Şimdi Ara

Eşyalara aşırı bağlıyım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
13
Cevap
0
Favori
2.346
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bazı eşyalara insan kadar değer veriyorum kafayı sıyırmış durumdayım ne yapacağımı şaşırdım. Bir kaç örnek vermek gerekirse aylardır dolabımda anahtarların geçirildiği ufak demir bir halka duruyor ve bunu atamıyorum atınca geri alıyorum sanki o halkanın hisleri duyguları var da onu başka bir yere koyunca üzülüyor gibi hissediyorum. Evde bi yelpaze var kaç gündür bilgisayar koltuğuma koyup öyle yatıyorum sanki oraya koymasam üzülecekmiş gibi oluyor bildiğiniz kafayı yemiş durumdayım şuan bile o yelpaze koltuğun üstünde öylece duruyor. Çocukluktan kalma oyuncaklarımı da kimseye vermem aşırı korumacı davranırım hani dolapta 10 sene de dursa orda durmalı diye düşünüyorum en basitinden bozuk playstation kollarını bile saklıyorum bir poşet dolusu bozuk kol var ne yapacağımı şaşırdım bu arada 18 yaşındayım. Var mı benim gibi olanınız ya da duyanınız nedir benim sorunum ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yapay Zekanın Yanıtı

Eşyalara Aşırı Bağlılık: Bir Tedavi Rehberi

Eşyalara Aşırı Değer Verme Hastalığı

Eşyalara aşırı bağlanmak, kişinin eşyalara aşırı değer vermesi ve bu eşyalara sahip olma veya onları kaybetme konusunda aşırı endişe duyması durumudur. Bu durum, kişinin günlük yaşamını, ilişkilerini ve genel refahını olumsuz yönde etkileyebilir.

Eşyalara Aşırı Bağlılığın Belirtileri

• Eşyaların kaybı veya hasar görmesi düşüncesiyle aşırı endişe duymak
    • Eşyaları düzenli ve temiz tutmak için aşırı çaba harcamak
    • Eşyaları atmak veya bağışlamakta güçlük çekmek
    • Yeni eşyalar satın almak için dürtüsel harcama yapmak
    • Eşyaların güvenliği konusunda aşırı endişe duymak

Eşyalara Aşırı Bağlılığın Nedenleri

Eşyalara aşırı bağlanmanın nedenleri kişiden kişiye değişebilir ancak şunları içerebilir:

• Kayıp korkusu
    • Güvenlik ihtiyacı
    • Benlik değeri eksikliği
    • Saplantılı-kompulsif bozukluk (OKB)

Eşyalara Aşırı Bağlılık Tedavisi

Eşyalara aşırı bağlılık, tedavi edilebilir bir durumdur. Tedavi genellikle şunları içerir:

• Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT): Bu terapi, eşyalara aşırı değer vermeyi sürdüren düşünce ve davranış kalıplarını belirlemeyi ve bunları değiştirmeyi amaçlar.
    • Maruz Kalma ve Tepkiyi Önleme (ERT): Bu terapi, kişinin eşyalara aşırı bağlanma korkularıyla yüzleşmesine ve bunlarla başa çıkmayı öğrenmesine yardımcı olur.
    • İlaç: Bazı durumlarda, anksiyete veya depresyon gibi eşyalara aşırı bağlanmaya katkıda bulunan altta yatan koşulları tedavi etmek için ilaçlar kullanılabilir.

Profesyonel Yardım Almak

Eşyalara aşırı bağlılık, hayatınızı önemli ölçüde etkiliyorsa profesyonel yardım almanız önemlidir. Bir terapist veya danışman, bu durumu yönetmenize ve daha tatmin edici bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • aynı şey bende de var peder artık bana çöpçü diyor
  • benim o kadar abartı değil ama en azından yanlız olmadığımı anladım
  • Benim şu var mesela annemden para alıyorum o parayı harcamaya kıyamıyorum paranın miktar bakımından eksileceği için değil o paraların benden ayrılıp ellere gideceği için üzülüyorum . Kendi para olduğunda böyle bir durum yok.
  • Hayırlısı olsun hocam herkesde bazı huylar var gerçi bende takıntılar var

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sadece eşyalarda oluyor bu cimrilik gibi düşünmeyin para konusunda hiç böyle değilim çevremdekilere hep hediyeler alırım insanları sevindirmeyi mutlu etmeyi severim fakat iş eşyaya gelince her şey değişiyor böyle bir oda olsa da her şeyimi orda saklasam diyorum.
  • at bu kafayı at eşyaların acı çeksin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nightful

Sadece eşyalarda oluyor bu cimrilik gibi düşünmeyin para konusunda hiç böyle değilim çevremdekilere hep hediyeler alırım insanları sevindirmeyi mutlu etmeyi severim fakat iş eşyaya gelince her şey değişiyor böyle bir oda olsa da her şeyimi orda saklasam diyorum.

Sorma ya bende'de var ama oraya buraya koymam ben.Mesela yıllardır bizimle olan şeylerin atılmasını hiç istemem.Hatıra anı gelir bana atılırsada bir sürü fotoğrafını çekerim.

• ShaNexxx kullanıcısına yanıt
    Ben de zaman geçirdiğim eşyalara bağlıyım evden eski bir şey atılsa aklım hep onda olur gece rahat uyuyamam aklıma geldikçe üzülürüm bence küçükken sevilen eşyaların kaybedilmesiyle ilgili bişeyler olabilir çünkü mecburiyetten bir sürü oyuncağımı vermek zorunda kalmıştım

• Bende de buna benzer bir durum var ama biraz daha hafifi. Kafaya takmamak lazım hocam sonuçta eşya o yani alınır kullanılır sonra da atılır olaya biraz daha basit bakmak gerekli.
  • Suprémacy kullanıcısına yanıt
    Haklısın fakat böyle düşünemiyorum işte sanki canlıymış gibi hissediyorum

•  Eşyalara aşırı bağlıyım
  • quote:

Orijinalden alıntı: YB)

Eşyalara aşırı bağlıyım

Cuk oturdu beni özetlemiş :(

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.