir. Ancak kiranız tüfeye göre artar. Çünkü kira likit ve anlıktır. Şayet tüfe her sene %25 olduğunu varsayar isek 350/150=2.333 tl kiranız olana kadar ev fiyatınız artmaz.

Yani

1. Sene 1.200

2.sene. 1.500

3.sene 1.875

4.sene. 2.343

Yani 4.senenin sonundan itibaren ev fiyatları artmaya başlar. Burada 4 yıl boyunca tüfe %25, faiz %24, işsizlikte aynı kalacağı hesap edilmiştir. 4 yıl boyunca tüfenin %25 olduğu yerde kurda %25 artar.

Kısacası 4 yıl boyunca faiz, tüfe ve işsizlikte kaydedeğer düşüş görülmez ise mevduata yatırmak sabit getiri, kura yatırmak yukarı yönlü getiri getirir. Kiraya yatırmanın kiracı ve ev sorunları bileşenleri göz önünde tutukduğunda bir mantığı yoktur.

• Hocam hazır paran olsa dediğiniz mantıklı ama hazır evi satıp böyle bir şey yapman mantıklı değil. Bu havada elindekine sahip olsan yeter faizlerin ne olacağı belli değil enflasyon denen bir gerçek var mevduatın eriyebilir. En iyisi bekleyin seçimden sonra kendinize bir yol haritası belirleyin.

• Teşekkürler yanıt için 1300 e kiraya verdik ,400 e alıcı var ,
    Ayrıca 6000tl üstü faiz alınmadığı ilk defa duydum ,
    kararsızım, seçime kadar bekleyeceğiz sanırım daha sonra piyasalara bakariz
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.