Şimdi Ara

Eski ses sistemini batarya ile çalıştırmak?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
179
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

elimde creative inspire m5300 5+1 ses sistemi var.

Ben bu ses sisteminin 2-3 kolonunu basın üstüne monteleyerek tahta gibi bir eşya ile kapatmak istiyorum.

Bu ses sistemini prize bağlayarak değil de pil,batarya ile güç vermek istiyorum ve şarj edebileceğim bir girişi olsun istiyorum.

En uygun bu iş nasıl yapılır bunun hakkında bilgi verecek var mıdır?

Ses sistemi kaç watt kullanıyor bilmiyorum hiç bir yerinde yazmıyor fakat adaptöründe yazan değerleri aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Teşekkürler.

• 18650 pil + bms + boost converter kullanarak yapabilirsin. Alacağın bms ve boost converter'ın minimum 3A çıkış kapasitesi olması gerekiyor. Pillerin de 3A verebilmesi gerekiyor nitekim çoğu pil uygun. Ne kadar çok pili paralel bağlarsan o kadar uzun kullanım süresi alırsın ancak voltaj farkının olmaması gerekiyor pillerde.

• bersgurs kullanıcısına yanıt

çok teşekkür ederim peki bu sistemin ortalama 1-2 saat çalabilmesi için kaçtane ve kaç mah lık 18650 pil gerekir ortalama?

• iawnlb İ kullanıcısına yanıt

Piller genelde 2000-4000mah arasında değişiyor. Adaptörün çektiği maksimum değer olan 3A ve 3000mah pil aldığınızı düşünürsek teoride en kötü 1 saat kullanım ömrü verir. Garanti olsun diye muhtemelen çekilenden daha güçlü bir adaptör vermişlerdir bu durumu ve yükseltici veriminin %95 olduğunu farz ederseniz tek 3000mah pil ile 1 saati rahat geçersiniz. Size lazım olan parçalar 18650 Pil + tp4056 + LM2587 modül. Bir de pilden çıkan kabloya switch takarsanız kullanmadığınız durumda bitmesini önlemiş olursunuz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bersgurs -- 6 Ocak 2022; 16:45:33 >

çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için bakalım yapabilecekmiyim :)

• 12v 7a güç kaynağı aküleri onlar daha uygun olur

merhaba parçalar elime geldi. tp4056 + lm2587 şu anda elimde fakat bi problemim var. Pilden çıkan + ve - ucu bu iki karta nasıl bağlarım? İnternette araştırdım fakat bu iki modülü kullanan bulamadım nedense.

ilk önce tp4056 ya onun out çıkışından lm2587'ye takıp onun çıkışından da hoparlörün gücünemi takmalıyım yoksa farklı bir şekilde mi olmalı?

malum parçalar pahalanmış bir şeyleri bozup zarara uğramak istemiyorum :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iawnlb -- 11 Ocak 2022; 15:5:48 >
    Pilin uçlarını tp4056'da b- ve b+ giriyorsunuz. Tp4056 dan çıkan out+ ve out- yi lm2587'de in+ ve in- ye girmeniz gerekiyor. Hoparlörü bağlamadan önce multimetre ile çıkışı 12v ayarlamayı unutmayın

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • hepsini hazırladım yaptım fakat cihaza bağlayınca 2-3 saniye çalıp devre kendini korumaya alıyor ve kapatıyordu. Nerede sorun var diye bi arkadaşımdan yardım aldım. Herşeyin doğru şekilde yapıldığını sorunun ise hoparlörün güç bağlantısı AC olarak yani dalgalı akım kullanıyor. Senin devren DC dedi ve bundan dolayı kapatıyor dedi.

Sanırım başaramadım :D

• Hoparlör ac ile çalışmaz zaten ac olsa adaptör olmazdı. Devre kendini korumaya alıp kapatıyorsa tp4056 olmadan çalıştırmayı deneyin.

Resim çok net değil ama sanki ~ işareti var 12v tan sonra.

Benim Philips MMS460'ta adaptörden AC ile çıkıyordu.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.