Şimdi Ara

Eskiden Süperdik Diyenlere Sorularım Var (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
103
Cevap
2
Favori
4.150
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Kardeşim 2012 yılında benim öğretmenim 2010 model bmw ile geziyordu.

Akpartiyi akpartinin dönemleriyle ancak kıyalıyabilirsin.

Şuan elimizde değnek olsa hepimiz 2010 14 dönemine geri dönmek isteriz yalan mı ?

• hulkibey kullanıcısına yanıt

Ozaman Asgari ücretin nekadar komik olduğunu kabul etmiş oluyorsun ? Bu kimin sorunu peki ?Devlet şahlandığı içinmi asgari ücreti 130.000.000 belirlemiş?

• buradan bir taytlı geçti kullanıcısına yanıt
    Tuz koktuğu içindir kokmasaydı oladar alamazdın

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • captain_turkiye kullanıcısına yanıt

Evet,ilk 10 yıllık çıkışı ve o çıkışı tekrar yapabilme ihtimali savunmamın nedenidir.

Diğer partilerde o vizyon ,misyon yok.Denemeden bilemeyiz olayı eskide kaldı.Referansa bakıyor insanlar.

Sonuç itibariyle Tayyip Erdoğan kasetle gelmedi o makama.Başarılı bir belediyecilikle başladı herşey.

• hakan_harputlu H kullanıcısına yanıt

papaz olayına kadar ekonomik vaziyet fena değildi. 2018 e kadarki dönemden şikayetçi değilim, ay sonu maaşlardan kalanı ne yapacam diye düşünüyordum, 2018 e kadar birşey almak sorun değildi, telefonmu yenilecek alırdım, tv mi bozuldu en iyisini alırdım, şuan ekranı yenilenmiş ve kırık olan bir telefon kullanıyorum. aylık gelirimden 3000 tl ayıramıyorum, taksitle bile olmuyor. çok can sıkıcı bir durum.

çok şükür ev araba derdim yok. kirada değilim.

• supreius S kullanıcısına yanıt

Orta kesim şuan zaten sıkıntısı para biriktirip birşey yapamamak.

Alt kesimin Allah yardımcısı olsun.

Ama şurda akpartiyi eleştirenlerin derdi başka.Tamamen partisel durum.

Yani şuan chp başta olsa eleştirmek yerine savunacaklardı.

Altından tepside sunsan onların dertleri bambaşka.

• 2003 yada 2004 yılıydı.Yaz tatillerinde babam’ın iş verdiği bir abinin yanında çalışıyordum.100 lira haftalık ve hiç unutmam formula 1 gelmişti patron ona götürmüştü … Bahsettiğim yıllar akp nin ilk yılları birde.

Son olarak o zaman ne alınıyordu bugün ne yerine.O zaman etrafındaki ülkelerin yada yarış halindr olduğumuz g20 ekonomilerinin şimdiki ve bizim şuanki halimize bakmakta fayda var. Kısaca hiç uğraşma dolar bazında alım gücüne bak kafi.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • konu çok saçma gerçeklerden tamamiyle kopuk, halusinasyonelist bir yaklaşım içinde.

şu an da mevcut hükümet yönetimi chp den devralmadı.

57. Türkiye Hükûmeti - Vikipedi (wikipedia.org)

o zaman hükümette DSP (Ecevit) ANAP (Mesut Yılmaz) MHP (Devlet Bahçeli) koalisyonu var.

Ülkenin cumhurbaşkanı da Süleyman Demirel.

Hani şu "boş tencerenin yıkamayacağı iktidar yoktur" diyen Demirel.

Üstelik milenyum doğumlular hatırlamaz, Ali Kırca'nın ana haberini sunduğu ATV'de küçük bir çocuğun çıkıp da "dedemin zamanında da demirel vardı, babamın zamanında da demirel vardı, benim zamanımda da mı demirel var" dediği Cumhurbaşkanı...

Chp'nin tek başına iktidarda olduğu son yıl 1949

Bırak ayakkabıyı terliği daha o zamanlar çoğumuzun anası babası bile doğmamıştır.

Son hükümet görevi ise 1996 da 128 gün!

Chp'nin son görev aldığı hükümet 52. Hükümet şuan 66. Hükümet görevde!

Üzerinden 14 hükümet geçmiş.

Chp'nin tek başına iktidar olduğu son tarih 1949 dan sonra ülkeyi yöneten hükümetler ağırlıklı olarak sağ kanattan.

Ülkeyi 73 yıldır ağırlıklı olarak sağ kesimin seçtiği hükümetler yönetiyor!

Kaynak : Türkiye hükûmetleri listesi - Vikipedi (wikipedia.org)

Chp'nin 12 Eylül darbesiyle kapatıldığını daha sonra yeniden açıldığını da hatırlatmak isterim.

bir diğer husus yırtık ayakkabı mevzusu 1950 ler. Eğer 2022 de yaşayıp 1950 lerden örnekler verecekseniz yani bundan bir kaç bin yıl önce don da yoktu. ama şimdi donumuz var o zaman süperiz.

ev araba muhabbetine gelecek olursak en çok gecekondunun ne zaman yapıldığının incelenmesi lazım. tarım arazilerine en çok ne zaman konut yapılmış incelenmesi lazım. 2017 yılında 150 bin tl olan ev fiyatlarının şu anda nasıl 1 milyon lirayı geçtiğine bakılması lazım. 5 yılda 5'e katlamış. Şu an yönetimde kim var chp mi? başka bir muhalif parti mi? 20.000 civarından başlayan opel astra sınıfı yarım 500.000 lirayı geçmiş. Chp mi yönetimdeydi?

annenize babanıza şunu da sorun, 2001 yılında işçiler asgari ücret mi alıyordu yoksa memur maaşının bile çoğu yerde iki katını geçen işçi maaşı mı alıyordu?

boş laflar boş tencereleri dolduramaz.

sürekli asgari ücretlerden bahsedenlere gerçeklerle ilgili internette aramalarda bile ilk sırada yer alan kaynaklar:

2000 yılı asgari ücreti: 100 milyon tl civarı

YILLARA GÖRE ASGARİ ÜCRET (yargidunyasi.com)

2000 yılı kamu işçisi ortalama maaşı : 500- 600 milyon tl civarı

kaynak : 534 bin işçinin maaş kaderi - Güncel Haberler (hurriyet.com.tr)

bu da 2001 memur maaşları çizelgesinin kaynağı: İşte 2001 yılı yeni memur maaşları (ntv.com.tr)

şimdi bakın bakalım 2000 yılında 1 işçi maaşı kaç ekmek alıyordu bugün kaç ekmek alıyor. boş konuşmak kolay.

Bu zamanlar artık sonuç zamanı.O zaman bile yapılan yanlışların sonuçlarını yaşamaya başladık.Tüm yatırımların tüm birikimlerin tek yere aktarılması ,sadece belli kişilere çalışılmaya başlanması...Hep bunların sonucunu yaşayacaktık.Ve daha yeni başladık.

Yani o 2014 yılları bile mükemmel değildi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Çözme ihtimalinin olması için önce sorunları çözmeye niyetlerinin olması gerek.Sonra o sorunları görmeleri gerek sonra plan yapmaları gerek....Niyetleri olanlar zaten bu duruma getirmezler idi...

Ev araba alımlarını hep borçlar ile oldu.Borç ile zenginleşildi.Kredi ile faizler ile satarak....

Neden çözmüyor o zaman?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Vatansever subayların yalan yanlış davalarla hapise atıldığı, kadrolara FETÖ'cülerin doldurulduğu döneme dönmeyi neden isteyeyim?

O yamaların yırtık ayakkabılarının olmamasının artık seçeceğin daha çok olmasının nedeni AKP yani öyle mi ?

• kangroo kullanıcısına yanıt

Helal  

• el cevap:

webtekno
    Türkiye, Sefalet Endeksinde Arjantin'in Üstüne Çıktı
    https://www.webtekno.com/turkiye-sefalet-endeksinde-arjantin-altina-indi-h120331.html
  • Akp bu saatten sonra ülkeye millete vereceği hiç bir şey yok. Güç zehirlenmesi akp yi işlevsellik olarak bitirdi.
    Akp tükendi bakın daha son adalet bakanı değişti yine kendi eski bakanlarını getirdiler burada isimlerle alakalı bilgim yok zaten konumuzda değil. koskoca partisin neden başka birini koyamadın ki? Parti tükenmişlik içinde. İki dönem kuralları vardı şeffaflık isteyen dürüst Büyük isimler vardı hepsi gitti. Vekillerinin çıkıp çay simit hesabı yapması afet bölgelerinde dalga geçer gibi çay atmaları. İnsanlarla ekonomi iyi diyerek dalga geçmeleri. Fütursuzca harcama yaparken insanlara kemer sıkın demeleri Say say bitmez.

Kibir güç hırs böyle bir şeydir sizi zirveye de çıkarır ama o zirveden nasıl düştüğünüzü de anlatmaz tak diye düşersiniz aaa nasıl düştüm ben devasa güçlüydüm dersiniz. Kabullenemezsiniz. Zira İbb seçimleri öyleydi akp ve seçmeni kabullenemedi çaldılar diyip seçim yeniletti hırs ve güç zehirlenmesi yüzünden yaptılar bunu.
    Başkanlık değişince ne yapacaklarını kestiremiyorum yaşayarak göreceğiz.

Misal Milyarlarca dolar garanti ödemesi için bütçe ayıranlar eyt kaynak bulamıyor.

Ben eyt li değilim üni öğrencisi gencim ama mesele eyt değil bu olay Zengin dostu bir hükümet olduğunun ufak bir göstergesi.

Babam gibiler anlamıyor ama neyse onlara gerek yok biz genç seçmenler sandıkta anlatacağız.
    Değişim değişmeyecek tek gerçektir ve yakındır beğensenizde beğenmesenizde yaşıyacaksınız.

Dileğim hepimiz için hayırlı olsun. Zırt pırt mb değiştiler fırsatçı market dediler vs vs. Ben bir gencim şuan ki hükümetten %0.1 bile umudum yok ve hiç bir şeyi düzeltmeyeceklerinden eminim daha 2-3 ay öncesine kadar ekonomideki kötülüğü kabul bile etmiyorlardı.
    Zira Başkanlıkla verilen vaatleri ve yapamadıkları hatta 2023 hedefinin revize edilişini gördük. Revize edilmiş hedefi bile tutturamayacaklarına iddiaya girerim.

Muharrem ince o seçimde Rte seçilirse dolar 8 olur artar demişti. Rte bakın ekonomiyle nasıl uğraşılır demişti.

Bugün tarafsız bakan her birey hangisinin haklı olduğunu açıkca söyleyebilir.

Hee muhalefetten çok mu umutluyum eğer siz ideolojik saplantılı veya partizan değilseniz muhalefet bugün isim olarak oldukça zengin. İnce, Özdağ, Babacan, Akşener.
    Bir çırpıda 4 isim sayılabiliyor ve bu isimlerin hepsi hükümeti yöneten isimden daha fazla umut veriyor.

Bir genç olarak hissettiklerim bunlar. Dilerim değişim güzel ve ağrısız olur güzel günlere uyanırız. Zira ben çok şey istemiyorum bir şeylere sahip olabilmek için yurt dışına gitmeyi düşünmemek bu ülkede yapabilmek istiyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-FF980A2B3 -- 3 Şubat 2022; 15:42:50 >

• Cevap vermeyin şu arkadaşa ya. Kahvedeki dayılar gibi savunuyor, mesajlara bakın.

• Köl Tigin K kullanıcısına yanıt
    2 mesajına bakınca AKP argümanlarını kullandığını farkediyordunuz zaten.Ben mesaj yazdığıma pişman oldum.

Çoğu partizan seçmeni gibi atladığı nokta var ; artık yeni gelecek iktidar kim olursa onu her koşulda savunacak anlayış hakim olmayacak bu ülkeye.Yavaş yavaş bitiyor bu.CHP yapamadı mı ? Değiştir,başkası gelsin.O yapamadı mı ? Başkası gelsin..Bitti.Bundan sonra böyle artık.Ama işte onlar herkesi kendileri gibi sandıkları için bu bakış açısını anlayamıyorlar.

Gündemde İmamoğlu balık yedi Kılıçdaroğlu oda tuttu diye yazıp duruluyor.Arkadaş bunu ben eleştirebilirim ama sen yapamazsın ! Çünkü kendi tarafın yaptığında yıllardır sustun !

• kangroo kullanıcısına yanıt

Önceki mesajıma ekleme olarak incelemelerimize devam edelim.

2000 yılında 1 asgari ücret 100 milyon tl

2000 yılında 1 işçi maaşı 500-600 milyon tl.(konuşmamın ilerisinde 500 milyon tl olarak baz alacağım)

Bakın 2001 yılından bir araç inceleyelim. Öyle bir araç olsun ki hem aile ihtiyaçlarını hem de ticari ihtiyaçları karşılayabilsin.

Hafif ticari araç grubundan ford transit 100v 'i örnek alalım.

2001 yılında hiç bir ek paketi olmayan arka kapı camlı transit'i 21.000.000.000 TL 'ye aldık. Hala da kullandığımız bir araç.

2001 model aracı 2000 yılında ki maaş ile aldığınızı var sayarsanız

O zaman ki işçi maaşı ile: 21.000.000.000 / 500.000.000 = 42 maaş ile alınabiliyordu bu araç

Şu anda aynı tipte bir transit : Transit Custom | Ford Türkiye

Gördüğünüz gibi en düşük fiyat 330.500 lira. o da en boş paket ve sadece ön koltuklar var.

2022 yılında 2022 işçi maaşı ile aynı tip aracı alacağımızı var sayarsak

öncelikle işçi maaşının kalmadığını artık piyasada işçilere asgari ücret düzeyinden yüksek maaş verilmediğini hepimiz biliyoruz.

yinede linkini atacağım şu kaynakta en düşük işçi maaşı olarak 5.400 lira verileceği yazmış onu baz alacağım.

ASAT’ta işçiyi sevindiren sözleşme: En düşük kadrolu işçi maaşı 6 bin 750 TL oldu - Son dakika ekonomi haberleri – Sözcü (sozcu.com.tr)

330.500/5.400=61,2

2001 yılında 40 maaşla sıfır araç alabilen bir işçi 2022 de eğer asgari ücret değilde işçi maaşı alabilirse 61.2 maaşla aynı tipte bir araç alabiliyor !!!

E hani eskiden daha iyi değildik?

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• eyoruk E kullanıcısına yanıt

Bu arkadaşların inatla görmezden geldiği 2 şey var: 1. Dolar enflasyonu 2. Son 20 yıldaki teknolojik gelişmeler.

Yaptığı değerlendirmeye bunları katmayan adama cevap bile vermiyorum.

Hala gelmiş bana 2001'de asgari ücret şu kadar dolardı, şimdi bu kadar dolar diyor. Sanki dolar olduğu yerde duruyor da.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.