Şimdi Ara

ESPcopter - Türk Yapımı Programlanabilir Mini Drone

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
2
Favori
1.102
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bu yazıda kendi üretimim olan üzerinde yaklaşık olarak bir yıllı geçkin süredir çalıştığım bir drone projesinin tanıtımını yapacağım.

ESPcopter

Tanıtım Videosu

Gelişen dünya teknolojisinde kodlamanın önemi artık herkes tarafında bilinmekte. Öyle ki çoğu ilkokullar gelecek nesillere kodlama öğretmeye yakın zamanda başlayacak.
    Benim de çocuklara ve mühendislik öğrencilerine drone programlaması konusunda eğitim vermek amacı ile seri üretim aşamasına getirdiğim bir drone projem var. Proje kısaca ucuz maliyetli, programlanabilir ve açık kaynak kodlu bir drone geliştirme kartı.
    Projemi ucuz maliyet ile üretebilem için en az 400 adet sipariş almam gerekiyor. Şu an küresel fonlama sitesi indiegogo başlattığım bir kampanya var. Eğer dronelar ile ilgileniyorsanız kampanya sayfası üzerinden ön sipariş verebilir veya projenin hayata geçmesi için 5 dolar bağış yaparak destek olabilirsiniz. Ayrıca bu proje ile ilgilenebilecek tanıdıklarınıza bilgi vererekte katkıda bulunabilirsiniz.
    Destek, soru ve görüşlerinizi bekliyorum.
    Ayrıntılı bilgi:
    Projemin ismi ESPcopter. İsmini üzerinde bulunan ESP8266 modülünden alıyor. Bu modül drone üzerinden mikrodenetleyici ve iletişim görevlerini tek başına yapıyor. Bu modül sayesinde Espcopter internete bağlanabilen her cihaz(bilgisayar, telefon vs) üzerinden kontrol edilebiliyor ve iot projelerinde kullanılabiliyor.
    Drone geliştirme kartı ile aşağıda ki alanlarda kendinizi geliştirebilirsiniz;
    •Internet sitesinde bulunan eğitimleri kullanarak basit seviyeden ileri seviyeye kadar kodlama(arduino) öğrenebileceksiniz.
    • ESPcopter üzerinde bulunan ESP8266 wi-fi modülü ve 11 farklı sensör sayesinde bir çok Internet Of things projeleri geliştirebilirsiniz.
    • Drone uçuş dinamikleri, kontol ve denge algoritmaları gibi konularda uygulamalı olarak kendilerinizi geliştirebilirsiniz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

ESP8266-12E 32-bit RISC CPU: Tensilica Xtensa LX106 160MHz
    Yaklaşık 32gr Ağırlık
    80 x 80mm Boyut
    260 mAh Batarya ile 7 Dakikaya Kadar Uçuş Süresi
    MicroUSB ile 20 Dakikada Şarj Olabilme (5V 1A USB Adaptör ile)
    IEEE 802.11 b/g/n Wi-Fi Bağlantısı ile Seri İletişim
    3- Eksen MEMs Gyros ve 3-Axis Accelerometer: Invensense MPU-6050 Sensör
    2cm – 200cm Lazer Mesafe Sensörü VL53L0X
    0.03hPa / 0.25m Çözünürlüklü BMP180 Barometrik Sensör

Edit:
    https://www.indiegogo.com/projects/espcopter#/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MiLYoNeR36 -- 27 Haziran 2017; 20:35:19 >

• up
  • tebrik ederim quad yapmak herkesin harcı değil :)

bir ara bende yapmak istedim ama 32bit mimariye yabancı olduğum için başlamadan bitti.. gps modülü ve mobil internet ile uzaktan kontrol ve geçici süre sinyal kaybı olduğunda otonom sürüş (ağaç-bina vs. çarpmaya karşı) özellikleri düşünüyordum.
  • enrgrup kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam ben daha çok eğitim amaçlı ve ucuz maliyetli olması için gps koymadım daha çok iç mekanda otonum uçuş yapabilecek.

Küresel fonlama için yayına açtım bu arada burdan bağış yapıp yada paylaşarak destek olabilirsiniz

https://www.indiegogo.com/projects/espcopter/x/16686311
  • Küresel fonlama için yayına açtım burdan bağış yapıp yada paylaşarak destek olabilirsiniz arkdaşlar...

https://www.indiegogo.com/projects/espcopter#/

• Merhaba, öncelikle tebrikler.

Ben bir iki şey merak ediyorum. Cihaz geliştirmeye yani hacklemeye müsait anladığım kadarı ile. Kamera ve gps gibi eklemeler yapabilir miyiz ? Sistem bunu kaldırır mı ? Yani hem fiziksel yük olarak hemde donanımsal/yazılımsal açıdan -nasıl açıklasam bunu bilemedim ama anlaşılmıltır umarım -

Ayrıca esp8266 kullanılmış. Yakın zamanda sanırsa. Esp32 çıktı ve daha iyi bir sisteme sahip bildiğim kadarı ile. Esp32 ile güncellenecek mi veya biz bir şekilde böyle bir güncelleme yapabilir miyiz ?

Kendi quadcopterimi yapmayı çok istiyordum. Eğer bana birşeyler katabilecek ise almayı düşünüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kizil_elma kullanıcısına yanıt
    dediğiniz gibi acık kaynak kodlu kendiniz yazılımsal olarak geliştirebilir veya ek sensörler bağlayabilirsiniz. Kamre ve gps için cihaz bu ikisini en küçüklerini kaldırabiliyor ama zar zor uçuor o yüzden bu versiyon için bu iki uygulamayı yapmanız zor. Eğer bu projede başarılı olursam ESP32 li fırçasız motorlu dış ortam sürü ve otomatik uçuş için tasarlanmış versiyonunu çıkarmayı düşünüyorum. teşekkür ederim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: MiLYoNeR36

dediğiniz gibi acık kaynak kodlu kendiniz yazılımsal olarak geliştirebilir veya ek sensörler bağlayabilirsiniz. Kamre ve gps için cihaz bu ikisini en küçüklerini kaldırabiliyor ama zar zor uçuor o yüzden bu versiyon için bu iki uygulamayı yapmanız zor. Eğer bu projede başarılı olursam ESP32 li fırçasız motorlu dış ortam sürü ve otomatik uçuş için tasarlanmış versiyonunu çıkarmayı düşünüyorum. teşekkür ederim...

Anladım, çok teşekkürler. Umarım hakettiğiniz başarıya ulaşırsınız

• up
  • ESPcopter - Türk Yapımı Programlanabilir Mini Drone
  • Başarılı bir çalışma olmuş hocam bende ileride quadcopter yapmak istiyorum :) Şu an daha küçük projelerle ugraşıyorum lise 2. sınıf oldugum için sınav yaklaşıyor fazla zaman ayıramıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cabbar Fast_El

Başarılı bir çalışma olmuş hocam bende ileride quadcopter yapmak istiyorum :) Şu an daha küçük projelerle ugraşıyorum lise 2. sınıf oldugum için sınav yaklaşıyor fazla zaman ayıramıyorum.

Merhaba, quadcopterler ile ilgilenmen güzel henüz ikinci sınıfsan boş vakitlerinde zaman ayırabilirisin bence. droneların işinin önemli olan noktası yazılımı bu alanda çalışmanı tavsiye ederim. Bu ürün ile bir başlamgıç yapabilrisin

• Tebrikler :) umarım hak ettiğiniz desteği bulursunuz. Ürün hakkında sormak istediğim bir kaç şey var.

Drone yazılıminı esp ve arduino ide ile yapmışsınız galiba. Peki geliştiriciler bunu kullanırken yine aynı şekilde standart arduino dili ile mi devam edecek yoksa direk esp için Lua dili ile mi? sistem içine mevcut hareket ve yönlendirmeleri gömüp manevra ve ek kabiliyetleri için ayrı metot veya fonksiyon komutları mi oluşturdunuz? Mesela ben alıp ek bir ters dönüş kabiliyeti eklemek istediğimde sizin oluşturduğunuz kararlı fonksiyon komutları ile mi devam etcem yoksa içindeki kodda veya normal ardunio kodları ile mi kontrol edicem?

• quote:

Orijinalden alıntı: ghostmanzero

Tebrikler :) umarım hak ettiğiniz desteği bulursunuz. Ürün hakkında sormak istediğim bir kaç şey var.

Drone yazılıminı esp ve arduino ide ile yapmışsınız galiba. Peki geliştiriciler bunu kullanırken yine aynı şekilde standart arduino dili ile mi devam edecek yoksa direk esp için Lua dili ile mi? sistem içine mevcut hareket ve yönlendirmeleri gömüp manevra ve ek kabiliyetleri için ayrı metot veya fonksiyon komutları mi oluşturdunuz? Mesela ben alıp ek bir ters dönüş kabiliyeti eklemek istediğimde sizin oluşturduğunuz kararlı fonksiyon komutları ile mi devam etcem yoksa içindeki kodda veya normal ardunio kodları ile mi kontrol edicem?

Evet arduino ide ile yapıldı. Lua ile devam etmeyecek etmek istersen uçuş yazılımını baştan yazması gerekiz biz şimdilik sadece arduino üzerinden destek sağlıyacağız.

Yazılım öğrenimi için sabit fonksiyonlar olacak şuan stabil çalışan uçuş kodumuz var fonksiyonlar üzerinde çalışıyoruz fonksiyonlar daha çok yeni başlıyan kişiler tarafından kullanılacak eğer sizin hali hazırda bilginiz var ise normal kodlar ilede çalışabilirsiniz. Yani iki dediğiniz iki yolda mevcut istediğinizi kullanabilirsiniz

Örnek komutlar

takeOff(850);// 850mm havalan

rightSide(5,500);//5 derecelik açı ile 500 mili saniye sağ git

• Up

• ESPcopter - Türk Yapımı Programlanabilir Mini Drone

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MiLYoNeR36 -- 30 Haziran 2017; 22:4:34 >

• Hocam tebrikler, çok başarılı olmuş
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.