Şimdi Ara

Eski Toshiba Laptop için Linux Önerisi

Bu Konudaki Kullanıcılar:
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
1
Favori
609
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Laptopumda şu anda Windows 8.1 yüklü ve ben DualBoot ile bir Linux dağıtımı kurmak istiyorum fakat hangi dağıtımı indirdiysem Windowsdan yavaş çalıştı. Bilgisayarımda Hangi Linux dağıtımını kurarsam hızlı ve performanslı olur?

Denediğim dağıtımlar: Linux Mint Cinnamon ve Xfce, MX Linux, Lubuntu, Xubuntu

Sistem Özellikleri:

Laptop Marka-Model: Toshiba Satellite c660d-1e5

>AMD E-300 APU Çift Çekirdek 1.30 GHz İşlemci

>4 GB RAM

>250 GB 7200rpm HDD

• Q4OS Linux var 2008 model makinelerde bile çok rahat çalışıyor

• Toshiba / Dynabook notebook bilgisayarların Linux destekleri çok kötü. Verimli çalışabilen özgür bir dağıtım bulmanız mucize olabilir
  • Xanmod kenel falan yükle çok farkediyor. Ben eski netbook ta debian kullanıyordum xanmod kullanıyorum şimdi baya farketti gibi geliyo bana. Stock kerneller iyi performans vermiyor. Bir de artix deneyebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CSB yazmayan adam -- 19 Kasım 2021; 3:32:42 >
  • Bende 10 küsür yıllık 2 laptop var, birkaç aydır linux dağıtımları deneyerek kullanıma sokmaya çalıştım, hiçbiri Windows 10'dan daha hızlı gelmedi bana (ikisine de SSD takmama rağmen)

Yani aslında Xfce hafif ve kullanışlı fakat Firefox, Chrome gibi programlar çok kasılıyor. Tarayıcılar işlemciye çok yükleniyor artık.

Bence diski SSD yap, mümkünse bir 4gb ram daha ekle, Windows 10 kur, internetten 20-30tl dijital lisans alıp aktive et, ne kadar idare ederse artık..

• seyfi84 S kullanıcısına yanıt

Ben de denedigim butun ekran kartilariyla web browserlar ile Windows uzerinde daha iyi performans aldim bugune kadar. Daha iyi derken cok daha iyi.

• Zorin os lite , bionicpup(puppy linux) , slax linux bunlar olabilir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.