Şimdi Ara

Evde kedi beslemek istiyorum fakat sorularım var.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
11.373
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Evde kedi beslemeye karar verdim ama aklıma takılan birkaç soru var.

1) Evde sadece benim odada besleyebiliceğim. 16 metrekarelik odada hayvanın canı sıkılır mı? Sıkılırsa huysuzluk falan yapar mı?
    2) Annem, ne kadar temiz bakarsam bakayım kendi kendine pirelendiğini söyledi. Doğru mu?
    3) Ankara kedisi almayı düşünüyorum. Daha önce besleyen arkadaşların durumu nasıl? Tüy dökme gibi problemi var mı?
    4) Kedinin tuvalet ihtiyacı kuma yapmasını nasıl öğretebilirim?

• Up.
  •  Evde kedi beslemek istiyorum fakat sorularım var.

1-)Ankara kedisinin özgürlük düşkünlüğü pek yoktur diye biliyorum.
    2-)Bakımını yaparsan hiç bir şey olmaz.
    3-)Kediyi düzenli olarak taraman gerekir zaten.
    4-)O öğretilecek bir şey değil. Her kedinin iç güdüsüdür o.
  • Saolasın hocam.
  • sen ne yap et o kediyi sok eve 1-2 hafta sonra anan gil senden çok sevcek o hayvanı. aldım Bizimki 2 gün surat yaptı 3. gün baktım kedi yok , almış oynuyo, şmdi evin her yerinde fink atıyo pisiciğim eve neşe katıyo
  • Dişi kediler daha evcimen oluyor ama kısırlaştırması meşakkatli. erkek kedi alırsan kısırlaştırman şart çünkü ergen olunca sağa sola çişle koku bırakıyorlar.

hayvani 365 gün evde tutamazsın yazık olur. küçükten alırsan eğitimi alışması kolay olur. arada sokağa salar alırsan hayvan içinde iyi olur bence.

pireyi dert etme. veterinerler aşısını piresini hallediyor. temizlik sorun olmaz çok temiz hayvan. benim rahmetli kedi kendini yalayıp temizleyip bide gelip beni yalıyordu
  • Aslında bizimkiler seviyor kedi ama pislik olur diye pek yanaşmıyorlar. Dediğin gibi alsam 2-3 gün sonra bizimkiler de oynamaya başlar.
  • Benzer şartlarda kedi beslemeye çalıştım. Olmuyor. Hayvana ve sana yazık. Bulaşma.
  • quote:

Orijinalden alıntı: R.Korkmazz

Benzer şartlarda kedi beslemeye çalıştım. Olmuyor. Hayvana ve sana yazık. Bulaşma.

Neden hocam?

quote:

Orijinalden alıntı: Abbas The Traveler

Dişi kediler daha evcimen oluyor ama kısırlaştırması meşakkatli. erkek kedi alırsan kısırlaştırman şart çünkü ergen olunca sağa sola çişle koku bırakıyorlar.

hayvani 365 gün evde tutamazsın yazık olur. küçükten alırsan eğitimi alışması kolay olur. arada sokağa salar alırsan hayvan içinde iyi olur bence.

pireyi dert etme. veterinerler aşısını piresini hallediyor. temizlik sorun olmaz çok temiz hayvan. benim rahmetli kedi kendini yalayıp temizleyip bide gelip beni yalıyordu

Sokağa salma konusunda tedirginim aslında. Salıpta geri dönmezse veya başka kediler bişey yaparsa diye endişem var.

• kediyi sokaga salma mutlaka pirelenir dısarda
    bide balkon tarzı yerlerden uzak tut bnm kedim 3.kattan asaya dustu kus yakalıcam niyetine
    neyseki simdi biseyi yok harbiden 9canlı hayvan bu kediler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Subrama -- 13 Şubat 2011; 20:30:15 >
  • @CurieuX

Ev tek kat hocam sorun yok.
  • tek katsa sorun deil ama dedigim gibi dısarıya salma ona yatıcagı sıcak bi yer bul o orda yatar ztn kediler gunde 15saat fln uyuyo..
    ama tek odada kalıcagını sanmam biyolunu bulur cıkar o odadan dısarıya bizimki kapıları bile acıyo
  • ev müstakilse sorun yok işte daha ne düşünüyon sal dışarı 2 saat aç kalınca geri dönüyo hayvanoğlu hyvanlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: RIDANES

Merhaba arkadaşlar.

Evde kedi beslemeye karar verdim ama aklıma takılan birkaç soru var.

1) Evde sadece benim odada besleyebiliceğim. 16 metrekarelik odada hayvanın canı sıkılır mı? Sıkılırsa huysuzluk falan yapar mı?
    2) Annem, ne kadar temiz bakarsam bakayım kendi kendine pirelendiğini söyledi. Doğru mu?
    3) Ankara kedisi almayı düşünüyorum. Daha önce besleyen arkadaşların durumu nasıl? Tüy dökme gibi problemi var mı?
    4) Kedinin tuvalet ihtiyacı kuma yapmasını nasıl öğretebilirim?

1) Sadece kendi odanda beslemen imkansız, kediler meraklı hayvanlar. Kapı açılır açılmaz diğer odalara gitmek ister bir süre sonra. Mesela benim arkadaşın kedisi tuvalet önüne pusu kuruyo, kapı açılınca girmek istiyo çakal Eğer canı sıkılırsa, odanın kapısı kapalıysa, kapı önüne geçer ve acı acı miyavlar açmak zorunda kalırsın

2) Veterinerde boynuna bi damla damlatacaklar, 3-6 ay arası pirelerden uzak.

3) Kediler belli dönemler tüy dökerler, her gün düzenli tararsan tüy dökme minimuma iner. Bazen hiç tüy dökmezler taramaya bile gerek kalmayabilir.

4) Tuvalet eğitimini öğretmek kolay, kumunun yerini hayvana gösteriyosun. Patilerini kumun üstünde gezdir biraz kazılabilir biryer olduğunu anlasın. Belli aralıklarla kediyi kumunun üstüne bırak. Yine patilerini tutup kumu kazdır. 1-2 kere yaptıktan sonra herzaman oraya yapacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaiberdono -- 13 Şubat 2011; 21:09:02 >

• Ben almak istiyordun uzun suredir sonra annem kendisi istedi ve aldi

Eve baya nese katti diyebilirim

Tuvalet problemi hic sorun degil, bir kere alisinca kendisi gidip yapiyor ve cok temiz bir hayvan tuvalet pisligini tasimaz kesinlikle

Yemek olarak mama veriyoruz biz, kabinda duruyor kendisi gidip yiyor,

Veterinerde adilarini yaptirdik, herhangi bir pire problemi olmadi

Cok merakli olduklari icin tek bir odada tutamazsin kendisi firsati bulunca cikar disari
  • bodrumda 1kör 1de wan kedisi bakiyorum. 20metrekare1yer camda acik kum yiginlari olmasina ragmen koku war odada daha cok farkedilir. biti piresi bulasmiyor . küçüklüğünde bu kör olanın gözleri iltihapliydi ben kendim çıkarıyorDum pirelerini. umarım iyi bakarsın pisi miyawa
  • Kediler sıkılmazlar onda sorun yok.
    Ben yavruyken aldım. Kuma kendisi gitti. Hiç öğretme gereği duymadım. Odanızda tuvalet yapacaksa inanılmaz pis kokar.
    Gece tuvalet yaparken kumu kazarken uyanırsınız.
    Bunların hepsini çözdüm ama benim kedinin içine şeytan giriyordu. Burada da konu açmıştım.
    Bu duruma alıştık diyelim, son zamanlarda miyavlaması hiç bitmedi. Huzursuzdu. Bu durum kısırlaştırmadığımdan oluyordu. Bende kısırlaştırmak istemedim. Miyavlaması ve şeytanlaşmasıyla baş edemedim sokağa bıraktım.
    Hala evin önüne bakarım gelecek mi diye. Gelmedi.
    Nankör hayvandır. Sadakat bilmez. Sahibine saldırır ve ısırır derin tırmalar.
    Kedi almak başbelası almaktır. Bulaşma boşver.
    Araştırın isterseniz, benzer sorunlar çok kişi de var.
  • izmir de erkek ankara kedisi bulsam bi çiftleştircem benimkiyle
  • Ha, tertemiz hayvanlardır. Tüyleri yumuşacıktır. Mırlaması huzur verir. Gelip sürtünmesi, kucakta yatması falan iyidir. Kucağımda birden şeytan olup elimi ısırması kaçması, gözlerinin kocaman olması, kuyruğunun ve tüylerinin diken diken olması huzursuz eder insanı.
    Benim kedim deliydi vahşiydi.
  • Hocam şu kadarını söyleyeyim sana.Senelerdir kedi besliyorum.3 veya 4 sene oldu.
    Tekirinden tut Van kedisine kadar besledim.Şuan Van kedim var.

1-) Bırak 16 metre kareyi hocam , 60metre kare evimiz var.Paşa kızı gibi her yerde geziniyor kerata ama nafile.Sabahın saat 7si geçiyor balkon kapısının önüne miyav miyav.Açın kapıyı diyor resmen.Açana kadar rahat yok.Açıyoruz 1-2 saat takılıyor.Arada gelip gidiyor.16metre karede besleyemezsin o hayvanı söyleyeyim.Sanada yazık hayvanada.

2-) Dışarı çıkmazsa pirelenmez tabi.Ama birazda evin temizliğine bağlı.Ama o sorun değil yav.İlaçları var.Toz falan hemen geçiriyor sorun etme onu.

3-) Benim kedimin 2 gözüde mavi.Önceleri ankara kedisi sanardık.Van kedisiymiş veterinere falan götürdük.
    Herneyse hocam her kedi tüy döker bunu unutma.Tabi dökmeyenleri var o çok ayrı mevzu.Tüy yapar yani bunu düşün.Ceketin falan hep tüy olacak elbiselerin falan.Benim oluyor vallahi.

4-) Hocam bizim kedi tuvaletini tuvalete yapıyor.Önceleri kumda denedik , kokuyor , temizlemek falan dert.Tuvalete bir leğen koyduk , kedi eve alındığı ilk gün tuvalete kilitliyoruz.Geceleri.Orda yapıyor tuvaletini.Tabi birazda akıl işi.Mesela ilk kedilerimden birini 1 hafta kitledik zar zor öğrendi.Van kedimi 1 kere kitledik hemen öğrendi.

Hocam yukarda dediğin sorulardaki gibi besleyeceksen.Alma derim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nipponese -- 13 Şubat 2011; 21:32:07 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.