Şimdi Ara

Evde PCB üretimi için fırın sistemi kurulumu (Sistem tamamlandı)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
26
Cevap
5
Favori
1.798
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum geçen yıl
  • Cevaplayan Üyeler 5
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 19
  • Ortalama Mesaj Aralığı 15 gün 17 saat 53 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 5
  • Favoriye Eklediklerim 6
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • orhanyor (19 mesaj) karafetva (4 mesaj) KendiİsteğiyleAyrıldı (1 mesaj) murmor (1 mesaj) Diamondx (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (25 mesaj) Uygulama (1 mesaj)
  • @
2 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Elektronik ve Mekanik >> Elektronik >> Evde PCB üretimi için fırın sistemi kurulumu (Sistem tamamlandı)
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    3149 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    1.edit: küçük bir fırın aldım deneme videosu aşağıdaki mesajlarda
    2.edit: reflow controller elime ulaştı detaylı fotoları mesajlarda
    3.edit: sistem tamamlandı, tüm detaylar aşağıdaki mesajlarda

Arkadaşlar amatör olarak pcb topluyorum genelde kendi dizaynlarımı stencil yardımıyla sıcak hava istasyonu ile toparlıyorum. kaliteden memnunum ama istikrarı tutturmak için çok efor sarfediyorum.

sıcak hava istasyonunun ucu belli küçük bir alana hava üfleyebiliyor ve reflow eğrisini simüle edebilmek için saniye tutuyorum sıcaklığı tutturmaya çalışıyorum vs soğurken yine birden çekemiyosunuz saniyede max 6 derece ile soğuması gerek vs gerçekten zor oluyor ve bir kaç board yaptığımda tüm sabrımı enerjimi tüketiyor.
    o yüzden küçük çaplı amatör fırınlara bakayım dedim şöyle bir ürün var kargo gümrük falan enaz 300 dolar tutar çin malı ve en ucuz seçenek bu.
    https://www.amazon.com/Happybuy-Infrared-Soldering-Machine-Automatic/dp/B0152FTXN2

biraz araştırdım bu ürün gerçekten sorunlu 230 derece derken board simsiyah çıkıyor yada içerdeki tüm alanlar aynı derecelere çıkmıyor vs o kadar para verince düzgün çalışmasını beklerim ama o yüzden caydım.
    daha sonra küçük hacimli fırınlardan pcb fırını yapıldığını gördüm ve reflow eğrisini takip ettirebiliyoruz. soğuması hariç herşey otomatik oluyor. soğuturken fırının kapısını açıyoruz. onun haricinde 130-170 derecelerde 60-70 saniye bekletiyor daha sonra reflow evresine geçip sıcaklığı saniyede 1-2 derece yükselecek şekilde fırını açıp kapatıyor vs çoğu şey otomatik ve güzel tarafı thermocouple ın sıcaklığını ölçtüğü yeri biz kendimiz ayarlayabiliyoruz örnek vermek gerekirse fırının içine boş bir pcb koyup thermocouple ı ona iliştirirsem pcb nin gerçek sıcaklık değerlerini baz alarak sıcaklık eğrisini takip edecek dolayısıyla olabilecek en iyi sıcaklık değerlerini alabiliriz.
    bu yol iyi güzel ama bir standardı yok dünya kadar değişik ekipman fırın türüyle uygulaması var cidden kafa karıştırıcı herkes kendine göre birşeyler yapıyor. sormak istediğim bu şekilde bir tecrübesi olan arkadaşlar var mı?
    öğrendiğim işe yarar ve net olan şeyler:
    1. fırın küçük olursa 10-12Litre civarı ısınması kolay olur dolayısıyla reflow grafiğini kolay takip edebilir.
    2. fırın yeteri kadar hızlı ısınamazsa çeşitli yerlerine hatta fırının dış tarafını açıp izolasyon uygulanabilir zor bir işlem değil.
    3. infrared (ufo ısıtıcı) ve metal şeklinde ısıtıcı çeşitleri var fırından fırına değişiyor. infrared direkt olarak ışın saçtığından parçalar koyu renkli ise daha çabuk ısınabiliyorlar ve daha direkt bir ısıtma çeşitleri var. fırını çabuk ısıttıkları gibi bazı bölgelerde ısı farkı oluşturabiliyorlar. zaten yukarda örneğini verdiğim çin malı fırının içinde 2-3 tane infrared ısıtıcı var okadar.
    4.metal olan ısıtıcı elementleri daha çok büyük fırınlarda olan ısıtma şekli daha çevresel bir ısıtma şekli ile fırının genelini ısıtmada daha başarılı fakat fırın küçükse çok kötü olacağını düşünmüyorum.
    5.fırının ısıtma elementlerini SSR yani solid state relay e bağlamak şart gördüğüm tüm sistemler bu şekilde. SSR in bir ucu arduino gibi bir controller a bağlanıyor. arduino sinyali verince SSR ısıtıcıyı açıyor sinyali kesince ısıtma kesiliyor en basit haliyle bu.
    6.arduinonun bunu yapabilmesi için reflow eğrisini güzel bir şekilde takip edebilecek bir koda ihtiyaç var. K type thermocouple ile ölçtüğü sıcaklık değerine ve zamana göre fırını açıp kapayacak olay bu.
    örnek bir eğri bu şekilde:

tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim ben şimdilik ucuz küçük bir fırın alarak başlamayı düşünüyorum tecrübelerimi buraya aktarırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orhanyor -- 18 Ocak 2020; 19:59:39 >

|
    |

• Yarbay
    3149 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    https://blog.atx.name/chibios-powered-reflow-oven-with-web-interface/
    şöyle bir ürün yapmış bir arkadaş. metal ısıtmalı 9 litre bir fırın ve eğriyi gayet iyi takip ediyor ve gördüğüm kadarı ile fırının içinde veya dışında bir izolasyon yok. SSR kullanmış ama arduino gibi basit bir yoldan değilde çok meşakatli başka bir yoldan controller yapmış. bu şekilde uğraşmak istemiyorum ama fırın örneği olarak güzel bir yazı olmuş. buna benzer bir fırın alacağım gibi duruyor

ısıtıclar çok net bir şekilde gözüküyor 2 altta 2 üste metal şekilde ve total 1000W bir güce sahip 9 litre fırın.

|
    |

• Yarbay
    2472 Mesaj
    Kum dolu bir tavada bunu yapan birisi videosunu koymuştu. Kumun üstünde pcb vardı ve sonuç harikulade. Tavanın üstüne bir kapak örtmek uygun ölçüde aralamak felan soğuma kontrolü sağlayabilir. Ama profesyonel olarak;

bir fırın bu işe çok uygun ama teknik hesabı basit değil ve MEKANİK bölümünün konusu. Yalnız pretik sonuç istediğiniz için hesaba kitaba fazla dalmak sizi sıkabilir.

- ınfrared ısıtıcıların direk ürünü görmesini engelleybilirsiniz. ARaka metalik vb yüzey koyabilirsiniz ve ya pcbyi örtebilirsiniz. Ancak zaten en ucuz ısıtıcı biçimi, fırınlarda kızartma işini yapan ısıtıcııları kullanınız, bunlar ufo gibi parlayıp da gördüğü her şeyi yakmaz.

- Hızlı ısınma için rezistans değiştirmeniz gerekecektir. Ya da ek rezistans koyarsınız. Nasıl soğuma ihtiyacınız varsa ona göre de sizin de söylediğiniz gibi açık havaya alabilirsiniz ve ya turbo fan ekleyip, kapaklı havalandırma eklersiniz. Hurdacılardaki eski fırınları alıp dileridğiniz gibi kesip biçeblir, rezistans ekleyebilirsiniz.

- Mikrodalga katı cisimleri ısıtamıyor. Devrenizi mikrodalgada ısıtabilmek için, devre altına istediğiniz sıcaklığa ısınmaya uygun bir malzeme koyabilmelisiniz. Ama mikrodalga bu devreyi bozmaz mı??? Hiç denemeye gerek yok mikrodalgayı....

- PVC boru kaynak makinesi ve ya rezistansı, üzerine aksesuarları takılı değilken gayet hızlı ısınan küçük bir yüzeye sahiptir. Devrenizin üztüne bir kapak kotarak felan düşünebilirsiniz.

- Düdüklü tencere de, kapağı açılıp kapatılarak ya da üzerine kapaklı havalandırma eklenerek dönüştürülebilir. Özellikle alüminyum düdüklüler soruna çare olabilir.

Bu alanda tartışacaksanız sizi Mekanik bölüme konu açmaya davet ederim.

• Yarbay
    3149 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

cevabınız için teşekkürler. bazı fikirler yeni onları bir araştırayım. bu tavada ısıtmayı daha önce youtubeda hot plate pcb adı altına görmüştüm ve pcb de üstten olduğu kadar alttan ısıtmada önemli hatta daha önemli o yüzden iyi sonuç vermesi normal ama ısıyı kontrol etmek zor olacak gibi onda. daha çok içine koyduktan sonra işlem bitene kadar karışmak istemediğim bir sistem bakıyorum. ufak tefek tam lehimin erimemesi yada köprü oluşur onlar normal. parçaları yakmamak önemli ben ısı tabancası ile doğruyu söylemek gerekirse bir kaç parça farkında olmadan yaktım. dışardan belli olmuyor ama ısının ya yüksekliğinden yada kısa zamanda bir ısıya gelmesinden bozuldu. çünkü bu sıcak hava istasyonunu mesela 230 dereceye ayarladığınızda tam olmuyor sebebide o 230 derecelik ısının 2 faktöre bağlı olması 1. fan ayarı yüksekte ise atıyorum ucundan çıktıktan sonra o 230 dereceyi 5cm uzaklıkta verecektir, 4cmde o sıcaklık 240-250 olabilir.

0402.0603 gibi parçalar çok hafif olduklarından 8 ayarlı bir fanda 3 bile parçaları uçuruyor dolayısıyla fan ayarı max 2 de duruyor böyle olunca 230 dereceyi 5cmde vermiyor. 5cm de o ısıyı alabilmek için makinedeki ısı ayarını 260 a falan çekmek gerekiyorki 5cm de 230 falan verebilsin bu seferde alet sonuçta elinizde biraz aşağı yukarı yapsanız ısıda fark oluşuyor. aynı şekilde ısı yedirme soak kısmında gerekli olan 150 yi elde edebilmek için ucu pcb den mesela 10cm uzaklığa çekiyorum vs aynı zamanda da ısının yükselmesini kontrol etmek vs zorluyor çok.
    birde el hep dairesel hareketler içinde insanın bir süre sonra sabrını zorluyor :)) parça sökmeye geldiği zaman yalnız üstüne tanımam lehim falan hikaye gerçekten çok yararlı bir alet yağdan kıl çeker gibi işinizi görüyor.

infrared ısıtıcının direk ürünü görmesini engelleyebilirsiniz demişsiniz, dikkat ettimde çoğu fırında alttaki ve üstteki ısıtma elementlerini örtecek şekilde bir metal delikli muhafaza monte ediyorlar. mesela şu küçük fırına bakarsak alttaki ısıtma gözüküyor üstünde metal bir parça var o dediğiniz işlemi uygulamışlar. sanırım direk ısıttığı yiyeceği vs.. görmesi yakıcı bir etkiye sahipki kapatmışlar.

termostatları 230-250 derece bu tarz fırınların ama bu infrared ısıtıcıdan çıkan sıcaklık büyük ihtimalle çok daha fazla.

aslında 2. mesajımda attığım fırın çok hoşuma gitti normal metal ısıtıcılar var ve dar bir alanda 4 bir yandan ısıtması çok etkili olacaktır. alt üstü 9 litre bir hacim sonuçta. öyle bir fırın bulabilirsem elimdeki thermocouple ile deneyebilirdim.

dünden bu yana bir kaç parça aldım öncelikle 40A bir SSR. bu fırınlar max 1200 watt yani 5A kadar ama bu çin malı dandik SSR ları alırken kullanacağınız ürünün amper değerinin enaz %100-%200 amper değerindekileri alın çünkü aşırı ısınıyor diye tavsiyeler okudum. bunların 10-20-40A vs diye modelleri var aralarında da fiyat farkı yok. 5A yüklü ürüne 40A SSR iyi olacaktır. birtane soğutucu blok ile totalde 6 dolar verdim.

ürünün linki şu ilgilenen olursa.https://www.aliexpress.com/item/32880595456.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4ddU6bOu

yalnız bu parça hakkında bir bilgi edindim. mekanik röleler bozulduklarında devreyi açık şekilde bırakırken bu SSR bozulursa devre kapalı şekilde kalıyormuş yani bozulma halinde tehlike yaratabilir göz önünden ayırmamakta fayda var gerçi ampul açıp kapasak bozulacağını hiç sanmıyorum ama fırının watt değeri yüksek ve belki 1-2 saniye arayla zırt pırt aç kapa yapacağından bozulma ihtimali yok değil. belirtmek isterim güzel kaliteli bir SSR 50-60 dolar civarında satılıyor bu SSR sadece 3 dolar ona göre beklenti oluşturmak lazım ama aynı parçayı herkes kullanıyor şikayet edeni görmedim.

işin en önemli kod kısmını sanırım buldum.https://github.com/rocketscream/TinyReflowController açık kaynak kodlu hatta parçaları ve PCB projesini bile paylaştığı çok düşük bütçeli bir ürün buldum. ürünün üstünde birkaç diode atmega micro controller lcd ve Thermocouple Amplifier MAX31856 var. bu ampli galiba en pahalı parçası oda 10 dolar civarı. bu ürünü yapmak çok kolay olacaktır. 2 tane profil koymuş biri lead free biride leaded. aralarındaki fark lead free lehimin 250-260 derece leaded lehimin 220-230 max derece istemesinden kaynaklı.

dizaynın üzerinde bir adet thermocouple terminali var onu pcb ye bağlayıp ucunu fırının içine ölmesini istediğimiz noktaya bağlıyoruz. bir adet SSR terminali var SSR in 3-30V DC olan kısmını buraya bağlıyoruz diğer ucunuda fırının ısıtma elementlerine bağlıyoruz. ve işlem tamamlanıyor bu kadar basit. bu noktadan sonra fırının yeteri sıcaklıkta ısınıp ısınmaması soru işareti oda bu dizayn ile alakalı değil bizim halletmemiz gereken bir konu. ama kod anladığım kadari ile yine elinden geleni yapıyor ve profili takip etmeye çalışıyor.

fabrikasyon için dizayn şu şekilde gayet basit 2 katmanlı bir pcb. bu noktada kendim yapsam kaça mal olur üzerine birde 5 dolar bir bağış atarım o şekilde bir hesap edeceğim birde adamın kendi hazır yapılmış hali olanı var bu durumda bağış atmama hiçbirşey almama uğraşmama gerek kalmayacak, kendi 29 dolara satıyor.
    fiyat uygun gibi çünkü maxim controller 10 dolar, pcb lerin fabrikasyonu kargo dahil 15 dolar, atmega chip 2-3 dolar, lcd 2-3 dolar daha bir sürü ıvır zıvır ve bunların kargosu + 5dolar bağış galiba 29 doları fazla fazla aşacak. aslında ürünü alacak 9 kişi daha bulursam çünkü pcbler 10 tane geliyor o zaman yapmaya değer olabilir ama herhalde bulamayız okadar fırıncı insan :)) neyse karar vereceğim ona göre bakarım. işin sevimli tarafı adam bu ürünleri yine kendi yaptığı bu kontroller ve fırın ile toparlıyormuş yani ürün çalıştığını kendi kendine ispatlıyor :)
    https://www.rocketscream.com/blog/product/tiny-reflow-controller-v2/

bundan daha ucuz ve küçüğü yok gibi duruyor çünkü aynı işi yapan daha farklı ürünler var onlar 200 dolar civarında gereksiz pahalı. bu ürüne acayip kafam yattı beni çok büyük bir dertten kurtardı inşallah iyi çalışır.
    |
    |
    karafetva kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
    2472 Mesaj

ssr arızası kabul edilemeyecek sonuçlar doğurabilir. Mekanik ısıl sigortalar var. Hangi sıcaklıkta olanını alırsanız, o sıcaklıkta atıyor ve değiştirilmesi gerekiyor. Dikkat edin akım felan değil sıcaklık. Mesela 400 derecelik alırsanız, sistem kopup devamlı sıcaklık artarken 400e geldiğinde direk atıp işi kurtarır.

İlle de üzerine kod yazılacak bir iş değil. Sisteminizi kurduğunuzda karekteristiğini çözersiniz ve uygun algortimayı elektronikte kurup işi bitirebilirsiniz. Elinizde sıcak hava tabancası ile yakma sınırında bu işi yaptıysanız, arduino olmadan da yapabilirsiniz...

Fırında gayet ucuz ve basit rezistanslardan kullansanız, hiç sorun olmaz. Fırının iç sacına dışarıdan bağlantı kurarsanız, hiçbirşey direk rezistanslarla muhatap olmaz ve işi bitirirsiniz. Levha rezistans felan da var ama hem ucuz olmaz hem de standrt dışı olur, arızaya kolay gidebilir.

Hatta fırın iç sacına uygun bir sıcaklığa dayanıklı yalıtkan kullanarak direk rezistans telini sararak projeyi hem çok güvenilir hem de en ucuz haliyle bitirebilirsiniz. Rezistans teliyle fırın iç sacı arasında sıcağa dayanıklı ama aynı zamanda da ısı transferine uygun yani ısıyı iyi geçiren bir yalıtkan sorunu dışıdna mükemmel bir proje olurdu.

Hepsi bi tarafa; direk sıcak hava tabancası rezistans sistemini fırına ya da düdüklü tencere tipi bir basit sisteme kurabilirsiniz. Aynı havayı sirküle edersiniz.
    |
    |
    orhanyor kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
    3149 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: karafetva

ssr arızası kabul edilemeyecek sonuçlar doğurabilir. Mekanik ısıl sigortalar var. Hangi sıcaklıkta olanını alırsanız, o sıcaklıkta atıyor ve değiştirilmesi gerekiyor. Dikkat edin akım felan değil sıcaklık. Mesela 400 derecelik alırsanız, sistem kopup devamlı sıcaklık artarken 400e geldiğinde direk atıp işi kurtarır.

İlle de üzerine kod yazılacak bir iş değil. Sisteminizi kurduğunuzda karekteristiğini çözersiniz ve uygun algortimayı elektronikte kurup işi bitirebilirsiniz. Elinizde sıcak hava tabancası ile yakma sınırında bu işi yaptıysanız, arduino olmadan da yapabilirsiniz...

Fırında gayet ucuz ve basit rezistanslardan kullansanız, hiç sorun olmaz. Fırının iç sacına dışarıdan bağlantı kurarsanız, hiçbirşey direk rezistanslarla muhatap olmaz ve işi bitirirsiniz. Levha rezistans felan da var ama hem ucuz olmaz hem de standrt dışı olur, arızaya kolay gidebilir.

Hatta fırın iç sacına uygun bir sıcaklığa dayanıklı yalıtkan kullanarak direk rezistans telini sararak projeyi hem çok güvenilir hem de en ucuz haliyle bitirebilirsiniz. Rezistans teliyle fırın iç sacı arasında sıcağa dayanıklı ama aynı zamanda da ısı transferine uygun yani ısıyı iyi geçiren bir yalıtkan sorunu dışıdna mükemmel bir proje olurdu.

Hepsi bi tarafa; direk sıcak hava tabancası rezistans sistemini fırına ya da düdüklü tencere tipi bir basit sisteme kurabilirsiniz. Aynı havayı sirküle edersiniz.
    fırın aslında yeteri birde hava üflemeden ısıtması güzel bir özellik. elimde şu videodaki thermocouple dan var adam kontroller falanda kullanmıyor. kısaca sensörü fırının uygun bir yerine iliştirip modifiyesiz bu fırına full güç veriyor sıcaklık 130 a geldiğinde kapatıyor çünkü fırını kapatsan dahi ısı biraz daha yükselmeye devam ediyor 150 derecede 60 saniye tutup tekrar full güç ile 220 ye geldiğinde orda 10-15 saniye tutup fırın kapağını açtın mı tamamdır. manuel olarak hiç bir modifikasyon yapmadanda bu iş olabilir bu videoda kanıtı aslında böylede çok basit. bakalım SSR güven vermezse bu şekilde gideceğim.

|
    |

• Yarbay
    3149 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    küçük bir fırın aldım. genel olarak sıcaklık artışından acayip memnun kaldım. videoda PCB olmadan denedim ama kamerayı kapattıktan sonra ayrıca birde PCB ye thermocouple ı iliştirerek denedim aynı sonucu verdi yani hiç bir sıkıntı yok. fişi çektikten sonra dahi sıcaklık 20-30 derece kadar artmaya devam ediyor bakalım bu durum nasıl etkileyecek tek sıkıntı yaratabilecek şey o.
    diğer parçalar gelince durumu göreceğiz ama gerekli özelliklere sahip bir fırın en önemli adımdı o yüzden biraz rahatladım :)

• Yarbay
    3149 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    fırının dış tarafını açtım. yukarıdaki 2 ısıtma seri bağlanmış alttakilerde aynı şekilde. öndeki zamanlı tiktok diye öten düğme ilk anahtar
    yukarıdaki anahtar ile yukarısı aşağısı, ikisi yada hiçbiri şeklinde anahtar gibi kullanılabiliyor ben bu anahtarı benim tüm sistemin elektriğini açacak kapayacak şekilde kullanacağım. hem arduinoyu hemde tüm sistemi bu anahtar kontrol edebilir böylece acil durumda tüm elektriği kesmek kolaylaşır. alttaki ışık fırına elektrik geldiği zaman yanıyor o şekilde pek mantıklı değil onu SSR ısıtma elementlerini çalıştırdığı zaman bağlayacak şekilde bağlayacağım böylece ne zaman ısıtma yapıyor yani ısıtmaya elektrik verip vermediğini görmek çok daha iyi olacaktır.
    şemayı basit olarak çıkardım parçalar gelince bir değişiklik olmazsa şu şekilde bağlayacağım.

|
    |

• Yarbay
    2472 Mesaj

Tebrikler...

Yalnız maksimum kaça çıkıyor sıcaklık dediniz ama daha 260'tayken kapattınız? Yani size yeterli sıcağa ulaşabiliyor mu demek istediniz anlaşılan ama eğer fırın termostatını iptal edecekseniz gerçekten full çalıştığında maksimum ne yapıyor tavan bilmenizde fayda var, ama fırını bozmayın deneyecem diye...

Siz muhtemelen termostatı güvenlik amaçlı tutacaksınızdır. Eğer bu termostat yetersiz kalırsa daha yüksek sıcaklığa ayarlı bir termostat ile değiştirebilirsiniz.

Reflow kontrolörü pwm uygulayabliyor mu? Bu sistem sıcaklık arttığında aç kapa yapacağına pwm oranını değiştirse çook daha iyi olur.

Başarılar...
    |
    |
  • Yarbay
    3149 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Tebrikler...

Yalnız maksimum kaça çıkıyor sıcaklık dediniz ama daha 260'tayken kapattınız? Yani size yeterli sıcağa ulaşabiliyor mu demek istediniz anlaşılan ama eğer fırın termostatını iptal edecekseniz gerçekten full çalıştığında maksimum ne yapıyor tavan bilmenizde fayda var, ama fırını bozmayın deneyecem diye...

Siz muhtemelen termostatı güvenlik amaçlı tutacaksınızdır. Eğer bu termostat yetersiz kalırsa daha yüksek sıcaklığa ayarlı bir termostat ile değiştirebilirsiniz.

Reflow kontrolörü pwm uygulayabliyor mu? Bu sistem sıcaklık arttığında aç kapa yapacağına pwm oranını değiştirse çook daha iyi olur.

Başarılar...
    hocam bu termostat hiçbir işe yaramıyor anlamadım ben. bana gerekli olan maksimum en tepe sıcaklık 235 hatta 220 bile olur o yüzden 260 i görünce kapamaya çalıştım inflak edecek sandım zaten duman falan çıtırtılar geliyodu :)) neyse sonra kitapçığında okudum ilk çalıştırmada duman gelmesi normalmiş. fırın ben kapatmak üzereyken 270 e çıktı nasıl termostat bu anlamadım normal fırınlar 230-250 max görür. ayrıca fırının üzerinde termostat ayarı zaten yok. üst element alt element, 2si birden ve hiç biri şeklinde o üst düğme o işe yarıyor. o düğmeyi ihtiyacıma göre arka tarafından modifiye edeyim en azından fonsiyonel kalır mesela komple elektriği o düğmeden kesebilirim. Reflow kontrolörü pwm uygulayabilir ama bir işe yaramaz çünkü ondan çıkan sinyal 10mA civarında sadece SSR a aç kapa yaptıracak düzeyde :) SSR asıl PWM yapabilse aç kapa yapmasa daha iyi olurdu ama öyle bir özelliği yok. neyse bir gelsin 2 side uygulamasını bir görelim. WS2812B ledler çok narin onları güzel bir şekilde bozmadan lehimlerse olmuştur bu iş, test eşiğimiz onlar olacak.

• Yarbay
    2472 Mesaj

Termostatın bağlı olduğu yer rezistans değil havada bir yerdir. Bu yüzden hemen atamaz. Rezistanslar içlerindeki iletken telin ısınıp aradaki kumvb dolgudan beri dışındaki krom boruya ısıyı iletirler. Bu yüzden kapattığınız ana kadar biriken iç ısı dışarı aktarılmaya devam eder.

pwm için zaten sadece sinyal verecek. Sİz o sinyalle IGBT sürebilirsiniz. Bu sayede ani aç kapa değil direk en uygun sonucu alırdınız.
    |
    |
  • Yarbay
    3149 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Termostatın bağlı olduğu yer rezistans değil havada bir yerdir. Bu yüzden hemen atamaz. Rezistanslar içlerindeki iletken telin ısınıp aradaki kumvb dolgudan beri dışındaki krom boruya ısıyı iletirler. Bu yüzden kapattığınız ana kadar biriken iç ısı dışarı aktarılmaya devam eder.

pwm için zaten sadece sinyal verecek. Sİz o sinyalle IGBT sürebilirsiniz. Bu sayede ani aç kapa değil direk en uygun sonucu alırdınız.
    benim ısı ölçerde tam fırının ortasında havada duruyordu yani ölçtüğü ısı içerideki havanın ısısıydı ısıtma elementinin değil, termostatta aşağı yukarı aynı dereceyi alması gerekirdi kitapçığına göre 220C ye kadar çalışıyormuş diyor :)) neyse çok önemli değil zaten termostat hiçbir zaman planlarda yoktu önemli olan fırının hızlı bir şeklide 150 dereceden - 230 civarına gelebilmesiydi zaten 230 a vurunca tüm sistem kapanıyor fırınında kapağını açıyorum ve işlem bitiyor. bakalım ürünler gelsin testten sora memnun olmazsam o IGBTye de bakarım bu öneri için teşekkürler. bu fırın işi muhakkak olmalı :)
    |
    |

• Yarbay
    3149 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Reflow controller geldi küçücük birşey ama kaliteli üretilmiş profesyonel bir görüntüsü var. açıkçası acaba mı diye bir takım sorular geçiyordu aklımdan ama beklediğimden daha iyi çıktı. ssr, thermocouple ve fan bağlantıları var, fanı kullanmayacağız çünkü gereksiz zaten ürünü satanda onu bağlamana gerek yok dedi. soğuma sırasında yardımcı olması amacıyla eklenmiş ama fırının kapağını açmak daha etkili çünkü saniyede 6 derecelik bir düşüş yakalamamız gerekiyor.
    inşallah içindeki yazılım iyidir. thermocouple bağlı olmadığından resimde de göreceksiniz hata veriyor bu kodun küçük ayrıntıların düşünülerek yazıldığının ufak bir göstergesi.
    Eksik olarak birtek SSR kaldı ama o olmadan da fırın bağlantısını yapamayacağıma göre beklemeye devam. Oda gelince artık aksiyona başlıyoruz :)

• Yarbay
    3149 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    tüm sistemin fırının düğmesinden açılabilmesi için bu controller ıda fırının giriş düğmesine bağlamam gerek dolayısıyla 220v AC - 5V DC adaptöre ihtiyaç var.
    Kullanılmayan elektroniklerimin bulunduğu kutuya bakayım dedim 2-3 tane adaptör çıktı markasız.

tam işe koyulayım dedim sonra içime kurt düştü bi kontrol ettim 5v yerine 5.5V ötekide 5.6V veriyor. atmeganında limiti 5.5V hiç güven vermedi ayrıca voltaj fazla dalgalanıyordu hiç güven vermedi büyük ihtimalle çöpe atacağım ikisinide.

Sonra şu tozlu küçücük sony adaptörü buldum şekli bir garip herhalde eski kameralarımdan birine aitti. taktim ve sony kalitesi 5.000v a çakıldı direk.

normal usb kablosu tasarladığım kabın içine girmekte sıkıntı yaratacağından kendi küçük usb soketimi yaptım sadece 5v ve gnd bağlı.

3D printerdan controllerin içinde oturacağı tasarladığım kutuyu bastırdım içine oturttum kablo girişide çok güzel oturdu köşeye. bunu bu şekilde fırının ön tarafına önden kutunun deliklerinden vidalarım. tüm kablolar direk bu kabın arkasından fırının içine doğru gidecek. fırının ön tarafında iki büyük düğme var alttaki sökülecek sökülünce büyük boş bir delik kaliyorda ordan kabloları içeriye veririm. kontrollerin bu sony adaptörü yine fırının içinde kalacak çünkü fırının orjinal prizi bizim ana 220V sağlayıcımız olacak. içerde hem kontrollerı hem SSR i besleyecek.

|
    |

• Yarbay
    3149 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Ssr i beklerken fırın üstünde çalışmaya başladım. Tüm ısıtma elementlerinin, termostatın(direk iptal), düğmelerin kablolarını söktüm. Alttaki düğme işime yaramadığından yuvasından söktüm ve arkasında tamda bana lazım olan bir delik kaldı. Ordan öndeki controllerin tüm kablolarını fırının içine vereceğim resimde görüldüğü gibi temiz bir görüntü amaçlıyorum. Fırının altta kırmızı bir ışığı var onu SSR ısıtma elementlerine elektrik verdiğinde yanacak şekilde ayarlayacağım böylece içerdeki ısıtıcılara elektrik gidiyor mu gitmiyor mu dışardan görme imkanım olacak. Üst sıradaki fırının kendi düğmesi ise ana şalter olacak diyebiliriz. Onu açtığımda tüm fırına kontroller dahil herşeye elektrik verecek ve sistem bekleme konumuna geçecek. İstenmeyen bir durum olduğunda tüm elektriği kesmek istediğimde düğmeyi çevirmem yeterli olacak. Startı vermek için bir SSR eksik diyebilirim az kaldı hayırlısıyla.
    |
    |

• Yarbay
    3149 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    SSR i bekle bekle gelmedi arkadaşlar zaten aliexpress te bana paramı iade etti ama takipli olduğundan büyük ihtimalle gelecek fakat ben daha fazla sabredemedim. Aliexpressteki fake ürüne nazaran markalı güzel bir ürün alayım dedim çünkü bu sistemde bozulacak 2-3 şeyden en önde gelen parça buydu. O yüzden sağlam olması bozulmasını engelleyecektir. 5A lik sisteme 40A kaldırabilen güzel bir SSR aldım 25 euro verdim. Altındaki sıcaklığı dağıtmak için olan parçanın kalınlığı dikkatimi çekti ama yinede ali den gelecek olan SSR in heatsinkini geldiğinde monte edeceğim kafam rahat olsun.
    Bugün kısmetse içerisindeki izolasyonuda bitirip start vereceğim. izolasyon malzemesi olarak bir tarafı aluminyum öteki tarafı taş fiber diye adlandırılan şöminelerde kullanılan bir malzeme aldım onuda serdikten sonra ısıyı içerde tutmak için katkısı olacağını düşünüyorum. Tüm bu işlemin sebebi SSR in daha az çalışmasını sağlamak ve de Reflow profilindeki saniyede 2-3 derecelik artışı tutturabilmek için yoksa enerjiyi kurtarıp tasarruf edebilmek için değil.

|
    |

• Yarbay
    3149 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    fırını toparladım sonunda tahmin ettiğim kadar zor olmadı. aslında bir yandan iyi oldu çünkü sağ taraftaki SSR ve adaptör ile fırın arasında ısı izolasyonu olmuş oldu çalıştırdım herşey düzgün sorunsuz tahminen yarın denemeleri yaparım.

buda bitmiş hali. fırının tek bir fişi var onla hem öndeki küçük bilgisayar hemde tüm 220V luk aksamlar çalışıyor. Tüm sistemin açma kapama düğmesi yukardaki yuvarlak düğme oldu onu çevirince tüm sisteme elektrik geliyor acil durumda da ordan tüm elektrik kesilebiliyor o açıdan iyi oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orhanyor -- 18 Ocak 2020; 19:28:20 >
    |
    |

• Yarbay
    3149 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Eldeki işe yaramaz bir kaç pcb ile deneme yaptım ve sorunsuz bir şekilde işlemi tamamladı. Daha ciddi bir ürünle asıl testi yarın yapacağım ama şimdilik oldu gibi duruyor.

|
    |

• Binbaşı
    1177 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: orhanyor

Reflow controller geldi küçücük birşey ama kaliteli üretilmiş profesyonel bir görüntüsü var. açıkçası acaba mı diye bir takım sorular geçiyordu aklımdan ama beklediğimden daha iyi çıktı. ssr, thermocouple ve fan bağlantıları var, fanı kullanmayacağız çünkü gereksiz zaten ürünü satanda onu bağlamana gerek yok dedi. soğuma sırasında yardımcı olması amacıyla eklenmiş ama fırının kapağını açmak daha etkili çünkü saniyede 6 derecelik bir düşüş yakalamamız gerekiyor.
    inşallah içindeki yazılım iyidir. thermocouple bağlı olmadığından resimde de göreceksiniz hata veriyor bu kodun küçük ayrıntıların düşünülerek yazıldığının ufak bir göstergesi.
    Eksik olarak birtek SSR kaldı ama o olmadan da fırın bağlantısını yapamayacağıma göre beklemeye devam. Oda gelince artık aksiyona başlıyoruz :)

v2 sürümü nereden kaça satın aldın hocam?

• Yarbay
    3149 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Rocketscream in direk kendi sitesinden aldım, birkaç mailleşmemiz oldu yardımcı oluyor. özellikle paketin değerini düşürmesini rica ettim 10 dolar yazdı sorunsuz aldım.

Bu arada yarını bekleyemedim ws2812b ledler ve 0603 kapasitörlerden yaptığım led çubuklarıyla gerçek bir deneme yaptım. Bundan iyisi şamda kayısı.. Bunları lehimlemek eziyetti resmen şuan çocuk oyuncağına döndü.

|
    |
    Diamondx kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
valorant points
valorant vp
takipçi satın al
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,344
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.