Şimdi Ara

EV YAPIMI BİRA (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
209
Cevap
20
Favori
52.008
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

şuan gözlemlediğim kadarıyla yerlide en iyisi biraburada sanırım. metro markette bile ürünleri satılmaya başladı 33 lük bira

• YouTube sayfası bile çok iyi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Muntons Bock bira yapımı bitmiş,şişeleme yapılmıştır.

27-28 gün 18-24 derece arasında bekledim.Çok nadir 26 dereceyi gördü ve hemen düşürdüm.İlk defa Bock bira yaptım.

Bu sefer starsan bir hayli köpürdü ben şaştım bu işe temizlemeli mi yoksa bırakmalı mı karar veremedim bir türlü.Öylece bıraktım umarım doğru yapmışımdır EV YAPIMI BİRA  Fotoğraflarını çektim bir fikir edinmek için gönderiyorum.Bana kovada bekleme sonrasında bir sıkıntı var gibi gelmedi.

EV YAPIMI BİRA
    EV YAPIMI BİRA
    EV YAPIMI BİRA

• eyoruk E kullanıcısına yanıt
    Sıkıntı yok hocam kruasen de oluşmuş, güzel kit bana şarap gibi geldiğinden kurmayı bıraktım

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: muratalagoz

Sıkıntı yok hocam kruasen de oluşmuş, güzel kit bana şarap gibi geldiğinden kurmayı bıraktım

Teşekkürler.

Bu arada ilk şişe kırılma olayını yaşadık.Tabandan patlama çatlama olmuş.Mutfak ile muhafaza ettiğim yer arasında uzaklık var,bugün ilk şişeyi açarken ya patlarsa diye neler neler geçti içimden ...EV YAPIMI BİRA Neyse ki sağlam kasalardan almıştım sanayi tip.yoksa zemin parke falan batmış idi. Patlama sesi gelmedi ama keskin kokudan dolayı sabah kalktığımda tahmin ettim.Sonrasında kasaların üstüne koymak için plaka almıştım onu koydum ,öylece duruyorlar artık.

Merak ettiğim şu ki buzdolabına aldığım zaman,şişelerin orada patlama ihtimali var mı ? Mayalar uykuya geçer ama bir sorayım dedim...

• Sadece köpürecek mi süreç ne durumda diye bakmak için açtım.

Açar açmaz köpürme olmadı,kapak açarken aşırı bir ses gelmedi...Yalnız tadım sırasında bayağı acı tat geldi tabi sıcak olduğundan ve 4.günde olduğundan olsa gerek.

EV YAPIMI BİRA
    EV YAPIMI BİRA

• Bu şişe işini nasıl yapacağız acaba?

:Şşişe lazım da.

• PAUL WALKER kullanıcısına yanıt

Bence hiç temizlemeye gerek yok,sıfır şişe almak mantıklı.Ama acele edin stok sorunu oluyor

• quote:

Orijinalden alıntı: eyoruk

Bence hiç temizlemeye gerek yok,sıfır şişe almak mantıklı.Ama acele edin stok sorunu oluyor

Siseleri sifir aldim 33 luk. Riske girmedim.

4 gun oldu kiti kurali ama kovadan bildiginiz kirmizi sarap kokusu aldim. Yuksek sicaklik kurbani mi oldum acaba?

• quote:

Orijinalden alıntı: PAUL WALKER

Siseleri sifir aldim 33 luk. Riske girmedim.

4 gun oldu kiti kurali ama kovadan bildiginiz kirmizi sarap kokusu aldim. Yuksek sicaklik kurbani mi oldum acaba?

Alıntıları Göster

Olabilir.Kaç derece idi ?

Benim şu anda kurduğum kit için benzer soru işaretlerim var.

Hangi tür olduğuna göre değişmek ile beraber 19-22 arasında tavsiye ediliyor.Ama 19-25'e kadar "olabilir" deniyor.Zaten normal oda sıcaklığı böyle.Özellikle merkezi sistemde oturanlar için.Cuma günü kurduğum kit sıcaklığı 28 ile başlayıp hemen 26 dereceye düştü.Böyle devam eder derken 24'ü gördüm ve 2 gün böyle sürdü.Kalktım baktım 22-20 olmuş bile.Bu kadar sık değişim daha önce görmemiştim.Fermante bitince düşüyordu ama çıkış var halen.Buğday birası yapıyorum kokuda henüz bir gariplik hissetmedim.

Merkezi sistem diye soğutma ısıtma için ekipman almamıştım ama artık alacağım.Yazın zaten yapmam ama bahar aylarında gerekebiliyormuş.

Asıl sıkıntı şişeleri saklarken sıcaklık kontrolü.Bunu nasıl yapacağız bilmiyorum.Yaz dönemine denk gelecek çünkü beklemesi.

• eyoruk E kullanıcısına yanıt
    Hocam ben sizin kadsr ilerletemedim daha

Ilk defa kurdun kaynar su yapmistim ketilda. Onu ekledim kiti karistirdim sekerle beraber isi uctu kovada. Damacadan doldurdum en son ekledigim suyu soguk ekledim. 2 gun 28 29 seyretti. Strafor yaptim buz vs ekledim. Su an 19 22 arasi.

• quote:

Olabilir.Kaç derece idi ?

Benim şu anda kurduğum kit için benzer soru işaretlerim var.

Hangi tür olduğuna göre değişmek ile beraber 19-22 arasında tavsiye ediliyor.Ama 19-25'e kadar "olabilir" deniyor.Zaten normal oda sıcaklığı böyle.Özellikle merkezi sistemde oturanlar için.Cuma günü kurduğum kit sıcaklığı 28 ile başlayıp hemen 26 dereceye düştü.Böyle devam eder derken 24'ü gördüm ve 2 gün böyle sürdü.Kalktım baktım 22-20 olmuş bile.Bu kadar sık değişim daha önce görmemiştim.Fermante bitince düşüyordu ama çıkış var halen.Buğday birası yapıyorum kokuda henüz bir gariplik hissetmedim.

Merkezi sistem diye soğutma ısıtma için ekipman almamıştım ama artık alacağım.Yazın zaten yapmam ama bahar aylarında gerekebiliyormuş.

Asıl sıkıntı şişeleri saklarken sıcaklık kontrolü.Bunu nasıl yapacağız bilmiyorum.Yaz dönemine denk gelecek çünkü beklemesi.

Alıntıları Göster
    Siseleri zaten fermente sicakligindan daha yuksek sicaklikta gazlanmasi icin bekletebilirsiniz, icime yakin 1-2 gun onceden soğutarak tortuyu cokerterek tuketebilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: PAUL WALKER

Hocam ben sizin kadsr ilerletemedim daha

Ilk defa kurdun kaynar su yapmistim ketilda. Onu ekledim kiti karistirdim sekerle beraber isi uctu kovada. Damacadan doldurdum en son ekledigim suyu soguk ekledim. 2 gun 28 29 seyretti. Strafor yaptim buz vs ekledim. Su an 19 22 arasi.
    25 derece sicaklik ustu meyvemsi tatlar olusturur , siseleme sonrasi gazlanma islemini daha uzun süre tutabilirseniz bunun önüne bir miktar geçilebilir.
  • ugrkcc kullanıcısına yanıt
    Yüksek sıcaklıkta kovada fermante edilirse ve bu sıcaklık nedeniyle hızlı olursa şişede gazlanma aşırı bir şekilde devam eder diye bir düşünce oldu.Fazla gazlanma patlama riski demek.Bu yüzden biraz dikkat edeceğim ,yaz dönemine geliyoruz evin en karanlık noktasında bekleteceğim şişeleri.

• ugrkcc kullanıcısına yanıt
    Herkes oyle yazmis forumlarda. Umarim aksi bir sey olmaz. Emeklerim bosa gitmesin

• quote:

Yüksek sıcaklıkta kovada fermante edilirse ve bu sıcaklık nedeniyle hızlı olursa şişede gazlanma aşırı bir şekilde devam eder diye bir düşünce oldu.Fazla gazlanma patlama riski demek.Bu yüzden biraz dikkat edeceğim ,yaz dönemine geliyoruz evin en karanlık noktasında bekleteceğim şişeleri.
    Onu da siseye koyduğun sekerle ayarlayacaksin hocam
  • quote:

her şişeye şeker koymalısınız

• Merhabalar ilk kitimi kurdum ve o heyecanla ölçüm almayı unuttum. Kovada 10 gün oldu ve 3 kere ölçüm aldım farklı günlerde. 1010 gösteriyordu finish kısmı. Şişelemeye başladım.(Mexican cerveza lager)Dekstroz şekeriyle kurmuştum. Aynı şekilde şişelerkende aynı şekilde ölçüsüne göre dekstrozla şişeledim.

Şu an şişelerde 6 gün oldu ve ara ara 33 lük şişelerden açıyorum denemek için. Kapağı açarken ses geliyor. Ama ne görüntüsü güzel ne de gazlanma var

Biliyorum evet acele ettim ama bu görüntü olmuştu en son kovayı temizlerken bildiğiniz kalıp kalıp maya kalıntısı.

EV YAPIMI BİRA

• PAUL WALKER kullanıcısına yanıt

Sıkıntı yok bir hafta daha bekle en azından 10 günü doldursun taş gibi bira'n olacak dostum merak etme:)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: samil422

Sıkıntı yok bir hafta daha bekle en azından 10 günü doldursun taş gibi bira'n olacak dostum merak etme:)

Hocam umarım öyle olur. Dün yine iki tane açtım. Açtıkça moralim bozuluyor.

Kovaya 1 kilo 100 gr dekstroz ekledim. 33 lük şişe olduğu için kalan dekstrozu da ölçekteki gibi şişelere ekledim. Bazıları dekstrozu daha fazla şişeye eklemen lazımdı dedi. Dediğiniz gibi ay sonuna kadar bekleyeceğim yoksa direk çöpe.

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.