Şimdi Ara

Evdeki Elektriği, Elektrik Olmayan Eve Taşımak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
1.221
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Başlıkta anlatamadım lakin şöyle özetlemek istiyorum.

Kendi evimdeki elektriği bir bataryaya, pile, alete depolayıp, elektrik olmayan arsadaki kulubeye götürmeyi düşünüyorum lakin nasıl yapabilirim ?

Maliyet çok önemli değil ama, uzun süreli kalımlarda, idare edebilmesi önemli.

Bu konu hakkında önerisi olan var mı acaba ?

• Maliyet önemli değil derken 10k civarı bi paralık muhteşem bi çözüm olue tabiki aküleri taşımak sizi oldukça yoracaktır ama. Bu arada kulübe de neler var neler çalıştıracaksınız yazarsanız severim özellikle dalgıç pompa vs bie şey kullanılacak mı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bence kulübe dediğiniz yerde güneş enerjisi veya rüzgar tribünü kurulabilirmi bir araştırın. Çünkü evden enerjiyi taşımak arkadaşın dediği gibi sizi çok çok yoracaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Gktupc

Maliyet önemli değil derken 10k civarı bi paralık muhteşem bi çözüm olue tabiki aküleri taşımak sizi oldukça yoracaktır ama. Bu arada kulübe de neler var neler çalıştıracaksınız yazarsanız severim özellikle dalgıç pompa vs bie şey kullanılacak mı

Elle tasinabiliyor olmam lazim. 1000w elektrikli isiticinin 12 saat boyunca calisabilmesi lazim ustad.

10-15 bin watt kullanimi gerekiyor yani :/

• quote:

Orijinalden alıntı: sepkov

Bence kulübe dediğiniz yerde güneş enerjisi veya rüzgar tribünü kurulabilirmi bir araştırın. Çünkü evden enerjiyi taşımak arkadaşın dediği gibi sizi çok çok yoracaktır.

Maalesef mumkun degil ustad.

• 1000w lık bir ısıtıcıyı 12 saat çalıştırmak istiyorsunuz.Bu halde 12.000 w değerinde bir enerjiniz olması lazım.Az bir miktar olmadığı gibi maliyetli ve yorucu olur diğer arkadaşlarımın söylediği gibi.En mantıklı yorucu olmayan yöntem güneş paneli ve rüzgar tribünü diye düşünüyorum diğer arkadaşlarla aynı fikirdeyim.
  • Hocam arkadaşlar haklı , arsa olduğu için güneştende verim alabilisiniz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güneş paneli kullanın bence. Modigiye sinüs inverter alırsınız motor falan kullanmazsanız sorun olmaz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Jeneratör bakın

• quote:

Orijinalden alıntı: akorukmez

1000w lık bir ısıtıcıyı 12 saat çalıştırmak istiyorsunuz.Bu halde 12.000 w değerinde bir enerjiniz olması lazım.Az bir miktar olmadığı gibi maliyetli ve yorucu olur diğer arkadaşlarımın söylediği gibi.En mantıklı yorucu olmayan yöntem güneş paneli ve rüzgar tribünü diye düşünüyorum diğer arkadaşlarla aynı fikirdeyim.

Dediğinizde haklısınız ama, ne rüzgar tribünü ne de güneş paneli kuramam, çalarlar.

Evimde şarj ettiğim bataryayı orada kullanmam gerekiyor, bunun bir yolu yok mudur? Yorucu olur dediniz, ne kadar yorucu olur ? taşımak mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Apollon

Hocam arkadaşlar haklı , arsa olduğu için güneştende verim alabilisiniz.

Maalesef kuramıyorum, sadece batarya(veya benzeri) şarj edip götürebilirim.
  • quote:

Güneş paneli kullanın bence. Modigiye sinüs inverter alırsınız motor falan kullanmazsanız sorun olmaz

Güneş paneli kuramam ancak batarya şarj edebiliyorum, veya başka bir yöntem.
  • quote:

Orijinalden alıntı: panthera52

quote:

Güneş paneli kullanın bence. Modigiye sinüs inverter alırsınız motor falan kullanmazsanız sorun olmaz

Kuramama sebebiniz sizin yapamayacağınızı düşünmeniz mi yoksa kurmak yasak gibi bir şry mi?

Maalesef kilolarca akü taşımayacaksanız yapamazsınız. 14kw elektrik içinde 240kg toplam olur sanırım tanesi 40kg civarı olan 6 akü yeterli gelir gibi. Hesaplamak lazım

• quote:

quote:

quote:

Kuramama sebebiniz sizin yapamayacağınızı düşünmeniz mi yoksa kurmak yasak gibi bir şry mi?

Maalesef kilolarca akü taşımayacaksanız yapamazsınız. 14kw elektrik içinde 240kg toplam olur sanırım tanesi 40kg civarı olan 6 akü yeterli gelir gibi. Hesaplamak lazım

Arabayla 6 adet 40kg'lık akü götürebilirim.
    Lakin bu aküler ne kadar sürede şarj olur benim evde? onu da bilmek lazım sanırım.

• panthera52 kullanıcısına yanıt
    Uygun şarj aleti ile tanesi 10-12 saat civarı şarj sağlıklı olur

• quote:

quote:

quote:

quote:

Arabayla 6 adet 40kg'lık akü götürebilirim.
    Lakin bu aküler ne kadar sürede şarj olur benim evde? onu da bilmek lazım sanırım.

Ne demişler taşıma suyla değirmen dönmez

• Jeneratör en uygun seçenek olacaktır.

Saygılar....
  • Yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanmak söz konusu değil ise en mantıklısı jenaratör.
    Çünkü güç tüketiminiz epey yüksek.
    Akülerle bu iş çok zaman alır ve çok masraflı olur.
    Akülerin ilk alım maliyeti ömürleri yenilenmesi, inverter vs epey tutar.
    O parayla uygun bir jenaratör alınır. Yanınızda da bir miktar yakıt götürüp işinizi görürsünüz, daha sonra hepsini arabaya toplayıp götürüp getirmek daha kolay olur.
  • symbolcu Tebrikler.!
    İlk mesajlara göre akla ilk jeneratör gelirdi.
    Ama ısıtma işin içine girince; jeneratör yakıtı yakar, mekanik enerji üretir, mekaniği elektriğe çevirir, kablolarla gelen elektrik ısıtıcıda ısıya dönüşür. Yani zaten yandığında ısı açığa çıkaran birşeyden döndük dolaştık yöntemlerle ısı ürettik! Araya giren sistem verimlilik kayıpları aktarım kayıpları vs.
    En iyisi yakıtı yakmaktır. bknz:gaz yağı sobası. Mazot, vb değişik yakıtlar için uygun bir yakıcı ayarlanır.

Tabi demode bir görünüm istenmiyordur onun için teknoloji zorlanmış olabilir. Fiyatı kilo işine düşmüş mazot kaloriferi ve ya başka uygun bir teçhizat ile petekli tip ısıtma yapılabilir. Yani ısı başka yerde üretilir ve ortama su vb ara akışkanla taşınır. Yerden duvardan ısıtma da yapılır.

Tabii bu iktisadiyette yalıtım düşünmemek, düşüncesizlik olur..!

• Arkadaşın dediği gibi ufak minik portatif bi soba 12 kw ısıtıcıdan daha tatlı ısıtır üstünde yemek pişirmek çay demlemek cabası olur.Nostalji yaşamayı seviyorsanız yerinizde olsam soba kurmayı düşünürüm.Kaldığınız yer ağaçlık bir alandaysa bedava ısınma kaynağınız hazırdır işte.Sağdan soldan kesin verin küsküyü
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.